Prváčka nechápe čítanie písmen v slabikách

zuzahajdulka
29. sep 2021

Ahojte,
moja 6r nevie pochopiť, že napr. pismena M a A sa spolu v slabike citaju ako MA. Proste nevie princip citania dvoch pismen spolu. Jednotlive pismena pozna, foneticky vie rozdelit slova na slabiky. Ale toto jej nie s schopna vysvetlit. Prosim, poradte nejaku metodu.
Dakujem pekne.

1katus1
29. sep 2021

@zuzahajdulka ja.sa ti sem pripnem lebo to mám doma podobne. Dcerina učiteľka mi poradila aby si prvé písmeno predĺžila a povedala spolu s druhým. Tak to znie ako by hovorila mmma.

maminkadeticiek
29. sep 2021

@1katus1 Ano tymto stylom ucila aj nasa ucitelka deti v prvaku.

maminkadeticiek
29. sep 2021

Toto co popisujes robila moja dcera v skolke.Ale my sme jej dali rok odklad kvoli emocionalnej nezrelosti,bola velmi hrava.Kym sla do skoly tak uz to chapala a citala spravne.

1katus1
29. sep 2021

@maminkadeticiek a pomohlo naučila či ste museli skúšať ešte inak ? Ďakujem

bagre
29. sep 2021

aj náš sa učil minulý rok ako písala @1katus1 , teda pani učiteľka mala tento systém, rada - len čítať a čítať, príde na to

labocca
29. sep 2021

@zuzahajdulka ahoj, skus este potrenovat sluchovu analyzu a syntezu /rozklad slov na hlasky a opacne - s hlasok sklada slovo. Potom by som odporucila urobit karticky so slabikami ,kt. sa deti ucia. Postrihat ich a spajat...

hellwant
30. sep 2021

Toto sme aj my mali pri synovi doma, chvala mojej zene- je ucitelka - ze to dala, vedela ako pristupit ku vysvetleniu, videl som ako z toho aj tak bola vycerpana, niekedy vecer aj nahnevana z frustracie, ze to nejde synovi do hlavy, nemam sajnu ako by som mu to ja vysvetlil.

maciatkolulu
30. sep 2021

@hellwant to je super, ale napíš AKO, lebo, že to dala, je dosť nepodstatne. 🤣🤣🤣

hellwant
30. sep 2021

@maciatkolulu to by si sa mojej zeny musela spytat😆 Viem, ze som neponukol riesenie.

maciatkolulu
30. sep 2021

@hellwant co tak sa spýtať zeny😉to by pomohlo, tobôž, keď je pedagóg.

scarlet608
30. sep 2021

@zuzahajdulka ked dieta čita slovo,postupne nech si odkrýva iba slabiku ktorú čita,…..v slove EMA najpr ukázať len písmenko E a az potom MA…….ukazovať dietatu iba slabiku ,kt.ma citat nie cele slovo…..snáď ste ma pochopili🙂

guiseppinka
30. sep 2021

@scarlet608 to moc nepomoze, kedze nechape, ze M A je ma... Darmo vie ema vyhlaskovat...

My mame iny problem, dcera vie citat slabiky, ale napr AL, ON, EJ nevie... Vzdy to povie bud naopak alebo musi a l al...

rik01lulaka
30. sep 2021

Myslím, že jediná nie si...moja je na tom rovnako. Neviem ponúknuť radu, ale ja som sa čítať naučila 😁 ja som mala s týmto tiež problém, doteraz mám pred očami šlabikár s písmenkami M A a MA 🤦 a samozrejme s mojou mamou pri hlave ako stráca nervy...
Ja začínam pomaly skúšať vysvetľovať, trénovať a veľmi sa mi pozdáva rada @labocca tak skúsim 😉

labocca
30. sep 2021

@rik01lulaka dakujem😊. Ja totiz pracujem s detmi a riesime vsetky taketo neistotky,tazkosti. Drzim palce!

lulamx
30. sep 2021

@zuzahajdulka keby to dlhsie pretrvavalo, poradia v cpppap. v nasom na slabsie citanie ponukali metodu sfumato (splyvave citanie), ale u nas sa takto ucili citat aj v skole. asi sa o tom daju najst clanky, len neviem, ci sa da do toho pustat na vlastnu past.

moninah
30. sep 2021

@zuzahajdulka sme v zahranici a nam poradila ucitelka, aby sme to precvicovali na jednoslabicnych slovach ako car-cat-cap-cab. Ze ukazat mu na karticke CA a potom vymienat to posledne pismeno. Tu sa ucia citat uz malicke deti a vraj toto funguje. U nas zatial este nie 🙂

maminkadeticiek
30. sep 2021

@1katus1 Nemusela som robit okrem beznej pomoci pri priprave do skoly nic specialne.Proste jej na to dozrela hlava.Je uz druhacka a cista jednotkarka.Mam vo svojom okoli viacero mamociek ktore sa trapia so 6.rocnymi v skole.Ja som presvedcena ze dieta je plne zrele na skolu az v 7.rokoch,ale to je len moj nazor.

hikokk
30. sep 2021

@zuzahajdulka ahoj. my sme to so synom mali tiež tak. Veľmi ťažko pochopil ako sa má čítať. písmenká poznal, ale nevedel ich spojiť. Približne po mesiaci, po tom ako začali čítať to pochopil a od vtedy nemáme problémy. Teraz je druhák a číta krásne. Treba iba trénovať a ono to príde. Ešte je iba koniec septembra oni sa ešte naučia.🙂

katrinka8
30. sep 2021

@1katus1 - volá sa to splývavé čítanie a tak sa majú deti učiť čítať. V našej škole touto metódou učia prváčikov.

https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/4557...

maaaria3
30. sep 2021

@labocca ano suhlasim uplne, este by som tie slabiky doplnila vizuálne obrazkami, dam napr. obrázok maca a dieta sa učí vyskladat obrázok MA-CO, pocuje a vidí...

myrusiatko
30. sep 2021

Spevavá firma čítania teda splývavé čítanie je v tomto prípade super
https://eduworld.sk/cd/martina-pupavova/2543/pr...
Na nete sú aj videá

krkavcia_mater
30. sep 2021

@zuzahajdulka Ako je na tom s fonematickym uvedomovanim? Vie určiť písmeno na začiatku slova, na konci?

1katus1
30. sep 2021

@maminkadeticiek dcéra bude mať za chvilku 7 je narodená na Silvestra. A vidím že ju to baví. Pokúšali sme a začína to chápať a slabiny už prečítam tak cvičíme postupne

patricia1977
30. sep 2021

@zuzahajdulka tento princíp nevedela ani moja dcéra a následne na to jej diagnostikovali silnú dislexiu.

myrusiatko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
myrusiatko
30. sep 2021

@patricia1977 skúste splyvavé čítanie

enoka
30. sep 2021

@zuzahajdulka jednoznacne skuste prvu hlasku tahat a potom k nej pripojit druhu - mmmmmmma - tahat m ako keby malo dlzen a potom roztvorit ustocka na tvar A, ale SO - tahat S akokeby malo dlzen (ako robi had) a potom ustocka nastavit do tvaru O.
Ale treba si aj uvedomit, ze deticky su LEN mesiac v skole, mam prvacikov, viem presne, o com hovorim. Niekomu to trosinku dlhsie trva, co vobec nemusi znamenat problem, prvorade je samostatne citanie pismen.

kacena4
30. sep 2021

ahojko, hlavne ziadne stresy a zvyseny hlas, este sa len zacali ucit ak bude mat problem so slabikami v januari potom uvazuj nad tym ze ma problem, skor nie len sa to uci a chvilu to trva, zaklad je fonematicke uvedomovanie, t.j. musi vediet z hlavy povedat prvú, strednu i poslednu hlasku v slove, rozdelit slovo na slabiky popr. vypismenkovat/vyslabikovat cele slovo (vytlieskat) ak ma s tymto problem trenovat donemoty podla obrazkov ukazat a nech vytlieska, vypismenkuje vytuka... nasledne nasleduje splyvava metoda citania tak ako psie enoka "spievat" kazde pismenko a predlzovat ho az sa spoji tiez to treba trenovat niekolko tyzdnov aby to dieta pochopilo popr. odporucam slabikar pre dyslektikov je krasne slabikovo vyfarebeny a detom sa to bude lahsie citat ale ako hovorim kym nepreberu viac hlasok nestresujte len trenujte a chval chval chval aj za neuspech - ved dieta sa snazi ako vie. drzim palceky

tetapetra
30. sep 2021

@zuzahajdulka keďže fonematika a sluchovo to dáva, tak to skús mmmmmmma. Je to splyvave čítanie.

mery333
30. sep 2021

Odporucam metodu citania podla rusa El Konina. Moja ziacka chodi s mamou do spec.- pedag.centra, kde ju ucia citat podla tejto metody. Da sa cez google o tom zistit viac. https://eduworld.sk/cd/lucia-brezovska/3740/elk...