Spolupráca s deťmi, ktoré nie sú celkom "štandardne" vychované

vlnovkaa
21. aug 2012

Deti su rozne, niektore su vychovane, ine menej. Najdu sa aj drze deti alebo letargicke deti. Viete si predstavit spolupracu s detmi ktore nie su celkom "štandardne" vychované a dobré? Som ucitelka, preto sa pytam.

iviatko
21. aug 2012

@eviq ta definicia bude, ze je to narecove slovo /hambit/ a este si to neuvedomila 😵

eviq
21. aug 2012

@iviatko praveze uz si to asi uvedomila, ked sa neozyva 🙂 ale mozno je telocvikarka, nie slovencinarka, tak nevadi...🙂

iviatko
21. aug 2012

hlada nieco, cim by to vyvratila, ale nema sancu 😀

rata
21. aug 2012

baby, študujem slovenčinu, hanba je na 100% hanba 😉 ale priznám sa, to odôvodnenie, že sa má písať s "m" znelo dosť odborne. Našťastie verím svojim poznatkom z tejto oblasti

lenaluci
21. aug 2012

Definícia marenko pochádza z tejto stránky http://www.pikosky.sk/2009/10/02/rihanna-nema-h...

eviq
21. aug 2012

@lenaluci 😀 😀 tak to meni vec. Niet nad doveryhodny zdroj, na pikoskach musia vediet 😉

rata
21. aug 2012

myslím, že Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra vie o tom niečo viac ako pikosky.sk. Takže keby niekto neveril, stačí pozrieť sem 😉
http://slovniky.korpus.sk/?w=hanba&s=exact&c=t6...

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenaluci
21. aug 2012

K pôvodnej téme: detičky majú ľúbiť ich rodičia a tetičky, učitelia ich majú učiť, lekári liečiť, policajti viesť cestou zákona. Veď by sa učitelia hádam aj uláskovali. Naozaj niekto čaká, že jeho drzého a rozmaznaného synáčika bude mať nejaký učiteľ rád? A nie je jednoduché zvládať takéto deti. A ako ich zvláda pán Modrovský alebo hocikto iný bola fajn otázka. A nemusí sa za ňu nikto hannnnnnnnnnbiť.

tinki
22. aug 2012

@eviq ok baby, máte pravdu, zisťovala som si... 🙂

andrejka1983
22. aug 2012

he he...som sa riadne zasmiala ked som čítala tu diskusiu....ty kokos....vojna učiteliek,fakt by som chcela vidiet tu učitelku ktora s laskou a trpezlivostou a s usmevom vyučuje a má rada každeho nevychovaneho drzého spratka, ktorý ma v klasáku poznámky od hora po spodok,nerešpektuje nikoho ani nič,či už rodiča alebo učitela...he he a ja sa mam na neho akože usmievat lebo som na to bola školená???? 😕 to kto ma taku mylnú predstavu????....jáááj ,asi žienky ktoré nikdy neučili, ale nechávajú svoje nevychovane deti aby ich vychovala škola....tak to je omyl....našou úlohou ako učitelov všeobecne vzdelavacich predmetov je odovzdávat im vedomosti z daneho predmetu 🙂 pripadne ich usmernit ak o to maju samé záujem....ale to akú maju povahu, vlastnosti a drzé" neštandartné" správanie,za to si už možu rodičia sami, nie my....a to že ich deti su zlé v správani nie vo vedomostiach!!!!???...nuž nech nehladaju chybu v učitelovi že to nezvlada ako pedagog, ale v sebe kde asi zlyhali....
....pretože stačí len jeden taký nepolepšitelný expert v triede a mate v po hodine, a ked su viacerí takí v triede...co potom, ako k tomu prídu tí žiaci ktorí o to maju skutočne záujem. ...je to moj názor za ktorým stojim a verim že som sa nikoho nedotkla 🙂 pekný večer

bodka13
23. aug 2012

@andrejka1983 ...aj moja mama je učiteľka,už je na dôchodku - viem,že je to s deťmi čím ďalej horšie a ťažšie ,sama to vidím aj v okolí....ale ak si sa už raz dala na to byť učiteľkou,tak trpezlivosť a slušnosť by ti chýbať určite nemali 😉 ...viem,že výchova začína v rodine a čím skôr tým lepšie,ale škola má byť tiež nápomocná a usmerňovať dieťa aj v správaní,prípadne ak sa rodič príde poradiť mali by pedagogicky vzdelaní ľudia poradiť či usmerniť rodiča 🙂
PS: ja osobne netrvám na tom,aby sa učitelia usmievali na mojich chalanov,ale aby k nim boli slušní a trpezlivo sa im venovali....lebo veľmi veľa "nevychovaných a drzých spratkov" je aj vo vašich radoch :-/

andrejka1983
23. aug 2012

@bodka13 ano plne suhlasim s tým čo si povedala : že výchova začína v rodine a čím skôr tým lepšie,ale škola má byť tiež nápomocná a usmerňovať dieťa aj v správaní,prípadne ak sa rodič príde poradiť mali by pedagogicky vzdelaní ľudia poradiť či usmerniť rodiča....absolutny suhlas. ale to je všetko,a aj učitel je tiež len človek ktorý ma svoju hranicu trpezlivosti tak ako každý iný....a našou ulohou nie je zastupovat rodiča,oni už prichádzaju do školy "vychovaní" z domu,s rôznou disciplínou a návykmi....taka trieda je ukážkový obraz rôznorodosti výchovy 🙂 ...a aj v naších radoch su ludia ktorí sa minuli povolaniu, tak ako všade, nebavi ich to a pod....ale nemyslím si ,že by nejaký učitel sa drzo a zle správal vedome k žiakovi ktorý je slušný a plní si svoje povinnosti 😉 😉 to je logicke nie?...ak zlyhá tak čsto tým že ho žiak svojím drzým správaním vyprovokuje,... 😝 ....stava sa všeličo, ale smutne je najviac to že takých žiakov sa rodičia najviac zastávaju, miesto toho aby vzali za nich zodpovednost.....

bodka13
23. aug 2012

@andrejka1983 posledná tvoja veta je veľmi výstižná 😉 čím viac problémov dieťa robí,tým viac si ho rodičia zastávajú a sú nekritickí voči nemu ,čím mu paradoxne nepomáhajú ale ubližujú 😉

lenaluci
23. aug 2012

@bodka13 čo ťa oprávňuje k takému vyhláseniu citujem PS: ja osobne netrvám na tom,aby sa učitelia usmievali na mojich chalanov,ale aby k nim boli slušní a trpezlivo sa im venovali....lebo veľmi veľa "nevychovaných a drzých spratkov" je aj vo vašich radoch

bodka13
23. aug 2012

@lenaluci ...nechcela som uraziť žiadneho učiteľa 😉 ...ten výraz som dala do úvodzoviek,čo väčšinou značí,že je buď citovaný alebo myslený symbolicky....reagovala som na príspevok od @andrejka1983 ,ktorý pridala včera o 17:46 a vyjadrila sa v ňom,citujem "....fakt by som chcela vidiet tu učitelku ktora s laskou a trpezlivostou a s usmevom vyučuje a má rada každeho nevychovaneho drzého spratka, ktorý ma v klasáku poznámky od hora po spodok,nerešpektuje nikoho ani nič,či už rodiča alebo učitela...he he a ja sa mam na neho akože usmievat lebo som na to bola školená???? ...." -treba si to prečítať
...s autorkou toho príspevku sme sa jasne pochopili,o čom svedčí aj naša mierová komunikácia 😉

lenaluci
23. aug 2012

@bodka13 môžeš mi prosím vysvetliť ako si to myslela symbolicky, že je veľa spratkov medzi učiteľmi?

bodka13
23. aug 2012

@lenaluci presne tak ako ona myslela,že je veľa "nevychovaných spratkov" medzi deťmi ....veľmi veľa učiteľov sa minulo povolaním ,nesprávajú sa tak ako by mali a mýlia si povolanie učiteľa s povolaním"vševediaceho a všemohúceho" 😉 ...či ty si sa stretla iba s dobrými učiteľmi 😕

lenaluci
23. aug 2012

@bodka13 Podľa mňa je tvoje vyhlásenie krajne urážlivé a nepravdivé. Nepoznáš prácu ani jedného pedagóga, nevieš o tom vôbec nič. Nemáš právo sa takto verejne vyjadrovať a hanobiť úsilie tisícov čestných ľudí, ktorí dávajú vaším detičkám to najcennejšie, čo človek má. Seba a svoj čas. Poznala som vyše stovky učiteľov a drzý, nevychovaný spratek nebol nikto.

bodka13
23. aug 2012

@lenaluci Nechcem a nebudem sa s tebou hádať...tak si možno mala šťastie a ja smolu 😒 som rada,že si sa ani v jednom nesklamala 🙂 nikoho som nechcela uraziť, nemala som to v úmysle...prácu pedagógov poznám - aj moja mama je učiteľka,švagriná tiež.
Mňa zase uráža,ak sa nejaký učiteľ vyjadrí o deťoch ako o "nevychovaných spratkoch" 😉 ,tiež na to nemá právo ,uráža ich
Ak si učiteľka a urazila som ťa,tak sa ti ospravedlňujem 🙂 ...a považujem to za uzavretú záležitosť 🙂

lenaluci
23. aug 2012

To, že sa ona vyjadrila nevhodne ťa predsa neoprávňuje urážať učiteľov. Je mi smutno z toho, čo si ľudia dovoľujú voči učiteľom. Tvoja mama sa necíti dotknutá?

andrejka1983
23. aug 2012

už ked sa tu rozvírila taka debata tak by ma zaujímalo ako inak nazvat "drzých a nevychovaných spratkov" aby to nikoho neurazilo 🙂 😕 ...deti trpiace hyperaktivitou?,živé deti?,žive striebra? nespratníci?...či je ešte nejaký iný názov ktorý by zakryl drzost a nevychovanosť detí?....lebo podla mna je rozdiel žívé dieťa a nevychované drzé dieťa 🙂....a nemyslím sa že je tu dôvod na urážanie sa..ktorejkoľvek strany 🙂

lenaluci
23. aug 2012

@andrejka1983 ty si vies predstavit žeby niekto oznacil lekarov alebo policajtov za drzých spratkov? Ucitelia bojujte o svoj respekt.

vejula
23. aug 2012

@lenaluci čo ťa urazilo? A čo ste vy učitelia nadludia, že sa medzi vami nenajdu aj totoalne trosky? Tak isto ako medzi predavačkami policajtmi, lekarmi, uradničkami, knazmi. Uplne všade v každom povolani.
A ver či nie, ja som mala tu česť s učitelmi, ktorí boli doslova chorí - resp. učitelkami, ktore si na deťoch liečili komplexy. Mna učitelka v prvej triede kvakala za vlasy. A tom som bola ticha ako myška bala som sa na nu čo i len pozrieť. Takže ano a vo vašich radoch sa nachadzaju rôzni spratci.

andrejka1983
23. aug 2012

suhlasim s tebou 😉 je to smutne,neviem čím to je ale dnes žial naše povolanie nie je docenene. A vobec teraz nehovorím o peniazoch...ale o rešpekte a slušnosti zo strany deti a rodičoch!!!!ked ma škola nebavi, tak sedim ticho a čuším 😉 ....ale....dnes všade sama "demokracia", žiaci dokonale poznaju svoje práva ale povinnosti im akosi už ušli 😖 ,povieš im niečo zlé, už je nedobre, pride sa do školy hádať rodič a obhajovat svoje "neviniatko",hned sa vyhraža že pojde za vedením lebo on je ten a ten.... 😀 ako fakt mi je niekedy do plaču i do smiechu.....my ked sme ako decka spravili niečo zle, vyfasovala som najprv v škole od učitelky, hambila som sa pred triedou, doma som vyfasovala druhu lebo som spravila hambu rodičom...a dnes???? 😅 😕 len sa pekne a milo usmievaj ,dávaj si pozor na to čo komu povieš aby ťa nechytali za slovíčka,nebodaj ešte sa ich čo i len dotknuť lebo už si ich fyz. napadol 😅 😀 ,vela veci púšťaj nahlucho pričom vnutro ti plače nad drzosťou a odvažnostou deti, ale čo chceme....zavolaš si rodiča tak bud nema čas zaujímat sa o vlastne dieťa, alebo pride s rovnakou aroganciou tak potom sa nečudujme pokom su dnešne deti.....

lenaluci
23. aug 2012

@vejula Vejka maš pravdu a bohužiaľ už to bude len horšie pretože ľudia ktorí majú schopnosti a vážia si samých seba už zo skolstva odchádzaju.

lenaluci
23. aug 2012

@vejula A este by ma zaujímalo, či by si tento svoj názor prezentovala aj v škole kam chodia tvoje deti. Namiesto poďakovania.

vejula
24. aug 2012

@lenaluci ja nemam problem podakovať sa hocikomu, kto si svoju pracu robí dobre. Učitelom samozrejme tiež, uvedomujem si, že je to namahava praca. Mne len prekvapilo tvoje rozhorčenie. Ako keby človek nemal pravo vyjadriť svoj nazor, resp. svoju nespokojnosť voči nejakemu učitelovi.

@andrejka1983 ved ja viem, že sa aj take stava, a momentalen dosť často... JA len, že viem aj o opačnych pripadoch, na vlastnej koži. Ako mala som bola uplne najtichšie dieťa, ake si len vieš predstaviť. Ved aj triedna sa mi neraz pred celou triedou vysmiala, že som cukrova panenka, a ked sa ma dotkne tak sa rozsypem. A napriek tomu jej to nebranilo vybíjať si na mne svoje komplexy a kvakať ma za vlasy. A ja sprosta som sa ešte za to hanbila a ani rodičom som to nepovedala, lebo som to pocitovala ako svoje poniženie. Ako by si sa zachovala keby toto robila učitelka tvojmu dieťaťu? NEchala by si to tak, s tym, že však je to učitelka?
Druha vec. Môj mladší brat mal diagnostikovanú dyslexiu. Mama šla za triednou s tym, že je dyslektik, a ta sa len ironicky usmievala, že si ho iba zastava, pritom jej syn je len lenivy a neposlušný. Pritom mama sa s nim doma učila hodiny, nahravala mu učivo na magneťak a neviem čo ešte... Ale pred učitelkou bol len nespratnik. Až po nejakom čase to zobrala na vedomie. Neviem čo ju osvietilo...
O strednej to sa ani nevyjadrujem, kolko sme tam mali starých dievok, dovolujem si povedať, že jedna bola aj psychicky chora. Moja mama ked bola v škole tak po nej ziapala, a tykala štýlom: Čo trepeš, čo trepeš. Vtedy sa mama zodvihla, odišla a skonštatovala, že ta žena je chora. Študenti z nej mavaju ešte roky po skončení nočné mory....

To som len zopar prikladov uviedla. Sazmozrejme, že mam aj velmi dobre spomienky na učitelov, ktorí si pravom zaslužia ten titul. No pravdupovediac skutočný prístup som zažila až na vysokej, kde som sa po prvy krat citila ako rovnocenna bytosť voči nim. Ale chapem, že tam si to už mohli dovoliť.

lenaluci
24. aug 2012

@vejula Samozrejme, že máš právo vyjadriť svoju nespokojnosť hlavne ak si to už predtým s dotyčným riešlia, ale nie zovšeobecniť, že medzi učiteľmi je veľmi veľa nevychovaných a drzých spratkov. Ako by sa ti páčilo, keby som ja povedala, že vo vašej rodine je veľmi veľa nevychovaných a drzých spratkov? Ako by to vyzeralo, keby si niekto verejne vyhlasoval, že medzi Rómami je veľmi veľa nevychovaných a drzých spratkov? Veď na takéto postoje rodičov deti reagujú veľmi citlivo a strata rešpektu ku ktorej tu dochádza ubližuje predoevšetkým im.
Aj ja som mala učiteľov, ktorí nás mastili, ale vedeli si zjednať poriadok a tým nás v konečnom dôsledku chránili. Teraz učiteľ môže len zapísať poznámku a deti sa môžu aj pozabíjať, šikanovať, okrádať, urážať. Ak rodič problémového dieťaťa nechce, nič sa natom nezmení.

vejula
24. aug 2012

@lenaluci učite sa pred dieťaťom nevyjadrím takytmo štylom 😉 V podstate som sa tak ani nevyjadrila, len ako som pisala ma prekvapilo tvojwe rozhorčenie...
Ak si čitala poriadne môj prispevok, vedela by si, že v ani jednom pripade o ktorom som pisala nešlo o to, že si učitel urobil poriadok, ale o riešenie vlastnych komplexov na slabších a bezbrannejších.
A to s tym mastením. By som chcela vidieť tvoju reakciu na to, keby prišlo tvoje dieťa domov a plakalo, že ho učitelka zmastila, lebo si zabudlo pravitko 😉 ako to bolo v minulosti