Písanie abstraktu v 3. ročníku

menonetreba7
5. dec 2020

Prosím Vás ak sa píše abstrakt v 3 ročníku , tak to som našla že sa to má písať v minulom čase v 3 osobe množného čísla . Tak potom mám ako formulovať vetu do 3.osoby množneho čisla ako napr.tak že Oni zistili skúmanim atd....atd..... ?? To som našla na internete že sa to píše v tej 3 osobe , má s tym niekto skusenosti v akej osobe to mám písať .......

simsalabim
5. dec 2020

@menonetreba7 ved abstrakt pises o svojom vyskume a svojich zaveroch. Nie o zaveroch druhych. Takze pouzi autorsky plural a referuj o svojich zisteniach.

nelca84
5. dec 2020

@menonetreba7 treba si pozriet smernicu o zaverecnych pravach, urcite je zverejnena aj na stranke skoly, ale vo vseobecnosti sa prace pisu v 1. osobe mnoz. cisla, o tretej osobe pocujem prvykrat

heleninamama
5. dec 2020

@menonetreba7 Naposledy som písala abstrakt k vlastnej atestácii a písala som ho v 1. osobe množného čísla (autorský plurál) a v prítomnom čase. Pr. V práci sa zameriavame na... sledujeme tieto javy... A použila som aj minulý čas. Pr. Zistenia sme zhrnuli v grafe.... Nikto nemal pri obhajobe pripomienky. Ide tu predsa hlavne o hutné a obsažné zhrnutie témy a Tvojho výskumu.

dskjhfdlkdjhl
5. dec 2020

@menonetreba7 Na stranke svojej skoly isto najdes odkaz jednak na smernicu o zav. pracach, ale aj na mnozstvo zaverecnych prac, tak si tu smernicu mozes pozriet aj na konkretnych prikladoch.

ninusa221
5. dec 2020

Ak si na vš kukni stranku študuješ.sk tam su rozne materiály

ruzasipova
5. dec 2020

Ako pisu vyssie, 1.osoba mnozneho cisla v Zistili sme, spravili sme, urcili sme....

0silvia0
5. dec 2020

@menonetreba7 pozri si na www.crzp.sk nejake prace, mas tam plne texty

menonetreba7
autor
5. dec 2020

@0silvia0 dakujem krásne

ajka0207
5. dec 2020

@menonetreba7 ja práveže som nepísala v prvej osobe. Ale "výskumom bolo zistené" "údaje poukazujú na" "v práci sa hovorí o" čiže tretia osoba trpny rod.

miriam_s
5. dec 2020

@0silvia0 crzp nie je až tak spoľahlivý lebo na rôznych skolach kde čo prejde... A tiež ma to pomýlilo a prepisovala som potom.
@menonetreba7 , používa sa autorský plurál teda 1.osova množného čísla. Teda My sme zistili , my sme sa zamerali atď.

majah212
5. dec 2020

V prácach sa používa tzv. Autorsky plurál (plurál skromnosti),príp. Trpny rod - zistili sme, bolo zistené a pod. (Ak škola nemá definovane inak, videla som prace, ktoré boli písané v 1.osobe jednotného čísla, zistila som a pod.) treba pozrieť smernicu školy/fakulty

0silvia0
5. dec 2020

@miriam_s treba si vybrat zaverecnu pracu z narocnejsej skoly🙃