Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

abetka
25. nov 2009

donara - skore uzdravenie Ferkovi 😉
dakujem za pochvalu
marca- ale ona je niekedy az moc ticha a necha si skakat po hlave. Ved nas Tomas ju tak otlka a ona mu to nevrati

donara
25. nov 2009

No by ste neverili, dnes cez deň 38,5 a on si chcel písať úlohy, čítať a chystal sa na zajtra do školy, keď som mu povedala, že nepôjde do konca týždňa, tak sa chudáčik tak rozplakal, že som mala problém ho ukľudniť. To ma teda riadne prekvapil, lebo ešte v pondelok hovoril o prázdninách, kedy už konečne budú.
abetka-ďakujeme

marcca
25. nov 2009

donara, no vidíš ako mu škola chýba 😉 ...nech ste čím skôr fit 🙂

abetka, máš pravdu, niekedy je to aj na škodu...ale tak zas pekne, že malému nevráti...u nás je to naopak - malý chce byť stále pri nej a robiť to čo ona a keď jej to už ide na nervy, nemá problém ho odstrčiť a ako na neho kričí niekedy...no des 😝

anlu
25. nov 2009

my sme mali vcera rodicko, bol manzel tak mam info len od neho a dozvedeli sme sa ze ani nebudu znamkovani ale budu hodnoteny pismenami, cize A B C D a neviem pokial 🙂 to hodnotenie budu mat na vysvecku a teraz maju peciatky... vcielka je akoby jednotka s hviezdickou alebo A+, potom dobra praca je A, chvalim B a dalej neviem

no a vcera ma Claire prekvapila otazkou ci musi drzat dietu 😲 a ked som sa jej spytala kde na to prisla, tak mi povedala ze Emke (jej spoluziacke) mamka hovori ze je tucna a ze musi drzat dietu 😲 😲 no dost smutne, nakoniec mi povedala ze byva s babkou a dedkom tak kto vie ako to u nich je...

vsetkym chorym skolakom prajem skore uzdravenie a nech vsetko potom lahko dozenu 😉

anlu
25. nov 2009

no a na vianoce neviem este presne, urcite nejaku knihu ale hracky nie, tych ma tolko ze sa jej pomaly izba neda zatvorit 😒 vymyslala ze chce pocitac tak sme jej povedali ze ked polovicu hraciek vyradi tak moze byt pocitac, no co myslite ze si vybrala? zhodnotila ze radsej chce hracky a bude chodit na nas PC

a radio je super, my sme kupili pre Claire aj s CD lebo velmi rada pocuva rozpravky a pesnicky, vlastne sme ho kupili neplanovane lebo sme chceli nieco vratit v elektre a nechceli nam vratit peniaze tak sme vybrali toto a velmi dobre sme urobili, je na 100% vyuzite 🙂

lubkaj
26. nov 2009

Tak my mame dnes rano prvykrat za sebou ranne dorabanie domacich uloh, tak dufam, ze sa z toho nestane pravidlo 😒. Vcera vecer totiz, o pol desiatej (! - to uz boli vyse hodiny v posteli a myslela som si, ze hadam aj spia) Adrianka prisla, ze mi zabudla povedat este o jednej ulohe. Ze dostali na citanie taku karticku a maju si ju 5-krat precitat a dnes ich pani ucitelka bude skusat citat na znamky - vraj bude davat 1,2,3,4 aj 5. Kedze Adrianka cita takmer plynulo, povedala som jej, nech radsej ide rychlo spat a precitame to rano. Aj sme citali, bez problemov, ale pri piatom raze (ked to uz snad aj vedela naspamat) si zacala vymyslat (napr. namiesto 'Julo vola: "Sem sa!"' mi precitala 'Julo vola: "Sem sa, sem!"'). Tak dufam, ze pri skusani si vymyslat nebude...

jaduska
autor
26. nov 2009

ahojte dievčence...u nás všetko po starom, Sandra našťastie zdravá, malé trochu pochoreli, tak bojujeme s teplotami...

baby chcem vás poprosiť, nehodíte mi sem (alebo do IP) nejaké aktivity, čo robia vaše deti v družinách? Bola som teraz na praxi a naše družinárky sú zúfalé, lebo deti nechcú robiť žiadne spoločné aktivity. Tak by ma zaujímalo, ako to funguje inde.....vopred vďakáááááááááá 😉

abetka
26. nov 2009

jaduska
jnasa ma velmi dobru, ba priam vybornu pani ucitelku v druzine a urobila im z papiera, ani neviem ako ti to opisat, jednoducho na tabulu krasne clovece a take velke a deti hraju. Alebo im ponatierala stolicky a deti si ich pokreslili a maju tym padom svoju stolicku, ktoru si poznaju. Alebo maju v druzine vankusiky, ktore si doniesli z domu a lahnu si a pocuvaju rozpravky z CD alebo im ona cita. Dnes robili \Mikulasske topanocky a tak. MAju odmenovaci system, ze ked odchadzaju domov, tak si daju peciatku , ak boli dobry a musia mat urcity pocet a dostanu nalepky alebo nieco zaujimave. Maluju si obrazky, citaju, tancuju a tak.

mimomu
26. nov 2009

ahojte 🙂
viki dnes dostala 1 z kontrolneho diktatu-taka som rada 🙂
nasi su bud vonku na ihrisku alebo ked su vo vnutri,tak sa hraju s pani ucitelkou do kruhu vselijake hry co im vymysli-napr.hadaju slova,vymyslaju vety,sutazia kto povie viac,kreslia si,su na pc,tvoria vselijake malickosti napr.ducha z latky,mikulasske cizmicky,sarkanov strihaju,lepia,vyrabaju sovy a vela ineho z papiera.robia veci z plasteliny,spievaju,tancuju,maju karneval,discoteku,hraju sa s hrackami,ping-pong a vela ineho. 🙂

jaduska
autor
27. nov 2009

abetka, mimomu vďaka....
abetka - to človeče vyzerá zaujímavo, môžeš mi to opísať podrobnejšie?

abetka
27. nov 2009

No urobila to z kartonu , take vacsie kruzku a kazde inou farbou a ornamentami. Na stipec upevnilarie postavicky a ked si niekde skoncil, tak to zapol na ten kruzok. Urobila to nie na tabulu, ale spodok tabule z toho laminatu, lebo to bolo skaredea prilepila tam tie kruzky obojstrannou lepiacou paskou. A aby sa to dalo upevnit, tak ten kruzok bo zlozeny z dvoch kruhov a medzi nimi harmonika. spodny kruh prilepila a na horny sa pristipoval ten panacik. Neviem , ci som to dobre napisala... 😉

roasha
27. nov 2009

dostali sme podpisat stvrtrocne znamky.......ciste.... 😵 😵 😵

abetka
27. nov 2009

roasha- gratulujemmm 😵

jaduska
autor
27. nov 2009

abetka - vďaka.....už si viem trošku predstaviť ako to vyzerá....

ja som dnes tak náhodou objavila Sandre trojku z diktátu. Predtým k tomu diktátu dala iba "videla", lebo tam mala veľa chýb a teraz tam má trojku - asi po týždni 🙄 My budeme mať rodičko v utorok, tak som zvedavá, čo sa dozviem.....

roa - to akože 1/4 ročné vysvečko???? 😨 😨 😨 😨 či vám nepíšu do žiackej?

roasha
27. nov 2009

jaduska,v ziackej je urobeny vypis cervenou,vypisane vsetky predmety,a znamka. 😎 😀

abetka
27. nov 2009

my sme mali rodicko asi v utorok , ak si dobre spominam a u nas zatial spokojnost, ale vcera doniesla , ze 1-, lebo na j nedavala bodky v pisanke 😠

jaduska
autor
27. nov 2009

roa - dík za vysvetlenie 😝

donara
27. nov 2009

ahojte, no dnes sme boli u lekárky a 3 dňové bojovanie s teplotami dopadlo bez úspechu, máme atb., malý má zápal dutín, doma minimálne do stredy. Už teraz máme čo robiť s učením a v pondelok pôjdu na z, u nás bude zzz zasa veselo 😝 .

mimomu
28. nov 2009

ahojte.....co porabate?
u nas je celkom pekne.
my mam rodicko v decembri.vcera viki doniesla 3 z matematiky-z 20bodov mala 14 a sup trojka.im dava do ziackej len 1 a 2 a do zositov vsetky znamky.viki si z toho nic nerobila,no mna skoro vystrelo 😖 take nervy som mala.tak od vcera pocitala 100 prikladov.oni mali urcit kde sa hodi plus a kde minus a potom poopravovat vysledky.keby trochu pohla rozumom mohla mat jednotku,lenze madam lady sa nechce vzdy premyslat ☹

jaduska
autor
28. nov 2009

Donara - aj my sme bojovali s teplotami - prostredná mala 39,2. Ale ja som k MUDr. nešla, lebo tá by jej dala hneď ATB a Mucosolvan, bez akéhokoľvek vyšetrenia, tak som jej dávala Nurofen, zemiakové zábaly, vlažný kúpeľ, sem-tam som jej do čaju prepašovala Hedelix a chvalabohu dnes už je celkom dobre.... Tak sa držte a uzdravte sa....my sme zetkovali už včera 🙂

donara
28. nov 2009

Jaduška- ďakujeme,tak mi sme pre istotu začali zetkovať dnes, ale musím ho pochváliť, na 2x už to bolo ako tak, nešlo mu do hlavy meno Zolo 😀 , ale v pohode. Ja by som tiež k lekárke nešla, ale nechať ho doma ďalší týždeň a pol, ako sme to robili v školke, to by bol už zabijak. No dúfam že to už bude ok a všetko dobehneme, od stredy by som ho chcela poslať do školy, no uvidíme.

lubkaj
30. nov 2009

Ahojte. My sme mali rodicovske minuly tyzden. Po vyucovacej stranke je vsetko v poriadku, je velmi sikovna. Je ale VELMI pomala - ked maju telesnu, ona je vzdy prezlecena posledna; ked idu von na prechadzku a vracaju sa, tiez je posledna; ked si precvicuju prsty alebo sa pretahuju po dlhsom sedeni, tvari sa, akoby sa jej to netykalo... Proste ucenie super (v piatok dostala ako jedina 1 z citania - bez chyby a rychlo; pisomky z matematiky tiez odovzdava prva a bez chyby), ale ked sa jedna o co len trosku telesnej aktivity, tak ja neviem ci caka, ze to za nu spravi niekto iny alebo co...

lubkaj
30. nov 2009

jaduska: U nas deti tiez velmi nechcu robit spolocne aktivity... Adrianka sa mi stazovala, ze ked su vonku, tak len im povedia, nech si pobehaju a ona sa nudi. Raz bola ale cela natesena, lebo sa vsetci spolu hrali nejaku hru (uz si nepamatam aku) a nevedela sa dockat dalsieho dna. Kladla som jej na srdce, nech povie pani vychovavatelke, ake je super, ked sa spolu hraju, ale poobede som sa dozvedela, ze ho hoci jej to povedala, uz sa viac nehrali, lebo ostatne deti nechceli (hoci sa mi to zda divne, ved su prvaci, podla mna by proste vychovavatelka mala povedat "Ide sa robit toto!" a basta...).

A vnutri si vacsinou kreslia alebo robia domace ulohy. Maju tam nejake knizky a hracky, ale myslim, ze ich velmi nebavia. Novinka je, ze spolu hravaju "obesenca", tym je vacsina deti nadsena - ale to s nimi hrava iba jedna pani vychovavatelka (nie Adriankina), takze to sa hraju az vtedy, ked je ich uz malo a vsetci sa spoja do jednej skupiny. Raz do tyzdna maju v ramci SKD akoby kruzok "Sikovne ruky", kde napriklad minuly tyzden robili vianocne ozdoby, ktorymi vraj vyzdobia vianocny stromcek v kulturnom dome.

Nie som s tym velmi spokojna, tiez by sa mi viac pacilo, keby robili viac spolocnych aktivit. Lebo ked sa Adrianka nudi, robi hluposti...

jaduska
autor
1. dec 2009

Lubkaj - ja momentálne študujem na výške predškolskú a elementárnu a pedagogiku a až doteraz som nechápala spojenie týchto dvoch odborov do jedného....až po terajšej praxi som pochopila - jednoducho v družine musia vychovávateľky spájať tieto dva odbory do jedného - lebo deti sa chcú aj pohrať, aj sa musia učiť.
Ja som po praxi v našom ŠKD ostala zhrozená. Minulý rok som bola na praxi v štátnej škole, pri vychovávateľke, pri ktorej som bola v družine ešte ja a tá si teda vedela urobiť poriadok, všetko robili všetky deti.... Teraz dávajú učiteľky/vychovávateľky deťom voľnosť, lebo všade sa presadzuje humanistický model výchovy a pod. a ono to má síce výhode, že sa nemusí robiť všetko direktívne, ale má to aj nevýhody, lebo deti nemajú absolútne žiadnu disciplínu....ony jednoducho vychovávateľke povedia, že sa im nechce, že je to blbá hra (tí starší) a tak to nerobia.... je to smutné 😒
A pritom napr. učiteľka v škôlke má 20 - 25 menších detí a sú poslušnejšie a aktívnejšie ako školáci.
Čo sa týka pobytu vonku - ono je to asi v každej družine, že ich nechajú len tak sa vybehať....ozaj to nie je ako v MŠ, kde každá činnosť zahŕňa aj edukačnú aktivitu

ada11
1. dec 2009

tak ako vás čítam, tak tie choroby nie a nie zmiznúť, aj u nás sa to stále točí - Ma ťka bola chorá už 2 razy od septembra 😠 už začali aj našich známkovať do žiackej, písali diktát, písomku z matiky, aj dnes zase píšu písomku z matiky a zajtra asi zase diktát 😕 len my máme problém, že herečka si nezapamätá, z čoho majú písať, tak neviem čo máme poriadne precvičovať 😝

lubkaj
1. dec 2009

jaduska: Tiez si myslim, ze prilisna volnost tym detom skor uskodi. Jedna vec je, ze su este dost male na to, aby sa vedeli rozhodnut, co im prave teraz prospeje (tak napriklad v lete, ked boli vonku - a teda podla mna mali behat, skakat, hadzat si loptu a pod. - vacsina dievcat sedela na trave a hrala sa s LIttlest Pet Shop) a druha vec je, ze podla mna by spolocne aktivity prospeli aj kamaratskym vztahom. Takto sa vzdy "rozskupinkuju" a nie vzdy sa vedia deti rozhodnut, ako by sa chceli hrat. Pripadne aj vedia, ale dana skupinka ich nechce medzi seba zobrat. Nehovorim, ze cely SKD ma byt o tom, ze vychovavatelka im rozkazuje, co maju robit, ale urcite nejaky cas by sa mali hrat vsetci spolu. Aj vonku aj vnutri.

donara
1. dec 2009

ada11 aj mi sme od septembra už 2x chorý, od stredy sme doma a som na pochybách či ho už zajtra mám poslať do školy, doma sa poctivo učíme, ale nieje to ono. Vo štvrtok idú do divadla.

andrea.m
1. dec 2009

u nás to tak zatiaľ je. chválabohu. ked idú von najprv sa hraju spoločne s vychovavateľkou a potom maju voľno a v triede takisto. úlohy zatiaľ v škd moc nepíšu.

lubkaj
1. dec 2009

andrea.m: Ulohy si robia v SKD podla toho, kto sa o nich prave stara. Ich vychovavatelka bola dva tyzdne chora a vtedy si Adrianka raz napisala ulohu a parkrat si vymalovala, co bolo treba. Ich vychovavatelka im hovori, nech si ulohy nechaju na doma. Ked idu von, povie im nech si pobehaju a vnutri, nech si kreslia alebo sa nejako hraju 😠.
Vacsia organizovanost by im urcite prospela...

ukana
1. dec 2009

ahojte, dlhsie som tu nebola 😉 chorobam skore uzdravenie, my sa zatial drzime bez chorob, este nic Matko nevymeskal 😕 , tak dufam, ze to vydrzi 😵

jedine riesime to, ze ucitelka im dava ulohy navyse ako trest, ked vyrusuju, vtedy im da napr. riadok navyse napisat...je to len obcas, ale mne sa to zda ako totalne debilny vychovny prostriedok, ulohy za trest! 😠 ...Matko si ulohy robi rad, ale takto pochopi, ze uloha je nieco co je praca a nie zabava, a my sme sa snazili, aby skolu bral ako pozitivnu vec, kde sa nieco nauci, zatial to tak berie, len mi niekedy zastava rozum ...vo stvrtok mame rodicko, neviem, cí to ucitelke vytknut, aby sa zasa neurazila, ze jej rypem do vyucovacich metod 😅 😖 ... 😝