Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prístup pani učiteľky

lienka737
14. máj 2015

Je to normálne, že učiteľka povie PRVÁČIKOM, že ak im niekto bude nadávať alebo ich biť, tak mu to majú vrátiť?
Ako to riešiť?
Ďakujem.

eeffka
14. máj 2015

@lienka737 je pomaly koniec roka... asi vie preco im to hovori, tiez som zastanca tejto teorie, moje deti sa nenechaju otlkat ( neutocia, ale vratia)

natalym
14. máj 2015

Zaleží v akom to bolo kontexte a na základe čoho táto debata vznikla. Dala si málo informácií.

blue_eyes
14. máj 2015

tiez nasu tak vedieme..nech sa nezacina, ale ked dostane nech vrati...dnesne deti su otras.....aj vsetko..okolo...a prvy stupen je masaker...mam tretiacku...ale spravanie uciteliek niektorých je na prasky....preto nasu takto vedieme nech sa brani...

sardinka333
14. máj 2015

Suhlasím, že treba uviesť v akom to bolo kontexte. Lebo len takto ,,hodene do eteru,, by si to aj deti mohli zle vysvetliť a už ,,preventívne,, sa ,biť,,. Tiež učím svoje deti aby nikdy nezačínali žaidne bitky, sváry...ale ak by mal moje deti niekto ,,otlkať,, tak ench to kludne vratia. NIe su žiadne boxovacie pytle...
čo sa týka detí v škole - tuto teorieu tam velmi nerazíme, ak je konflikt tak to riešime pohovorom, ,,trestom,, alebo povieme rodičom. Ja ako vychoška by som takuto radu asi nedavala deťom pretože presne potom su taketo ,,reči,, o učitelkách, vychovávatelkách - netvrdím, že niekedy aj nie právom, ale dieťa na 99% povie doma ,svoju verziu,, a ta je často tak viac menej nevedome prekrútená, ale len tak do eteru by som žiakom taketo niečo nepovedala, skor by sme o tom komunikovali v rámci napr. spoločensko vednej činnosti čo aj robíme, preberali sme tému čo je konflikt a ako ho riešiť, preberali sme asertívne techniky, komunikáciu....
A čo chceš vlasnte riešiť? Rieš to v prvom rade so svojim dieťaťom, s ním si sadni a povedz svoj názor na to ako to ty vidíš ako sa ma spravať keby ho niekto udrel, kopol a poodbne....učitelka zase tiež nie všetko ustriehne, všimne si a deti si musia vedieť poradiť aj samé v rámci slušnosti a možností.

skuste1983
14. máj 2015

Tiež sme dieťaťu hovorili nechaj tak. Teraz, keď je v treťom ročníku, už hovoríme vráť. Nie všetko sa dá riešiť tak, že dieťa odíde. My tam nie sme, tak nevieme situáciu posúdiť....

janinah
14. máj 2015

pár krát som bola v situácii,že môj syn "vrátil"...a bol za zlého,lebo druhá strana /rodič/ nechcel pripustiť,že by jeho dieťa bolo to,ktoré začalo....učím dieťa,ak v škole dostaneš,nesmieš vrátiť,ale musíš to povedať učiteľke,ona je ten,kto to v škole má riešiť....a nie je to maličkosť čo píšeš,určite by som si s tou učiteľkou to vydiskutovala

lienka737
autor
14. máj 2015

@janinah Presne to si aj ja myslím. Mne sa nepáči, že sa učiteľka takto zbavuje problémov, namiesto toho, aby ich riešila.
Prečo by sa moje dieťa malo biť a nadávať? Čo tie deti učia?

skuste1983
14. máj 2015

@janinah lenže pani učiteľka nie je v triede stále a nemá na všetko dosah. Dnešné deti zapárajú z nudy a tým je veľmi ťažko dohovoriť ☹ žiaľ

sardinka333
14. máj 2015

@lienka737 čo ich učia rodičia NIE? Si myslíš, že v škole bude tvoje dieťa niekto vychovávať? Ulohou školy je v provm rade vzdelávať ziaka a výchova ide tak nejak popri tom. Vychovávat sa má doma a učiť slušnému správaniu. My im to tam mozeme pripomenuť, prizvukovať ale podstatné je čo robí rodič doma....
Ak sa ale taka vec vyskytne, konflikt tak učitelka by to mala vhodne riešiť s tým suhlasím. Ak sa učitelka náhodou aj zbavuje problémov - ideálne je ak si to vydiskutuju rodičia zainteresovaných ten konflikt pretože potom je učitelka často tá zlá, rodičia na nu tlačia z každej strany a ona je ako medzi dvoma kamenmi....
ALe možno práve tento prípad je naozaj chyba učitelky, može sa stať.

katarinamarkova
14. máj 2015

@lienka737 aj ja svojim detom od malinka tvrdim, ze bit, utocit, ci robit zle inym detom nemozu - ze to nie je pekne, dobre, ze maju byt ku vsetkym mile, slusne........ALE - ak im niekto ublizi, buchne bude im nadavat, bit -nech dotycneho upozornia, ze to nemoze - AK nepomoze tak nech sa brania, kludne aj bombou do nosa.
este sa mi nestalo, ze by sa s niekym bili, su slusne, ale vedia sa branit, nerobia detom zle, ale ked sa pokusa niekto robit zle im, vedia sa postavit a zhuknut, ze to sa nerobi.....
zatial len ten najstarsi - zatial len raz pouzil - dostanem - vratim - spoluziakovi, co robil zle....prakticky vsetkym....stale....skusil aj jemu - dostal - maly je hrdy ze si to vyriesil sam 🙂 ma svaty pokoj od neho, ani sa k nemu nepriblizi.

22ke
14. máj 2015

@lienka737 pozri, vzdy lepsie, ak sa pani ucitelka snazi aspon nejako nieco riesit...my mame presny opak. Ucitelka je velmi mila, zlata, ale uz druhy rok pretrvava v triede problem, sikana jedneho dievcata. Neskutocna manipulatorka, a doslo to tak daleko, ze tie slabsie deti doma placu, nechcu chodit do skoly a nik si nevie s tou mladou damou rady. Rodicia to riesili uz tym, ze nech sa teda deti s nou nehraju, nepomohlo, potom zasli za ucitelkou, ta bola prekvapena, vraj si nikdy nic nevsimla, nepomohlo, rodicia to uz riesili potom s mamou toho dievcata, ta sa k veci postavila, ze to je hlupost, ona svoje dieta pozna a odmieta o tom dalej diskutovat. Uz to riesila aj vychovavatelka medzi detmi vysluchom, avsak dost nestastnym sposobom, nie nejako "ticho", ale rovno pred celou triedou a kedze sa kazdy tej slecny boji, tak ti ktorich sa to vysostne tyka, to doslova popreli, lebo sa to bali pred celou triedou povedat. Myslim, ze v tomto by konecne mala zasiahnut pani ucitelka, ta vsak hra mrtveho chrobaka, ona nic nevidi a bodka. To dievca je velmi pekne, taka "ritolezka" doslova, dospeli ju zboznuju, malicka, sladucka, hotovy anjelik, samy usmev...najlepsia ziacka v triede, triednej oblubenkyna, jej mamina sa aktivne zapaja v skolskej rade, do kostola chodia a hotove "svatice" atd. No co vam budem hovorit. A pritom jedna mamina dokonca svoju dceru dala o rok neskor do skoly, len aby nesla do triedy s touto malou slecnou. Uz som pocula aj skarede nazvy na nu ako "plostica, maly diabol, cert atd."...co uz sa zas mne nepaci, ale...a to naozaj ALE! clovek by fakt neveril, coho je schopna.

dai
14. máj 2015

@katarinamarkova suhlasim s tebou - nemam rada tuto agresivnu dobu, kde uz male deti su ucene ze agresia je nieco normalne...
presne tak ako ty popisujes vychovavam svoje deti - tiez nemaju problemy, vedia riesit konflikty bez agresie, su velmi oblubene a mile...( samozrejme ze maju svoje muchy ale teraz popisujem skor ich interakciu v skole a skolke - detto feedback ktory na ne dostavam )

sorciera24
14. máj 2015

@lienka737 my tu absolutne netusime z tvojich par slov, o co ide...ak ams nejaky problem, treba ho riesit s danou ucitelkou......s nou yvriesis problem, nie s nami....a v tomto ja osobne vidim najvacsi problem.......v nekomunikacii....trojuholnik ziak-ucitel-rodic musi fungovat......keby fungoval, nezakladas taketo temy na nejakom fore.....takze odporucam riesit tam, kde treba.....

inak teraz poviem za rodica.....nebola som zastanca toho, ze "vrat"...nepaci a mi to, ale dnesna doba ma donutla si to premysliet...dnesne deti su tak krute a zle (odkial to beru, ze?)...ze radsej ench moje dieta hned v prvej triede vrati, ako ma byt po zvysok skoly sikanovane......vratit sa da aj inteligentne......
moje dieta nikdy neutoci, ale ucim ho, nech sa nenecha otlkat.....

natuska87
14. máj 2015

@eeffka Naplna sa " nasilie, vzdy plodi dalsie..."

livocka21
14. máj 2015

@lienka737 boloo by normalnejsie keby im povedala aby sa nechali otlkat a urazat?

magdalenkami
14. máj 2015

len tazko potom urcit kto zacal.....a vacinou ostane zly prave ten, kto to len vratil,lebo ten rypak,co zacal v tom vie chodit ,vie utocit a obvinit neskuseneho skor ako obvinia jeho

dai
14. máj 2015

@livocka21 bolo by normalne keby vsetkym vysvetlila ako sa k sebe maju spravat, zriadila system fungujuci pre triedu, body za spravanie, povedala co sa nebude tolerovat v skole a ake to bude mat dosledky... cokolvek - stazujete sa na agresiu druhych deti ale vlastne ta tych vlastnych je v poriadku...
si predstav ze povies svojmu chlapcovi ze vratit moze, nejake dievcatko ho omylom buchne a on mu so svojou silou to predsa len vrati, ako mama kazala, ako pani ucitelka kazala etc. ...

@magdalenkami problem je ze vlastne vzdy len vracia... vzdy ten druhy je agresor🙂

livocka21
14. máj 2015

@dai ty si ale skvela ucitelka....taky system neexistuje....konflikty su boli a budu....a prepac ja nechcem aby moj syn plakal niekde v kute utlaceny....lebo mama kazala aby sa nebil....

dai
14. máj 2015

@livocka21 tak kludne podporuj nasilie - nech sa paci🙂 ale potom neplac ked syn narazi na silnejsieho a ten mu rozbije pusu - ved aj jeho mamina asi radila to iste😉

a ucitelka nie som - som matka dietata chodiaceho do skoly - a presne takyto system maju u nich, agresia sa netoleruje - tak mi nemusis pisat ze to nefunguje - funguje vsetko o co sa budeme snazit... ty si to vzdala na zaciatku a podporila radsej agresiu - na nasej skole by tvoje dieta nastastie sancu nemalo😉

a to ze konflikty vzdy boli a su to je mi jasne - ale riesit ich nasilim... no ok - mam svoj nazor na skupinu ludi ktora ich takto riesi...

moni244
14. máj 2015

kedysi si to deti vydiskutovali medzi sebou a ani rodič a učiteľ nemuseli zasahovať, teraz sa zo všetkým beží za maminkou, žaluje sa, prekrúca a takto to dopadne

ella555
14. máj 2015

No medzi malymi detmi, to mozno este funguje, ze nasilie poriesi ucitelka, ale napr. na druhom stupni uz ten ucitel tam nie je tak zainteresovany a jednoducho dieta sa musi vediet ubranit, ci ohradit aj samo. Aj ja som mala predstavy, ze neriesit veci nasilim, ale uprimne, zistila som, ze je to nemozne. Deti vedia byt, aj zakerne, klamat, prekrucat, nepriznaju, ze oni zacali, ci vobec nieco urobili. Nejaka poznamka, ci napomenutie funguje mozno 5 minut. Takze sme tiez skoncili u toho, ze nazacinaj, ale ked ta niekto bije, bran sa ako vies.

bonaqa2013
14. máj 2015

Syn bol v škôlke dosť utiahnutý a vždy som ho tak učila - keď ťa niekto udrie a nepovie prepáč - vráť mu to. A nikdy nebola sťažnosť nasyna že je bitkár. Už je dospelý 20r, a stále mu hovorím, ak ťa začne biť otec na ulici - tak mu pribrzdi aj ty jednu. aby ste boli v obraze, syn sa s otcom súdi o výživné a už sa stalo že synovi nadával cez pol ulice že musí na neho platiť. Samozrejme ocinko bol pod obraz Boží s fĺaškou v ruke. ocinko neocinko biť sa nedaj. Len mu daj takú slabšiu, predsa už má najlep. roky za sebou.....

natuska87
14. máj 2015

@moni244 kedysi sa otvorene nehovorilo o sikane...Neboli bite deti, nakoniec, ani zeny...Nemali by sme byt lahostajni ...Niekedy to prerastie do obludnych rozmerov.

maslenka47
14. máj 2015

@natuska87 akurat ze sikanovane su vacsinou tie deti, co ich doma vedu k tomu, ze musia vsade drzat hubu a krok, nebit sa, vzdy spravit, co sa im povie a nemat vlastny nazor.

@lienka737 nemozem si pomoct, ale suhlasim s ucitelkou.

dai
14. máj 2015

@maslenka47 ale to nie je pravda... mnohokrat su sikanovane normalne deti ktore su ale ine ako ostatne ( mudrejsie, krajsie , skaredsie ) - absolutne to nesuvisi s tym ako su vychovavane - v inom prostredi, medzi inak vychovavanymi detmi tieto byvale sikanovane deti funguju uplne normalne...
cize asi treba riesit sikanu ako taku, nie zo sikanovanych robit rovnako agresivnych...

sorciera24
14. máj 2015

@dai pozor, tu ako ucka to musim potvrdit....momentalne sa sikanuju halvne ti "najslabsi"...je to najjednoduchsie a najpohodlnejsie......podla mna je potrebne, aby sa dieta voci takym vedelo branit (ako som pisala da sa to aj inteligentne, bez agresie)....ale niekde mozno aj nie......

natalym
14. máj 2015

Ja si nemôžem pomôcť, ale na bitku odpovedať bitkou je u mňa len rozširovanie násilia. A to, že v dnešnej dobe, veď práve tak to aj vyzerá, správajme sa tak všetci.
Jasné, decká sa majú vedieť brániť, ale mali aj vedieť rešpektovať inakosť, čo my dospelí častokrát nevieme.

dai
14. máj 2015

@sorciera24 ako to teda ze ked tieto deti zmenia skolu tak sa zrazu normalne zaradia a sikanovane nie su?
- vies ja stale vidim problem v sikane - tu treba riesit radikalne - riesit ju musia ucitelia hlavne tym ze detom budu o nej rozpravat, tym ze budu upozornovat nato ake je to slabosske sa tak spravat - proste z tych superhrdinov spravit v ociach vaecsiny looserov... a samozrejme rodicia - ze svojim detom vysvetlia ako sa maju spravat ak su svedkom sikany na niekom inom - ale nie tym co tu citam - ze teba niekto udrie tak ty ho zmlat ako reseto - lebo ved obrana...
uprimne ty ako ucitelka, ak si sa uz s tym stretla - vedela si vzdy identifikovat toho kto s tym zacal? lebo teda u nas - v tej 1-5 to neboli ti najsilnejsi - u nas to bol raz chlapec totalne zakomplexovany, taky chudunky - chudiatko ako jeho mamina hovorila - lenze to chudiatko od chrbta bilo, ucitelky na zaciatku vzdy jeho branili a riesili sa ine deti ako agresory( kedze mlady si vzdy nejaku story vymyslel ) az pokial sa deti nespojili...
co si ja pamaetam skolu - teda len od 1-5tej ( potom som uz chodila do vyberovych tried a tam sikana nebola ) - tak presne toto fungovalo - ze deti - vaecsina netolerovala sikanu... ked sa niekto o to pokusil tak bol ostatnymi odvrhnuti...

miriam11
14. máj 2015

Pani ucitelka zrejme myslela, aby deti v takej situacii nezostali otlkane,ale vedeli sa branit. Kazdy z nas vedie deti k tomu, ze bit, nadavat sa nesmie, deti to dobre vedia. Ale to neznamena, ze sa nechaju zbit, musia nejako vykrocit do zivota a vediet sa zastat samy seba. Kazdy jeden den v zivote im nieco prinesie a musia sa vediet branit. Nemyslim tym, ze suhlasim s bitkou,alebo co... ale deti by mali byt priebojne,stat si za svojim a ucitelka to tak myslela. Dnesne deti su velmi zvlastne, zial je agresivna doba, ved dieta nemoze zostat stat a nechať sa. V pripade,ak nieje ucitel nablizku musi sa spolahnut sam na seba a teda vediet sa branit.

dai
14. máj 2015

@miriam11 vidis... nasa skola bola hned pri osade - pravidelne sme boli obhadzovani tehlami, prepadany partickami na ceste domov... moji rodicia vzdy hovorili - nebud za hrdinu, utekaj - a tym sme sa aj v takychto situaciach riadili - a vobec to nebolo na skodu - vyrastli z nas uspesni a sebavedomi ludia

Tu začni písať odpoveď...

Odošli