V akom veku poslať dieťa samé na nákup?

10. okt 2021

Baby v koľkých rokov ste poslali Vaše dieťa samé do obchodu po napr. chlieb, rožky? Kedy už išlo samé vyniesť smeti?

rysavcek
11. okt 2021

Obchod u nás nehrozí lebo je cez hlavnú cestu a dva semafory ale vonku na ulicu sa chodieva hrať sama už asi dva roky taktiež od prvého ročníka ale bývame na dedine kde sa na ulici poznáme skoro všetci chodí do školy autobusom ale majú školský autobus a zastávku ma cca 5 minút od domu občas zostane sama doma ale to len v prípade ze sa jej nechce ísť s nami do obchodu poprípade je vonku s kamarátkami

sweetyna
11. okt 2021

treba sa rozhodnut podla toho, ake je dieta zdatne a aka premavka by ho po ceste do obchodu cakala. ine to bolo za nasich cias, jedno dve auta na ceste, ine je to teraz ked su aj ti vodici taki, no ved vieme.

lujza123
11. okt 2021

Prvý krát šla tuším už ako 5 rocna. U babky do jebnoty tak 200 m od paneláku žiadna cesta len chodník. Ale v 7 mich už zvládla menší nákup zopár veci. Tak primerane treba začať, postupne, najskôr nech si samé vyskúša napríklad vypytat zmrzlinu v stanku. A potom skôr podľa polohy a velkosti obchodu, niekde cez frekventovanu cestu by som 1 stupniara ani nepustila, deti sú zbrkle nevšimnú si auto, cestou naspäť sa venujú svojim chipsom co si kúpili a nevnímajú svet okolo (často záleží aj od povahy aké dieťa je)

sonetta
11. okt 2021

@janulka1802 aj moja chodila asi v tom veku, aj cez cestu, pozerala som na ňu z balkóna. s papierikom. Mala som v obchode známu ta jej vždy dala, čo bolo treba. Dokonca z prvého jej nakúpu som mala niekde aj účten ku odloženu na pamiatku.
Bola kúpiť vajíčka 🤣

dzejsik
12. okt 2021

@patka06 nech si da respirator, cez ten neuciti nic a je po vyhovorke 😃😃

zuzka38
12. okt 2021

Najstarší mal.peoblem.ist sám do 8 cca, mladší šiel už ako 6 ročný sám na nákup v pohode..smeti nie

shining3
12. okt 2021

@janulka1802 aj moja mala 5-6,ked sa inac nedalo,teraz uz chodi bezne 7

suezana
12. okt 2021

Ja som vlani poslala 8 ročnú kúpiť rum do koláča do takej búdky obchodu. Po 10 minútach ma napadlo, že však to jej nepredajú 🙈🙈🙈 tak som poslala pubertacku že choď, ja som si to neuvedomila...a zrazu malá naspäť aj s rumom 🤭🤭 🤭🤭. Jej ho normálne predali

kittykat22
12. okt 2021

hmm zijem v centre velkeho mesta. Na nakup poslem tak v 13.ich 🙄

cessy01
12. okt 2021

No my sme byvali na tichej ulici moje deti syn 6 a mala 4 v pohode zobrali bicykle a nebolo ich aj hodinu. Sa museli naucit davat pozor na auta a aj sami na seba. Od zs takze od cca 6rokov v pohode zvladnu obchod ked potrebujem len chleba alebo nieco co som zabudla a v poho cez hlavnu cestu.

evamea
12. okt 2021

Mňa rodičia poslali na "nákup" už ako 4,5 ročnú. Na chrbte ruksak, tam som mala vratné fľaše, v jednej ruke tatov oblek a v druhej papierik. Pod domom sme mali práčovňu, tam som dala oblek, cestou odtiaľ som išla veľmi rychlo, keďže pani za okienkom mala fúzy a deti vraveli, že to je stará Blašková. 😁 V obchode cca 500 metrov som vrátila fľaše, poprosila som o smotanu a šunku a odovzdala som papierik s prosbou o predanie cigariet podpísaný mojim tatom. Poznali nás, tak nebol problém. 😁 Pri obchode bola cukráreň, tak som si z výdavku mohla niečo kúpiť. Mama ale hliadkovala celý čas z okna a po ceste boli len samí známi.

kacena20
12. okt 2021

Ahojte, tiež som to nedávno riešila. Dcéra má 8r. Strašne chcela ísť sama, lebo kamošky už chodia. Ale mala som obavu, lebo je taky otresk a mame to cez hlavnú cestu, ale zvládla to. Moc sa potešila. Dúfam že ju ta radosť bude držať ešte dlho, lebo ja nakupovanie moc nemusím.

h2
12. okt 2021

😯 Teda, nestačím sa čudovať. Môj má 10 a do obchodu som ho zatiaľ neposlala. Keď tu čítam, že v pohode aj 4-5 ročné deti už chodia sem-tam nakúpiť, tak to teda len čumím.

1katus1
12. okt 2021

@nikiki29 my bývame na dedine a dcéru 6 ročnú by som do obchodu samu neposlala , obchod je za hlavnou cestou a veľa ľudí si tu poriadne nezatvára psov keby malých ale občas tu po dedine aj doga behá. Takže za mám nie. Ale.vzdy záleží od situácie

nellie_
12. okt 2021

Bývame na dedine - syn vie drobnosti s papierikom nakupiť sam od 9 rokov... Prvy nakup si budem pamatat navzdy - poslala som ho po smotanu na slahanie, papierik stratil, zapamatal si iba smotanu, tak mi priniesol aj kyslu, aj na varenie aj na slahanie a pre istotu viacere značky, ak by som nahodou mala daku oblubenu 😀 takze priniesol asi 10 smotan 😀

myzma
12. okt 2021

Starsi chodia do obchodu od tretieho rocnika cca 8/9 rokov. Druhacka by velmi chcela chodit sama, no pockame, az dovrsi v zime tych 8 rokov.

louba
12. okt 2021

@zazvorka87 na dedine to je iné , pokiaľ máš obchod na kľudnej ulici....

miadi
12. okt 2021

@h2 Ja som cumela ked bola tema od akeho veku sa deti same hraju vonku pred panelakmi 3r bez dozoru .. ze sak uz su velke 🥺 aj tu sa mi tie 5r zdaju male na toto ale tak nie su moje nemusim sa bat ci sa vratia ok. 😅

jana_eyre_2
12. okt 2021

Máme obchod 27m od domu 🤣🤣 delí nás vlastne len cesta.. takže chodia sami tak od 6tich rokov, ale nie nejako pravidelne, iba keď mi niečo chýba.. dnes bol 9r pre knedľu, minule 8r pre smotanu.. posielam od času keď vedia čítať, nech prinesu presne to, čo od nich chcem a nech vedia koľko majú platiť.. keďže najmladší má čerstvých 5 ešte nebol, ale keď už bude vedieť trocha citat môže ísť..

euka210
12. okt 2021

To je veeelmi individualne...ci je blizko, ci daleko, ci bezpecna cesta, ci nie, ci mesto, ci dedina, ci je dieta zodpovedne, ci roztrzite. My sme v malej dedine, obchod uz nemame, len pojazdnu pekaren a mlieko z druzstva...7r si vedel ist v lete na bicykli po svoj 1l mlieka a starsi v 8-9r vedel ist po rozky v sobotu k pojazdnej pekarni.

nikiki29
12. okt 2021

@1katus1 áno záleží od situácie samozrejme. A aj od dieťaťa. Nechcem to nijako generalizovať. U nás na dedine je obchod 200m po vedľajšej ceste, ja som tam chodila ako dieťa pravidelne, aj teraz chodia mnohé deti od susedov... tie ktoré nie sú lenivé a odkázané na auto rodičov 😕 Psy teraz nezvyknú behať, autá chodia pomaly lebo zóna 30.
Každý si to musí zvážiť sám…

sense
12. okt 2021

@miadi aj moja chodila bežné v 5r sama von, od susedov aj 4r chodia, nežijeme ale na Svk, vždy ich je počuť, nie sme pri ceste 3 z 5 rodín kt deti sa vonku stretajh bývajú na prízemí. Ešte sa ani jedno nestratilo, ani jedno niečo nevyviedlo, držali à aj držia vždy pre sebe. Véd aj do školy chodia od 4r len pedibusom, neskôr samé, n'a prechode cez cestu sú Lotse kt zastavujú auta, deti majú na začiatku roka kurz s policajta i kt ich učia ako prechádzat cez cestu, nemusia ochranné vesty, podľa toho do Kt triedy chodia... Len je veľký rozdiel medzi vodičmi na svk a vodičmi u nás, tu sa len k prechodu postavia a už auta brzdia a stoja, na svk dostať sa cez prechod je občas Mission impossible, z jednej strany keď ta už vodič pusti, tak druhý je schopný ta zrazit..

17alexis
12. okt 2021

@zazvorka87 ja som tiez chodila na nakup, ked som este citat nevedela. Rodicia ma naucili prechadzat cez frekventovanu cestu, dali mi papierik, peniaze a sla som. Predavacke som podala papierik, potom aj peniaze, ona mi vydala a bolo. Jasne, ze je ine, ci niekto zije v BA alebo vo vacsej dedine ako ja vtedy, alebo v mini dedinocke, ale zas dramu z toho tiez robit netreba.

bobana297
12. okt 2021

Ja som mala 5 rokov, ked som chodila s papierom na nakup. A ked si to porovnam s mojim synom, on by vysiel len za branu a asi by ho hned auto zrazilo 😀 boze clovek sa venuje stale upozornuje, ako sa chodi cez cestu ats a to je jednym uchom dnu a druhym von

foxyfox
12. okt 2021

@patka06 tak štipec na nos a šup, už je dosť veľká 😁😊

patka06
12. okt 2021

@foxyfox
@dzejsik v pohode neriešim, vcelku ju chápem, veď keď bude samostatná naučí sa.
Inak je veľmi šikovná v škole aj v domácnosti, tak tento malý nedostatok tolerujem 😂

blackcat8885
12. okt 2021

Od 8r smeti (hneď pred bytovkou) a od 8r aj ide kúpiť 1-2veci do obchodu to je asi 50m od nás ide cez cestu ale kde parkuju autá a vie, že vkrocit na cestu môže keď tam nevidi žiadne auto v pohybe

zuziiiii
12. okt 2021

V 6 chodil na pečivo. Momentálne nakúpi co mu napíšem maslo, syr, salámy, kečup.... Proste vie už aj smeti vysypa už dosť dávno... Ma 10rokov

barb0renka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz