Štvrták sa nechce učiť. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
2. apr 2024

Dobry deň,

môj 10-ročný syn má ADHD, dyslexiu a dysgrafiu. Vôbec sa nechce doma učiť. Keď sa spomenie domáca úloha, tak je nervózny a až agresívny. Chodíme do poradenstva už roky, ale jeho vzťah k učeniu sa nemení. On si totiž v škole nepíše ani poznámky. Keď si aj niečo poznačí, tak je to nečitateľné.

Keď mu čítam z knihy učivo, tak nedáva pozor. On sám nevie čítať a ani nechce. Je štvrták a nosí 4 a 5ky.

Ako ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

tu sa musí niečo “zlomiť” v ňom. Sám by mal mať chcenie a motiváciu do učenia.
Neustálym nútením sa často dosahuje iba odmietanie. Neviem Vám však poradiť, že čo robiť v tomto prípade, keď sa jeho vzťah k učeniu nemení.

Možno má nejaký vzor, obľúbeného speváka, herca, futbalistu. Jednoducho niekoho, kým ho môžete motivovať. Dať mu čítať o tejto osobnosti, alebo sa niečo o ňom/nej naučiť, napísať. Možno ak bude pracovať na témach, ktoré ho zaujímajú, postupne nebude klásť až taký odpor k bežnému učeniu.

Píšete, že roky navštevuje poradenstvo a aj tak sa to nemení. Možno by ste sa mohli skúsiť obzrieť po inej poradni. Teda ak vôbec v ničom nevidíte zmenu. Nemyslím len to učenie, ale ak tam nebadať ani pokroky v správaní, resp. v ničom, pýtam sa: Má zmysel navštevovať práve túto poradňu?

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie