Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

ukana
17. feb 2012

@dafy , ja by som šla na endokrinologiu, kamoška to riešila presne s takouto malou slečnou a štítna zlaza v poriadku, len to uzavreli ako predčasnú pubertu...dnes tie decká skor dozrievaju, máme v okolí 10ročnu babu s menstruáciou 😔 ...určite nie je jediná... 😔

chod k pediatričke, ak sa ti to nezdá... ☹

normalne to podla mna nie je, ale ani nemožné....hlavne sa nelakaj...

slivka3
18. feb 2012

@dafy Ahoj moja už bude mať teraz v marci 9,ale už tiež má zopár chlpov,tiež som s toho ostala v šoku,keď to porovnám so mnou strašne skoro,ale zas podedila asi viac génov od manžela,tam dievčatá omnoho skôr zarastali aj sa vyvíjali,lebo som sa na to pýtala aj švagriny jej dcéri sú o rok a dva staršie ako naša Adelka a už sú tiež zarastené.Podľa mňa sa skôr vyvíjajú,všetko je teraz akosy viac posunuté.

maznacik007
18. feb 2012

nie je to nic neobvykle ako u nas este nic take nie je .. v marci ma tiez devat ale zasa viem aj z byvalej ucitelskej praxe ze uz dost desatrocnych dievcat malo menzes preto sa uz viac rokov v stvrtej triede normalne uci ako funguje zenske telo a co je to menzes a tak...
inak je to podmienene aj tym ako skoro dostala menzes mama a aj tym ze sme vystavovany hormonom jednak v strave kurcata a pod a jednak z vod ... lebo nadbytocne hormony zien co beru antiko sa vylucuj u do mocu a neodburaju sa a tak sa mozu dostat do spodnych vod a potom spat do kolobehu vody...

katecameron
18. feb 2012

@jaduska v podstate ano

felixa
18. feb 2012

@dafy "moja má 8 rokov a som zdesená pretoze zacalo sa to uz pred pol rokom ked sa jej objavili chlpky na pišulke teraz ich uz má omnoho viac a uplne čierne"

Do 8 rokov sa dieta vysetruje, ak vznikaju u neho sekundarne pohlavne znaky, od 8 rokov sa povazuju za fyziologicke. Tvoja dcerka je na rozhrani, zacalo jej to okolo osmich rokov. Mozno by ju mala vysetrit endokrinologicka, ci ma vsetko v norme.

Pri detoch, ktore maju predcasnu pubertu menej ako v 8 rokoch hrozi, ze budu nizke (napr. ak 130 cm dievcatko uz dostane menzes). Popr. treba pri tychto detoch vylucit nejaku fyziologicku poruchu alebo chorobu.

felixa
18. feb 2012

@slivka3 mohla by si napisat, kolko meria tvoja dcerka a ake su vysoke dcery tvojej svagriny? Diki.

dafy
18. feb 2012

@felixa určite pojdem v pondelok k lekarke lebo čo to som si prestudovala na internete a fak som uz dostala strach....ináč moja je aj dost vysoka ma 149cm na 8rokov 😝

dafy
18. feb 2012

@slivka3 no ved to dnes su deti skor vyspele a predčastne v puberte ach jaj a moja este aj vyrázky ma na cele uz pol roka s tým bojujeme uz jej aj vypalovali a nie a nie sa toho zbavit ale lekarka sa nevyjadrila zeby to boli pubertalne vyrazky 😖

felixa
18. feb 2012

@dafy ano, pri tychto detoch sa sleduje aj rast. Ak rastova krivka nie je v rozhrani, ktore je urcene podla vysky oboch rodicov, tak je to jeden z faktorov, pre ktore by sa tiez dieta malo vysetrit.

ukana
18. feb 2012

@felixa ty si lekárka? 🙂

dafy
18. feb 2012

ked sa mozem spýtat aku vysku maju vaše dievčata??tie čo mate 8-9 ročne?? 🙂

dafy
18. feb 2012

@ukana určite pojdem na tu endokrinologiu 😒 a nalakaná som uz teraz 😝

maznacik007
18. feb 2012

@dafy moja ma o necely mesiac devat rokov a ma 142 a vazi 29 kg... ono zavisi inak aj od vahy... sestrina mala tiez mala uz v stvrtej triede menzes ale ona je dost baculata...

kolko vazi tvoja

maznacik007
18. feb 2012

@felixa ty si endokrinologicka ja tam mam ist s malym ale este som sa neobjednala

mimomu
18. feb 2012

@dafy nasa viki ma 9 rokov v aprili a meria 141cm a vazi 30,2kg....

slivka3
18. feb 2012

@felixa Tak moja dcéra má už okolo 150 cm je dosť vysoká.Švagrininé deti sú menšie o takých 5 cm.

slivka3
18. feb 2012

@dafy Tak naša Adelka už tiež mala zo dve tri vrážky,také tie s bielým hnisom.Ale zmizlo jej to vždy samo.Ja to naše ochlpenie až tak zas nerieším,nie je ho ešte veľa len zopár chlpkoch a pripisujem to aj tomu,že manželová rodina je dosť ochlpená,aj čo sa týka žien v jeho rodine,takže si myslím,že to je tým,že sa tak skoro začala ochlpovať.

jaduska
autor
18. feb 2012

Baby, normálne som išla Sandru zmerať, keď som videla tie vaše výšky a naša je voľajaká krpatá. Bude mať v marci 9 rokov a meria 136 cm. Pritom má byť po kom vysoká, ja sama mám skoro 180 cm a manžel dtto 😕

dafy
18. feb 2012

@maznacik007 moja má nadváhu 42kg a 149cm

slivka3
18. feb 2012

Tak Adelka je zas chudá má okolo 33 kíl.A vysoká po mne,ja mám tiež 176 cm.

felixa
18. feb 2012

@slivka3 pytala som sa na vysku tvojej dcerky na porovnanie so sesternicami, ze ci su vyssie, ked su starsie, ale ako sama pises, aj ked su starsie, dokonca su mensie.

Je to velmi individualne, neberie sa do uvahy len aktualna vyska, ale aj ci dieta rastie da sa povedat v urcitej linii a ako rychlo rastie (pocet cm za urcite obdobie). Berie sa do uvahy vyska rodicov, popr. vyska clenov v rodine. Pred menzesom dievcata zacnu ovela rychlejsie rast. Netreba panikarit, najma, ked maju dcerky uz 8-10 rokov, ine je to napr. u 6 roc. dietata. Treba sa pri pochybnostiach poradit s lekarom, popr. ziadat sa k endokrinologovi, ale obycajne byva vsetko v poriadku.

Inak aj dieta vysokych rodicov, moze rast pomalsie ako vrstovnicky a dozrievat neskor, rastovy spurt nastane potom neskor.

felixa
18. feb 2012

Aha, este som chcela doplnit, ze dievcata, ktore maju nadvahu, dospievaju skor a zrejme mozu byt potom aj o nieco nizsie, ako by boli, keby nemali nadvahu, ale to su minim. rozdiely, ine ako ked ide o nejaku poruchu.

slivka3
19. feb 2012

@felixa Tak my sme obaja s manželom vysoký.A ja ako dieťa som v škole tiež patrila k tým vyšším spolužiakom.A dcéra je v tomto po mne.Švagrina aj s manželom sú zas nižšieho vzrastu, tak aj preto sú deti menšie.

andrea.m
19. feb 2012

@dafy moja nuž ja mám chalana a veru ten ma od puberty daleko tak vyzorom ako rozumom.na tvojom mieste by som zašla za pediatričkou a dala ju vyšetriť.možno ma viac nejakeho hormonu a preto ti začala predčasne dospievať.

andrea.m
19. feb 2012

ked tu čítam ti vaše miery tak filipko je taky malý špuntík oproti vaším deťom. meriame 132cm a važi 28kg

ukana
19. feb 2012

@andrea Matko je tazsi o 14kg a vyssi o 10cm...a puberta je u nas v zaciatkoch, uz sa hanbi, ked sa sprchuje, ked sa v telke bozkavaju tak prevracia oci...telesne asi tmavsie deti skor dospievaju ako tie blede.... 😉

maznacik007
19. feb 2012

no nasa ma tajny slovnicek kde hodnoti chlapcov z triedy a to prosim pekne aj slovne aj znamkou...

neviem ci to suvisi s tmavostou alebo svetlostou... moja je modrooka blondyna resp. take zlatave ma tie vlasy ako predpuberta mam pocit ze ju drzi od dvoch rokov tak neviem...

ale so svojimi 142 cm je stvrta najvyssia v triede z 14 deti z coho je 11 chlapcov

jaduska
autor
20. feb 2012

@maznacik007 to je dobré s tým hodnotením, žeby budúca učiteľka???? 😀 😀 😀 😀

Ja som na základnej aj strednej škole bola stále najvyššia z celej triedy, iba jeden chlapec bol vyšší, ale ten sa potom odsťahoval... Ja som bola zvyknutá na to, že všade vytŕčam, ale teraz mám pocit, že je čím ďalej tým viac vyšších ľudí odo mňa 😀 No a Sandra je taký priemer v triede, chlapcov majú všetkých takých krpatých, takže dievčatá sú vyššie. Ale svokrovci sú nižšieho vzrastu, tak má byť po kom aj nižšia.... A to je asi lepšie, ja som ako dieťa mala komplexy, že všade vytŕčam a tak som sa dosť hrbila.....

andrea.m
20. feb 2012

@ukana tak ja mám oproti tebe doma ešte bábätko. ale ja sa teším a vychutnávam si to.aj ked minule prišiel že spolužiačky maju take hocijake diáre s testami a či neviem take zozhanť aj chlapčenske 😀

slivka3
20. feb 2012

@jaduska Tak toto bol presne aj môj problém,vždy som patrila skoro medzi najvyšších v triede,čo mi dosť prekážalo,tiež som sa dosť hrbila.Aj teraz mám problém napríklad nosiť topánky na veľkom opätku,pretože vtedy som vyššia aj od manžela.A dcéra je v tej výške po mne.