Kam na vyšetrenie školskej zrelosti?

daniella20
9. apr 2018

Ahojte mam augustove dieta a rozmyslam nad vysetreniem skolskej zrelosti, ale v skole pri zapise mi povedali, ze toto vysetrenie musim absolvovat iba v statnych centrach. Ze spravu o zrelosti zo súkromného centra nemozu uznat. ale uz mam termin v sukromnom centre. Existuje nejaky zakon pripadne vyhlaska kde je napisane ake zariadenia treba pri tomto teste si vybrat? Ci len skola nie je dobre informovana?
Dakujem

siska53
9. apr 2018

@daniella20 co viem,musis ist do cppps v obvode,v ktorom byvate. Neviem,ci je na to zakon ale.. Len viem,ze sme si nemohli vybrat a inak v oktobri-novembri vzdy deti testuju a tie,ktore neprejdu alebo chybaju,maju nahradny termin prave v tychto mesiacoch.nam kontakt davala skolka,kedze nasa vtedy chybala kvoli chorobe.

jasminet
9. apr 2018

a chces davat dietatu odklad ci nie? ak nie, tak ziadne vysetrenie nepotrebuje, splna podmienky nastupu do skoly, takze v termine normalne nastupit moze. iba ak by si zvazovala odklad...

daniella20
autor
9. apr 2018

neuvazovala som nad odkladom ale moje okolie ma upozronilo ze kedze je narodeny na konci augusta ze by bolo lepsi odklad, tak som zacala pochybovat.
ale boli sme na zapise, ktory dopadol super, maly presiel
a na konci som sa len informovala ze by som chcela ist na test zrelosti a ucitelka mi dala do ruky ziadost o odklad s tym ze kedze chcem ist s malym na vysetrenie tak to musim podpisat. Ja som jej povedala ze nechcem odklad ze len chcem ist na vysetrenie a potom sa rozhodnem. Ale ona ma upozornila ze proste potom uz odklad nemozem dat a ze musim absolvovat vysetrenie iba v statnom centre. Ja sa som to pod nátlakom podpisala a teraz to velmi lutujem, ze som sa nechcal ovplyvnit svojim okolim a skolom.

lorela
9. apr 2018

@daniella20 V mojom okolí školy akceptovali aj správy zo súkromných centier. Keďže tým mamičkám veľmi záležalo na tom, aby ich deti boli zaškolené, cielene volili súkromné centrá...

pininka
9. apr 2018

Ja som isla do cccp mimo obvodu a bolo to v pohode. Skola potrebovala len spravu, nikto nepozeral ci je zo sukromneho alebo statneho. U nas islo o predcasne zaskolennie. Cudujem sa ale ze tvoj nemal depistaz v skolke,lebo to sa zvykne robit predskolakom. A tiez by som nepocuvala ludi dookola,kazde dieta je individualne, nas mal az 15 septembra 6 rokov a uz v aprili mi psychologicka povedala ze testy urobil ovela lepsie ako deti ktore mali uz odklad. Vedel pekne rozpravat, vydrzal sediet a mal aj spravny uchop. V skolke by sa nemal uz kam posunut,lebo ostaval jediny z predskolakov.

janickacrazy
9. apr 2018

@daniella20 možeš ísť aj do súkromného a aj do štátneho, aspon sama uvidíš, že názory na tvoje dieťa možu byť úplne rozne, my sme mali v školke psychologičku, ktorá mi odporučila odklad pre syna kvoli správaniu, potom som bola u inej psychologičky a tá nechápala, že aký odklad a dokonca mi odporučila, že dieťa je nadpriemerne inteligentné, tak do nadanej triedy ho mám dať, syn je teraz prvák, má samé jednotky, patrí medzi najšikovnejších žiakov, správanie úplne bez problému, ja som o odklade vobec neuvažovala, ale ved uvidíš, ako dopadnete na testoch, zato nič nedáš a stále je rozhodnutie na tebe

lubina
9. apr 2018

@daniella20 nasa dcera je tiez koniec augusta a ani som neuvazovala nad odlkadom. Ak tvoj syn presiel, tak preco by si mu chcela dat odklad?? Nerozumiem, ze tolko deti ma odklad a potom sa rok v skolke nudia. Ved je este len april a ked presiel na zapise tak do augusta urobi este dalsi pokrok. Ak si sama nad odkladom neuvazovala, nedavaj na okolie, dieta ktore ma uz vek na skolu ma byt v skole, ak ma normlany vyvoj. Bude sa ti v skolke nudit vsetci kamosi a kamosky odidu do skoly a on ostane v skolke (nehovorim uz ani o spani popoludni) ...nepisala som sice k vysetreniu skolskej zrelosti, ale myslim, ze ak presiel zapisom, tak to ani nie je potrebne.....my sme dcere odklad nedali, mysleli sme ze bude najmladsia a dokonca nebola, este mali v triede dieta narodene aj 3.9 a dali ho normalne do skoly....

bocianka123
9. apr 2018

@daniella20 ahoj, no škoda, že si to podpísala, učiteľka nemá právo takto "nasilu" vynucovať podpis ani vyšetrenie... ani nič podobné.. a správu by mala škola akceptovať aj zo súkr. centra. A v prípade tvojho syna odklad nie je potrebný.. hoc je narodený až na konci augusta, dátum narodenia nie je "diagnoza" na odklad... držím palce, určite mu to dobre dopadne. Ved ak aj v škôlke vraveli, že do školy môže ísť... tak neni čo riešiť. Tie testy mu daj, ked si sa objednala..
a okrem toho - ty sa môžeš rozhodnúť kedykoľvek do sept. či dieťa nastúpi do školy alb. nie...

siska53
9. apr 2018

@lubina a co na zapise? Ved tam.len dieta niecim zabavia,kym.my vyplname papiere. Test skolskej zrelosti trva hodinu a oni aj pozoruju deti,ako sa kto sprava a tak.

Ja som vedela,ze mala nie je zrela do skoly,aj ked je jarna,je sice sikovna,ale napriek vsetkrmu su tam ine veci,na ktore musi dozriet po emocionalnej stranke,preto sme na testy sli. Ty ak odklad vlastne nechces,je zbytocne ist na depistaz.
@daniella20

lubina
9. apr 2018

@siska53 tak asi ako kde robia zapis....nasa mala odpisovala nejaky text, pocitala s ucitelkou nejaku "matematiku", povedala basnicku, dokoca sa jej ucitelka opytala, ci jej chce zaspievat, tak aj spievala.....ucka sa venovala dietatu, ja som vypisovala papiere sama v kute v triede, tam mali stolicek pre rodicov. Cize u nas zapis nebol len take zabavenie dietata a vypisanie paierov 😉

lorela
9. apr 2018

@lubina Súhlasím so siska53, toto kratučké testovanie pri zápise veľa nepovie... Odhalí len ozaj "výraznú nezrelosť", a aj to len v jednom smere.
Ja si, naopak, myslím, že skoršie zaškolenie môže napáchať viac škody ako úžitku. Mala som možnosť vidieť... Preto ak je čo i len tá najmenšia pochybnosť, treba dať dieťa otestovať v CPPPP. Čo platí pre detičky narodené zhruba od apríla - mája.

lubina
9. apr 2018

@lorela ano, ale mamicka nemala ziadne pochybnosti o tom, ze dieta ma ist do skoly, len okolie vyvijalo na nu tlak, ze aby ho dala testovat...rodicia a skolka ma vidiet, ako dieta na tom je a nie okolie...lebo to, ze dieta je narodene v lete neznamena, ze ma byt automaticky preskusavane, ci moze ist do skoly...

bibistec
9. apr 2018

Z vlastnej skusenosti napusem ze statne centrum nie su total neschopni. Urcite ak masbzaujem sa dozvediet nejake info ako na tom tvoje dieta je chod do sukromneho centra. A mmch vacsina ma sposobilost davat tento doklad opytaj sa