Sexuálna výchova detí

katenka858
14. máj 2015

mamičky, prečítajte si tento článok, http://www.hlavnespravy.sk/zacnite-pomaly-potom... , čoskoro to môže byť aj u nás...

sardinka333
14. máj 2015

@maca_p to ešte predavaju to BRAVO? 😀 😀 😀

maca_p
14. máj 2015

@sardinka333 netusim 😀
momentalne vyhladavam tieto casaky https://www.google.sk/search?client=opera&q=ada... 😎

sardinka333
14. máj 2015

😀 😀 😀 dobrééé..
nám chodí Včielka...no a tie včieky a kvetinky to sa tuším na tom vysvetlovalo to ,,opelovanie,,....nám vlastne chodi ,,erotický,, časopis!! No idem spať lebo už ,,blbnem,,.... 😀

dusika11
14. máj 2015

no ja nevychadzam s udivu ..akoze chapem dobre ze je to kvoli tomu ze v norsku je vela asik emigrantov ktory zo sexom zacinaju skor...a chapem to dobre ze vo vlatsnej krajine minoritne domace pbyvatelstvo sa povinne utahuje a prisposobuje tymto...no..nekulturnym ludom??? to je asi taka kravina ako asimilovat romov u nas...mozme my im davat do telky..sexualnu vychovu..oniu aj tak svoje a mat kopec deti a konec...cele zle..nori by mali prinutit take etnika sa nortmlane spravat ale nie oni este skolia aj svoje vlastne deti,...zle a na hlavu asi tak...ved to nie je o mechanickych pohyboch..co tak vztahova vychova a vysvetlit ze to ma byt to naj v zivote...laska,,,a pocckat ako dar pre toho praveho..a co ja viem..viete ako mi to pripada??? pedofilne,,,asi tak..a vieme ako moslimovai zacinaju skoro..u dievcat ...a tato pedofila sa vali do eu...a my este tlieskame..tod moj nazor

jeennyv
14. máj 2015

@jankavt1 preco to hned redukujes na vychod...ja si myslim, ze zeny tohto etnika rodia v akomkolvek kute slovenska ci sveta v tomto veku, lebo hold tak sme ich naucili a dovolili im to......

maca_p
14. máj 2015

@sardinka333 lenze aby vcielky mohli opelovat, aj tie ubohe vcielky robotnice musel niekto vyrobit 😀

domak2
14. máj 2015

,,Rodičia v jednej zo škôl neboli veľmi nadšení, keď jeden z dielov relácie bol pustený ich deťom v druhom ročníku, aj napriek tomu, že relácia je určená pre deti od dvanásť rokov.''

No ak som to spravne pochopila, tak tato jedna jedina cast je venovana sexualite a ostatne su o inych aspektoch ludskeho tela- hlavne vnutornosti ako som si vsimla na youtube 😝 😅 ( napr.

https://www.youtube.com/watch?v=F8ctiGmqsVQ

) takze z clanku netusime, ktoruze to prave cast pustali tym detom v onom druhom rocniku. Ak je to od 12 rokov vyssie, tak to az ako taku tragediu nevidim a nemyslim si, ze sa da vobec porovnat co sme vtedy vedeli my a mamy nasich mam a co vedia deti teraz. 😒

jaruska8
15. máj 2015

@jujala No škandinávske štáty majú jeden z najprepracovanejších školských systémov. Máme sa v tejto oblasti ešte čo od nich učiť. Systém škôl, výučba. Prax vs. teória atď.
Náš školský systém bol dobrý pred 20 rokmi, teraz samé experimenty a ide to dole vodou...

sardinka333
15. máj 2015

@jaruska8 suhlas, čo minister to ,,zmeny,, a vobec nie k lepšiemu...
Treba si zobrať z kazdej krajiny to dobré - mne sa Nori ,,zhnusili,, tým odoberaním detí...(aj ked niektoré veci samozrejme možu mať dobré)

jujala
15. máj 2015

@jaruska8 to co pisete, je vseobecne poznanie o skolstve v krajine ktora ma snad najbohatsiu ekonomiku sveta, takze ste nepovedali nic nove. To iste mozme tvrdit o svedsku, svajciarsku.... Ked pisete "najprepracovanejsi skolsky system"...co to vlastne znamena, konkretne???
Napr.... to, ze:
- deti pisu ceruzkou do 5. rocnika ZS?
- deti celu ZS nedostavaju znamky, iba na konci 9. rocnika, aby sa zistilo na akej urovni je dieta a na aku strednu skolu ma znalosti?
- to, ze ked rodic krici na dieta aby sa ucilo a neflakalo. a to dieta informuje o tom v skole, pride postih na rodica?
- ze skola na ZS nedava absolut domace ulohy detom v tyzdni, ani na vikend....dieta neciti ziadnu povinnosti voci skole
- to, ze sice skola ma labaky, ma hudobne studia, ..... ale ked dieta nechce, tak jednoducho nemusi do skoly

Priznam sa neviem o norskom skolstve vela. Ale rada sa priucim, co konkretne myslite o vysokej urovni skolstva v norsku.

snacky
15. máj 2015

@sardinka333 Premenit sexualnu gramotnost na cisla by asi bolo tazke, ale precitaj si toto https://sexualnavychova.wordpress.com/2011/11/0...

"Na východnom Slovensku sa jedno dievča učiteľke zdôverilo, že je tehotné. Myslela si, že nič také jej nehrozí, pretože katechétka im na náboženstve vravela, že ak si budú farbiť vlasy, nebudú môcť otehotnieť."

Katechetka strasila dievcata, ze po farbeni vlasov by mohli mat problem s otehotnenim (tiez hlupost) a to dievca si myslelo, ze zafarbit vlasy funguje ako antikoncepcia! Takito ludia potrebuju kvalitne informacie o sexe ako sol.

jaruska8
15. máj 2015

@jujala Ja viem len toľko, čo sme o školských systémoch preberali v škole, čo som si sama prećítala a čo som počulla od ľudí, ktorí tam žijú. A áno, moje poznatky sú len všeobecné, tak ako asi kaźdého, kto tam nežil, neštudoval a pod. A školská dochádzka je povinná. A žiaci nastupujú 6 roční.
Mne len prekážajú tieto bludy, čo sa šíria netom a že tomu ľudia veria.

moni73
16. máj 2015

@jaruska8 Ahoj, my sme debatili spolu v inej teme 😉 . uplne s tebou suhlasim, ze nas skolsky system by bolo potrebne fakt "prekopat"... ale, ak ta to profesne zaujima, skus si dat do googla svedske skolstvo (o norskom neviem, ale tipujem, ze budu podobne) a teda sa dozvies celkom zaujimave veci. deti nastupuju v rok, kedy dovrsia 6 a je to podla mna obdoba nasej predskolskej pripravy. ked som videla tu prvacku "triedu", tak to bol fakt sok! nebola to 1 miestnost, ale 5 😨 po stranke vybavenia to vyzeralo uzasne a vsetko vseticko zadarmo! no ale system vyucby teda nic moc, mam tam 2 krstniatka a segra robi "zaskakujucu" ucitelku a nestaci sa divit ako to funguje 🙂 vraj kvalita je az na vysokych skolach, sestra tam vystudovala.

jaruska8
16. máj 2015

@moni73 Pozriem si to, zase aj fínske školstvo je vraj na vysokej úrovni, dokonca viem, teda si pamätám, že viaceré štáty práve z nebo vychádzajú.😊

zlatkale
20. okt 2015

musim sa zapojit do tejto diskusie aj ked bola pisana este v maji. Mam taky pocit ,ze vsetky co ste tu prispeli a vratane mna sme v tejto teme obetou minulej a budúcej generacie. V tej minulej bol sex tabu a deti nosili bociany. A teraz ked sme dospeli od nas sa caka ze nasim detom to vhodnymi slovami a primerane ich veku vysvetlime. ako? ja este stale neviem,ake su to tie vhodne slova a kedy? tiez neviem, lebo so mnou sa o tom nikto z rodicov nebavil. to co je menzes, a ze deti nenosi bocian mi mama vysvetlila este skor nez bola biologia v siedmom rocniku. Raz sme mali dokonca aj besedu so sexuológom. Kazdy mal napisat na papierik anonymne otazku co chce vediet. traposina,ved sme ani nevedeli co sa pytat. Nakoniec nam pustili video- porod- detailny zaber- este dlho sa mi obracal zaludok.
Niekto tu pisal, ze sexualnu vychovu potrebujeme ako sol, ja len suhlasim.
Aj ked najprv som sa cudovala preco uz od skolky. pohorsovala ked som niekde na FB videla ukazky z knihy sexualna vychova pre 6 rocnych. Naco im to je?
NACO??? povedzte mi ako mam ochranit svoje deti pred uchylakmi a pedofilmy. Iba tak, ze sa mu musi povedat co to je, aby sa vedelo vcas ochranit. (musi vediet co je sex)
Hikame ked sa zisti, ze niekto nejake dieta sexualne zneuziva. Keby malo vcas sexualnu vychovu, vedelo by, ze to co ten ujo s nou robi,alebo chce robit, nie je hra, ale ze to nesmie robit. (zase musi vediet co je sex). Ja este stale rozmyslam ako a kedy to mam vysvetlit mojim detom (8 a 5r.), dufam, ze jedneho dna nebude neskoro.
Pozrela som si zopar videi tej nórskej televizie. Tlieskam im, aj ked som nerozumela ani slovo. Mohli by to nadabovat a myslim si ze od 12 rokov je to vhodne.
Aj ked je tam nahota a umele figuriny. Ruku na srdce, kolke ste sa rozculovali, ze vam zrazu rastu chlpky a prsia? kolke ste so zrkadielkom v ruke sledovali co tam dole mame? Kolky z nas sme si uz ako patnastrocny a viac, nevedeli ani predstavit,ako to pri tom sexe presne funguje? teraz bokom city, ide o technicku stranku veci. Ja som mala stastie, nasla som doma knihu Muz a zena intimne. Bolo v nej vsetko podrobne opisane a nakreslene. V tych videách nasli sposob, ako a uplne prirodzene rozpravat o ludskom tele v puberte a co je to pohlavny styk. A o tom je sexualna vychova.

"teraz ma ukamenujte"

monika15
20. okt 2015

U nas odklepky od 2 rocnika sexualnu vychovu, plysove vaginky a penisy skoly objednali...
normale ne na plane homosexualita atd.... myslim si ze 7 rocne deti maju ine starosti ako ucit ich na to
je to strasne nieco, katolicke skoly zatial bojuju proti tak dufam ze to tak ostane !!!!
strasne smutne ako fakt.....
myslim si ze HIGH schools to potrebuju viac kedze je tu trendy mat dieta kolo 15 ky :( a v skolach zadarmo autoamt na kondomy :( ako fakt ze sa pomylili ze kde by to mali vyucovat !

jeennyv
20. okt 2015

@monika15 plysove??? omg, ved to poznam len ako srandu pre dospelych ludi...ja som za to ze sexualna vychova ano, ale primerane veku a to myslim, od tych zaciatkov puberty, ale nie pre druhy rocnik...podla mna je hlavne apelovat na kompetencie rodicov a nech im oni objasnia v tomto veku co ako funguje do takej miery ako si oni urcia a hlavne ako to pochopi a znesie ich dieta.....lebo kazdy rodic si diet apozna najlepsie a vie, ze asi v urcitom veku mu zabery porodu alebo podobne veci neurobia dobre...my sme mali taketo prednasky o sexe a fungovani ludskeho tela od 7 triedy raz rocne, my baby sme dostali take balicky nejake knizocky o dievcenskom tele, vlozky atd. chlapci o svojom a bolo...u nas vela bab este ms nemali cize akurat z tych balickov boli atrakcie, koncilo to napustane vodou a rozne pokusy :D :D ....my sme sa chovali este detsky, ale dnes to velmi napreduje a podla mna casto zlym smerom......

monika15
20. okt 2015

@jeennyv hey plysove vsak pre deti :( strasne nieco ked mi to ucitelka vysvetlovala zatial mam maleho v S.K tak este 2 roky do 2 rocnika ale strasne nieco :((((

moni73
21. okt 2015

@zlatkale som len na mobile, tak len narychlo... intimna zona - to bolo bez sexu prve, co som dcere povedala. Ritku a pisku jej mozeme vidiet len my. Ja, stari rodicia, ucitelka v ms pri "utierani ritky". Vsetko ostatne nie je ok ;)

monika15
21. okt 2015

@moni73 u nas od 4 rokoch sa nesmie v skolke utierat ritka, deti musia same, dostali sme papier ze ich treba naucit.
a ked je nehoda tak sa dieta musi same prezliect a zavolaju rodica......

sisaka
21. okt 2015

Pridavam sem, co je v osnovach pre druhy rocnik zakladnych statnych skol v Ontariu
Grade 2
Topic Key concepts
Healthy eating:
Canada’s Food Guide – healthy growth
Food choices (snacks, meals)

Personal safety and injury prevention:
Personal safety – home and outdoors
Food allergies

Standing up for yourself:
Relating to others
Substance use, addictions and related behaviours
Prescription/non-prescription medicines
Medication, healthy alternatives

Human development and sexual health (“sex ed”):
- Stages of development
- Oral health (e.g., brushing, flossing, visits to dentist)

Takze jedine, co druhaci preberaju, co sa zacina okrajovo dotykat ludskej sexuality su: pomenovanie casti tela (vsetkych!) pociatocne chapanie, ako telo funguje, zrucnosti potrebne pre utvaranie zdravych vztahov s kamaratmi a rodinou ... Curriculum nie je problem na internete vyhladat, pre tych, ktori maju zaujem.
V 4. rocniku, ked sa prechadza na citlivejsie temy ako napriklad dospievanie - zmeny tela, prva menstruacia, musi rodic dat pisomny suhlas, ze sa jeho dieta moze vzdelavania v oblasti sexuality zucastnit. Nie je to samostatny predmet, takze v obdobi, ked sa tejto teme venuju su deti, ktorych rodicia si nezelaju aby sa o tom ucili v skole vynate z triedy a maju nahradny program.
Mimochodom zijem v Kanade a syn je v druhej triede statnej zakladnej skoly - o orgánoch tela sa nebavia, to mozem vsetkych ubezpecit, s takouto stavnatou temou by sa moj syn urcite pochvalil, nehovoriac o tom, ze by ucitelka musela mat od rodica pisomnny suhlas bavit sa na tuto temu.

monika15
21. okt 2015

@sisaka neviem ze v akom svete zijes, ale u nas to bolo v skole, ked dieta nemas v rovnakej skole tak sa NEMIESAJ do mojej konverzacie, ak budes mas dieta v rovnakej skole ako ja mam tak kludne sa vyjadri.