Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

maznacik007
8. mar 2011

@mimomu neni zac... to je potecha ked nase /diskusne / deti uspeju 😵 a aku basen recitovala... ?

mimomu
8. mar 2011

@maznacik007 ja som tomu hk neprikladala ziaden vyznam....lebo som myslela,ze pojde ziacka co vacsinou chodi na taketo zalezitosti.tak som jej nevyberala naschval ani prozu...nech sa nemusi tolko ucit.vybrala som jej basen od m.r.martakovej-sedmikraska.uplne v pohode 🙂

jaduska
autor
9. mar 2011

A naša Sandra má HK dnes, som zvedavá, čo povie, lebo ráno som s ňou chcela ísť na kožné a potom sa rozhodla, že ide skúsiť ten HK, keď už sa učila 🙂

ada11
9. mar 2011

mimomu, aj my sa pripájame ku gratulácii 😉 nuž šikovnica šikovná 😉

ja som tu dlhšie nebola, ale nejako nestíham 😉 chcem sa vás opýtať ohľadom Sj vašich detí - naši majú prebraté tvrdé aj mäkké spoluhlásky a budú písať diktát alebo písomku na dopľňanie i,í,y,ý. Dnes mi Maťka doniesla nácvičný diktát so 6 chybami 😕 Pani učiteľka im už nehovorí aké majú dať i, ale pre tie deti je to ťažké, veď predsa sa ešte neučili vybrané slová, ani nevedia, že v slovesách na konci sa píše i a pod. Vaše deti to v pohode zvládajú alebo ako ste im to vysvetlili. Je kopec výnimiek a my to už máme aj v "oku" ale čo tie deti? Napr. dnes mali vety tzpu - Slimák sa pomaly hýbe. Olinku bolí lýtko. Deti chytali raky v plytkom potôčiku. Viet bolo viac, nielen tieto.Písali aj slová a to tiež nebolo neviem čo. 😕

jaduska
autor
9. mar 2011

@ada11 Adi tvrdé a mäkké i ich predsa nemôžu ešte skúšať. A už vôbec nie v slovách, ktoré nepoznajú. Musím pohľadať blog jedného učiteľa - elementaristu a dám vám tu link. On tam raz písal, že ak mu tretiak napíše tvrdé y (tuším) v slovese, tak to neberie ako chybu, lebo to ešte nemusia vedieť.....idem hľadať.

jaduska
autor
9. mar 2011

http://davidkralik.blog.sme.sk/c/255575/Je-to-p...

tak tu je ten článok, nakoniec to "i" nie je v slovesách, ale v príponách, ale pointa ostáva

ada11
9. mar 2011

jaduska, ďakujem. No a v pondelok píšu už na známky 😠 Ani nechcem tú známku vidieť 😉 Veď je to pre tie deti ťažké a podľa mňa sa budú stresovať zo zlých známok. Ja beriem to, že nech píšu aj na známky slová, ktoré majú v slovenskom jazyku, ale nie také, ktoré vôbec nepoužili, alebo použli len ojedinele. Včera písali 37 slov, dnes 6 viet. Aj slovesá a pod.

maznacik007
9. mar 2011

@jaduska no my mame trosku mesuge ucitelku a ta zastava nazor ze slova co boli v citanke ci v ucebnici a je tam i/y musia vediet... a ratala to uz v prvej... teraz normalne musia vediet vymenovat slova kde je po l tvrde y detto po vsetkych tvrdych spoluhlaskach... aj tie cudzie slova musia vediet... a rata sa vsetko za chybu aj zle napisana koncovka li v slovese...
ale nas neberte za bernu mincu... lebo nasa ucitelka je prosto taka...

my mame nastasie diktaty zatial bez jednej chyby... ale toto musia sypat idem cicus zavolat nech mi to nadiktuje ako sa to ucia...

teda po l su slova lyze, lyzica, lytko, mlyn, plytky, plys, blyskat sa, plyn,
atd... inak ja som niektore najma z tych cudzokrajnych ani nevedela ako sa pisu ... 😝

mimomu
10. mar 2011

@ada11 dakujem.nechodi nahodou tvoja dcera na zusku?ja mam taky pocit,ze ta poznam.dokonca sme sa bavili na zac.skol.roka spolu v zuske.nasa tancuje v zochariku a klasicky tanec. 😀
a co sa tyka diktatov,nasi pisali presne ten isty o tom slimakovi a tiez museli vsetko vediet...akurat pri obojakych im povie ake i/y maju napisat.ucitelka im dala naucit sa vybrane slova po l a urcite vynimy,kt.sa najcastejsie pouzivaju a medzi nimi boli aj tieto v diktat.takze vsetko rata,za chybu aj ciarky vo vete.nasa chodi na mravenisko do skoly.
ja mam nervy z tej debilnej ucebnice matiky/zelena/...hrozne je napisana. 😠

sissi27
10. mar 2011

Ahojte,
@mimomu, aj ja mam niekedy stavy čo sa týka učebníc a pracovných zošitov. Špeciálne, pracovný zošit z matematiky a geometrie mi dá niekedy riadne zabrať. A nielen mne,ale celej našej rodine. Napríklad minule sme riešili jeden príklad z geometrie všetci a ani sme ho nespravili. Čo potom tie 7 alebo 8 ročné deti? Ten kto ho robil by si naozaj zaslúžil nobelovú cenu.
Vybrané slová po l sme sa ucili aj my, ale to tvrde a makke i hlavne ked píšu diktát je pre Sufiho španielska dolina.
Napriklad povie ze n v slove slony je tvrda spoluhlaska ale aj tak tam slahne makke i. Nerozmýšľa. 😎
A este ludkovia ja som celkom zabudla, ze tam kde i a e zmakcuje tak spoluhlaska pred nou je makka. Tak sme to nekrúžkovali ani v úlohe. A výsledok, jedno červené more keďže ich tam bolo požehnane. Uplne mi to vyfucalo z hlavy. 😝 Čo potom tie deti, ako si môžu všetko zapamätať? 😎

ada11
10. mar 2011

mimomu, mňa porazí 😀 áno, chodí Maťka na ZUŠ 😉 Ja si ťa ale nepamätám - z profilovej fotky nepoznávam 😉 Len našim pani učiteľka nehovorí už nikde i, y 😕 ani na konci slovies a pod..... 😕 Napr. predvčerom písali skúšobne 37 slov naraz a mala 5 chýb, len naporazenie 1 hrúbka, a ostatné dľžne, lebo v tej rýchlosti a sústredenosti na i, ý nemyslí na to, že tam môže byť aj dĺžeň 😕 Ja som jej dávala slová napr. čo majú v učebnici SJ, ale učiteľka im dala aj iné, takže cvičiť môžeme do nemoty, keďže slov je xy...

jaduska
autor
10. mar 2011

No, baby, musím sa ja niekoho opýtať na to i/y, či na to neexistuje nejaký predpis, čo môžu a čo nemôžu známkovať...

Čo sa týka učebnice matematiky, ani sa nečudujte, že je aká je. Neviem ako druhácka, ale prvácku robila taká tetuška, čo nie je matikárka....čo dodať??? Mali sme my nedávno prednášku s jednou matikárkou a tá nám to povedala, vraj aj podala návrh, čo tam je zle, ale jednoducho si to niekto vie zariadiť tak, že mu aj učebnicu vydajú. Sila, nie???? Ale učiteľky nie sú povinné učebnice použivať, oni sú povinné naučiť deti to, čo je v osnovách a je len na nich, akú formu si vyberú. Učebnice nemusia používať vôbec.

zusikk
11. mar 2011

tak nasi tiez pisu nejake diktaty na i y ale zatial ma jednotky tak nic neriesim ako sa to ucia ci ako ich skus to netusim 😉
a inak mali sme ist od soboty lyzovat s mamou a ze sisu vypytam na pondelok utorok zo skoly a ucka ze oki nema problem ju volnit lebo sisa zas nema problem sa doucit zameskane a ze jeeeee a v pondelok je kubin o 13.00 a ze nic to kludne moze ist lebo ma este dvoch ziakov a ze sisa sice vie dlhu prozu na spamet uplne v pohode ale recitacia jej moc nejde ze aj tak by asi nevyhralaale ze mam napisat do slovnicka a moze ist...
a ked som sise povedala ze je kubin v pondelok tak mila dama sa zacala rozhodovat aj si poplakala a potom sa rozhodla ze zostava doma aby sla na kubin! 😉 no pochopite to?! tak bud pojdem sama z mamou alebo nepojdeme nikam 😠

sissi27
11. mar 2011

@zusikk bud rada, ze je Sisa taka uvedomela ziacka. U nas by jednoznacne vyhrala lyzovacka. Nebolo by o com rozhodovat. 😀 😝

donara
11. mar 2011

zusikk tak toto by sa u nás určite neodohralo, u nás by to jednoznačne vyhrala lyžovačka. U nás sa aj do školy chodí len kvoli kamarátom a prestávkam 😀 . Učenie je až na druhom mieste,
@sissi27 Sufi by si s Ferkom určite rozumel 😉

ada11
11. mar 2011

Tak dnes doniesla Maťka z doplňovačiek i, y konečne 1. Od budúceho týždňa budú doplňovačky písať každý týždeň na známku - slovesá im dávať nebude 😉

jaduska
autor
12. mar 2011

@ada11 no vidíš akú šikovnicu máš doma....možno to chce iba cvik a tie naše decká sa naučia aj i/y 😀 😀 😀

andrea.m
14. mar 2011

naši nepíšu diktáty ale pravopisné cvičenia. minule bolo bez chyby dnes jedna chyba to taká že nymiesto i tam bolo í

čo sa týka dochádzky tak zatiaľ tam chodíme len tak medzi rečou. doma príprava minimálna v škole jednotky. dúfam že tento stav ešte chvíľu vydrží.

anlu
15. mar 2011

ahojte babulky, davno som tu nebola 😀 u nas nic nove ani zvlastne. V maji idu do skoly v prirode, toho roku uz sme ju prihlasili, som veeeeelmi zvedava ako to zvladne. Skor mam na mysli ako zvladne svoju "poriadkumilovnost" lebo doma je to katastrofa 🙄

andrea.m
15. mar 2011

anlu nemá claire spolužiaka mareka feketeho? ak ano nech ho pozdraví od filipka zo škôlky.

mi dnes v pravopisnom cvičení 5 chýb...všetko y/i takže sme napísali opravu a snažila som sa mu vysvetliť prečo sa niekde píše i a niekde y napr po spoluhláske L.veľmi ho to mýli ale verím že časom sa to ustáli.

anlu
15. mar 2011

@andrea.m opytam sa jej a ak ano tak pozdravi 😉
ja myslim ze to nie je pre nich lahke zapamatat si to, urcite to este potrva kym sa to naucia, ved aj ja niekedy musim poriadne rozmyslat kde sa ake pise 😕 😀 😅

ada11
16. mar 2011

tak naši včera písali na známku doplňovačky na i, y 😉 vyzerá to, že Maťka na to už prišla, lebo mala len 1 chybu 😉 ald budú ich písať každý týždeň 😉 dnes píšu z matiky, učia sa už príklady počítať pod seba, ale ešte také ľahšie 😉

zusikk
16. mar 2011

tak vam dlzim vysvetlenie nakoniec "vyhrala" lyzovacka ale bolo to tak ze ked som ju povodne telefonom pytala od ucky ta to schvalila a ze jej mam ale do slovnicka napisat ziadost o uvolnenie z vyucovania potom bola ta debata ze v pondelok ale nestihne ten kubin.ona sla v piatok do skoly ze na lyzovacku nejde ale pojde radsej do skoly.ucitelka sa jej pytala ze preco jej mamina nenapisala tu ziadost o uvolnenie a ona ze si to rozmyslela a chce byt v skole a ist na sutaz 😉 a ucka jej povedala ze ona by teda radsej sla na lyzovacku keby ju niekto chcel zobrat a ze ved uz na podobnej sutazi bola a tym to koncilo.No a sisa mi zas zavolala z druziny od nejakej kamosky do prace ze si to premyslela a ideme na lyzovacku a ja reku ale nemas napisanu ziadost to uz nejde ja som v praci aj ocko a uz ti ju nema kto napisat a ona ze uz si to vybavila z uckou a mozem jej to do slovnicka napisat aj dodatocne 😀
tak sme nakoniec boli na rohacoch-spalenanasi ma pockali kym dorazim z nocnej a rovno sme nalozili lyze a sli...ocko bol doma...bolo fajn akurat sa sneh uz topi takze sme chodili lyzovat hned rano lebo potom uz to bolo akoby lyzovanie v blate a popoludni sme chodili do oravic sa cvachtat v teplej vode no uzasny relax fajn bolo...a uvidim co bude ked pride sisa zo skoly dorazili sme az vecer okolo 19.00 a ocko bol tak mili ze s nou pisal ulohy takze ani neviem co ani ako...dufam ze bude vsetko oki 😉

jaduska
autor
16. mar 2011

čaute ženy, ani sem nestíham prísť pozrieť, čo nové, tento týždeň som na praxi v ŠKD, no je to o držku 😀 chodím domov unavená ako pes... .ešteže tie deti chodia na ZUŠ-ku, lebo keby som ich tam mala mať 24 naraz, tak si to hodím 😝

00vladka00
17. mar 2011

ahojte vsetci.poprosila by som o radu.moja decra chodi do prvej.vsetko jej tam ide okrem pisana a citana.

jaduska
autor
17. mar 2011

@00vladka00 ťažko radiť na tak všeobecne položenú otázku. Čo konkrétne jej neide? Mala by si sa asi najprv porozprávať s dcérkinou učiteľkou, možno by to chcelo iba zmeniť prístup, alebo viac potrénovať. Možno však bude treba psychologické vyšetrenie, či neide o dyslexiu alebo dysortografiu....

lubkaj
21. mar 2011

Vsetkym detickam, ktore dnes idu na Matematickeho klokana, zelame vela stastia!
Ale, ako som dnes prizvukovala aj Adrianke - najlepsie je dobre sa zabavit 😉...

zusikk
21. mar 2011

dakujeme aj vam ostatnym zelame co najlepsie vysledky....sisa som zas prizvukovala nech si dobre precita zadanie ulohy....lebo ked som jej cvicne dala riesit minulorocne stale potrebovala dovysvetlovat zadanie tak som zvedava ako to dopadne ale nie je to len o matematike ale aj logike tak neham sa prekvapit.... 😉 a v podstate len ziska skusenost a trosku sa "otuka"

maznacik007
21. mar 2011

no my sme este rano nahanali cierne pero... lebo mali v slovnicku ze musia mat na klokana cierne pero... poobede maju nasi zasa Hviezdoslavov kubin... ja som nejako s malou neriesila klokana nestihame.. stale sme na stavbe... nasu hrozne bavi hra na keyboard... tak som rada ...

jaduska to verim ze si z tej druziny taka unavena.. ono je to zaberak...

oslava je upsesne za nami detskam sa velmi pacilo... tak sa tesim..

mimomu
21. mar 2011

drzime vsetkym aj my palceky 🙂
my matiku ee...tak ale vyhrali sme aspon ten hk....za skolu....to je krasny vykon 🙂