Prvák a ,,nesprávna" partia kamarátov. Ako mu to vysvetliť?

nani1122
18. mar 2015

Ahojte, ako by ste vysvetlili dietatu - prvacke, ze kamaratky, ktore si vybrala nie su pre nu tie najvhodnejsie? Dcera sa kamaratila s rovesnikmi, medzi ktorymi rozdiel nevidim, neboli vycsie problemy, bezne detske dohadovačky. Ale asi 2 mesiace sa kamarati len so starsimi dievctami - 3-4rocnik, ktore ju maju pomaly ako bieleho kona a navazdaju ju robit blbosti a ona ma potom problemy... Zrazu rozprava o ,,frajeroch,, , slovnik ma naozaj ako stvrtacka... uz sa jaj nechce ucit... ma sedem rokov, bojim sa, ze ked to nepodchytim teraz, ze ked bude mat dvanast, budeme riesit existencne problemy... mozno prehanam, ale meni sa mi pred ocami....
nechcem jej tie starsie kamaratky vyslovene zakazat, aby mi nezacala robit za chrbtom... snazila som sa dohovorit, ale o rovesnikov nema zaujem....

anicka99
18. mar 2015

a su to dievcata zo skoly? alebo nejake susedky? lebo v skole musi mat ajk nejake spoluziacky kamarataky nie? mozno by som skusila s nou opatrne prehovorit a zistit aky ma okruh kamaratov, ci len tie starsie dievcata....a ci sa medzi nimi citi dobre kedze ju vyuzivaju na hluposti ako pises....alebo potom prihlasit na nejaky kruzok, kde spozna ine deti a mozno zisti ze tie starsie nie su take zaujimave napokon....

nelita02
18. mar 2015

Pohovor s ucitelkou

bubelko
18. mar 2015

@nani1122 skusit jej to vysvetlit. nie zakazat kamaratky, ale snazit sa jej vysvetlit, co je spravne a co nie. ked napr. ju kamaratky budu navadzat na to, aby nieco ukradla, urobila niekomu nieco zle - ako by to jej pacilo, keby to boli jej veci a zmizli by, alebo by jej niekto robil zle. atd. nech sama pochopi, co chce robit a co robi preto, aby sa pacila kamaratkam. vysvetlit jej, ze spravni kamarati si nerobia z jedneho sluhu a nenavadzaju ho na hluposti, aby on mal zle a oni sa pobavili 😉

cairka
18. mar 2015

Vysvetľovať,ale nie o nevhodných kamarátkach, ale nevhodnom správaní kamarátiek 😉 a pokiaľ sú to dievčatá z družiny, tak dúfať, že o rok už v družine nebudú 😅

sardinka333
18. mar 2015

@nani1122 predpokladám, že to robí prevažne v poobednej družine nie? Lebo ako inak by sa dostala prváčka ku štvrtákom? Cez prestávky okrem velkej su v triedach...U nás máme jednu prváčku čo furt dolieza za staršími a robí im zle a oni chodia na nu zalovať a podobne. My to robíme tak, že ich proste ,,rozbijeme,, a nedovolíme im sa spolu ,,hrať,, predpokladám tam ani o normálnu hru nejde v zmysle ,,loptové hry,,. Proste takéto skupiny ako družinárky ,,rozháname,, a snažíme sa ,,spájať,, deti spolu z ročníka a ked vidíme alebo sme upozornené na nevhodné ,,kamarátšafty,, tak idu od seba. MOzu sa durdiť kolko chcu.Určite by som si posvietila aj na tie 4čky aj u nás su niektoré drzé ako opice a chceli by sa s nami baviť ako s rovnocennými kamoškami hééérečky bez slušnosti. To nie. Tvoju dceru maju len ako dočastnu ,,hračku,, na ktorej sa bavia a odvadzaju tak pozornost od vlastných handrkovačiek - ktorá sa ktorou baví a nebaví a kamoší a nekamoší. Zaroven by som aj ja ako matka vysvetlila dcere idealne v spolupraci s družinarkou (nehovorím že pred nou) to, že každé spávanie má aj nasledky, že ak vyvedie niečo na čo ju navadzaju tak to može aj zle dopadnuť a ostatné suhlasím s bubelko - komunikovať a komunikovať ale zároven ju od tej partie oddelit.Ty sa neboj 7 ročného decka- to je ešte tvárne a tam ešte možeš kludne pritvrdiť. To nie je puberťák čo už chodí sam von - predpokladám a v rámci školy sa toto dá pekne a pomerne rýchlo poriešiť.