Pomoc s úlohou zo slovenčiny

petka343
6. mar 2021

Mamičky prosím vás ako ste spravili ,úlohu 8dakujeme

kitycat
6. mar 2021

Ved mas vyfarbit mena kde citas de, te, ne, le, di, ti, ni, li, makko..... Priklas citas Martin alebo Marťin? Vyfarbis ci nevyfarbis?

Teda tvoje dieta to ma vyfarbit ach..

lucka_ke
6. mar 2021

Nina sa číta mäkko ako keby bolo Ňina, čiže vyfarbiť a podobne aj ďalšie

mondolina
6. mar 2021

A potom, že je národ tam kde je.
K otázke, veď ako čítaš tie mená? ktoré tvrdo a, ktoré mäkko?

panelacikova
6. mar 2021

@mondolina no dobre, ale ako čítame Martin? Ja čítam "tvrdo", moja mama pochádza z oblasti, kde hovoria mäkšie, čiže Marťin 😀 napríklad kolegyňa slovenčinárka povie: ďaľej, naľej..... ja hovorí: ďalej, nalej, chápeš..... neviem, či je niekde v pravidlách (a v ktorých) presne špecifikované, ktorá výslovnosť je vlastne úplne správna? Určite by som nefarbila Stela, to je jasné....
a to si dovolím podotknúť, že zo slovenčiny som fakt dosť dobrá, ale tieto somarinky teda neviem...

priamia
6. mar 2021

@panelacikova ďaľej sa určite tak nečíta 😁 a to by mala slovenčinárka vedieť 😉

luccija
6. mar 2021

@priamia tiež poznám takých čo všetko mäkko hovoria záleží od kraju, narecia, ale Martin je tvrdo spravne

priamia
6. mar 2021

@luccija mala som spolužiačku, čo na slovenčine povedala, že Hamľet, skoro sme umreli smiechom 😆 doteraz na to spomínam

luccija
6. mar 2021

@priamia moja známa je z Oravy Kysúc?a ona všetko tak mäkko hovorí chľapi a pod..

jaskolka
6. mar 2021

Niekto síce vysloví "Marťin" alebo "naľej" ale ide o to, že spisovne sa to vyslovuje tvrdo. Čiže je jedno, ako kto vyslovuje, podľa nárečia, ale tu je úloha, kde má postupovať podľa spisovnosti.

mondolina
6. mar 2021

@panelacikova
Si myslím, že všetko sa dá nájsť keď sa chce...

ava11
6. mar 2021

@priamia ďalej sa ale má čítať mäkko 🙂 Ak po L nasleduje e/i/ia/ie/iu tak sa to L nazýva tzv. zmäkčené Ľ. Málokto už ale dnes takto pekne rozpráva, resp ostalo to len v niektorých regiónoch. Ale správne to je 🙂

sissy27
6. mar 2021

@petka343 nijako. Spravilo by ju dieťa, keďže je to jeho úloha. Ak ju spraví zle, tak ho učiteľka opraví a aspoň sa poučí a naučí. Keď to zaňho spravia cudzí ľudia, tak z toho nemá nič.

adri442
6. mar 2021

Iba obrázok s menom Nina vyfarbite.

zuzanakoc
6. mar 2021
adri442
6. mar 2021

@zuzanakoc áno 😉

adri442
6. mar 2021

@zuzanakoc muflón 😉

laila18
6. mar 2021

@panelacikova kedysi aj v TV ešte hlásateľky hovorili aľe, aľebo...potom bola úprava pravopisu priznám sa neviem z ktorého roku....teraz už to tak nie je...napríklad u nás na Záhorí všetci hovoria Martin mäkko (ja viem, že je tvrdo) ale je to pozostatok z češtiny..oni majú Martin mäkko...a veľa ľudí to nevie aj tak, ozaj táto úloha nie je až taká ťažká...má to byť len Nina

stanulienkat
6. mar 2021

Preboha,to kam sme dospeli,ze rodicia vyplnuju taketo lahke ulohy? To dieta taketo ulohy nevie vyplnit?

zuzanakoc
6. mar 2021

@adri442 super,už mám tretiaka😊

adri442
6. mar 2021

@stanulienkat, prečo by sme nepredišli deptaniu dieťaťa, keď mu to môžeme ľahko vysvetliť?

adri442
6. mar 2021

@zuzanakoc super 😉

stanulienkat
6. mar 2021

@adri442 deptaniu??? To ako ked dieta nieco nevie,alebo nepochopi,urobi to rodic,aby sme ho nedeptali?? Po 2. ak tuto mega lahku ulohu nevie dieta, nema to vediet aspon rodic?? Od hanby by som sa prepadla. Ak budem nieco robit za dieta,tak to dieta sa to tym nenauci. To je len opicia laska. Potom su decka nesamostatne. Ale odbornikov na Covid a ockovanie tu je habadej,len detsku ulohu nevedia vyriesit.😂 Su potom rodicia,co ked ucitelka da 2,alebo 3, tak idu ucitelku zabit.

sissy27
6. mar 2021

@adri442 vysvetliť a urobiť úlohu za dieťa sú dve diametrálne rozdielne veci. A teda je na zaplakanie, že dospelá osoba potrebuje k takejto úlohe pomoc.

elizabet173
6. mar 2021

@stanulienkat Suhlas s kazdym pismenom. Rodicia sa pretekaju, kto dietatu vypracuje lepsi projekt a ked sa dieta presunie na strednu skolu a je na internate, zrazu stvorky, lebo je absolutne nesamostatne. A vlastne to je vidiet uz od skolky, rodicia deti obliekaju a obuvaju este v piatich rokoch, v kazdej druhej teme o nejedeni dietata sa docitas, ze ho mama v troch, styroch rokoch krmi. Ako si ma poradit s ulohou?

adri442
6. mar 2021

@stanulienkat, no ja nikoho nezabíjam pre 2 alebo 3, ale je normálne, že to dieťa hneď pochopí, či mu to vysvetlí rodič alebo sám učiteľ. A, je možné, že rodič vie lepšie maďarský jazyk, ale dieťa chodí na slovenskú školu 😉 Trošku myslite.

adri442
6. mar 2021

@sissy27, ak tá osoba vie lepšie po maďarsky, tak pomôžem aj jej a jej dieťaťu. Na tom nie je nič zlé. Ona to vysvetlí svojmu dieťaťu. Veď s ním píše DÚ.

mondolina
6. mar 2021

@adri442
trošku myslieť tu má rodič,🙊 lebo toto je naozaj ľahká úloha

panelacikova
6. mar 2021

@priamia tak asi je zlá slovenčinárka, ja neviem, ja nie som slovenčinárka...

adri442
6. mar 2021

@mondolina, ježíš, čo také vážne sa stalo? Treba si pozrieť odkiaľ mamina pochádza. V KE veľa ľudí hovorí maďarsky, ale je super, ak dá dieťa na slovenskú školu 😉

biela_sova
6. mar 2021

@petka343 vyfarbite iba Ninu.