Otázky 6,5 ročnej dcérky o menzese

zuzi79
22. jan 2013

Ahojte. Moja dcéra má 6,5 r. a je veľmi vnímavá, a stále sa ma pýta na používanie vložiek 😲 , keďže ich zahliadne doma v skrini, na WC-ku atď., zatiaľ som jej povedala, že som prechladnutá a preto ich nosím. Myslíte, že jej to môžem samozrejme nejako detsky vysvetliť, že čo je to menzes? Alebo je to ešte veľmi skoro? Nechcem, aby s tým prišla ona sama zo škôlky alebo školy. Ako a hlavne kedy je to vhodné riešiť? ☹

asimon
22. jan 2013

Mam dcerku skoro vo veku 6 a pol roka...o menzese vie uz davno...preco by nemala...vie ze babätko je v maternici a ona sa musi pripravovat na babätko kazdy mesiac a ked sa babo neuhniezdi mamicke sa musi vycistit maternica...vie o spojeni buniek vajicko spermia...zaujima ju to...nie uplne detaily...pyta sa pokial ju to zaujima...islo to s vekom...same...ju celkovo zaujima ludske telo...od svagrinej z Nemecka dostala k vianociam krasne ludske telo...kde sa daju rozoberat vsetky organy...uzasna hracka...jedine na com sa bavim je, ze ked videla naposledy moju vlozku vravela ze sa strasne tesi ked bude velka a bude aj ona mavat menzes a bude ju moct nosit...chuda moja...to sa ma faaakt na co tesit :-/ 😝 😀

kaja73
22. jan 2013

@asimon mozes byt hrada na seba 🙂 -dosiahla si to, co ma mama dosiahnut u dcerky-aby sa tesila z toho ze je,vlastne, ze bude zena-to je spravny pristup. 😉

luci452
22. jan 2013

moja dcerka ma 7 rokov a zatial ju to nejako extra nezaujima...vlozky alebo tampony bezne nakupuje somnou, ked sme v drogerke, aj sa ma spyta, ci nepotrebujem kupit vlozky 😅 .. vie, ze ich potrebujem, ale zatial sa nepytala, ze na co, tak jej nevysvetlujem...ale ak pride a spyta sa, tak jej isto odpoviem...urcite nebudem klamat a zavadzat ju...

ewca
22. jan 2013

moja dcera bude mat teraz dva roky a na zachod chodi zasadne so mnou, takze si aj vsimne ked mam svoje dni...vacsinou sa snazi asistovat... vyzera to asi takto: maminka toto je co? mas krvicku? podam ti plienku? :D pamatam sa, ze ked som bola ja mala, tak mi to mama urcite vysvetlila aj skor ako som sla do skoly, lebo si spominam, ze som za nou vzdy behala a hovorila jej, aby sme sa sli rozpravat o zenskych veciach 🙂

bets
23. jan 2013

moji obaja su od malicka vnimavi, zvedavi. hovorim s nimi otvorene. o menzese prisla rec vtedy, ked sa dcera spytala, preco nejdem s nimi na plavaren. vsetko som jej vysvetlila. dieta este pred pubertou to ovela lahsie prijme ako dieta, ktore ide do puberty a nahle sa dozvie novinku o menzese. za mojich pubertalnych cias, dievcata, ktore sa to dozvedeli neskoro a nemali to v sebe spracovane, menzes tazko niesli...
dokonca dcera kladla otazky aj k porodu, otvorene sme sa bavili o zenskych organoch, ako funguju, preco tak funguju. jedine co vidim, tak este nerozumie technike plodenia, hoci vie, ze ide splynutie vajicka a spermie.

zuzkat1
23. jan 2013

@zuzi79 moja mala teraz 3 a vie ze bola v brusku. Detaily ako to by nepochopila. Ale vie ze ked bude vacsia bude pouzivat vlozky lebo bude mat aj ona krvicku. Ja jej na otazky odpovedam pravdivo.cudovala by si sa co uz vedia 6 rocne deti.ja ju nezavadzala recami o prechladnuti. V skole ci skolke na to dojde rec medzi detmi a bude v soku ze co jej to jej mama povedala.

zuzkat1
23. jan 2013

@lucinocka prvy menzes vystrasi kazdu ktoru o tom matka nepouci. keby si sa o tom s matkou rozpravala tak si nemusela zazit sok.

zuzkat1
23. jan 2013

@lucinocka este dodam ze ja som sa tiez nepytala ale mama mi to povedala ked uz bol cas.. mozno sa ani tvoja nebude pytat ale aj tak to treba vysvetlit

marlene
23. jan 2013

@zuzi79 ,

synovi som to vysvelila,ked mal 4 roky,pretoze ma prekvapil na wc-ku. uplne normalne som mu povedala,ze zeny maju v bruchu vajicka z ktorych rastu deti,ale nie z kazdeho a to vajicko z ktoreho nic nebude musi odist z tela,aby urobilo miesto novemu a odchadza tak ze sa odlupne a vytecie spolu s krvou. detom treba vraviet vzdy pravdu,primerane veku ,teda ja som to vzdy tak praktizovala a moj syn nikdy,ani v case puberty nemal problem sa ma spytat na cokolvek,lebo vedel,ze sa mu nevysmejem,ze jeho otazky beriem vazne a ze mu poviem vzdy pravdu 😉

hajajanka
23. jan 2013

@zuzi79 Ja si dobre pamatam, ked aj ja som mala v tomto veku otazky, lebo som to videla u mamy presne tak ako tvoja dcerka. Podla mna by si jej to mala vysvetlit primerane jej veku. Ja by som sa nevyhovarala na prechladnutie, ale povedala by som je pravdu vhodnym sposobom. Taku light verziu 🙂 Dievcatko v takom veku je uz schopne pochopit vela veci a dokonca ovela viac, ako si my dospeli myslime 😉 Mne zatial kladie otazky tohto typu moj 4-rocny syn, kedze reklamy ficia, chodime spolu do drogerie a spolu nakladame nakup do kosika. Taktiez som mu vysvetlila veci ohladne porodu. Je samozrejme, ze sa zaujimal o sestricku v brusku, ako sa tam dostala, ako vyjde von, naco ma pindika okrem cikania 🙂 Tak sme mu to s manzelom vysvetlili. Podla mna je lepsie vysvetlit mensiemu dietatu, aby vedelo, co sa okolo neho deje. Ono to pochopi a nakoniec ani to vysvetlovanie nie je take tazke, ako sa domnievame. Deti to zoberu ako prirodzenu vec a viac do toho rypat nebudu 🙂

zuzanale
23. jan 2013

@zuzi79 teda tiež ako ostatné baby musím povedať že by si jej to mala vysvetliť primerane veku mám doma rovnako starú dcéru a tá už cca rok vie tiež mi vletela na wc keď som si menila a zlaknutá prečo tam mám krv vysvetlila som jej že to nebolí a že to máva každá žena na otázku prečo som odpovedala aby mohla ak bude chcieť mať dieťatko nijak ju to netraumatizovalo a ani nejak ďalej neriešila určite sa o chvílku dostaneme k tejto teme dokladnejšie no určite je lepšie že o tom vie .... to isté bolo keď objavila knihu o matke a dieťati už vie ako prebieha tehu ako sa dieťatko a kadial narodí ako vznikne som jej ozerejmila mamičkine vajíčko a tatikove "semienko "... a keďže jej to stačilo a nenapadlo ju opýtať sa ako to semienko k vajíčku dostane tak tému sex ešte riešiť nemusím 😅 😀 myslím že je lepšie ak otvorene primerane priebežne vysvetlíš nie vymýšľať a ako si ja pamätám s rodičmi menzes no vysvetlené keď som v 13tich prvý krát dostala téma sex na to máš čas budete sa učiť v škole atď a potom sme sa jeden cez druhého dozvedali kadejaké bludy atď v dnešnej dobe velmi rýchlo deti dospievajú čo je na škodu ale bohužial ....

roxi
23. jan 2013

tak dcérke som to musela vysvetliť už dávnejšie, fakty o používaní vložiek prijala úplne v pohode, ako prichádzajú deti na svet sme si už tiež vysvetľovali, tam jej akurát nesedelo, že odkiaľ zdola dieťatko vyjde von z bruška, tak som vysvetlila, že okrem dierky na cikanie a kakanie je tam ešte jeden otvor a cez ten sa potom dieťatko dostáva vonku - toto vysvetlenie postačovalo.

No najnovšie prišla s otázkou čo je to sexybaba - vraj nejaký chalan v škôlke jej tak povedal 😕 , otázku adresovala manželovi, tak ja som len počúvala ako vysvetľuje a už som len čakala, keby bude nasledovať otázka, čo je sex, ale to sa napodiv nespýtala, ale už som začala premýšľať ako to vysvetlím a tu som troška bezradná, lebo do úplných podrobností by som nerada išla, ale nechcem zas ani povedať len niečo typu, že ak sa dvaja k sebe túlia, takže ak máte nejaké múdre rady, len ich uvítam.

katia7
23. jan 2013

tak aj moj 5 rocny syn uz vie co je to menzes 😀 ja myslim ze uz je nacase 😉

zuzi79
autor
23. jan 2013

ja pred mojou dcérou nemám tajnosti ohľadne môjho tela, pozná rozdiely medzi mužom a ženou, pozná znaky dospievania, vie všetko o bábätku, ako vznikne, o pôrode a tak, len teraz prišiel čas na vysvetlenie menzesu, čo som jej aj dnes ráno vysvetlila, ona to ovládala, len tu išlo o to krvácanie a chcela som vedieť názory a hlavne skúsenosti mamičiek. Myslím, že záleží aj dosť na osobnosti dieťaťa, každá matka vie kedy je to preňho dobré vysvetliť, a nemyslím, že som niečo strašné urobila alebo zanedbala, keď sa to dozvedela "až" v 6. rokoch. Je to vec názoru, ona chodí do škôlky, a ostatné mamičky čo majú dievčatká v jej veku mi povedali, že čo bláznim jej s tým ťažiť hlavu v škôlke. Ja som toho názoru, že pre ňu už bol na to vhodný čas, máme to za sebou, ale netreba odsudzovať, veď sme takí rozmanití, záleží na veku, povahe ale aj na tom, kde dieťa žije. Ďakujem sa rady. 😎

mimikri
23. jan 2013

@sisi1503 len aby to nezahlasila pred druhymi osobami ... 😀 by som sa hanbila 😔

sisi1503
23. jan 2013

@mimikri a co? Ze ci si idem dat na krvicku? Uz mi to zahucala na zachodoch v auparku, 😀 lebo tam si malu bravam zo sebou do vnutra.Co uz.Kamoske tak mala na ver.zachodoch zahlasila ,,mami ty mas na tej susurke ake kratke vlasy" 😀

marlene
23. jan 2013

@roxi ,

ja som synovi sex vysvetlila tak,ze ked sa dvaja lubia,tak ze si chcu byt co najblizsie a ked sa k sebe tulia a bozkavaju ,tak muzovi narastie penis v tej chvili a kedze chce byt zene co najblizsie a uz im len tulenie nestaci,lebo chcu byt uplne najviac spolu ako sa da a tak sa so zenou spoji ,presne tam odkial vychadzaju babätka,ze to tak priroda zariadila ,lebo tak sa dostane semienko tam kam patri a potom tadial babätko aj vyjde. vzal to uplne normalne,len mal problemy a strach z toho,ze ked on bude velky,ci najde tu spravnu " dierku" 😅
dodnes sa natom smejeme ,ma uz 18 a prvy sex za sebou 😀 vzdy som sa mu ale snazila vstepit,ze sex je hlavne o tom ,ze sa dvaja lubia a ze k nemu patri laska 😉

kkl82
23. jan 2013

podla mna jej to mozes uplne normalne vysvetlit. vobec nemusis hovorit o sexe, ale je dobre aby o tom vedela. ja som si napr. do mojich 10 rokov myslela, ze vlozky su na cikanie, ze ked mamina nemoze ist na wc, tak do nich curka. potom, ked som bola piatacka, moj brat bol siedmak a velmi ma zaujimala jeho kniha biologie. a vtedy ma osvietilo 😀 😀 😀 moji rodicia nam nikdy nic nevysvetlili, vsetko bolo tabu a z toho pramenil aj moj a bratov vztah ku vsetkemu sice prirodzenemu, no intimnemu. ja som mojej mame do 14 rokov nepovedala, ze mam menzes (dostala som ho v 12-tich), nepokladala som to za dolezite, resp. nieco o com by mala vediet. a vlozky si kupovala z vreckoveho/narodeninoveho, alebo som jej ich jednoducho "kradla"... a tak to spravne nie je. menzes je uplne prirodzena vec a je dobre, ak to mama vysvetli. takisto ako sex, masturbacia a podobne, cim skor to o tom detom povies, tym jednoduchsie to pochopia a akceptuju. ked budes cakat do puberty, bude to trapne pre oboch, pre dieta aj rodica a uz budu mat zopar "super overenych" informacii od inych deti, ktore o tom tiez vedia velke p.d.

mimikri
24. jan 2013

@sisi1503 júj tak fajn ze ste to takto prežili... 😵 ja by som bola červená jak paprika a zahrabala sa asi pod zem.... ale aj mne sa to moze stat ale sak nejako predychame 🙂

mrva
7. feb 2013

@zuzi79 Mám 2 dcéry - 5 a 7 rokov. Záujem o oblasti ženstva vs. mužstva - ako vzikajú bábätká, čo je menštruácia, ako sa dávajú tampóny, sex a pod. začali mať obe vo veku 4 a pol roka. Tak sme kúpili knižku Moja prvá kniha o sexe http://www.martinus.sk/?uItem=75003 a najskôr som si ju naštudovala ja, potom som sa týždeň! odhodlávala, že ju položím na prístupné miesto, aby sa k nej malá dostala, nechala som ju, aby si ju preštudovala, pozrela a potom prišla spŕška otázok... úplne o všetkom. Najskôr mi robilo problém čítať a rozprávať, ale potom som si povedala, že to proste prečítam. A ony to zobrali ako fakt. Teraz je to najobľúbenejšia knižka mladšej dcéry a stále ju má pri posteli. Listuje v nej a často chodí za mnou alebo manželom a vypytuje sa. Niektoré veci chce počuť už tisíci krát, ale sme trpezliví. So staršou to bolo rovnako. Už mi dávajú také otázky, na ktoré vie odpovedať iba google, tak sa ho pýtame. Naposledy sme pozerali video splynutia spermie s vajíčkom:

https://www.youtube.com/watch?v=QUPY4FAb6vA


Po pol roku ustavičného preberania tejto témy proste prešla na inú... Pre nich to bola iba ďalšia oblasť, ktorá ich zaujímala. Teraz začínajú otázky o zemeguli, gravitačnej sile - ako je možné, že aj v Austrálií chodia hore hlavou 🙂 Pozeráme na https://maps.google.sk/ ako vyzerá púšť, mestá, ostrovy, more, rieky. Virtálne sa prechádzame po rôznych mestách, napr. po Bruseli...
Môj názor je, že deťom na otázky treba odpovedať vtedy, keď sa na ne pýtajú. Lebo keď ich to budú chcieť učiť v škole, už budú mať hlavu úúúúplne inde. Takže prekonaj hrôzu, lebo nie je to nič príjemné začať rozprávať o sexualite, ale nakoniec si aj ty zvykneš a uvidíš, ako sa ešte zasmejete na krásnych kvetnatých otázkach 🙂 (naša malá naposledy zavalila, že ma trochu ľutuje, že budem musieť mať s tatinom sex, ale keď chcemem bábo, musím sa prekonať a najlepšie čím skôr, aby som to mala rýchlo za sebou 🙂)) to sme sa dobre s mužom pobavili 🙂)) sex zatiaľ vnímajú ako prostriedok plodenia detí 🙂

briketa
7. feb 2013

@zuzi79 zuzi, normalne vysvetli. ja som s tym presla s mojim synom a to on chcel aby som mu kupila menstruacny silikonovy kalisok, lebo sa mu to hodilo na jeho auto... 😀

marianka0101
7. feb 2013

nečítala som príspevky, ale teraz je taká doba... keď sa pýta, ja by som jej o tom povedala, primerane veku. Ja som napríklad dostala menzes v 10,5 roku a bola som celá v šoku z toho čo sa deje, vôbec som netušila, čo to je, myslela som že vykrvácam, totálny stres som mala. Ak je dievčatko vnímavé a dokonca sa samé opýta, tak som za, aby sa povedala pravda, nech je pripravená, že ozaj sa to môže stať čoskoro aj jej. Aspoň bude trošku pripravená a nebude to totálny šok pre ňu...

zitaje
14. mar 2013

@zuzi79 necitala som ostatane prispevky, ale nikdy by mi nenapadlo klamat na takuto otazku.
Moja 5-rocna dcera vie, ze existuje menstruacia, ked mala 3 roky, nakreslila spermie (kolieska s chvostikmi 😀 ), casto riesime tehotenstvo, vnutromaternicovy vyvin, porod, nevidim dovod tieto veci pred detmi zatajovat. A nechapem, preco by to malo dceru vystrasit, ved co je na tom take strasne? Netreba povedat, z nicoho nic bez uvodu, ze krvacas, ale treba porozpravat cele, ako to je - ze ked sa vajicko oplodni, ostane v maternici a vyvija sa babo, ale ked nie, tak sa vyplavi von tak, ze sa vnutorna strana maternice zlupne, a pri tom, ako sa maternice vlastne cisti, vyteka aj trocha krvi. No a aby si nemala spinave nohavicky, nosis vlozky. Ze je to normalne a ze to zaziva kazda zena a ked bude velka, aj ona bude mat menstruaciu.
Moja 5-rocna si stale kontroluje prsia, ci jej uz konecne nerastu, strasne tuzi pomtom, aby jej konecne vypadol prvy mliecny zub 😀 , nevie sa dockat, kedy pojde do skoly - ked jej to vydrzi, tak sa hadam aj na menzes bude tesit 😀

dianka2374
17. mar 2013

Ako myslíš detsky? To nie je sex! Normálne jej povedz že sa jej tak telo čistí čo ja viem od špiny...