Prváčka nechápe čítanie písmen v slabikách

zuzahajdulka
29. sep 2021

Ahojte,
moja 6r nevie pochopiť, že napr. pismena M a A sa spolu v slabike citaju ako MA. Proste nevie princip citania dvoch pismen spolu. Jednotlive pismena pozna, foneticky vie rozdelit slova na slabiky. Ale toto jej nie s schopna vysvetlit. Prosim, poradte nejaku metodu.
Dakujem pekne.

patricia1977
30. sep 2021

@myrusiatko bolo to pred 19 timi rokmi, pracovala s ňou MUDr. Barathova, majiteľka discentra u nás v Nitre, plus ja doma.....disleksia nie je v ťažších štádiách na ,,samoliecenie,, doma....je to dosť ťažka práca a vyžaduje si odborníkov, je to porucha učenia.....mala som veľmoci ťažký a nepríjemný pôrod vďaka nezodpovednému lekárovi a dcéra sa narodila nie za 5 minút 12, ale za 5 sekúnd 12. Preto táto diagnóza. Dnes je z nej vďaka pani doktorke a samozrejme mojej obrovskej snahe pani inžinierka 🙏
Ale bolo to na začiatku veľmi ťažké. Spojiť dve písmenká do slabiky bolo priam nedosiahnuteľné bez pomoci odborníka.

lucia814
30. sep 2021

@zuzahajdulka pamatam si ze moja mama presne toto spominala pri mne. Stratila pri mne vsetky nervy az sa zmierila s tym ze sa nikdy nenaucim citat a ja som jedneho dna prisla zo skoly a zrazu som citat vedela. Nikto nevie ako len tak zo dna na den. Mozno to budete mat rovnako 😉

zuzahajdulka
autor
30. sep 2021

@krkavcia_mater , dakujem. Ano, toto ovlada.

zuzahajdulka
autor
30. sep 2021

@kacena4 , dakujem pekne za obsazne rady. Znervoznuje ma ucitelka, ktora dceru prezentuje pomaly zrelu na osobitnu skolu, akurat jej nehra do obrazu, ze dcera je popredu v matematickom chapani. Som z toho nastvata, ze nam neporadi ziadne pomocky ako trebars plno mamiciek spomenulo tie predlzene splyvave hlasky. Keby ze sa na tomto fore neopytam, ani o takom netusim.

zuzahajdulka
autor
30. sep 2021

Dakujem Vam pekne vsetkym za rady. Zabudla som do uvodu napisat, ze dcera nastupila do skoly bez toho, aby poznala pismena. Sama som ju to nechcela vopred ucit mysliac si, ze je to kontraproduktivne a bude sa nudit. Cize dcera sa prakticky za par dni naucila citat celu tlacenu abecedu a asi je na nu prirychle po dalsich par dnoch skocit rovno na slabiky. Dufam, ze to nebude dyslexia, pre istotu pojdeme otestovat.

labocca
30. sep 2021

@zuzahajdulka ano este vyborny je trening fonematickeho uvedomovania oodla Elkonina,skuste najst ci to nerobi niekto vo vasom okoli.To by bola velka pomoc.
Ja uz to realizujem u terajsich predskolacikov...
Deti sa naucia spoznavat prvu,poslednu hlasku v slove,delit slova na slabiky,spoznaju makke,tvrde spoluhlasky.

rasto_zuzka
30. sep 2021

@zuzahajdulka možno jej pomohlo preťahovanie písmen napríklad mmmmmaaaaa, mmmmeee. Volá sa to splyvave čítanie.

rasto_zuzka
30. sep 2021

@zuzahajdulka inak pozor na prístup pani učiteľky.Nasej čítanie šlo.Citali splyvavim čítaním. Šlo to až do toho momentu, keď pani učiteľka nezačala na ňu tlačiť. Zasekla sa .Dnes je tretiačka a ešte stále bojujeme s čítaním.

labocca
30. sep 2021

@zuzahajdulka
To ste dobre urobili,ze ste ju neucili vopred citat pismenka/hoci niekto tak robi ...pomaly sa predbiehaju kto nauci deti toho viac. S testovanim na dyslexiu este pockajte...
Ved je sikulka velka,ked skutocne nepoznala pismenka a teraz uz ovlada celu tlacenu abecedu. Este jej dajte cas.

katka0123
1. okt 2021

@guiseppinka to poradie samohlaska spoluhlaska mal aj moj syn. ANNA, EMILIA, OLI, IVO...Ani za svet. Vraj je to dominantne vyvinutou pravou hemisferou mozgu. Pomohli cvicenia typu pyramidy:
E
EM
EMI
EMIL
EMILI
EMILIA

Vela stastia!

katka0123
1. okt 2021

@zuzahajdulka Priklad SA. SSSSSSSSSSA. Drzat dlho prvu spoluhlasku, kym neprecita to druhe pismenko.

guiseppinka
1. okt 2021

@katka0123 v skole ich to nejako ucia, ocividne to pochopila, lebo vvera ked som s nou presla slabiky, co mame zo skoly, tak uz ich vedela...

dzina007
1. okt 2021

my sme mali vytvorenych vela karticiek pismenok a pretahovali sme pismenka. Stylom povedz MMM AAAAAAAAAA a teraz skus spolu MAAAAA a takto postupne to islo.

popri tom sme robili vela cvikov aku hlasku pocuje v slove. V ktorej slabike pocuje A, v ktorej pocuje M a podobne. Ratat potom tie pisemenka
Urcovat prve pismenko v slove a posledne pismenko v slove. Urcit prvu slabiku v slove a potom pomoc pismenkovych karticiek vytvorti tu slabiku.

Netreba to vzdavat ono sa to zrazu prehupne a pojde. Ja som to uz minuly rok sle tolko krat vzdat ze uz fakt. A teraz sice nieje ze excelentny student ale ma ako druhak precitanych 16 knih. Len sme fakt vela kartickovali trenovali slabiky, a urcovali pismenka v slabikach.

annm81
Autor odpoveď zmazal
Zobraz