Registrácia 9 ročnej dcéry na Facebooku

emuska4444
5. jún 2015

Ahojte,

Moja 9 ročná dcéra chce byť na Facebooku. Je spoľahlivá, ale bojím sa, že tam uvidí niečo nie veľmi pekné. Čo vy na to ?

mawka
5. jún 2015

moj maly je tam registrivany od 9 rokov a jedine, co tam robi, tak sem ta da z mobilu fotku - normalnu a sem tam si napise so spoluziakmi kvoli ulohe alebo len tak. inak tam nechodi vobec. a ja som mu to nastavila tak, aby verejne nebol viditelny a pridavat si moze len spoluziakov a znamych, o ktorych viem aj ja. samozrjme, heslo poznam aj ja.
zato ked vidim tie jeho spoluziacky, co sa tam spulia ako male kurvicky, je mi zle. tie som mu inak odklikla, cize sa mu nezobrazuju v novinkach.
vies, doba je taka, ze sa tomu nevyhnes - socialnym sietam a pokraocilej technike, ale na druhej strane treba kontrolovat.
mna tiez verejne na fb nenajde nikto, priatelov tam mam "az" 70, aj to je polovica z toho rodina, ktoru mam zial, rozlezenu po svete a vieme sa sledovat len virtualne. a zvysok mam rozdelene na blizki priatelia, tych je do desat a ostatni su v kategorii znami. a ked aj pridavam nejaky prispevok, tak sa rozhodujem, pre koho to bude viditelne. ci len pre blizkych alebo aj pre tych znamych. proste registracia na fb nie je len o tom, ze registrujem sa a trepem tam piate cez deviate, ale je to o tom, ze si kontrolujem, komu co oznamim a spristupnim.

sandri
5. jún 2015

nech si ta da do priatelov, a tym padom uvidis co zdiela. Plus jej treba vysvetlit, ze nesmie zdielat osobne udaje. Raz tam urcite zavita - radsej pod tvojim dozorom. A spravila by som neskor pokus - pod falosnou identitou by som jej poslala ziadost o priatelstvo - ak ju potvrdi, treba jej vysvetlit, ze na FB su ludia rozni a ze nesmie schvalovat priatelstva len tak komukolvek, kto si o to zaziada.

mawka
5. jún 2015

@sandri presne, to je ta kontrola. pri detoch to treba kontrolovat. moj maly nema problem s tym, ze mam heslo. aspon viem, ze predomnou nic neskryva a doveruje mi. kolkokrat nechal zapnuty fb a cinkla mu sprava od spoluziacky a hovori mi, mamina, nieco jej odpis 😀
mozno o par rokov to bude inak, bude mat svoj svet tam, ale dolezita je prevencia, vela sa o tom rozpravame, o sikane virtualnej, o zneuziti fotiek, udajov, cudzich ludoch, atd. - dost si na tychto veciach zakladam. navyse my sa radi stretavame aj tak s ludmi osobne, takze maly ked ma potrebu, za spoluziakmi vybehne von a nesedi pri fb na zadku.

lilimoni
5. jún 2015

@emuska4444 monoz jej s tegistraciou a budes aspon vediet heslo a daj sa do priatelov 🙂 nech si pokvaka cez fb s kamoskami velkacka 😀

mamulienka30
5. jún 2015

9 rocne dieta nema na FB co robit. Je to proti pravidlam tej stranky a aj proti akemukolvek logickemu rodicovskemu zmyslaniu. Na co tam chce byt? Pisat si s kamaratmi alebo zdielat fotky - ver tomu, ze u 99% deti, ktorym rodicia toto tak skoro dovolili to v zachvate puberty skonci milionom selfies, producirovanim sa naspulenou papulkou a ritou, lebo to tak robi KAZDY. Nie nie v 9 rokoch, ale otvaras jej tym prilis skoro dvere k tomu vsetkemu. Vsetko to bude vidiet a vsetko to bude vnimat. Je to kontraproduktivne. Nasa bude mat 11 a aj keby sa na hlavu postavila FB je pre nu este tabu.

mawka
5. jún 2015

@mamulienka30 je blbost hadzat vsetkych do jedneho vreca. syn ma spoluziacky, ktore ano, sa spravaju ako stetky na fb, ale su tam aj baby, ktore to nerobia. to zalezi na tom, ako si to rodicia odkontroluju. a ako to tym deckam podaju. a tomu by malo predchadzat aj diskutovanie o vsetkych nastrachach virtualneho sveta. ja by som sa viac obavala pokecu nez nejakeho fb... to poviem otvorene. lebo fb maju ako tak decka kontrolovane. ale na pokeci siedmacky fajcia za kredit. asi tolko..

mamulienka30
5. jún 2015

@mawka tak neviem asi mam zvlastne dieta, ale toto ide zatial uplne mimo nej... a dufam, ze este dlho bude... pritom ma kopu kopu kamaratov, ale tak, momentalne polka z nich skace u nas do bazena a tlacia domace hamburgery, a zo zvyskom sa vidia v skole... taka ta prava socialna siet...

mawka
5. jún 2015

@mamulienka30 necitas? nemas zvlastne dieta. aj moj syn sa radsej hraje vonku. ale nebudem mu zakazovat a branit niecomu, aby potom natajnaka presne to robil a ohovaral ma pred spoluziakmi aku ma staromodnu mamu. nehrot to, ok? zato, ze ine decka su na fb registrovane este neznamena, ze tam robia nepristojne veci. kto si to vie nastavit a odkomunikovat, nemusi sa obavat. dokazes to pochopit?

alexanotbad
5. jún 2015

V 9 tich na FB?! No way 😠

mamulienka30
5. jún 2015

@mawka ja to plnne chapem, neviem, co sa tak to, jedujes 😕 Ani nekomentujem, ze ci a preco a v akej miere je tvoj syn na FB... len vravim, ze ja ako mama by som to nedovolila, staci si precitat pravidla FB - od 13 rokov a mam argument, ktorym jej to viem v momente odovodnit, preco by to neslo... neviem, preco rodicia musia vsetko povolovat, lebo to "robia vsetci" u mna nie je argument. V trinastich je neskoro??? Na co? Nenavazam sa do teba, ale moj postoj je proste iny. Ona vidi aj z mojej prace, ako sa daju tieto udaje zneuzit, co sa s nimi da spravit a aj to, ze su tam tie veci vecne, velmi dobre to chape a aj tak to ma vopred znechutene... takze tak...

majaxy
5. jún 2015

A čo tam ma uvidieť?? My rodičia sme velmi zatrpknutí ludia,snažíme sa chrániť naše deti ale odčoho? O chvíľu zbadáme, že pokiaľ sú naše deti dobre vychované, budú chrániť oni nás,ale od čoho? Internet je plny pervezností, nemyslím si že by sme mali deti od toho chraniť, ale skôrvysvetliť im realitu celeho života

alaguema
5. jún 2015

@emuska4444 je to skoro a nechápem načo? Mne FB slúži na komunikáciu s priateľmi mimo SR a používam ho aj k pracovným veciam. Deti majú väčšinu kamarátov v škole, alebo v blízkom okolí a prácu ešte asi nemá, že? 😀 Primerane by som jej vysvetlila a ako kompenzáciu vymyslela nejakú dobrú zábavu niekde vonku ako ilustráciu faktu, že život sa odohráva mimo sociálnych sietí.

alexanotbad
5. jún 2015

@majaxy ja zatrpknuta teda rozhodne nie som, ani prehnane svoje deti nechranim. ale aby malo 9r dieta profil na FB je podla mna chore.
ja sa so starsim rozpravam, vysvetlujem, vsetko. A ucim ho hodnotam. Ale rozhodne ho nebudem podporovat v takychto veciach. Mne je jedno, ze polovice deti robi to a to. No a co?! Jednoducho v zivote je to tak, ze co moze jeden, druhy nemoze. Len to netreba riesit formou zakazov ale rozhovorov.

aduskatt
5. jún 2015

syn je tak od 9, pod kontrolou, samozrejme a ja FB napríklad vďačím za odhalenie šikany v ich triede......takže sú presne aj tí nenápadní, ale aj tí, ktorí sa tam producíruju, takže tiež som sa kontrolu dieťaťa na FB, ale nezakazovanie. Pozdáva sa mi to, čo píše @mawka

alaguema
5. jún 2015

@aduskatt chceš povedať, že bez FB by nebola odhalená šikana v triede??? No to sme to dopracovali...Ak máš na mysli kyberšikanu, tak tá je umožnená práve tým, že tie decká sa tam registrujú.

majaxy
5. jún 2015

No ja som presne za to, že dieťa na FB uvidí barsčo, ale treba ho viesť k tomu čo život prináša, ale pri tom mu vtlkať do hlavy svoje pozitívne myslenia ale v žiadnom prípade ho nevynechavat z reality myslenia

aduskatt
5. jún 2015

@alaguema no žiaľ, nejednalo sa o kyberšikanu, ale o klasickú, syn každé ráno plakal, že ho bolí brucho a ani učiteľka, ani riaditeľka nič nevedeli, nevideli, lekárka tiež organickú rpíčinu neziostila. Až keď som v rámci kontroly preliezla správy a pôosty jeho spolužiakov prišla som na to, že je obeťou šikany..........takže áno, dopraciovali sme to, chvalabohu.....vyriešilo sa to a je pokoj......stačilo povytláčať a odniesť určité komenty do školy....takže s rodičovskou kontrolou neodsuszujem bytie dieťaťa na FB. Určite by som však nedovolila sedieť tam bezhlavo celé dni, pridávať si kamarátov a dávať info o esbe zo súkromia........

majaxy
5. jún 2015

Že wau, teraz som dočítala...ano som toho názoru že napr šikana v triede sa da odhaliť vdaka FB je to smutne, ale je to tak. Moj 22 ročny syn neprišiel domov načas, som hlupa matka ale kontrolujem ho,kým nebude žiť svoj život...A čo myslíte kde som ho vystopovala, naFB Ja tým nehovorím že aby tam boli detičky odutlehoveku, ale to nebude naše rozhodnutie, ale ich zato vam vravim, že sa musíme naučiť s tým žiť a adekvatne reagovať

kacenka151
5. jún 2015

@majaxy neviem ale kontrolovat 22 rocneho? Nieje to prilis..

lilimoni
5. jún 2015

@emuska4444 myslim, ze si touto otazkom vzbudila verejne pohorsenie 😀

alaguema
5. jún 2015

@majaxy prepáč, ale nerozumiem veľmi tomu čo píšeš...Kontroluješ 22 ročného syna, ale si za to, aby na FB boli aj 9 ročné deti? 22 ročného už neukontroluješ, ani keby si sa pri tom zdrela, to už mi aj príde ako dobrý extrém, že ho "stopuješ". Ale práve malé deti je podľa mňa vhodné orientovať na iné aktivity, než na pasivitu na FB. Je to prasprosté zabíjanie času. Decká strácajú komunikačné zručnosti, nečítajú, nechodia von, alebo chodia málo...a to všetko vďaka technológiám a sociálnym sieťam. Ja nehovorím, že izolovať, ale umožniť to v tom správnom veku, v zdravej miere a rozhodne nie 9 ročným. To má ešte behať po vonku každú voľnú chvíľu, užívať si vzduch, kamarátov a prírodu. Ja si viem predstaviť, že pre pubertálnu 14-15 ročnú slečnu už by mohla byť "trauma" nebyť na FB 😀 ...to by som sa už nebránila s tým, že by sme určili hranice a pravidlá. Ale čo tam chce robiť také deculo?

majaxy
5. jún 2015

Ked žije doma a nespraví to že bez upozornenia rodičov nepríde domov???Svet je zly alebo bojíš sa o dieťa? No neviem možno som psychopat

alaguema
5. jún 2015

@majaxy aha...takže asi som pochopila. Ty si bola vďačná za FB, lebo si sa tam s ním skontaktovala, áno? Nemá mobil?

alexanotbad
5. jún 2015

@majaxy no hlavne tak pisete 😀 nejako to nema hlavu ani patu 😅

majaxy
5. jún 2015

@alaguema ano ,ale chcem mať svojho syna pod kontroloou, na fb bude aj tak

mawka
5. jún 2015

@alaguema v podstate mas pravdu, lenze dnesne decka su uplne niekde inde. a ten, kto nejde s dobou, tak ma smolu. kedysi aj telka bol novy vynalez, diablov vynalez, dnes ju ma takmer kazdy. a tiez su tam take sprostosti, ze to svet nevidel. ano a moje decka pozeraju telku, ale nepozeraju tie kraviny. vies, co tym chcem povedat. ze vzdy to zalezi na rodicoch. uz trebars mne pride divne, ze sa piatacky spravaju ako stetky aj na fb aj mimo fb a rodicom to nevadi. to by mi vadilo skor nez to, ze tam dieta nieco obcas napise. aj to, kolko decka behaju po vonku a ci vobec, to je tiez o rodicoch. napriklad moj syn ok, je na fb, ale vlastne tam neni. lebo je v skole, lebo ide na kruzky, lebo beha po vonku, lebo si robi ulohy, lebo citame, lebo si pozerame dokumenty zaujimave, takze sa stane, ze tam nevlezie aj mesiac. teraz dal vsetkym vediet, ze sa mu okotil kralik, postol fotku mladat. myslim si, ze to je v pohode. ale nepride mi v pohode to, co robia niektore jeho spoluziacky, ktorym rasia prsia a daju si akoze vystrihy, zmachlia sa a postnu fotku s duck faceom - vyzyvavu. mimochodom, mojmu malemu sa take baby hnusia - a chvalabohu. lebo je to o com? o tom, ze sa vela rozpravame, ze nepotrebuje obdivovat obal, ze ho zaujimaju na ludoch ine veci.
dcerku mam malu. ale akonahle zistim, ze by sa spravala ako tie male stetky, bolo by zle. len to sa s najvacsou pravdepodobonostou nestane, moje deti sa nepotrebuju prezentovat takym sposobom, ale inaksim.
okrem toho, moj maly krasne maluje. aj to da zdielat. kvoli spatnej vazbe, ci sa obrazy pacia, atd. to je ten rozdiel dieta na fb a dieta na fb.

vroni
5. jún 2015

9 rocne dieta nema co na FB robit. Okrem ineho je to proti pravidlam FB. Takze zacina to tym, ze nebudem dieta podporovat v klamat a narusani pravidiel. Moja 9 rocna dcera az teraz zacina uvazovat, ze by chcela mobil. FB a podobne kraviny dufam este hodne dlho riesit nebudeme, ale pod 13 rokov na FB rozhodne nebude. Tablet uz nejaky ten piatok ma, napriek tomu FB neprichadza do uvahy, myslim, ze (jej) skola to vidi rovnako, socialne siete sice preberali ale zatial bez praxe....

yanni
5. jún 2015

@emuska4444 no neviem a co tam chce? Nas najstarsi bude mat o necele dva mesiace 9 rokov ale s takymto niecim este neprisiel. A by som to ani nedovolila. Nastastie nema na to ani cas. Su stale vonku, hrava futbal, ma treningy, zapasy a k tomu skolske povinnosti, vela cestujeme, cez viekendy sme prakticky nie doma, internet nase deti napadne (a vobec pocitac a dokonca aj telka, ktoru sme do predminuleho roka ani doma nemali 😕 😀 ) akurat ak niekde nieco vidia ci pocuju/citaju a chceme si to nazorne pozriet (napr. minule ako sa vyraba syr). Ale take hluposti ako FB, no nie, dakujem. Zatial si vytazeni inak. A vecer pred spankom citame a rozpravame sa. A nie, nie sme nijaki nezavislaci, normalna moderna zapadniarska rodina, vsak @mawka? (moja mama dobra drzka, co? 😀 😀 😀 😀 😀 )

mawka
5. jún 2015

@yanni na mamku sa tesim o tri tyzdne 😀 😀 sak ju aj slahne z nas. ale ona je uplne super super super 😀 a maly sa na nu tesi, lebo mala bola z nej uplne hotova. hovorila ti, ako sa z nicoho nic zacala s mamkou stiskat a hovorit jej ze ju lubi? no proste vidis, dieta to nezahra, to je uprimne. takze ked dieta niekoho lubi, tak ten clovek je super bomba 😀
ty, my ponesieme dary dary, ale nic jej nehovor 😀 bude prekvapkooooo

yanni
5. jún 2015

@vroni Presne tak, mas svätu pravdu. nasi ani o mobiloch nevymyslaju. My sme im povedali, ze ked zacnu od 5. triedy chodit do velkeho mesta sami vlakom do skoly (ZS je v Nemecku len 4 roky), tak dostanu kazdy najjednoduchsi mobil, na telefonovanie ak by sa mimo skoly (v skole su povinni ucitelia oznamit nehodu, chorobu etd. rodicom a nie deti) nieco stalo, napr. meskanie ci vypadok mhd, co je u nas dost bezne aby sme sa dohodli ako co.Ale inak niejaky internet v mobile a nejake pofiderne hry a pod. A tento nazor nezmenim ani o rok ci dva, ked uz to bude aktualne.