Osemročné gymnázium. Áno či nie??

didi35
7. okt 2019

Rozmýšľam nad tým, či má zmysel dať dieťa na osemročné gymnázium. Trend je osemročky obmedziť, kvóta je 5% v SR celoplošne. Šance sú teda nižšie... Je pre dieťa vhodná takáto selekcia v tak nízkom veku? Sú na to rôzne názory, zaujíma ma Váš názor, či sa o prijatie budete uchádzať, ako sa budete pripravovať...

Ake mate skúsenosti s osemročnými gymnáziami? Malo to zmysel?

K diskusii sem dávam tieto články:
https://www.dobrenoviny.sk/c/172135/maximalne-5...

https://www.postoj.sk/29962/preco-su-v-skutocno...

https://m.topky.sk/cl/100535/1688303/Petrak--Os...

vulka
7. okt 2019

@didi35 Nášho sme dali a neľutujeme. Konečne sa začal trošku pripravovať do školy, lebo majú viac domácich úloh. Zaujala ho biológia i fyzika. Nemusí sedieť v lavici a čakať kým pani učiteľka vysvetlí učivo slabým žiakom. Pokračuje v tých krúžkoch, ktoré mal na ZŠ. Voľného času má dosť. Vôbec nemám pocit, že by bol už teraz zaškatuľkovaný a nutne musel ísť na VŠ. Normálne zvažujeme, že by po 9tke išiel na dobrú priemyslovku. Uvidíme, čo prinesie čas.

katharinka1
7. okt 2019

Za mna rozhodne ano. Jedna dcera je v Kvinte a druha aktualne v Prime. A ze by nemali detstvo, lebo sa musia stale ucit, s tym teda nesuhlasim vobec.

deti95060810
7. okt 2019

syn chodil....lepšiu školu sme nemohli pre neho vybrať...resp. vybral si on. Jemu sadla ako uliata. Vlastne moje die´ta prvú tr. len presedel, nakoľko už v Mš vedel čítať, písať a počítať aspoň do 500... bývame na dedine a bolo potrebné do mesta dochádzať a toho som sa strašne bála. vtedy sa chodilo zo 4 tr. hlásilo sa 240 detí, zobrali 60....
Je to troška ťažšia škola ako Zš, ale on si veľmi chválil, neustále chodieval na vedomostné súťaže....na rodičovské som nechodila aj 3 roky. Vysokú spravil na samé jednotky - stroj. fakultu, momentálne ostal učiť na fakulte. Doteraz spomína na školu len a len v dobrom....Len on sa chcel učiť a to je dôležité či dieťa chce, alebo ho musí matka nútiť...
ďalšie deti som tam nedala....kvôli dochádzaniu , dievčatá majú nadanie pre šport....

matkahelka
7. okt 2019

@didi35 necitala som vsetky prispevky, ja za seba... mame dceru velmi sikovnu, od 1.roc.je kazdy rok najsikovnejsia v triede, tiez sme sa chvilu pohravali s touto myslienkou,ale... nas krstny syn bol na tom podobne na ZS ako nasa dcera, popri tom sportoval, aktivne hral tenis, chodieval na ZUS na klavir. Rodicia ho dali na 8roc.gymko, zrazu to neboli same jednotky, na dvojky musi driet. Naspamat sa ucit z jedneho dna na druhy kvanta uciva, kopa projektov, rodicia velmi, velmi lutovali,ze ho na to gymko dali. Na tenis ani klavir uz nie je vobec cas. Vela krat sa rodicia vyjadrili,ze to gymko ukradne dietatu detstvo,lebo to detstvo stravi len nad knihami.my sme preto upustili od 8roc.,ak ju puberta nepokazi a bude chciet, pojde na normalny gympel a teraz nech si este moze uzivat po skole aj kruzky, aj ihrisko...

kofa77
7. okt 2019

@deti95060810 presne, dieta musi chciet. lenze co pozorujem, viac je takých, kde to chcu rodicia. ale ak chce dieta, niet o com, treba po 4 rokoch mal ist na inu skolu.

moj syn, aj ked to, co sa ucilo v 1 aj 2 vedel v 5 a skor rokoch, on sa nudil rad 😀

proste bol rad, ze nemusi nic robit a ma cas na svoje zalezitosti a to ma doteraz, on vie, ze by mohol ist rychlejsie, ale jemu to vyhovuje, kedze nemusi zamakat...
uz teraz sa desim buducnosti 😒

kofa77
7. okt 2019

treba podporit, som cchela napisat...

stvura
7. okt 2019

@didi35 inac toto je dost odveci tema, lebo nemozes porovnavat ZS a ZS. Kazda je ina, kazda pripravi dieta inac. V nasom meste je napriklad 6 ZS, jedna zamerana na TV, druha na Matematiku, dalsia Jazykova, dalsia krestanska....rodic si moze vybrat co preferuje a kde sa bude dieta lepsie citit/vynikne. Rovnako Gymnazia maju smerovania (predpokladam ze aj 8r - kedze maju 4r - v nasom je MAT, Prirodne vedy a jazyky). Univerzalnych deti je velmi malo, zvacsa vynimky. Ja mam synov nadanych na matematiku a obaja su v bilingualnych triedach na Jazykovo zameranej ZS. Viem ze starsi (ma same jednotky) by spravil skusky - mozno by ich ani nemusel robit lebo mal zvladnute olympiady na krajskej urovni...ale je hravy, ma spoluziakov starsich o rok, rok a pol. Paradoxne poznam dievcatko co je uz v predposlednom rocniku 8r gymnazia, je to dokonale dieta - sen kazdej matky. Stiha skolu, profi sa venuje sportu. Neviem si toto u svojho predstavit a preto ho nebudem tlacit niekde kde ho proste nevidim. Mozno ako deviatak bude nastaveny na to ze na gympel pojde (teraz tuzi po stavebnej, je siestak).
Ja som napr. v 14r nevedela na aku skolu ist, tak ako to moze vediet 11r dieta? 🙂 (sli sme podla ocakavani rodicov)

eliska13
7. okt 2019

@kofa77 Presne aj u nás😉všetci sa čudovali prečo som ho nedala na gympel, keď ma dobré známky.No má, ale sama vidím, že nie je typ, ktorý by chcel poobede sedieť nad projektami, úlohami nemá v sebe takú zodpovednosť a ciel rád si číta encyklopédie, pozerá Discovery, bavia ho jazyky, ale on len odtiaľ potiaľ....podľa mňa dieťa na gymnázium je také, čo je lačné po vedomostiach, samé si niečo študuje, chce robiť niečo naviac

stvura
7. okt 2019

@kofa77 ako keby som o svojom citala...proste sa nudi rad a nema rad ked musi navyse vyvinut nejake usilie 🙂...ale to su chlapci, obkecavaju pol dna a potom spravia za pat minut...nam zacala teraz puberta a je to veru veeelmi tazke

enka81
7. okt 2019

nečítala som všetky komentáre ale poviem za seba, Mám syna v sekunde, lepšie rozhodnutie sme nemohli urobiť, Nad 8-ročným sme začali premýšľať až v piatom ročníku, na ZŠ nebol medzi ,,svojimi", nevravím, že bol najmúdrejší, ale skôr cieľavedomejší, ako ostatní a nemal ho kto ťahať vpred. Keby ostal, stagnoval by, čo by bola pri ňom škoda. Je na 8-ročnom, učivo majú podobné ako na zš, ale je tu viac priestoru pre diskusie, komunikáciu s profesormi, príprava na olympiády, jednoducho mu to dáva viac, ako ZŠ. Keď som sa rozhodovala,či má ísť na 8-ročné alebo nie, zástupkyňa na ZŠ mi povedala, že môže potom prestúpiť na klasickú strednú školu, takže o nič nepríde, šance má otvorené stále. Mám mladšiu dcéru, ale napríklad ju by som na 8-ročné nedala, je inteligentná, ale ľudovo povedané, má to na háku, učí sa preto, lebo to chcem ja a nie ona. Takže asi záleží, aké je dieťa. Voľného času má dosť aj popri gymnáziu, aktívne športuje a skôr ten šport mu uberá na voľnom čase ako škola. A doplním, že ísť na 8-ročné bol synov nápad, nie môj, a za neho môžem povedať, že sa do školy teší a je tam rád.

kindervajicko
7. okt 2019

@didi35 Ahoj, ja som chodila na jedno z najlepsich 8rocnych gymnazii (v tom case), ked sa islo este zo 4. rocnika. Bola som skoro najmladsia, som augustova, zmaturovala som ako 17-rocna, vysku som ukoncila ako 22-rocna, nikdy som neolutovala, ze mama ma tam chcela dat silou mocou a ze som sa tam dostala. Prijimacky si dodnes pamatam (je pravda, ze bol to stres pre 9rocne dieta), ale potom bolo vsetko v pohode, u nas sa isto nikto neucil do noci, ani nevstaval rano so sliepkami kvoli tomu. Mala som skoro tolko volna ako kamaratka na ZS, kazdy den sme sa hrali vonku, neskor pribudli kruzky atd., nikdy som nemala pocit, ze nieco zmeskam lebo sa musim ucit.

mariah0307
7. okt 2019

Ja napisem za mna... Mala som ist na osemročné a nesla som, nejak sme to doma uzavreli, ze ma netlacili do toho a ja ako dieta som po tom netuzila, s odstupom casu to vnimam ako správne... Ptm som isla klasicky na 4roc gympel... Zas moj polovičný brat je na 8rocnom v kvinte a on je spokojný aj jeho rodicia... Ze sa akoze na základke nudil... A sam tam vyslovene chcel ist... Teda sumarum zavisi od dieťaťa asik ;)

littleslovak
7. okt 2019

Ja som chodila na jedno z tych lepsich gymnazii kedysi tiez (vraj to s nim uz nie je dnes take ruzove), ale teda rozhodne som neprisla gymnaziom o detstvo. prijmacky som mala na haku lebo na dalsi den sme isli do skoly v prirode, a napriek tomu som sa dostala do prvej triedy. Otvrali nakoniec dve takze uplne v pohode. Urcite sme nemali brutalne vela uciva, ale ked sa rozpravam dnes ako dospela s ludmi co nemaju gympel niekedy citim rozdiel. proste si pamatam niektore veci co sa ini ani neucili. a neznamena to ze musi ist dieta na VS. mam par byvalych spoluziacok - rozhodli sa pre klasicku strednu skolu uprostred gymnazia. Dnes su uspesne aj bez toho. No z mojich spoluziakov , s ktorymi sme to dotiahli az do maturity su podla mojho nazoru vsetci uspesni. Kazdy v niecom inom. Von som chodievala denne, na kruzky tiez. A na VS som to vdaka matike z gympla a najma fyzike mala o dost lahsie ako ti z odbornych skol. No ked clovek chce, vsetko sa da. Urcite zavisi od dietata.

kofa77
7. okt 2019

@eliska13
@stvura
baby, ale ja som uz zufala z neho, to je najlenivejsie dieta siroko daleko, pritom bystry , ale lajdak, vsetko len najlahsou cestou riesi, len aby nemusel vyvinut usilie.

za tyzden precita aj 5 knih, ked sa mu chce, aj v AJ, dokumenty, enycklopedie, ale obsah o Jankovi Hraskovi som mu musela prerozpravat, kedze nielen ze nepozna, ale ani neprecita- rozpravka na 2 strany, bolo treba raz do skoly.
ked je neioc dobrovolne, ani na to nepozrie, naco...
a potom citam o detoch, ktore chcu, deru sa dopredu, zapajaju sa , tak ma to trocha zamrzi, ale ta co uz, moj boj, syn je spokojny

eliska13
7. okt 2019

@kofa77 Detto u nás.A niekedy si hovorím, keby bol hlúpy nechám to tak, ale vidím, že je šikovný, ale nemá taký drive v sebe.Spravim iba to, čo chcú aj to s rečami.Tak som na pochybách tlačiť, motivovať ničiť si nervy, alebo nechať ho ísť svojou cestou?tiež mali nejaký projekt iba kto chce jasné, že ho nespravil, lebo je to dobrovoľné tak načo?on vie iba, ak má nad sebou draba, ktorý ho posúva len dokedy?chcem, aby tu zodpovednosť mal v sebe, lebo ja chcem.....

kofa77
7. okt 2019

@eliska13 tak mame dusevne dvojcata doma 🙂
to iste, aleze uplne, tiez neviem, ako na nho, ked necham tak, co ked mi raz bude vycitat, ze som mala byt prisnejsia, zas na druhej strane, co ak budem budem furt ten policajt nad nim, co ked v puberte sa vzburi a zacne hladat nejake ine cesticky na odreagovanie? kedze to je dost tazka povaha...

eliska13
7. okt 2019

@kofa77 No tiež máš jedinacika to je divná sorta😉mne príde, že všetky deti chcú len môj nie.A niekedy môže byť žiak, človek hlúpy len stačí, že má v sebe, že niečo chce dokázať môj mykne plecom a načo?a pubertou ešte viac.vzdy bol flegmos pohodickar.Nikdy som od neho nepočula ja sám, on by sa nechal obliekať do 7 r.Tak snáď nás raz prekvapia👍

opica
7. okt 2019

Mam syna piataka. Chcem,aby si skusil prijimacky. To je moj hlavny ciel. Ak sa tam dostane,bude dobre,ak nie,budeme ho musiet asi viac zamestnavat. Ja mam pocit,ze v tej piatej triede nic nerobia, nic sa neuci, nejake to je vele divne. A to ma kazdy den este treningy,cize v tomto vytazeny je,ale on sa v tej skole dost nudi. Tak si robi ulohy na pripravu na gymnazium,takisto ma nejake umiestnenia v matematickych sutaziach. A v neposlednom rade,on by chcel is na gympel. Este nas caka velmi tazka cesta k vyberu kam (zas na nejaky slaby gympel ani nechcem,aby riesil prijimacky ). Kazdopadne ho nepresviedcam,ale on to berie ako vyhodu pre seba.

ersp
7. okt 2019

ja mam absolvovany 8r gympel a nelutujem...neprisla som ani o detstvo, popri skole som mala naozaj dostatok volneho casu, na sportovanie, na zusku...tym, ze k nam od zaciatku pristupovali ako ku stredoskolakom prechod do kvinty teda na SS bol uplne jednoduchy...vedela som to porovnat so segrou, ktoru som usetrenym rokom dobehla...ona ostala na ZS, po deviatku ziadne ucenie a zrazu prisla na 4r gympel a bola denne v knihach..my sme prisli na 8r ucili sme sa kusok viacej ako spoluziaci na ZS, ale na strednej sa to vymenilo a to nevravim o usetrenych stresoch z Monitoru...svoje dieta by som urcite dala tiez na 8r gympel, avsak ak by mal nadanie na iny smer (informatika, stavbarina,..) po 4 rokoch nie je problem ho dat na inu strednu ako gympel...

didi35
autor
7. okt 2019

@opica Tak to je super, že si sám robí príklady. Dozeras naňho alebo sám si k tomu sadne?

didi35
autor
7. okt 2019

Musíme to premysliet. Na ZŠ sa už nudí, idu pomalým tempom, sám to hovorí. Ale zase nechce prísť o kamosov. Školu tu ma pod nosom, na gympel by musel dochádzať do mesta. Mladsi na gympel nepojde určite, nevyzerá, že on by bol typ na učenie... jeden syn teda tu a druhý tam, neviem.

Muž to nechce siliť, nech sa dieťa este zabaví, neskôr nech maká. Nech športuje, číta... on nie je fanúšikom selekcie v takom nízkom veku.

Ja sa zase bojím, ze kvalita vo vyšších ročníkoch ZS pojde riadne dolu, tak to tu vraj je...

Dakujem za príspevky.

dskjhfdlkdjhl
7. okt 2019

@didi35 na toto sa neda jednoznacne odpovedat. Pre niektore deti je to vyborne riesenie, pre ine to zmysel nema. Ja mam starsiu dceru na 8-rocnom a som rada, ze je tam. Mladsia chce ist tiez, uvidime, ci sa dostane. Lenze su deti, ktore by mozno boli lepsie urobili, keby boli ostali na ZS.

dskjhfdlkdjhl
7. okt 2019

@maminuska neviem, starsia dcera je uz na vyssom stupni, ma same jednotky, venuje sa tancu, hudbe, vytvarnemu umeniu, projekty zvlada bez problemov a to je ich gympel znamy ako jeden z najnarocnejsich. Je teda pravda, ze v ich triede je mozno jedina, co to takto hravo zvlada, preto som aj pisala, ze to nie je pre kazde dieta. Teraz neviem, ci si pisala viac prispevkov, reagujem na ten prvy, na prvej strane-nemam docitane.

maminuska
7. okt 2019

@dskjhfdlkdjhl píšeš že je jediná v triede , teda možno , to znamená že zvyšok má určitý časový problém. To už je drvivá väčšina na to nie každé ....tu ide skôr o výnimky. Máloktoré , skôr výnimky to zvládajú takto dobre.
Hovorila som s viacerými absolventmi , ktorý keď sa potom stretli na výške s bežným 4 ročným gymplom , rozdiely aj tak zmizli , resp. sa zrovnali .
Pre mňa je dôležitý efekt a ten tu ja osobne nevidím, skôr naloženie viacej učiva . Ja budem radšej keď moje deti budú dobrovolne čas tráviť čítaním kníh , encyklopedii atď.
Projekty ja osobne považujem za niečo kde mi uniká zmysel .

arcticcode
7. okt 2019

@didi35 Hlavne si treba urovnať budúcnosť, teraz sa môže javiť gymnázium ako OK riešenie, ale čo ďalej? Výška? Aká? Ak nie Mudr, právo, alebo niečo také, tak zbytočne. Dnes vzdelanie málokoho zaujíma a ak niekoho zaujíma, ver mi, že tvoje dieťa pre neho nechce robiť.
Dnes je dôležité, čo vieš robiť. Aj preto dnes plno vysokoškolákov pečie pizzu, dokladá tovar, alebo roznáša letáky. Mysleli si, že skončia školu a zamestnávatelia sa o nich pobijú. Nuž, takto to bolo niekedy, ako povedal pan mazurek - neviem, ja som vtedy nežil, :D
Každopádne, pozri si platy elektrikárov, inštalatérov, kaderničiek, kozmetičiek, kuchárov... všetci remeselníci dnes si vedia v pohode zarobiť dvojku za mesiac. Myslíš, že hoc aj ako vysokoškolský profesor toľko zarobí?

maminuska
7. okt 2019

@arcticcode myslím že zas to trocha ženieš do extremu . Vzdelanie každého zaujíma ak ideš robit špecifickú činnost , na ktorú to vzdelanie je podmienkou . A to nie je len Mudr. Judr.. a povedzme si ak inžinier pečie pizzu , tak je to skôr kvôli jeho neschopnosti.

maminuska
7. okt 2019

Ďalšia vec, veľmi dobre vieme aké hovadiny sme sa učili v živote , či už to bola základná škola alebo stredná , niekedy aj na VŠ.
Ak zoberiem takú matiku , tak na bežný praktický život vám stačia súčty , rozdiely , súčiny a delenie, pomery, % , trojčlenka .. + základná geometria , ale učia sa matice, integrály, inverzné matice a to už nehovorím o štatistickej matematike aťd. Toto využije len zlomok ľudí vo svojej profesii. Ale neučí sa predmet finančná gramotnosť , no a potom polovička Slovákov je v osobnom bankrote.
Aj v slovenskej gramatike sa učí veľa hlúpostí .
Pre mňa budu moje deti úspešné ak včas vyletia z hniezda , osamostatnia sa , slušne sa uživia , vybavia si veci sami bez 1000 krát zavolania mami.. jednoducho to ako sa dokážu obracat v živote.

dskjhfdlkdjhl
7. okt 2019

@maminuska neviem ci jedina, rozhodne je v mensine, v takej dost malej mensine. Ale napr. ja ucim uz dost dlho na VS a moja skusenost je taka, ze zvycajne (nie vzdy) su studenti z 8-rocneho lepsie pripraveni (ucim matiku, tak o matike pisem) ako zo 4-rocneho, resp. z inej SS. A dost casto mi pripadaju tak nejako lepsie pripraveni aj vseobecne. Lepsie vedia odprezentovat vysledky pri tabuli, aj zvycajne maju taku lepsiu "stabnu kulturu"🙂 Ale neplati to uplne pre kazdeho.
Ja som napr. pri tej starsej vahala, ci ju dat na 8-rocne, nebala som sa, ze by mala problem studovat, ja som sa bala sikany-teda, ze tie male deti su v jednej budove s oktavanmi, ale problem nebol a som rada, ze sa tam dostala, ona sa teda ani na prijimacky nepripravovala-povedala mi, ze ak na to ma, tak ju zoberu, ak nie, tak tam nema, co hladat.

dskjhfdlkdjhl
7. okt 2019

@maminuska no, ja by som povedala, ze teraz sa uz len na par skolach asi ucia integraly, matice, prvaci na VS maju problem s upravou algebraickych vyrazov, co nasa generacia vedela uz na ZS, teraz to nevedia maturanti. Takze ja si myslim, ze na vacsine SS (aj gymnazia tam patria) sa uz na matike si nechty lakuju.

sasesoe
7. okt 2019

@didi35 ahoj, vies toto su velmi subjektivne otazky. Ja som skolkou "preplavala" pomaly ani neviem ako. Jasne, obcas trebalo trosku posediet na zadku a ucit sa, ale nemala som pocit, ze je toho strasne vela, ze to nezvladam, ci nestiham. Castokrat mi stacilo si novu latku len precitat cez prestavku al v autobuse. Ked to robis zakazdym, tak si to pamatas. Vela robi system, ako sa clovek nastavi, ci sa tomu venuje priebezne, ci sa snazi veci pochopit, dat do suvislosti. Ja som mala rada, ked sa nam snazili ozivit hodony o nieco nove. Robili sme aj projekty a prezentacie, ale nie nejako strasne vela, no velmi mi to potom pomohlo pri vs, ze uz som vedela co ako. Pre mna ani VS nebola nejako narocna, ale to tiez zavisi od vela faktorov. Mali sme aj spoluziakov, kt sa "trapili" a nesli im niektore predmety, aj ked sa snazili. A potom boli aj taki, kt ked chceli, tak sa naucili a vedeli, ale vela to aj flakali.