Šikana v 2. ročníku

7. sep 2023

Ahojte mamičky, no hlavne mamičky školopovinných detí. Máme dieťa, je v druhom ročníku na zš, ktoré je šikanované. Bývame na dedine, čiže Dedinská malá škola v zložení riaditeľka/učiteľka zároveň, učiteľka a druzinarka. Náš syn je veľmi tichý, plachý chlapec. Je šikovný v škole co sa týka učiva bol jeden z najlepších. Nema problém kamarátiť sa, ale je skôr introvert. No a asi preto si ho jeho spolužiaci vybrali za "obeť" no najma jeden chlapec ktorý nahovára ostatných aby mu robili zle. Začalo to niekedy zaciatkom jari, možno koncom zimy, keď sa mi doma sťažoval, že mu berú veci a skrývajú. To som mu vysvetlila, že to niektorí proste robia. Stupňovalo sa to. On sa vie brániť, ale keď ich bolo 8 a on iba jediný sám, tak asi viete ake to bolo. Začali mu slovne nadávať, to som už riešila s triednou uč. Tak som ju slušne poprosila aby su to dala doporiadku. Ok, chvíľku bol kľud a potom sa to veľmi zhoršilo. Zamykali ho na wcku. Slovné vyhrážky typu zabijeme ťa. Zastrašovanie atď. Znova riešila som to z učiteľkou aj s riaditeľkou, že este jedno takéto vyčínanie a riešim to so zriaďovateľom. A teraz . Vcera mi volal syn do roboty, cez vyucovaciu hodinu, pretože pocas hudobnej nebola prítomná učiteľka a tak to je tam vraj každý deň, so slovami prid ma mami zachrániť lebo ma chcu dobiť. Drzali ho nasilu otvorili mu usta a chceli mu tam nahádzať odpadky. No nabehla som do školy a urobila tam taky bordel ze ma bolo počuť všade. Dnes za starostom obce ze ziadam "hlavu" riaditeľky a nie kvôli tomu ze toto nechala zájsť az tu, ale ze sa na mna vyvrieskala za to ze akoze mi mohol syn zavolať ked su mobily zakazane????. On ma hodinky na telefonovanie presne pre tieto pripady. Klamala mi o tom že ucitelka bola pritomna na vyuc hodine. Povedzte mi ako je toto mozne v jednej škole????? To už fakt ani druháci sa nevedia správať? Su v triede 10ti. Žiaden dozor na chodbe počas prestávky. Stále sa tam niečo udeje lebo deti si robia bez dozoru čo chcú. Som z toho hotová. Moje deti v živote by také niečo nenapadlo ani urobiť. Chcem , aby tam tie učiteľky skončili, lebo je otázka času kedy sa tam niečo stane a bude to mať hrozne následky. Lutujem ze som nezavolala políciu. Co ešte môžem urobiť?

barrborka
7. sep 2023

Ľudia,toto nie je normálne,to kde sme.
Zlyhala škola,učitelia a vedenie.A hlavne aj výchovná poradkyňa.Hanba,naozaj.
Toto sa môže stať aj našim deťom,ale ja by som to riešila ako hurikán

ivanabat
7. sep 2023

Ja riešim veľmi podobnú situáciu. Tiež sa zamýšľam, že čo sa to preboha deje, že deti takéto veci robia. Najhoršie je, že rodičia chlapca, čo šikanuje môjho syna sa tvária, že si to môj syn celé vymýšľa a nie je to pravda. Učiteľka aj družinárka tvrdia, že žiadne konflikty medzi deťmi nie sú. Prvý týždeň v škole po prázdninách a ja idem riešiť prestup inam, horšie, že v našom meste majú takmer všade plný stav.
Držte sa! Hrozné pomyslieť, že ten chlapec sirota v takom kolektíve zostáva ☹

mikitilik29
7. sep 2023

V prvom rade ma strašne mrzí ze take niečo sa vôbec deje na školách. A v druhom rade prečo ste nedali chlapca hneď na školu kde učí manžel?

autor
7. sep 2023

@barrborka no tie matky , tam pomlcim. Ony budú tvrdiť že ich deti su bez chybičky, zapieraju, u nich nepochodim . Jedna o mne povedala, že som šibnuta, že riešim niečo co neexistuje. Im je dobre, ich deti chodia 🏡 vyrechtane ako dnes urobili zle inému. A aj keby sa jedná našla ta bude ticho lebo sa boji uciteliek, aby si nezasadli na jej dieťa. Tu som mala možnosť iba zriaďovatela, polícia, médiá. Lutujem ze som nezavolala policiu vtedy ako ho držali. Len v tom soku ako mi zavolal sadla som do auta a letela za nim do školy. Neviem sa z toho spamätať a syn mi zvracia druhy den. Boli sme samozrejme aj u lekára no on mi povedal, že v tomto ma zviazané ruky on nevie pomôcť iba tak ze mu da ospravedlnenku. Poradil psychologa

autor
7. sep 2023

@ivanabat to mu je strašne ľúto 😔😔😔. Skus hľadať hoci aj na dedine len zmenu. Ja naozaj neviem kam to spejeme

poppy22
7. sep 2023

fatalne zlyhanie riaditelky aj ucitelov...za to,ze situaciu podcenili a snazili sa ututlat by mali byt nejak sankciovani-ak by sa tvojmu synovi alebo tomu druhemu chlapcekovi nieco stalo,uz by bolo neskoro...osoba,ktora si neuvedomuje co s malym dietatom spravi sikana si nezasluzi byt ucitelka-ona si zasluzi tie odpadky do jej arogantnej huby...prosim ta,okrem podnetov to daj aj do medii..neboj sa..pretoze aj ked tvoj syn prestupi-tych faganov stretne vonku...treba ich zarazit...tiez mi dviha tlak,ako rodicia takychto nezvladnutych deti ich volaju temperamentne atd..namiesto toho,aby sa pozreli pravde do oci...

autor
7. sep 2023

@mikitilik29 on tam už neučí, učil tam v minulosti. Už neučí vobec.

lalala94
7. sep 2023

Je mi veľmi ľúto tvojho syna, dúfam, že z toho nebude mať traumu a nepoznačí ho to. Rodičia tých faganov šikanátorov by sa mali pozrieť na to, čo vychovali. Hrozné už len čítať to.

yogagirl
7. sep 2023

Je mi luto, co preziva tvoj syn, my sme podobnu situaciu riesili v skolke. V prvom rade posli oficialnu ziadost na zriadovatela- obec- doporucene , podtou. Kde popises celu situaciu a poziadas o riesenie a napravu. To ze urobis bububu je jedna vec, ale na oficialnu ziadost musia dat oficialnu odpoved a riesit to. U nas zasadla komisia, rodicovska rada, pozvani boli aj rodicia protistrany, dohodli sa konkretne kriky - psycholog a nasledne stretnutia kde sa kontrolovalo co urobila riaditelka aby sa nieco taketo uz neopakovalo. Syna sme sice na konci skolskeho roka dali do inej skoly, incident sa stal v maji, ale aj tak som to riesila.

anjelicek26
7. sep 2023

Suhlasim, ze to tie ostatne deti prestrelili na x-tu... ale dovolili im to okolnosti - nulovy dozor, nulove nasledky, nulove pokarhania, ochrana a zatlkanie zo strany skoly, ze sa "nic"nestalo... potom si take 6-7-8 rocne dieta mysli, ze je to v poriadku, ked sa takto sprava a este sa kolektivne vyhecuju, kto spravi horsie 👎 Keby zasiahli hned od zaciatku, v zivote by to tak neeskalovalo... Syna tam uz nedavaj, fakt strasne nieco, urcite najdes skolu, co ho vezme hned, ked vysvetlis situaciu.

autor
7. sep 2023

@yogagirl áno súhlasím, nech sa toto nedeje ďalej. A hlavne tohto roku sú voľby na riaditeľku tak nech ju tam konečne po 30 tich rokoch za ktoré sa iba sťažovala na to ako všetko robi sama ju už konecne niekto normalny vymenil.

whiteflower87
7. sep 2023

Ja sa len chcem opýtať ci s vami spísala riaditeľka od jari aspon nejaky záznam o šikane.? Ináč mi je velmi ľúto čo sa stalo.

autor
7. sep 2023

@whiteflower87 ja o tom nemám žiadnu vedomosť, oni šikanu odmietaju, tvrdia, že to je len klasické vystrajanie detí, všetko zľahčujú, zatlkaju. Mne medzi štyrmi očami povedala, že si na to da pozor a ze si to vezme na zodpovednosť, ja som jej doverovala, poznáme sa celý život, naše domy delí iba jeden dom . No žiaľ moja chyba.

janulka182
7. sep 2023

po vlastnej skusenosti by som urobila jednu vec, ktoru som vtedy ja neurobila. hned rano by som isla k detskej lekarke s tym, ze maleho boli brucho a vracal. povedala by som co sa stalo v skole a ze zrejme ma z toho velky stres. plus potvrdenie od lekara. sla by som do skoly a trvala na tom, nech sa o tomto incidente urobi zapis. vypocut deti, kto co videl a pekne s podpisom to dat na papier. inac nezmozes nic, lebo vsetko zapru.

ankare
7. sep 2023

Toto sa strašne číta. 😪 hlavne všetko zdokumentujte. Držím palce synčekovi, nech si z tohto neodnesie traumu do konca života.

karamella0
7. sep 2023

Určite to rieš s inšpekciou, pripadne nech zavolajú rodičovské, povedz rodičom, čo sa deje, nech vedia, čo za svine majú doma

mikitilik29
7. sep 2023

Aha, prepáč zle som prečítala. Držím palce tvojmu syncekovi.

kornelies
7. sep 2023

Dala by som podnet na socialku, neexistuje, aby druhaci sa spravali ako hyeny. Co budu robit neskor!!!!!

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tramtada31
7. sep 2023

Je to strašne, je mi to veľmi luto. Obrátila by som sa na media a medializovala tento pripad, lebo tie deti si najdu inu obet.

kikulienkadd
7. sep 2023

Ahoj,šikana je na každej škole, prekvitá najmä tam,kde sa tvária,že sa to nedeje a zatvárajú pred ňou oči. Tiež to máme za sebou-starší syn to zažíval v 3.triede. Našťastie sa do dalo do poriadku, ale stálo ma to veľa energie, telefonovania, vysvetľovania, stretnutie s učiteľkou, obhajoby vlastného dieťaťa,že on je obeť a nie,že si o to "koledoval",lebo je chytrý a pod. Hlavne,že to skončilo, lebo ešte teraz ma strasie, keď si spomeniem,čím si musel prejsť. Viacerí spolužiaci mu robili zle, išlo o nerovný boj-chytili ho a bili viacerí. Fyzické útoky aj psychický nátlak. Pritom mu nadávali nadávkami najhrubšieho zrna a on chudák to v škole počul prvý krát... Nikdy to netreba vzdať, za deti sa oplatí zabojovať. Náprava pomôže prvotne obeti šikanovania, ale v konečnom dôsledku aj tomu čo šikanoval, aby sa naučil, že takto sa nemôže správať,takto to v živote nefunguje.
Milá @autorka,prajem Ti veľa síl pri riešení vašej situácie 🍀

haanovajana
7. sep 2023

Určite by som ho dala na inú školu.chudák chlapec,môže mat traumu.

nikasmile
7. sep 2023

@marianini17 nehnevaj sa, ale v tej téme, je dieťa prvé dni v škôlke a nikto nevieme čo sa tam deje a ty ho porovnávaš s dieťaťom, druhákom, čo šikanuje druhé dieťa?!

marianini17
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikasmile
7. sep 2023

@marianini17 a tu je príklad toho že aj 3ročné dieťa, ktoré nepoznáme, je už odpísané a má predurčenú budúcnosť. Keď sa k tým deťom naozaj budeme správať, ako k budúcim grázlom, alebo po tvojom buranom, nič iné od nich neočakávajme. Ukazovať na nich prstom, šíriť o nich negatíva. Toto je presne ten príklad, nepoznáme naozaj to dieťa, ako funguje, ako vníma nástup do škôlky, evidentne ho znáša zle, ale už ho predstavuješ ako burana, z ktorého vyrastie tyran a okolie ho tak príjme a bude ho odmietať, stavať sa k nemu chrbtom.

marianini17
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marianini17
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikasmile
7. sep 2023

@marianini17 šikana nie je prijateľná, no reagovala som na tvoje prirovnanie toho malého dieťaťa.

mamusa123456789
7. sep 2023

Dcérka si minulý rok prešla sikanou so strany chlapca, ktorý sa do nej zaľúbil a doniesla domov aj zopár modrin, oficiálnou cestou som nepochodil, tak som nabehla k jeho rodičom a všetko sa skončilo, ale ja som mala to šťastie, ze jeho rodicia si uvedomujú, ze majú doma riadne číslo a jeho správanie riešia aj s psychológom

lenkalienka321
8. sep 2023

No to je katastrofa. To kde sa také deje, v ktorej obci, či meste? Neviem si ani predstaviť, že by sa na našej škole niečo také vyskytlo. A vyhrážanie už v škôlke? Takí mali prckovia a už také zlo majú v sebe.