Ospravedlnenka

maminuska
20. jún 2013

Poprosila by som o radu , mamičky ale aj mamičky učiteľky.
Syn pýta od mňa ospravedlnenku , vraj to p. učiteľka vyžaduje lebo sa nechce zúčastniť diskotéky o 20 hod. večer. Vraj je to povinné 😅. Pochopila by som keby to bolo o druhej , alebo aj o štvrtej ale povinný program o 20 hodine ?
V školskom zákone som nič také nenašla.

zuanach
20. jún 2013

v školstve je byrokracie až až, ale keď musíš, tak musíš.....ver mi, učiteľka by najradšej žiadne ospravedlnenky neriešila, keby na to neboli smernice a nariadenia.....v zborovni majú rodičov ako si ty veľmi v láske, vŕtať a vŕtať, ako u zubára.....dokazovať si, že si iná, dôležitá, tak buď....

sissy27
20. jún 2013

@tea333 hmmm to je také slovenské - na jednej strane sa oháňať formulkou "mám 18, som dospelý, svojprávny, zodpovedný sám za seba, no a čo že som zatiaľ len študent strednej školy" a na druhej strane " som študent, dajte mi vreckové, na knihy, nakŕmte ma a ubytujte, zaplaťte intrák, cestovné, no a čo že už mám 18" 😀 😀 😀
kým dieťa býva pod mojou strechou a živím ho, tak chcem mať prehľad o jeho študijných výsledkoch, o jeho voľnom čase a budem sa starať, kde je, s kým je a čo robí a ak nepôjde do školy, tak tiež sa budem do toho starať...

sisaka
20. jún 2013

@sissy27 no to je take slovenske, davat detom odklad skolskej dochadzky a potom mate 20 rocne "deti", ktore studuju na strednych skolach. fakt chore.

fra
20. jún 2013

@sisaka a matematika takto v škole išla? ak ide dieťa do školy hneď po dovršení 6 rokov, aj ak 1 rok preskočilo tym že šlo na 8- ročné gymnazium (a teraz sa už ten rok ani preskočiť nedá takže sa všetko posunie o rok neskor), tak v 4.ročníku strednej školy má 18 rokov so 75% pravdepodobnosťou ešte pred maturitou...

basburianka
20. jún 2013

Ja som učiteľka a toto mi príde totálne scestné. Mimo vyučovania NEEXISTUJE taká činnosť, ktorá je pre žiaka povinná a na ktorú by potreboval ospravedlnenku. iné by bolo, keby sa jednalo o náhradné vyučovanie, čo ale nie je váš prípad. Na tvojom mieste by som zatelefonovala p. učiteľke a spýtala sa na to, možno to len syn zle pochopil alebo poplietol.

sisaka
20. jún 2013

@fra no neviem komu ta matematika nejde, ak dietatu daju rodicia odklad a ide do skoly ako 7 rocne, t.j. v prvom rocniku dovrsi 8 rokov, tak ked k tomu priratam 9 rokov ZS a 4 roky stredna tak mi to vychadza na 20!

fra
20. jún 2013

samozrejme, dnešní 9-taci a kvinťania a všetci mladší majú povinných 9 rokov zakladky´plus 4 roky strednej (pripadne 5 rokov zakladky plus 8 rokov strednej), takže vačšina jednoducho musí maturovať v 19- ke , počty nepustia, ak chceš hovoriť že je niečo choré, neobracaj sa na rodičov, ale na ministerstvo školstva

fra
20. jún 2013

@sisaka hovorí sa tu o plnoletych deťoch čo chodia na stredné školy, plnoletosť je na slovensku od 18, nikto nespomína že má 20 ročné deti na strednej škole hoci aj to sa samozrejme stáva... mna len poburila ta poznamka o chorosti- to je fakt vec ministerstva školstva ktoré model 9+4 alebo 5+8 nastavilo

grejci1
20. jún 2013

@fra a ja som mala 9+5... Bilingvalne studium...

sisaka
20. jún 2013

@fra ak dovolis, budem si mysliet o tomto, co ja chcem - pre mna je to chore a nevidim dovod oboznamovat ministerstvo skolstva s mojim nazorom.

fra
20. jún 2013

@sisaka mysli si čo chceš, isteže mi može byť jedno či si mysliš .... len ak by si žila na sk, tak neviem, ako by si sa vyhla tomu, aby tvoje dieťa bolo plnolete počas študia na strednej škole - jedine ak by šlo do školy v 4 rokoch alebo urobilo 2-3 ročníky naraz ... takže uražať tych čo majú plnolete deti na strednych školach mi pripada trochu čudné .... ale OK, aj tak sme uplne mimo temy ...
..
ale ja som to nezačal
.
... to začal on, on mi prvy vratil facku 😀

graceful9
21. jún 2013

@tea333 to je nič, ja som v 3. ročníku mala 18 a porodila som, mala som individuálny plán a odsťahovala sa k priateľovi a nahlásila si tam trvalý pobyt a aj tak za kadejaké prkotiny otravovali mamu a tiež od nej chceli aby mi písala ospr. na povinné akcie, ktorých som sa aj tak nemala zúčastniť keď som mala individ. plán 😀

bets
21. jún 2013

@maminuska ja sa teda nad nezmyslami pozastavujem. presne ako bolo pisane, rodicia mali podpisat informovany suhlas a v ramci neho, ti ktori nechcu, aby dieta slo na diskoteku len napisat poznamku, ze dieta sa nezucastni. resp. u nas v ramci informovaneho suhlasu si zaskrtneme moznost rodic suhlasi/nesuhlasi resp. dieta sa akcie zucastni/nezucastni.
pisat ospravedlnenku mi pride dost divne a klasicku ospravedlnenku by som nepisala. skor by som len hodila vetu formou oznamu do mailu alebo sms (ako mate zauzivane s ucitelom), ze dieta sa nezucastni. zalezi aky mate vztah so skolou, lebo v ramci dobrych vztahov by som to riesila formou normalneho oznamu (mail, sms), ak tie vztahy su divne, tak by som schvalne napisala tak ironicku ospravedlnenku, ze ucitelke by muselo dojst, co za nezmysly ziada. samozrejme by som to konzultovala s dietatom, ci suhlasi s takym znenim, tiez by som nechcela dieta vystavovat niecomu neprijemnemu. ale ako poznam svojho syna, tak ten by ma len podporil, je typ cloveka s kritickym myslenim a prave ironia v pripade nezmyslov nam je velmi blizka. dcera ta by mala respekt, jej by som to neurobila 🙂

zuzkat1
21. jún 2013

@maminuska nechapem tuto temu. Su nejako porusene tvoje prava tym ze mastdat doklad o tom ze syn nejde na akciu na ktoru sa 99% 7makov iste tesi? A ako pise @zuanach ucitelia takychto rypajucich rodicov miluju...a len dodam ze rovnako miluju aj ich deti

zuzkat1
21. jún 2013

@bets taketo "nezmysly" ziada zvacsa vedenie.nech su kryti. Decko pojde o pol 9tej von,zlomi si nohu a matka zazaluje skolu ze bol na akcii.kto dokaze ze nebol ak nebudu mat papier? Dnesni arogantni a premudreli rodicia su schopni vsetkeho-cest vynimkam.

linda20111
21. jún 2013

@maminuska ahoj, ja by som tiez nenapisala "ospravedlnenie" uz len z principu. ale najprv si zisti ci to syn dobre pochopil, aby si nebola v skole za blbu. ak potrebuju nejaky papier kvoli tomu aby vedeli ci tam dieta bude alebo nebude pravdepodobne pre vedenie, tak by som napisala nie ospravedlnenie ale oznamenie typu : Tymto vam oznamujem, ze moj syn Jozef Mrkvicka sa nezucastni skolskej akcie konanej dna .... a podpis. Tolko nic viac.

sissy27
21. jún 2013

@sisaka ako to súvisí s odkladom prosím ťa? dnes máš 9 rokov ZŠ, čiže 6+9 v 15 ide na strednú a končí najskôr v 19... stačí, ak decku zle vychádzajú roky, prípadne si vyberie 5 ročný odbor a hneď sa to posunie o ďalší rok...len ty si tuším nejaký ten ročník vynechala, hlavne matematiku 😀 či akože podľa teba by sa od septembra do decembra nemali rodiť deti, aby mohli ísť na čas do školy? a teda pokiaľ viem, tak na odklad šk. dochádzky potrebuješ papier od psychológa, nie je to o tom, že dám si dieťa do školy kedy ja chcem...

tea333
21. jún 2013

@sisaka ja som ziadny odklad nemala a koncila som 19 rocna. 9 rokov zakladka plus 4 gymnazium, som decembrova.
@sissy27 vsetko o skole a kontrole a pravidlach je vec tvojho domova a tvojho vztahu s dietatom. Stredna skola je vsak institucia kde nemozu dospeleho cloveka obchadzat lebo sa im chce.Je dospely a maju komunikovat a riesit veci s nim.
Ak ma niekto 40 a stale ho zivia rodicia neznamena to ze ked si ide nieco vybavit na urady budu ziadat aby tam namiesto neho prisiel 65 rocny rodic, lebo 40 rocny si na seba nezaraba. Trochu zvlastny argument, ak sa ohaname tym kto nas zivi. Ja som ako 18 rocna byvala s muzom a rodicia ma financne nepodporovali. Mal mi ospravedlnenky pisat on?
Nikto ti nebrani starat sa do svojho dietata az kym neumries, ale to su vase rodinne zalezitosti.
@graceful9 ja som tiez nebyvala u rodicov a musela som velakrat zhanat mamu po meste lebo na dalsi den som potrebovala ospravedlnenku od nej 😀 pritom som mala ukazkovu dochadzku! chybala som len ked som isla k dr alebo som bola velmi chora

kaja73
21. jún 2013

@sisaka moj nema ziadny odklad a maturovat bude v takmer 20 rokoch-je totiz septembrovy-a siel do sloly tak ako mal-po dovrseni 6 rokov-teda mal par tyzdnov pred 7 rokmi,ked nastupil-tak je to zo zakona dane-ak by siel skor,musel by ist do psych-ped.poradne na testy .
Teda siel podla pravidiel nasho statu-ZS trva 9 rokov,syn je sica ne 8 r gymply,ale tam sa uz chodi z 5,nie zo 4 rocnika-teda ziaden rok neusetril. 😝
Ak dietatu roky vychadzaju dobre ,tak dnes maturuje na SK ako 19 rocne,lebo ZS konci v 15,nie v 14 ako za nasich cias,ked bola 8 rocna ZS.

bets
21. jún 2013

@zuzkat1 pre mna vec, ktora nedava zmysel je ospravedlnenka, bezna vec je informovany suhlas. podstatny rozdiel. pre mna je samozrejme a prirodzene, ze na vsetky akcie mimo skoly davame informovany suhlas a respektujem aj vsetky papiere a zmluvy, ktore sa podla zakona musia podpisovat s rodicmi. ale ospravdlnenka na diskoteku o 20.00 ?
keby ta disko bola v ramci vyucovania a dieta z nejakeho dovodu nechce ist, ospravedlnenku napisem a nezamyslam sa.

maminuska
autor
21. jún 2013

@zuanach
@zuzkat1 dievčence mne je uplne jedno či ma učitelia miluju alebo považuju za rypáka. To čo mám podpísať podpíšem , čo je blbosť jednoducho odmietnem. Rovnako je mi jedno či ma miluju na daňových uradoch , úradoch práce, sociálkach , mestských úradoch a že tých skopičín odtiaľ výjde veľa vieme všetci . Podpisujme, vypisujme hovadiny , behajme, kopirujme 100 x, lebo však to potrebuju v úrade kolegyne dve ktoré sedia vedla seba, súhlasme, nekritizujme a preboha nepitvajme !!! , to je prehrešok ako sviňa vôbec mysliet a pýtať sa 😀 .
Plaťme lekárom poplatky , ktoré nemá vyvesené , automaticky podpisujme že sme boli informovaní o následkoch a alternatívnych postupoch , hlavne že nikto k tomu necekol ani slovo ....
Áno , ospravedlnenka je banalita je to otázka možno dvoch minut .... možno som deformovaná prácou 🙂

zuzkat1
21. jún 2013

@maminuska Lenze socialka,danove atd. Nema na starosti tvojd dieta..

zuzkat1
21. jún 2013

@bets mozno chcela aby doniesol potvrdenie ze sa nezucastni a on to nazval "ospravedlnenka"

renab
21. jún 2013

@maminuska ja by som tiež nenapísla nič. ak organizujú akciu po vyučovaní a chcú odo mňa podpis, nech mi pošlú tlačivo s informovaným súhlasom a tam sa vyjadrím, či súhlasím alebo nie.

bets
21. jún 2013

@zuzkat1 je to mozne, preto by bolo lepsie si to najskor overit, ci to bolo naozaj myslene ako ospravedlnenie.

zuzana76
21. jún 2013

@sisaka tvojej poznamke nerozumiem, ziak skonci Zs v 15-tich rokoch a na strednej skole s maturitou dovrsi 18 rokvo uz v 3-tom rocniku

ja ako ucitelka by som tiez chcela mat od rodica doklad, ze dieta sa nejakej akcie nezucastni , aj ked je vo vecernych hodinach, clovek totiz nikdy nemoze vediet, co moze byt proti nemu zneuzite a ako ucitelka mam plnu zodpovednost za zverene dieta - ako jeho rodic.
@maminuska
kazdopadne sa mi toto zda dost zvlastna situacia, keby bola nejaka taka akcia , my sme napriklad mali na skole - nocne spanie - teda ziaci si doniesli spacaky a stravili celu noc na skole, mali tam rozne hry, dobrodrzustva a pod. tak ziadalo sa, aby to podpisali rodicia, ktorych deti sa akcie zucastnili, kedze to bolo mimo vyucovania, kazdopadne, ktovie ako to bolo, ako to podal tvoj syn a co nazval "ospravedlnenkou"

@tea333 aj ked ma ziak 18 rokov, aj tak by som komunikovala aj s rodicom, u nas to bolo tak,ze ziaci mali dat suhlas na to,ze budu informovani aj ich rodicia o prospechu a pod.povazujem to za spravne na strednej skole.

maminuska
autor
21. jún 2013

@zuzkat1 ale má , len to nie je syn , ale dcéra tá najstaršia - sociálna poistovna - invalidný , tá najmladšia - urad práce - príspevok na jasle.

Konkrétny prípad spred pol roka : telefonát - doneste nám potvrdenie zo živnostenského uradu že ste zmenili meno na živnosti a adresu . Pýtam sa načo ? Veď tám máte moje osvedčenie ( licenciu ) a tým som bod ten a ten toho a toho zákona naplnila. Oni to potrebuju .
Dobre, živnostenský je kusok odo mna, vypýtala som si originál s kolkom výpis zo živnostenského registra, kde su zaznamenané všetky zmeny. Zmena bola zaznamenaná uradným zápisom . Poslala som to poštou .
O týžden telefon , že oni potrebuju ten uradný záznam . To už som jasne povedala že to nedonesiem a že debila zo seba robit nebudem , načo mi bolo pohrozené že mi pozastavia vyplácanie príspevku na opatrovanie a je možné že budú po mne požadovat celé jeho vrátenie.
OK, počkám na doručenie rozhodnutia o odnatí a potom sa budem brániť cez právnika. Peniaze mi nabehli ešte 6 krát na účet bez najmenších problémov 😀 .
Ano , mohla som to riešit tak že pôjdem na živnsotenský, zaplatím poplatok za kopiu uradného záznamu , ktorý mimochodom musia vyhladat v archíve, čo na tom že na výpise su zaznamenaná všetky aktuálne zmeny aj s dátumom a opisom uradného záznamu . Ja sa pýtam kto mne zaplatí čas, kolky a poštovné za nezmysly ktoré zákon ani nevyžaduje ?

@bets dnes som to overovala a chcu ospravedlnenku , hovorila som s triednou . Povedala som že ospravedlnenku písat nebudem .

zuzkat1
21. jún 2013

@maminuska no len v skole sa ti osobne staraju o syna tam je rozdiel... Neviem ci to nechces chapat

alice107
21. jún 2013

@maminuska pises,ze´´vraj´´ tvoj syn tvrdi,ze potrebuje ospravedlnenku.overila si si jeho tvrdenie v skole? nepomylil sa v pojmoch a neziada skola skor SUHLAS rodica,aby sa jeho dieta mohlo vo vecernych hodinach zucastnit skolskej akcie?
pretoze jedine toto by mohla skola od teba ako zakonneho zastupcu ziadat v tomto konkretnemom pripade.
radim ti,aby si /ak si to este neurobila/ sa skontaktovala so skolou a od nej si vyziadala potrebne informaciea vsetko riesila s vedenim skoly .

maminuska
autor
21. jún 2013

@zuzkat1 ja rozumiem čo píšeš.