Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

lubkaj
8. apr 2010

zusikk, ka77ka: Prijmite uprimnu sustrast aj od nas ☹ .

V nasej triede maju take velke pocitadlo, neviem ako casto ho pouzivaju, ale deti maju z neho velku radost. Priniesli ho do triedy v case, ked sa zacali ucit cisla vacsie ako 10 a bola to velka udalost 🙂.

Adrianke ide skola tiez dobre, len pri citani "prehltava" poslednu slabiku vety, niekedy dokonca viac slabik. Proste ocami cita rychlejsie ako stiha hovorit, tak jednoducho skoci na dalsiu vetu... Prisla som na to iba cez tieto sviatky, ked bracekovi citala rozpravku. Ked ju upozornim, ona si na to dava pozor asi dve vety a potom zasa...
Na prstoch sa snazi niekedy pocitat, ale viem, ze to vie aj bez nich. Len ked je unavenejsia alebo sa jej nechce, pouzije prsty. Pani ucitelka zdoraznuje, ze treba cvicit pamatove pocitanie do desat a priklady typu 3+6,13+6; 9-4, 19-4.

marcca
8. apr 2010

ahojte, ja som sa konečne spamätala zo sviatkov, prázdnin a osláv...alebo teda náš byt 😅 😝

zusik, ka77ka, prajem hlavne hodne síl ☹

čo sa týka počítania, takisto občas použije prsty a nemajú to nejak zakázané, akurát ako píše lubkaj - dôležité je to pamäťové počítanie, my sme s tým začali už na jeseň a s úplne najjednoduchšími príkladmi (2+2 atď.) a to úplne hocikedy napr. cestou zo školy, v aute...simi sa to veľmi páčilo a dobre sa tak vycibrila...postupne sme pridávali ťažšie a myslím, že to má celkom dobre zafixované 😉 ...ale ako som písala, pri ťažších v pohode použije prsty a myslím, že je v 1.triede je to úplne normálne 🙂

jadus, ja tie prsty niekedy aj použijem 😀 😀 😝

anlu
8. apr 2010

zusikk, ka77ka aj ja vam prajem uprimnu sustrast... viem co prezivate aj my mame tento rok taky smutny 😢

anlu
8. apr 2010

ja tiez pouzivam prsty pri pocitani 😀 😝

andrea.m
8. apr 2010

pánečku baby cítim s vami. osobne si neviem predstaviť žeby som stratila jedného z rodičov. ☹ musí to byť pre vás strašné..

Filipko na počítadle rátať nevie,prsty mu zato idu super 🙂

ka77ka
8. apr 2010

Ahojte zienky. 🙂
dakujem vam, ze sucitite so mnou...
andrea.m...radsej si take nieco ani nepredstavuj, tes sa, ze mas oboch rodicov a z kazdej chvile, ktoru stravis s nimi, pretoze nikdy nevies, kedy ich uvidis posledny krat...mojmu ockovi nic nebolo, nikdy nebyval chory, a vidis...uz nie je medzi nami. 😢
Dnes pisali v skole pisomku z matiky..samozrejme zas polovicku vyratala zle ☹ ...Terezka je strasne nesustredena,
doma vyrata dobre, ked jej dam priklady a v skole vzdy vsetko pokafre...myslite, ze to moze byt trema?..i ked by ju nemala mat, pretoze pani ucitelku maju velmi prijemnu.Tiez pocitaju priklady tipu 4+5 a 14+5...tak dnes v tychto priladoch boli vysledky 8 a 18 🙄 V pondelok maju rodicovske, mam normalne aj obavu tam ist... 😉 Ale snad dako bude.
Pocitadlo maju tiez v triede take velke, ale doma nema pocitadlo, rata na prstoch.

bodka13
8. apr 2010

☹ babulky držte sa ...prajem vám veľa síl 😔
ka77ka...možno je trochu nesústredená aj preto,že stratila starého otca 😔 😢

aj náš Davidko sem tam ráta na prstoch,ale tak tajne 😀 😀 😀 pod stolom

ka77ka
8. apr 2010

bodka...terezka je nesustredena od zac.skolskeho roka...ucitelka sa m aj pytala niekedy v oktobri, ze preco sme jej nedali odklad, ale nepovazovala som to vtedy za nutne, kedze bola v skolke velmi sikovna, krasne rozpravala, vela veci vedela a poznala...je pravda, ze ju nemozem porovnavat so spoluzialkmi, ktori su od nej o 8-9 mes.starsi, ale verim, ze ich dobehne postupne. 😉

zusikk
9. apr 2010

dakujem zienky za uprimne prejavy je to za nami 😒 je fakt ze mamina mala problem zo srdcom uz davno a teraz vlastne zomrela 80-rocna v maji by mala 81 a minuly rok si spokojne teda primerane veku z ocom zatancovala na svojej 80-tke v januari sla na odstranenie polypov konecnika....ibaze bolo z toho ine a slo to dole kopcom....
ka77ka uprimnu sustrast aj tebe....
anlu tak nech je ten zbytok roka ovela lepsi ako doteraz....snad sme si to zle uz "vyzrali"uplne 😒/sorry za vyraz ale sedi mi tu tak najviac/tiez som to brala z nadhladom ked kamoske zomrela mama ukludnovala som ju chodila na kavicku ku mne ci na vinko sme sli...bolo mi to luto ale nikdy sa ma to bytostne nedotykalo....jej maminu som ani nepoznala ani nevidela takze hlupo povedane cudzi clovek pre mna....
teraz napr ked sme bolo na velkonocny pondelok doma zbadala som lezat na stole slovenku....objednavala som ju mamine vzdy pred vianocami na cely rok ako vianocny darcek to mala a ocovi zahradkara....som revala jak male decko...este do vianoc ju tam budem nachadzat a maminu uz nie....je to tazke a naozaj uplne ine ak sa jedna o niekoho z rodiny.... 😢

ale dost uz toto nie je tema o nasich deckach a skole ale to patri niekam inam...prepacte ze sa rozpisujem a v nevhodnej diskusii.....menimetemu....
nasi idu chodit od pondelka na poobedne budu im prerabat skolu ziskali nejake prachy tqak idu renovovat....no pekna vec ibaze niekedy bude musiet byt od rana od 7.00 v skole aj do 17.00 hlavne ak budem mat ja rannu 😒

mimomu
9. apr 2010

ahojte.
ka77ka tiez prijmi uprimnu sustrast 😔
my sme mali rodicko vcera.dopadlo ok,viki je tiez niekedy nesustredena a preto aj robi chyby.ona je taky chlapcisko 😀
ale chvalila ju vcera,ze je to lepsie oproti prvemu polroku a aj teraz beru take tazsie veci a ze je spokojna.musi jej vsak niekedy veci vysvetlit aj dva krat,lebo ze nepochopi vzdy hned.ale ze to nevadi,niektori ze pochopia este skor ako im to vysvetli.ale z velmi dobre jej ide telesna a hudobna 😀 asi preto ze ju to bavi.su to sice len vychovy ale su v triede aj deticky co neznasju tieto predmety.
na citani su na ia ie iu a v pisani tiez.
v matike na slovnych ulohach a pocitanie do 20.
ze sa chystaju na vylet lodou po piestanoch.celkom sa mi pacia ich mimoskolske aktivity.aj prednedavnom boli v pn v divadle,dnes maju koncert a maju ete dalsie divadlo ale len u nas v to na buduci tyzden.
takze dufam,ze to bude uz len lepsie 🙂

mimomu
9. apr 2010

este ma napadlo.......viki bude mat o dva tyzdne narodky.......co by sa jej tak hodilo,lebo babky ma bambarduju zo vsetkych stran 😀 a ked som sa pytala viki,tak ze ju nic nenapada. 🤐
viem,len to,ze by chcela poschodovu tortu so sedmickou a knihu o baletkach ale viac nic.-je to vobec nase dieta? 😀

marcca
9. apr 2010

no mimomu, ja som narodky riešila min. mesiac - síce malého, ale poznám to dobre...2 týždne pred dňom D z každej strany počúvať, čo treba deťom 🙄 🙄 a rieš ostatných keď ani sama nevieš čo ideš kúpiť 😝 ...so simi je to už jednoduchšie, tá si aspoň povie čo chce a teda ak to neni somarina - čo však väčšinou je 😝 , tak sa jej to kúpi...napr. pred rokom na 6.narodky sme sa všetci zložili a kúpili bicykel väčší s prehadzovačkou...to bolo také celkom rozumné...ale keď ma nič nenapadá, ako napr. teraz pri malom, lebo hračiek má kopec a absolútne sa s nimi nehrá... veci kupujem priebežne a výhradne iba ja 😅 tak ani to...takže vyriešili sme to 1 hračkou a od všetkých ostatných peniažky do pokladničky...a keď niečo bude treba alebo bude chcieť, tak sa kúpi 😉 ...a naša simi sa by sa teda aj "papierkovkám" istotne potešila... 😀

anlu
9. apr 2010

Marcca presne ten problem mame my teraz. Mala o dva tyzdne bude mat rok a ja netusim co jej kupit... hraciek mame tolko ze okanami vypaduju, oblecka tiez dost no ja fakt netusim co jej dat... asi to vyriesime tak ako ty, kupim jednu hracku alebo knizku, lebo tie ma velmi rada a hotovo 😀 a Claire vacsinou dostane peniazky a sama si kupi (jasne ze jej to musime schvalit my) co chce...

Claire zase je v skole viac sustredena ako doma, v skole ked pise diktat alebo prepis tak malo kedy ma jednu chybu a doma ked pise tak same chyby robi 😕

andrea.m
9. apr 2010

filipko dnes dostal riaditeľsku pochvalu za prospech a správanie 🙂

musela som sa pochváliť...nedalo mi

anlu
9. apr 2010

Andrea, supeeeeer 😀 Filipko je sikovny, musis byt na neho hrda 😉

andrea.m
10. apr 2010

som. len to správanie ma trápi, ale myslím že som došla na príčinu a začínam to riešiť.

jaduska
autor
10. apr 2010

zusikk - táto téma je síce o našich školákoch, ale nielen o nich, ja si myslím, že tu kľudne môžme odbočovať od témy každým smerom, kto to ako cíti.... 😉

Andrea - Filipkovi gratulujeme k pochvale.....šikovný chalanisko.... 😀

Čo sa týka narodenín - Sandra dostala zásuvkovú komodu, knihu s CD o Snehulienke (ale v češtine, na čo som prišla až doma) a oblečenie.
Anlu - ja som Olívii kúpila na narodky stan Macko Pú (bude pre všetky tri 😀 😀 😀 😀 ) a manžel jej ešte zháňa župan.
Pri prvom dieťati to bolo také jednoduché vymýšľať darčeky, keďže ešte nič nemala,pre druhé to je fuška, no a pre tretie riadna drina.... Ale keby sme mali väčší balkón, alebo záhradu, tak by som im kúpila šmýkalku, alebo hojdačku - takú, čo sa hojdajú dve oproti sebe, alebo napr. v Tescu sa mi strašne páči také posedenie pre deti - drevený stôl a k tomu z oboch strán lavice, aj so slnečníkom. Len pre San je to už asi malé.....

ka77ka
12. apr 2010

Ahojte. 🙂
andrea...len sa kludne pochval, ved to by sa kazda z nas pochvalila. 🙂
My mame dnes rodicko...sa normalne obavam tam ist, lebo ta matika nam moc nejde ☹ ...ach jaj.
Ja este narodeniny neriesim, mame az v juli...ale v auguste ide terezka do tabora na 9 dni, tak dostane nejake oblecko, a z hraciek fakt neviem co, lebo presne ako u jadusky, skoro vsetko uz mame.
Kamoska by mi mala objednat smykacku do zahrady, tak chceme spravit nad pieskovisko taky domcek a z neho pojde smykacka, tak budu mat darcek obidve. 😉 😵
nejak takto si to predstavujeme, ale bez hojdaciek, lebo tie uz mame zvlast v zahrade🙂

jaduska
autor
12. apr 2010

katka tak mi asi pôjdeme na dovolenku k vám na záhradu, keď tam budete mať také ihrisko o))))

ka77ka
12. apr 2010

jaduska, kludne pridte...zahradu mame velku, zmestime sa. 🙂 🙂 🙂

jaduska
autor
12. apr 2010

jeeeminenky akú krásnu chybu som urobila v predošlom príspevku.... 😝 mi = my

kati MM pôjde onedlho na PR na Smrekovicu, to je niekde pri vás nie?

eja16
13. apr 2010

Maminky skolacikov, mozno mate doma aj skolkara, ak teda mate doma bystruliatko v preskolskom veku, 5-6 rokov, a v skolke sa vam nudi, vrti a vymysla, porozmyslajte o predskolskej stimulacnej pripravke na pode skoly, byvaly 0. rocnik
Zriadovatel Sukromnej ZS FINESA v DNV BA otvara od septembra 2010 celodennu ITV Pripravku PROFINESA, urcenu prave 5-6 rocnym detom. Koncepcia, vyucba a napln je totozna s doterajsimi 0.rocnikmi Skoly FINESA, ITV - Integrovane tematicke vyucovanie je moderna a efektivna vyucovacia metoda. PROFINESA bude bezat v priestoroch Skoly FINESA, predskolaci sa tak zucastnuju na vsetkych podujatiach a aktivitach skoly, naucia sa koexistovat so starsimi detmi a prechod do 1.triedy je pre len prirodzene pokracovanie zaujimaveho a bezstresoveho skolskeho zivota. Zriadovatel k tejto zmene pristupil z titulu zmeny skolskeho zakona, ktory vymedzuje 0.predskolsky rocnik v ramci SKOLY len pre deti s odlozenou skolskou dochadzkou a sucasne pochadzajuce zo socialne slabeho prostredia, co je kriterium, ktore ziaci sukromneho zariadenia nemozu splnat To je vsak vsetko, co sa zmeni, ostatne - nadstandardne bezstresove vyucovanie v skole s bezpecnou rodinnou atmosferou, model ITV, kde deti viditelne napreduju, AJ 5x tyzdenne, detsky klub, detske ralaxacne masaze, interaktivna dramaticka vychova, plavanie, kruzky, logoped a psycholog na pode skoly a teda aj pripravky PROFINESA a mnoho inych akcii a aktivit - zostava
Zapis je od 3.maja do 7.maja, pokial je volna kapacita, je mozne dieta zapisat aj inokedy.
Viac info a fotogaleria na www.skolafinesa.sk

lubkaj
13. apr 2010

andrea.m: To je super, ze Filipko je taky sikuliacik! Ja som myslela, ze riaditelske pochvaly sa davaju iba na vysvedcenie...

Nasi si vcera v skole zapekali chlebik. V slabikari je navod, tak si mali priniest chlebik a oblubenu zeleninu. Potom na slovencine isli do cvicnej kuchyne, pani ucitelka im uvarila cierny caj a robili chlebiky. Pani ucitelka priniesla nejaky chlieb do rezervy aj maslo a syr. Bol to pre nich velky zazitok a velmi im to chutilo. Niekedy si vraj mame taky spravit aj na veceru 🙂

Dnes poobede zasa isli na divadielko do Bibiany, tak dufam, ze cestou velmi nezmokli...

anlu
13. apr 2010

Lubkaj tak to mali super, mne sa pacia take "akcie" pre deti je to velmi zaujimave 😀

jaduska
autor
13. apr 2010

lubkaj - ozaj zaujímavé....učenie zážitkom 🙂 🙂 🙂 🙂 akurát v tomto semestri máme predmet Teória a metodika zážitkovej výučby, ale pečenie chlebíka tam nebolo 😵

anlu
14. apr 2010

u nas zacali znova chodit na plavaren, vcera boli prvy krat toho roku, Claire sa taaaak velmi tesila 😀 hovorila ze fajne bolo

jaduska
autor
14. apr 2010

jooo aj mňa stále Sandra užiera, aby sme išli na plaváreň, lebo sa jej na plaveckom páčilo...len si to neviem zorganizovať, ako tam ísť - brala by som aj malé, ale potom by San musela sama plávať, keďže prckom treba doprovod 😝

anlu
14. apr 2010

no ja nie som taka plavarnova, ja tam s nou nechodim preto som rada ze to maju v skole 😝

ka77ka
15. apr 2010

My byvame v kupeloch, cize moznosti na plavanie tu mame dost a aj tak chodime len raz za cas. 😵
Zabudla som vam dobre ranko popriat. 😉
Jaduska, malinkej prajem vsetko najlepsie k 1.narodeninam...si to pametam, lebo aj ja mam dnes narodky. 🙂 😵

anlu
15. apr 2010

Jeeej Jaduska, cize dnes ma? ja som nevedela presne kedy ..... tak aj my prajeme malej Olivke vseeeetulinko najlepsie 😉 a Olivka nasa jej posiela vela pusiniek