Prestup na zahraničnú základnú školu

zitaje
3. aug 2014

Zaujimalo by ma, ako ste riesili prestup deti na zahranicnu ZS, ked ste sa odstahovali do zahranicia. Hlavne by som si chcela ujasnit, ci je lepsie dat dieta opakovat rocnik, alebo je to "zbytocne" - dcera bola siestacka, teraz ide do sedmicky a jazyk sice ovlada, ale skor na takej domacej urovni, v pohode sa v beznej reci dohovori. Skolske odborne vyrazy ale neovlada, o literature a dejinach atd. ani nehovoriac.
MA niekto skusenost?
Dakujem

zitaje
autor
24. jan 2015

@sonia. no skvele. Hlavne sa mi paci, ze v roznych jazykoch pise rozne tvary pismen 😀
Dakujem za info.

aylin86
24. jan 2015

Ahoj my sme v rakusku, syn dokončil prvý ročník na slovensku a druhý začal V rakúskej škole vedel len pár slov nemecky. .Za pol roka pisal písomky s ostatnými deťmi s 2 chybami.Teraz chodí do 3 tretieho ročníka a do slovenskej školy by sa nevrátil. 😉

zitaje
autor
24. jan 2015

@aylin86 a mozem sa opytat, ako mu to islo v prvom rocniku na Slovensku? Lebo ak lavou zadnou, tak je proste asi velmi sikovny 🙂 co je super. Moja je zlata, aj sikovna, aj ma vela vedomosti, ale ma taky svoj rytmus, obcas jej nieco dlhsie trva, v inom zas vynika. No proste nie je taka standardna. A ani ju skola nejak extra nebavi. Tak preto.
Inak nie som este vobec rozhodnuta, len pri tych diktatoch stale viac uvazujem nad opakovanim 1. rocnika...

aylin86
24. jan 2015

@zitaje on nieje nejako výnimočné múdry. .V prvej triede mu to išlo normálne nakoľko nastupoval bez toho aby vedel čítať a písať. Bol proste prinuteni sa nastaviť na ten systém tam.neviem ty si sama lepšie poznáš malu. ..ono by nebolo zle ju dať na začiatok do 2 triedy A keď to nebude zvládať ju do pol rok vrátia o ročník nižšie. .ale ona má nárok na 2 roky bez znamkovania nemčiny

sonia.
25. jan 2015

@aylin86 Tak to je super, ze si tak zvykol a nabehol. Nasa si uz tiez zvykla celkom dobre, ale my sme ju dali po 1.rocniku na Slovensku aj tu v Rakusku do 1.rocnika a sme spokojni, ze sme sa tak rozhodli. Myslim, ze sa menej natrapi, ale ono je to individulane od dietata ale aj skoly. Ako je to u vas na skole? Tiez maly nedostava pocas skolskeho roka znamky a ma ich az na vysvedceni? Lebo tu to tak je 🙂.

@zitaje Ale je pravda, ze z nemciny nemusi byt Tvoja mala hodnotena. Ani moja nebude. Ostatne ano.

annav
25. jan 2015

@aylin86 prosim, je to nejake vseobecne pravidlo, ze dva roky nemusi byt z nemciny hodnotene dieta? moj syn je prvak a len kvoli nemcine zvazovali opakovanie rocnika (od novembra som sa s ucitelkou nerozpravala, tak neviem, ako to vnima teraz). cita takmer plynule (aj nemecke texty, zacal citat 5rocny, teraz ma 7), pocita bez problémov, pise uhladne.

aylin86
25. jan 2015

@sonia. Presne ako hovoríš dostáva až na vysvedčení ale v priebehu roka na rodičovských sme tak cca informovaný. .on práve nechcel ist opakovať prvý ročník. .hrdý chlap😆😆😆

aylin86
25. jan 2015

@annav záleží od učiteľky ako sa k tomu postaví. ..ale zo zákona majú deti nato nárok prvé dva roky byť neznamkovany z nemčiny.

annav
25. jan 2015

@aylin86 ved ani moj nechce opakovat. na deti si zvykol a uz teraz je jeden z najstarsich v rocniku...

annav
12. feb 2015

@aylin86 aylin, a Ty vies nemecky? ja iba malo. na nasej skole su len tri slovenske rodiny, vacsinou som sa s tymi maminami rozpravala slovensky. teraz sa so mnou ani jedna nerozprava, zevraj to uraza nemecky hovoriace maminy, ktore nam nerozumeju. ale oni stoja vo dvojiciach ci trojiciach a rozpravaju sa. nechapem preco sa ja nemozem porozpravat slovensky so slovenkou, ked este proste neviem nemecky. je mi z toho smutno, dobre mi padlo z casu na cas sa porozpravat.

annav
12. feb 2015

@aylin86 inak sme mali vysvedcenie, z nicoho nebol hodnoteny, iba z nabozenstva. nechapem, pise pekne, cita pekne, pocitat mu ide. ale nemam ani chut ist za ucitelkou. pockam na lepsie pocasie.

aylin86
12. feb 2015

@annav Ahoj nemecky hovorím plynule od svojich 8 rokou. ..ja sa tu so slovenkami hovorím po slovensky. .a komu sa nepáči nech ma😉...Toto môže len slovensky národ vypotit že to nemecky hovoriace mamičky uráža😁😁😁 a ty si podpisovala papier aby ho neoklasifikovali???

annav
13. feb 2015

@aylin86 nie nepodpisovala. Ty ano? ja viem, je to smutne, aj divne, preco by sme sa nemohli bavit slovensky.

ellis21
20. júl 2015

Ahojte maminy, nejak to tu utichlo no snáď mi poradíte. My sa sťahujeme koncom augusta do Viedne. Mm tam pracuje A chceme byť spolu. Mám tri deti. 12,7 A 2 roky. Tiež riešim školu. Neviem či ich zoberú znovu do toho istého ročníka alebo budú opakovať.

cobhan
16. aug 2015

@ellis21 @zitaje ako ste to nakoniec vyriesili? my tu mame manzelovu dceru, skoncila 6.rocnik na SK a teraz prisla za nami do Irska a tu by mala nastupit na strednu skolu, ale je vo veku, ked by este kludne mohla ist aj do posledneho rocnika zakladnej.

miahavash
16. aug 2015

@cobhan tak ju daju do posledného ročníka na základnej. Moj brat na tom bol rovnako a tiež to takto vyriešili

cobhan
16. aug 2015

@miahavash je tu len na rok a to by zase stratila cely rok a musela by robit na SK skoro vsetky predmety, lebo zakladna skola este nema cudzi jazyk, chemiu, historiu, geografiu a co som pozerala matiku, tak uz na SK prebrali cca 2/3 toho, co budu brat na strednej skole. Zatial sme sa dohodli na SS a keby ju nahodou nezobrali, tak na ZS. Keby tu bola na dlhsie, tak urcite by sla spat na ZS

zitaje
autor
16. aug 2015

@cobhan ja som zapisala obe deti do skoly, budu normalne pokracovat ako maju, len v zahranici, tak uvidime. Starsia ide do 8. roc., co je tu posl. rocnik ZS, potom bude robit prijimacky na Slovensku na bilingvalny gympel.

zitaje
autor
16. aug 2015

@ellis21 znova do toho isteho rocnika je vlastne opakovat, nie? 😉 Inak v skole ti poradia, asi hlavne podla toho, ci vedia deti po nemecky. AKo ste to vyriesili?

tanicka28
3. jan 2016

Zaujima ma ako je to so strednymi skolami vo Viedni...misime tam mat trvaly pobyt? Chceme sa prestahovat do Viedne cez leto., dcera na Slovensku skoncila zakladnu skolu..ako je to so zapismi...tie co som zistovala su vo februari...cca sko na SK...hlavne ma zaujima ci ju zoberu do skoly, ked tam nema trvaly pobyt., dakujem za kazdu info a radu.

mitinka
30. júl 2017

Ahojte,idem si k vám po radu 🙂
Chceme odísť do zahraničia konkrétne Nemecko - Stuttgart.Naše deti syn 7rokov ide do druhej triedy a dcéra 11rokov ide do 5triedy a radi by sme ich vzali do zahraničnej školy.Bojíme sa toho,ako by sa zaradili a či by sa to vôbec dalo ešte k Septembru vybaviť.Neviete mi pomôcť,či náhodou tam nie je medzinárodná škola,ako to funguje atď?Manžel ovláda jazyk ako - tak,... Ja vôbec nie...
Budem vďačná za každú info 🙂

loginexistuje
30. júl 2017

@mitinka no treba si zvazit najma sumu ktora saa plati tam za medzinarodnu skolu tie su vacsinou v anglictine a ci si ju budete moct dovolit manzel bude mat aku pracu ?

loginexistuje
30. júl 2017

@mitinka tu mas info http://www.issev.de/admissions

Zakladne poplatky su cca 15 000 eur na rok na dieta

Inak bezne sa to robintak ze najprv odide do zahranicia pracovat jeden rodic a az ked zabezpeci zazemie ubytko a vsrtko okolo prestahuje sa cela rodina

mitinka
30. júl 2017

@loginexistuje Tak to aj práve riešime,len ide o to,že by sme chceli ,,vypadnúť" čím skôr i my. Bude pracovať ako krankenschwester,takže to asi sa daťplatiť nebude 😀 Pozerám to už dlho,len som myslela,že tie čísla budú asi blbosť :-/
Chcela som vlastne radu,ak ste deti odtiaľto vzali,kam ste ich prihlasovali,či do normálnych ZŠ a deti sa zaúčali v pohode alebo niekto riešil i medzinárodnú školu.
Aby sme vedeli na ktorý smer sa má potom vybrať a riešiť 🙂
Ďakujem 🙂

loginexistuje
30. júl 2017

@mitinka no ak tam ide muz pracovat ako zdravotnik ma pred

loginexistuje
30. júl 2017

Predpokladam doklad o jazykovej skuske na urovni B1 takze rozunie dobre ano to je normalna cena za medzinarodnu skolu aj v BA tolko stoja nic premrstene celkovo tam su vysoke naklady ak chces zit s rodinnou lebo uz musis mat lepsie ubytovanie a to prave aj kvoli skole cize najpr rieste kde bude robit a budete byvat a potom az skolu

mitinka
30. júl 2017

@loginexistuje je nám to jasné 🙂 všetko budeme riešiť ,, za behu" 🙂 Len máme strach,ak deti dáme do klasickej školy,či to dajú :-/ Začali sme hľadať učiteľku,aby ich domov chodila učiť,rada by som od septembra,ale ak sa nebude dať,počkáme do daľšieho leta :-/

loginexistuje
30. júl 2017

@mitinka pozri oni su na pristahovalcov zvyknuti a celkovo sa tam velmi dba na integraciu ved nech manzel ide sam rozpozera sa zabezpecu byvanie pre vas ako rodinu simusite prenajat aspo 4izbak a uvidite do skoly oojdu podla obvodu cim neskor tym tazsie si budu zvykat

loginexistuje
30. júl 2017

@mitinka a samozrejme treba cakat ze deti pojdu do nizsej triedy kvoli jazyku alebo do pripravneho rocnika ale deti su ako spongie jazyk rychlo nasaju skor treba to ubytko a to aby ste tam vyzili ako rodinka ak bude robit len jeden

bubelajka
9. aug 2017

Ahojte,chcem poprosiť o radu pri prestupe zo slovenskej základnej školy na základnú školu v Nemecku.Čo potrebujem vybaviť v Nemecku a čo na slovensku.Dcerka vôbec neovláda nemčinu,máte skúsenosti s tým ako to v takom prípade funguje? Ďakujem .