Učíte sa s deťmi cez letné prázdniny?

alena16
26. júl 2012

Zaujímalo by ma, či sa cez letné prázniny venujete s deťmi učeniu. Ak áno, tak ako často? Ja mám syna, ktorý skončil prvú triedu a snažím sa s ním každý deň prečítať aspoň stranu z knižky, napísať nejaké 3-4 riadky, vypočítať pár príkladov a preskúšať nejaké slovíčka z angličtiny. Samozrejme, že na tom netrvám striktne každý deň. Lebo už som si všimla, že keď pár dní nepísal, zabudol, ako sa niektoré písmenká píšu. Myslíte, že ho preťažujem, ak je to tak často? Myslím, že keď už bude vo vyššých ročníkoch, tak mu nechám voľné prázdniny, ale teraz po prvej by si to podľa mňa mal cvičiť aj cez prázdniny. Ako to robíte vy?

titkovamiriam
26. júl 2012

@alena16 ja som sa uceniu venovala s detmi tak tyzden pred zaciatkom roka,cez prazdniny ani zatoho ,kto by mna aj deti donutil sa ucit 🙂

pingu1
26. júl 2012

@alena16 podla mna nie je dobre trapit deti aj cez prazdniny. na to su, aby si deti oddychli, nie aby ich niekto nutil k tomu, co nechcu

lenka20
26. júl 2012

@alena16 - prazdniny su na oddych, deti toho maju dost cez skolsky rok, mozes na to ist inou formou - citat ano, samozrejme, to by si mala podporovat, kup mu novu knizku a nech ju cita trebars aj nahlas akoze pre teba pri vareni a podobne... nieco zaujimave co ho bude bavit.. pisanie formou - napisme list babicke alebo niekomu... pohladnice z dovolenky... nieco take.. aby to nebral ako ucenie ale ako zabavu.... tak by som to asi robila ja 😉

alena16
autor
26. júl 2012

Ved hej, čítame knihu, ktorú si vybral, čo sa týka písania, tak majú písať kvázi denník, čo zažili. Príklady rátame na tabulu s kriedou, keď sa hráme na školu... Nie je to vyslovene buzerácia do učenia.

uberfrau
26. júl 2012

@alena16 učením môžu byť aj rôzne didaktické hry, ktoré naozaj učenie nepripomínajú a to napríklad pexeso, meno miesto zviera vec, alebo napríklad povieš slovo a synček musí povedať slovo na posledné písmenko Tvojho slova 😀 Zdá sa to ako obyčajné hry ale dokážu u dieťaťa rozviť slovnú zásobu, pamäť, trpezlivosť a takisto aj zdravú súťaživosť .. skús "pogúúglovať" viac didakt. hier .... ale ja osobne myslím, že sadnúť si raz za týždeň a precvičiť písanie a čítanie nie je na škodu .. 😵

mmaatt
26. júl 2012

Aj my máme prvý ročník za sebou. A trénujeme (trochu), lebo keď písal po dvoch týždňoch, tak si nepamätal niektoré písmenká. Keď je doma, tak trénujeme tak, že píše zoznamy na nákup do obchodu, nakupuje, číta recepty keď pečieme, snažíme sa takou hravou praktickou formou. Nie je to každý deň, ale je to viac ako keby sme nerobili nič. A oddychuje v čase, keď je u babičky, alebo v tábore....

xenicka13
26. júl 2012

ja myslim, ze je to ok, aj ked nie kazdy den vsetky predmety, lebo aj moj zabudal pismena cez prazdniny 🙂 a pradu povediac ja som stastna ako blcha, ze su prazdniny a nemusime sa ucit, moj ide do tretej

evabb35
27. júl 2012

Pokiaľ nie sme niekde mimo domu, tak každý deň si po raňajkách dieťa samé vezme nejakú detskú knižku a číta si takú polhodinku. Kým varím obed tak si kreslí a niečo si píše, odpisuje si slová z knižiek, čo si číta, napíše nejaký zážitok z výletu do zošita... Občas si zahráme pexeso /také z písmenkami/, hráme sa na obchod, reštauráciu, kde sčítava, odčítava do 20 /tak som upravila ceny tovarov a jedál, a podľa toho aj nakupujem a objednávam si jedlo v reštaurácii, vždy mám v peňaženke akože najviac 20 EUR...píše si jedálny lístok do reštaurácie.../ Zišlo by sa počítať viac, ale ešte sme sa k tomu nedostali. Chceme ísť aj do knižnice požičať nejakú knižku, ale ešte sme sa nedostali ani tam. 🙂 Zatiaľ číta z toho, čo máme doma. Na výlety v batohu nosím pribalený pracovný zošit pre prváčikov na opakovanie cez prázdniny a keď je chvíľočka v tieni, tak z toho občas niečo porieši.

katecameron
27. júl 2012

rada od psychologa prvy mesiac praztdnin sa dieta nema ucit vobec ma si iddychnut potom pomaly zacat s opakovaním povedzmne polhodku denne moj skoncil 2rocník a zacíname co to opakovat musíme on to potrebuje mozno su deti ktore nepotrebuju takym len zavídim v dobrom

s_i_s_a
1. aug 2012

nám učiteľka keď Samko skončil prvú triedu povedala (keď sa nejaká mamička spýtala, či majú deti cez prázdniny,čítať, písať diktáty a počítať príklady), že prázdniny sú na to aby si deti oddýchli, že cez rok toho majú viac než dosť a potrebujú nabrať nové sily a že nejakým systematickým precvičovaním by sa mohlo stať, že by sa to dieťaťu zhnusilo...a poradila nám, že opakovať a cvičiť sa dá aj tak, že dieťa ani nevie, že niečo precvičuje...napríklad: napísať pohľadnicu z dovolenky, napísať zoznam na nákup, v obchode zo zoznamu čítať, čo chceme kúpiť, vypočítať koľko nám má teta predavačka vrátiť peňazí, zrátať koľko zaplatí keď si kúpi napr. dvojkopčekovú zmrzlinu, na prechádzke čítať názvy obchodov a podobne...

bets
1. aug 2012

nasi nie su skoro cele prazdniny doma, takze nic si neopakujeme. akurat deti po prvej triede dostali za ulohu pisat dennicky, pri synovi musel niekto sediet, dcera je samostatna, pise si ho sama. zaroven ma precitat dve knizky pocas prazdnin. rada cita vo volnom case, takze ja mam prazdniny tiez, nemusim riesit deti a ich skolu 🙂

syslica
3. aug 2012

@alena16 Nedávno bola na Rádiu Slovensko debata s psychologičkou o tom, že školáci by sa mali začať na návrat do školy pripravovať tak posledná dva prázdninové týždne. Dovtedy majú oddychovať.Toľko rada odborníka.
U nás to beží tak, že syslíky na vlastný podnet zorganizujú divadlo s flautovým recitálom staršieho... starší číta mladšiemu na dobrú noc (keď sa mu chce), vyžaduje, aby som mu dávala príklady z matiky... to sú však veci, ktoré robí úplne dobrovoľne. Nám psychologička konkrétne odporúčala zamerať sa na to, čo sa mu nechce - teda hlasné čítanie a písanie - a to vyžadujem takmer každý deň. Píše si prázdninový denník, to znamená asi 5 riadkov denne, podľa toho, koľko je ochotný písať o svojich zážitkoch... číta len knižky, ktoré si sám vyberie (z edície Maľované čítanie, Úctyhodní Egypťania a takú tenkú o Star Wars, čo si kúpil v antikvariáte za 30 centov 😉 ) ale pokiaľ sme spolu, skutočne číta... ozaj je vidno výsledky, má čítanie čoraz viac zautomatizované. Pri písaní denníka oceňujem hlavne to, že sa občas dostávame o diskusie o gramatických pravidlách. To mu len pomôže v druhej triede.
A keď náhodou chlapci nemajú dosť "práce" (aj to sa stáva, hlavne, keď majú ísť spať...spánok je podľa nich čistá zbytočnosť) mám pre staršieho ešte také knižočky na precvičovanie učiva z prvej triedy. 🙂

iviatko
6. aug 2012

My citame kazdy den, zo zaciatku jednu stranu danka a janka, teraz uz cele rozpravky po cca 4 strany a je to pocut, ten rozdiel... potom si dame citanie na minutu a dnes mal naozaj rekord 53 slov 🙂 2 tyzdne pred zacatim skol.roka je dost neskoro...deti by mali citat cez prazdniny. Potom sa lepsie aklimatizuju. Podla mna teda 🙂

jolinka
11. aug 2012

no my sme sa dostali k uceniu az tento tyzden, cirou nahodou som objavila zositok do ktoreho maju cvicit a zapisovat si co precitali...takze sme poznacili niekolko rozpravok a kniziek co cez prazdniny precitala {cita rada a dobrovolne}, prepisala par riadkov textu z knihy, dnes jeden diktat a par prikladov z matiky...Inak dcera cez prazdniny sama pokrocila v dacom z vlastnej iniciativy...zhruba sa naucila hodiny, sama prisla na princip nasobenia a tak aj nasobime, a naucila sa co su to parne a neparne cisla.

marianca
26. aug 2012

Ja som sa so synom učila teda dosť často počas prázdnin. Prvý mesiac so mu to rozdelila, tak, že jeden deň čítal, druhý, počítal, potom zasa písal diktát a teraz v auguste sa učil poctivo každý deň všetko...Podľa mňa to prvák potrebuje, takisto keď som poľavila, zabúdal niektoré písmenká a takto bude mať jednoduchší, plynulejší prechod do školy. Na prvom stupni podľa mňa deti potrebujú stále opakovať, potom to už nie je tak dôležité. Ale zasa môj syn číta krásne plynulo, bez zakoktania sa, bez slabikovania. Nemá ani problémy s učením. Vie, že je to jeho povinnosť naučiť sa a takisto vie, že keď si to spraví všetko má potom celý deň pokoj. Nemyslím si, že je dobré pre dieťa celé prázdniny nič nerobiť a potom odrazu sa má začať učiť a nastanú povinnosti. Takto to ide pekne plynulo a hlavne netrvá to dlho. všetko má zmáknuté zachvíľu a keby sa neučil, potom by sme sa museli trápiť dlhé hodiny....

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aduskatt
26. aug 2012

urcite nie, nech si oddychne🙂) zacneme az teraz v pondelok.tyzden predzaciatkom roka kazdy den trosicku zopakujeme, to staci🙂

prasiatko30
27. aug 2012

Ano ucime alebo lepsie povedane snazim sa aby si udrzala navyk sadnut si k stolu a urobit ulohy, v juli som na tom nebazirovala nechala som ju oddychnut ale v auguste si rano musi urobit 2 stranky uloh co im navalala pani ucitelka na prazdniny - nemyslim ze to dokoncime vsetko ale aspon nezabudne matiku a pisat, citat ciata aj dobrovolne tam ju netreba nejak do toho nutit

briluxina
26. júl 2013

Ahojte, no my sme na koniec školského roka dostali od učiteľky, čítanku na prázdninové čítanie plus prázdninový denník...
Pozerala som sa na to padnutou sánkou, keďže dieťa každý deň v škole počas roka má myslím dosť. Plánovala som sa s ním učiť ale trocha inak. Skôr precvičovať slová, nejaké diktáty a tak podobne. A samozrejme čítanie a počítanie. Niekedy si myslím, že to naše každodenné písanie je úplne nanič, pretože sa stále opakujeme tými istými chybami a vidím, že na syna je to veľa ako aj na mňa keďže som naňho sama. Zaberá nám to dosť veľa času a mňa to ubíja a máme na každodennom poriadku plač...

evabb35
26. júl 2013

@briluxina
Na prázdniny od učiteľky na úlohu nedostali nič. Hneď na začiatku prázdnin sme zašli do knižnice a urobili si zásobu kníh na prázdniny. Píše si prázdninový denník, keď vyjde čas - ale viac tam kreslí ako píše. Na matiku kašleme, lebo to by sme museli počítať každý deň a zabralo by nám to veľa času. Minulé leto som kúpila zošitok Škola na prázdninách, kde bolo veľa počítania a bolo to len trápenie, dosť ma to ubíjalo a neviem, či to pomohlo.

briluxina
26. júl 2013

@evabb35 ...my musíme každý deň písať, dve tri vety. Aj keď sa to mne zdá jednoduché, synovi to príde dosť veľa, pretože pri tom strašne mýli, opravuje, bielitkuje....joj so zvedavá čo mu na to povie, p. učiteľka keď to uvidí...matiku ho le námatkovo skúšam ústne...našťastie mu to ide...ďakujem za reakciu 🙂

evabb35
26. júl 2013

@briluxina Mne dosť veľa číta /pravidelne vždy ráno a poobede/ a potom si z tých kníh aj kadečo počas dňa vypisuje, chyby pri odpise - je ich teraz menej ako počas únavných školských dní. Dobré je aj nájsť kamaráta na dopisovanie. My máme - takže si občas napíšu a sama vidím, že aj iné deti sú na tom rovnako. Neučím bielitkovať, ale dávať do zátvorky s bodkami, keďže my s manželom v práci tiež nesmieme bielitkovať, ale všetko opravovať so zápisom a komentárom.

briluxina
27. júl 2013

@evabb35 Ďakujem za radu, bielitko som odložila, to ani neviem čo ma napadlo, možno to, že my v práci sme bielitkovali a "zachraňovali" tlačivá. Skôr som to chcela na nejaké menšie úpravy ale sa to zvrtlo pri mojom malom. Teraz sa chystáme na kúpalisko a nechávam ho písať, no je to katastrofa, zasa plač, že on nevie čo má písať atď. Potom to napíše totálne zle. Je to určite dobrý tréning ale mám pocit, že sme tam kde sme boli na začiatku. Kamarát je dobrý nápad, no my tu nikoho nemáme, iba škôlkarov alebo o dosť starších spolužiakov, kt. také "problémy" nemajú tak sme na to sami.

evabb35
27. júl 2013

@briluxina My si dopisujeme s kamarátom z tábora, teda z úplne iného mesta. Mňa by to nebolo napadlo, iniciatíva vyšla od jeho rodičov a je to dobrý nápad. Ťažko je to. Lebo znechutiť dieťa je niekedy horšie ako nerobiť nič. Ja by som na tvojom mieste asi nadiktovala každý deň pár viet čo robil v ten deň a hotovo. Lebo pre neho je ozaj ťažké ešte zostavovať nejaký sloh. Navyše cez prázdniny, kedy by najradšej behal niekde vonku s kamarátmi...

evabb35
27. júl 2013

@briluxina Ešte ma napadlo napísať mu na počítači a vytlačiť takú šablónu, do ktorej by si dopĺňal aktivity z prežitého dňa. Takže by to bolo niečo ako pravopisné cvičenie, ktoré by odpisoval z vytlačeného papiera a dopĺňal by si do neho podľa potreby. Možno to by ho bavilo viac.

briluxina
27. júl 2013

@evabb35 Vďaka Ti, skúsim tú šablónu. Potom dám vedieť ako to dopadlo. 🙂

wmeraw
29. jún 2014

AHOJTE mi dostávame zároveň s vysvečkom aj domáce úlohy no bohužial a po prázdninách to kontroluje máme manuál ktorý sa musí splniť Mera,,,,,,,,,,,,,

jaaty
30. jún 2014

Mne sa páči úloha, ktorú dostali naše deti od p. učiteľky - písať si denník - každý deň 3-4 riadky a k tomu obrázok. ... a čítať denne aspoň kúsok - na striedačku napr. s rodičom - každý 2-3 vety.

matrix87
30. jún 2014

ja sice este nemam skolopovinne dieta, ale viem, ze ked som chodila do skoly, tak sme mali ulohy aj na prazdniny (kedze sme knihy dostali uz na konci roka), ale vzdy to aj ucitelky naplanovali tak, aby nam na to stacil posledny tyzden prazdnin. A aj rodicia nam vzdy nechali prazdniny volne a az ten posledny tyzden sme sa ucili (matika a slovencina)

lubiduch
30. jún 2014

Mam este ovela mladsie dieta, takze moj nazor sa skor zaklada na mojich detskych skusenostiach a na tom ze mam pol rodiny ucitelov.
Neuc sa s nim! Skutocne to nerob, tak ako ty si vytazena z prace a ides na dovolenku tiez by ti vobec nepomohlo keby ta muz priebezne skusal ako sa uctuje prijemka vydajka skladova a pod. Tak ako dospely aj deti potrebuju psychohygienu, na to su prazdniny.
A na to aby nezabudol citat, pisat a sustredit sa existuju programy najrozlicnejsie- muzea, vystavy a co ja viem co, my sme s rodicmi takto travili leta , vzdy aj nejaka dovca poriadna ale popravde na tie "zabavno-vzdelavacie" programy mam lepsie spomienky 🙂))
Mne niekedy stacilo ked mi kupili detske krizovky a chvalili ma ako lustim 🙂)))) ani som nevedela ze cvicim do skoly daco )