Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

ukana
13. mar 2012

@slivka3 , nasi cestuju z Vrutok do Dolneho Kubina do aquaparku 40minut...ale chodime tam aj my cez zimu, je tam dobre 🙂

andrea.m
13. mar 2012

nuž tak to vyzerá že tento polrok sa nám ujdu jednotky iba z anglickeho jazyka 🙂

jaduska
autor
13. mar 2012

@andrea.m ale Adi, hlavu hore, veď ešte len nedávno začal....

slivka3
13. mar 2012

@andrea.m Tak u nás to vypadalo prvý polrok tiež hrozne nie na dvojky,ale až trojky,ale nakoniec sme to zvládli.A tento polrok sme začali makať od začiatku,takže zatiaľ to vypadá na celkom dobre známky.Treba len veriť.. 🙂

andrea.m
14. mar 2012

lenže ked pozerám do žiackej na prvý polrok kde sa to 1 len tak hemží tak mi je smutno už kôli Filipkovi lebo v druhom polroku sama 2, 3 😒

zusikk
14. mar 2012

tak taketo problemy este nemam zatial v ziackej same jednotky.vcera dostala pochvalu aj na tanecnej maju teraz rok kedy sa venuju baletu/tak na striedacku pretoze chodi na ludovy tanec uz 3rok/a ucitelka povedala ze ovlada francuzke frazy ktore ich uci a cviky k tomu az sa pytala ci vieme po francuzsky a doucujeme ju/ 😀 no ani nahodou!/a ze ma pevne nohy a ide jej to dobre....a ona povzbudena ucitelkou teraz na nete nasla akesi cviky baletu z ukazkami a pohovorom k tomu a trenuje 😀
ale zato ked chcem aby si spratala veci zo stola alebo vyniesla mi smeti tak dokaze hundrat aj pol hodinu 😀

donara
15. mar 2012

Ahojte u nás celkom pohoda, dnes píšu písomku z prírodovedy, zajtra z angliny.
@andrea.m u nás zo sj prevládajú 2. Ale už ma to nevzrušuje, je chalan a proste predmety ako sj, hudobná nie sú pre neho. Aj mi to tak vysvetlil 😀 . Ale ešte majú čas.......3 a pol mesiaca 😉 , treba veriť

mimomu
15. mar 2012

ahojteeee......hlasim 1.miesto HK v obvodnom kole 😵 😵 😵

jaduska
autor
15. mar 2012

@mimomu supeeeeeeeeeeeeeer.....gratulujeme srdečne 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

slivka3
15. mar 2012

@mimomu gratulujeme 🙂

donara
15. mar 2012

@mimomu supéééér, gratulujeme 🙂

andrea.m
15. mar 2012

@mimomu gratuklááááááááááááááá

mimomu
16. mar 2012

baby...dakujemeeeee 😵 😵 😵

marikaj
16. mar 2012

Ahojte, mamičky,

som mamka tretiačky Katky a dvojročného Maťka a na modrý koník som doteraz chodila hlavne kvôli drobcovi. Keďže ma však v poslednej dobe začali poriadne vytáčať Katkine učiteľky, rozhodla som sa pohľadať fórum, kde budem môcť rozdiskutovať aj jej problémy a našla som Vás. Príjmete ma medzi seba? 😉

jaduska
autor
16. mar 2012

@marikaj samozrejme, že ťa tu rady privítame.....myslím, že ani jedna z nás "stálic" v tejto téme s tým nemá problém 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 Takže vitaj a kľudne píš všetko, čo ťa trápi... 😉

mimomu
16. mar 2012

@marikaj vitaaaaaaaaaaaaaaj....jasneeeeeeeeeeee 😵 😵 😵 😵 😵

marikaj
16. mar 2012

Viete, ani neviem, čím začať,

Katka je veľmi šikovná, vyhráva rôzne súťaže (napr. už 2. rok po sebe vyhrala šk. kolo Kubína, obvodné nás čaká 27.3. predtým vyhrala Šalianského Maťka, na obvodnom skončlila na 2. mieste, minulý rok Slávik Slovenska, úspešná riešiteľka na klokanovi...), píše učiteľke básničky do školského časopisu, reprezentuje školu, doteraz mala samé jedničky a pochvaly... Lenže...je trochu pomalšia. Navyše toho má hrozne veľa: 2 krát týždenne folkĺor (robí ho už 6 rokov), 1 x týždenne sólový spev, 1 x rock´n´roll (3. rok u nich v škole) a tento rok navyše ich triedna nahovorila, aby všetci chodili na jej krúžok + kvôli 1. sv. prijímaniu má povinné v pondelok stretnutie a v stredu detskú omšu. Asi vyzerám ako veľmi náročná mamina, ale ona sa ničoho nechce vzdať, horko-ťažko ju nahovorím, aby občas vynechala učiteľkin krúžok.

Preto nám robia problémy nárazové záležitosti, ktoré sa v poslednej dobe začali množiť.
Napr. Angličtina: 1. polrok sa ako d.ú. učili len pesničky, vôbec nemajú zavedený slovníček, ani nikde slovíčka nepíšu, ako testy mali vždy také tie obrázkové, kde trebalo spájať resp. doplniť ponúknuté slová. Nosila samé 1*. A zrazu, druhý polrok začal bez varovania veľkým testo zo slovíčok z 1. poroku - komplet podst. mená, slovesá, zámená... schytala 3 + naučiť sa to všetko teraz naraz.... Pritom to nikde nemá spísané - ako sa píše, číta, preklad, keby som nevedela po anglicky, tak čo urobíme. Písali už aj opravný test, aj ten sme zvládli len na 2....

Matematika: doteraz sa násobiť a deliť učili len sčítaním a odčítaním, na rodičku sme sa pýtali, či sa nemajú učiť naspamäť, tak vraj neskôr, sledovala som jej knihy aj zošity, nikde ani zmienka o násobilke... Z testov jedničky, všetko O.K.
Včera zrazu v zošite "Naučiť sa naspamäť násobenie a delenie do 20 DO ZAJTRA (bude test)". Z tanečnej prišla o 18:00, sotva sme zvládli násobenie dvomi, ostatné nehrozí, pri delení mám pocit, že som ju len domotala ☹

Je toto bežné? Mám jej "zatrhnúť" tanečnú, aby sme to zvládali, alebo je to na pohovor s učiteľkou?

NECHÁPEM LOGIKU VÝUKY, prečo nemajú z AJ slovníčky a neskúša ich postupne, prečo sa násobilku neučia ako my, najprv dvomi, potom tromi, štyrmi... Ale do 20, do 40, do 100?

A to tu nepíšem o prípravách na súťaže, to je kapitola sama o sebe.... ☹ ☹ ☹

mimomu
16. mar 2012

@marikaj normalne som musela uvazovat,ci to nepises o nasej viki 😉
tiez chodi na rozne sutaze HK,Salianky Matko a pod.Ako som spominala vcera vyhrala obvodne kolo HK a tak postupuje do krajskeho..matematiku nemusime 😝 😝 😝
Od 3,5roka tancuje vo folkl.subore,tanecnu ma 2-3krat v tyzdni a spev jeden krat,popritom Pc kruzok a spev v skole....tolkokrat sme chceli skoncit,ze sa to snad ani neda spocitat.
No a k tej skole.Viki ma tiez prevazne 1,malinko 2.....snad dve 3....aj to sa stava...baby tu,na MK ma naucili,ze nie je veda, a ani taky vyrazny rozdiel napr.medzi 2 a 3...pretoze ak dieta urobi 4 ch.ma este 2 ale ked ich urobi 5 ma 3...o tom vsetkom moze rozhodnut mozno jeden dlzen,makcen,ciarka....to vsak neznamena,ze dieta je teraz horsie. 🙂
U nas sa AJ ucia od 1.triedy...vzdy mali slovicky nalepene v zosite a s vyslovnostou,teraz mau odposluch z radia,citaju,doplnuju a pod.Mozem povedat,ze ovlada cca 200 angl.slovicok...s tym,ze ich vie vyslovit aj napisat...ved za tie roky...vsak ano. 🙂
Matematiku teda vobec nemusi,priam ju neznasa.Nasobilku sa ucili pekne postupne...na kazde nasobky mali cca 3 tyzdne a potom si postupne pridavali...tiez brali zaroved aj delilku,zaokruhlovanie,cisla nad 1000,premeny jednotie-myslim,ze dost roznorode to mali......este samozrejme slovne ulohy 😝 Teraz uz len opakuju nasobilku a robia nejake pisomky z toho.
Takze tak nejako u nas z tych predmetov o kt.si pisala 🙂 🙂 🙂

andrea.m
16. mar 2012

@marikaj vitaj a zarad sa 😀 ja mam chlapca ktorý sa súťažiam tipu HK,šaliansky maťko a pod.zasadne vyhýba,na tanečnu nechodí a momentálna vlastne na žiadny krúžok okrem športových hier v ramci školy každy štvrtok.
AJ: slovičky dostali na začiatku šk.roka vytlačené pekne každa lekcia na jednom papieri,nikde však ani zmienka o tom ako a čo sa maju učiť.takže sme sa ich bifľovali doma z vlastnej iniciatívy podľa toho na ktorej lekcii boli v škole. da sa povedať že dva a pol roka som ani nevedela že sa učí anglicky. teraz im odišla učiteľka na MD dostali novu a zrazu mame každu hodinu domácu,píšu testy a podobne.kedže po anglicky neviem ani ceknuť som vo väčšom šoku ako filipko. včera som si kupila slovensko anglicky,anglicko slovensky slovník pri tej príležitosti 😀
M: nasobilku sa učia pekne zaradom,teraz su na 4 a dnes by mali písať písomku. na každej hodine píšu 5minutovky ktoré sa nezmankuju.našťastie pre nás lebo to by bolo pätorák zo začiatku neurekom 😀

ja sa stále ukľudnujem že hlavne že je zdravý a že nemôže vedieť každy všetko ale aj tak ma celkovo tie dnešne osnovy vytačaju.pretože aj mi veru občas dostaneme niečo na ulohu zo dňa na deň.napr.naposledy to bolo naučiť sa na HK triedne kolo 😠

mňa zase vytáča bazírovanie na projektoch z prírodovedy a vlastivedy. veci ako kreslenie,strihanie,lepenie filipko neznáša preto sa veľmi trápi kôli projektom. pritom veľmi rad číta encyklopedie všeho druhu a keby mu napr namiesto projektov dala par kontrolných otazok určite by vedel par veci nad ramec osnov.

takže ako vidíš skoro každa ak nie uplne každa sa tu s niečim trapime viac s niečim menej

titka
16. mar 2012

Ahojte aj by som sa chcela k vam pridat, tiez mam tretiaka, obcas pripsievam.
Tak aj ja pridam, tiez sme mali velke problemy pri anglictine. V druhom rocniku nic nerobili a v tretom zacali hned pisat a znamky boli otrasne.Ucitelka navrhla ze doucovat.Tak sme sa na to dali. Momentalne to vyzara s anglinou takto, 1x do tyzdna ma doucko u takej mladej studentky a co sa tyka skoly anglina je 3x do tyzna, na kazdej hodine 10-15 slovickov vediet , pisat, citat text, du doplnovacky, pisomky zo slovickok a doplnovaciek, rozhovor medzi detmi. takze idu neskutocne rychlo, ale uz sa chytil a ide to super, uz sa na plaveckych medzinarodnych pretekov aj rozpraval s madarom po anglicky a celkom si rozumeli.
K matematike: cela nasobila aj delilka do 100 prebrata, testy a patminutovky su casto, uz pripajaju priklady v zatvorkach( delenie+scitanie...)verzus delenie a minus a porovannie prikladov(45:5)-43 porovnaj (9.3)+10
Slovencina: prebrate vsetky vybrane slova, diktaty, doplnovacky stale

ukana
16. mar 2012

@titka
@marikaj vitajte tu medzi nami... 🙂 🙂 🙂 Super, ked su tu nove tvare 🙂
ja teraz neprispievam, mam pocit, ze po tyzdni prazdnin a tyzdni plaveckeho to bude riadny napor nabuduci tyzden...neviem, ako to vsetko postihaju prebrat a coskoro velkonocne prazdniny 😒 😒 😒 ..
Co sa kruzkov tyka, u nas dvakrat judo a raz vytvarna, cize dva dni ma volne a takto nam to vyhovuje, cize nie je pretazeny..ale uznavam, ze je tazke najst rovnovahu v pocte kruzkov, najma ked sa ta intenzita ucenia stale meni, niekedy je ucivo lahsie, inokedy treba viac zabrat... 😒
u naseho Mata je to tiez tak, vsetko chce, na kazdu sutaz, hlavne tie matematicke ho bavia, tak tam ho davam, na spevacke a recitacne nie, on nevie R stale, tak mu dobre nerozumiet 😖 i ked jemu je to jedno, on by siel 😅
Co sa agliny tyka, v podstate im nedava ziadne ulohy, len si maju zopakovat vzdy nove slovicka, co sa ucili, ale do slovnicka si ich pisali asi prvy mesiac, teraz tam nema uz pekne dlho nic..tak len z knihy sa ucime...

U nas je najtazsia Vlastiveda, to maju inu, prisnu ucitelku, to ich zvykne vyskusat, pisomky, a dost prisne hodnoti 😖

@titka co sa jazyka tyka, mozem ti zo skusenosti povedat, ze cela gramatika im bude naprd, ked sa nebudu vediet dohovorit a budu sa hanbit...a to ze sa syn dohovoril anglicky, svedci o tom, ze jazyk vie pouzivat, co je najhlavnejsie, i ked pre niektore ucitelky je najdolezitejsie gramaticky spravne dorozumievanie...ale pre zivot je dolezite nieco ine 😵 ps: syncek sa ako vola? ak to nie je tajne... 😝

maznacik007
16. mar 2012

my sme momentalne chori ... a doma ... dnes sme boli na kontrole a dostali sme dalsie atb ... ma trafi...

k tomu co pisete tak ja by som obmedzila mimoskolsku cinnost... my sme boli v obdobnej situacii a museli sme to urobit sice zo zdravotnych dovodov... nemohla cvicit ... tak sme museli zrusit tanecnu a akvabely... a nestazujem sa... ma omnoho viac casu sa venovat hre na keyboard skladat si pesnicky, a lietat s deckami po vonku na bicykli...

u nas nasobilku uz prebrali celu este pred vianocami teraz skor robia take logicke ulohy a tak.. recitacnu sutaz tiez vyhrala sk. kolo ale dalej nesla lebo bola chora...
u nas anglictina si normalne vedu slovnicek kde pisu slovicka a testy maju aj zo slovicok aj z gramatiky a plus z rozpravania a projektov...
zo sloviny sme naposledy tusim vysvetlovali cislovky a nazvy ulic a miest ako sa pisu co sa tyka velkych pismen

jaduska
autor
16. mar 2012

@titka vitaj aj ty u nás 😀

@marikaj čo sa týka násobilky, tak podľa osnov v treťom ročníku majú prebrať násobilku do 20, v štvrtom ročníku do 100. Ak učiteľ zváži, že deti zvládnu viac, tak môže učivo, samozrejme rozšíriť. Poniektorí sa učia násobilku do 100 už v tretej triede.
Ja si pamätám, že sme sa násobilku učili už 2 triede a rovno do 100. Neviem, prečo to až takto zmenili, písali sme si tu o tom asi pred mesiacom, že občas nezaškodí, aj by sa aj naše deti trošku pobiflili.... 🙂 Ale akurát som dočítala knihu Dítě, škola a matematika a tam pán profesor píše, že dieťa matematiku pochopí lepšie, ak pochopí princíp samo od seba, nie ak mu dospelý poznatok sprostredkuje. Preto je dôležitejšie, aby dieťa pochopilo princíp sčítania (odčítania, násobenia, delenie), ako vedieť správny výsledok. Preto sa nemá napr. zakazovať počítanie na prstoch, hoci aj v druhej - tretej triede.
Čo sa týka angličtiny - výučba cudzích jazykov na Slovensku je kapitola sama o sebe. Mne osobne nikto nevysvetlí, prečo sa na prvom stupni učia decká písať po anglicky, namiesto toho, aby len konverzovali. Písať sa môžu učiť aj na druhom stupni. Veď aj materinský jazyk sa dieťa učí tak, že prvý rok života iba počúva a snaží sa porozumieť, ďalšie 3-4 roky iba rozpráva a až tak začína prejavovať záujem aj o písanú podobu jazyka....
Naša Sandra sa napr. slovíčka z angliny vôbec neučí. Tiež mala anglinu od 1. triedy, ale to viac menej iba počúvali pesničky, učili sa farba a tak. Až teraz, keď už je anglina povinná, tak sa učia aj písať. Akurát minule s dedkom vyrábala dom a písali sme názvy vecí v dome po anglicky a v škole to prezentovali....

Ak ti môžem poradiť konkrétnejšie k tvojmu problému -stanovte si priority - to, čo ju baví, nech sa tomu venuje intezívnejšie, v ostatných predmetoch nemusí excelovať. Nehovorím, že to ostatné treba odfláknúť, ale jednoducho venovať sa tomu menej....

slivka3
16. mar 2012

@marikaj
@titka Vitajte medzi nami.... 🙂 Tak naša Adelka našťastie chodí len na tanečnú 1 krát týždenne,ale tiež mám niekedy dojem,že nestíhame sa pripravovať na hodiny,ale to je aj kvôli tomu,že ja sa s ňou učím len 2 alebo 3 krát do týždňa iné dni som do neskorého večera v práci,takže keď mám voľno vždy musíme doháňať zameškané a preto toho má vždy veľa,pretože keď som v práci učí sa s ňou len manžel a to tak,že len napíšu úlohy a koniec.Takže keď mám voľno učíme sa omnoho viac.A to pritom nechodíme na žiadne súťaže,pretože u nás to proste nie je,ale pri tom množstve učiva čo naše deti majú som aj rada.U nás sú len tie projekty s prírodovedy,vlastivedy a angličtiny povinné a občas aj so slovenčiny.............. Angličtinu sa naši najskôr keď ešte nemali knihu učili tak,že im dala prefotené obrázky,ktoré pomenovali v angličtine,ale iba ako sa to číta a potom si ich vyfarbovali.V novembri dostali už aj knihu tak sa začali normálne učiť slovíčka aj čítať aj písať a založili si malý zošit kde si píšu len slovíčka ako sa píšu a vyslovujú.Druhý zošit majú na gramatiku a tú knihu majú taky mix aj články aj vety aj doplňovačky.Taktiež často píšu testy,ale nám chvalabohu tá angličtina zatiaľ ide......................... Matematiku sa naši tiež násobilku učili najskôr sčítavaním,ale potom učiteľa im kázala sa to postupne učiť aj naspamäť takže už musia vedieť násobilku do 5 a aj delenie do 5 naspamäť.Taktiež píšu na to každú hodinu 5-minutovky......... Slovenčina u nás už prebrali tiež všetky vybrané slová a tiež píšu skoro každú hodinu pravopisné cvičenia...........................................

anlu
16. mar 2012

ahojte vsetci, velmi tu nestiham chodit... ale tak aspon jedna sprava od nas. Claire museli operovat, mala zapaleny slepak. Uz je doma ale este buduci tyzden bude doma, tak ma co dohanat.

slivka3
17. mar 2012

@anlu Prajeme rýchle zotavenie......

jaduska
autor
17. mar 2012

@anlu juuuu, Anka, to fakt????? skoré zotavenie Claire....

anlu
17. mar 2012

@slivka3 @jaduska dakujem vam... no tak nahle to prislo a museli sme hned nechat operovat, v noci o jedenastej ju zobrali pod noze. A mali sme stastie ze bol tam akurat velmi dobry lekar, lebo inak u nas to je naozaj riziko ist na operaciu...

maznacik007
17. mar 2012

@anlu no super ze to dobre dopadlo.... tak nech sa mala da rychlo dokopy...

mimomu
17. mar 2012

@anlu rychlo sa uzdravte babulky 😵 😵 😵