Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

ka77ka
21. jan 2009

jaduska...ahoj...tak sa aj ja pridavam s mojou terezi. 🙂

jaduska
autor
21. jan 2009

Takže pridám ešte skúsenosti zo zápisu:

- deti si brali samé - po jednom ku učiteľke, ktorá ich bude pravdepodobne učiť a bol tam ja psychológ, mali za úlohu vymaľovať predtlačený obrázok, nakresliť mamu a našej sa pýtali, čo dostala pod stromček,
- potom nám povedali, že je to v poriadku, len by mala viac rozprávať... 🙂

ka77ka
21. jan 2009

jaduska..to ste mali v pohode zapis.ja sa bojim,aby sa jej nepytali nejake blbosti, co nebude vediet. 😒

jaduska
autor
21. jan 2009

Kati neboj, myslím, že učiteľky v škôlke by ti povedali, keby jej niečo nešlo... Ja som sa tiež zápisu bála, lebo naša je dosť nepriebojná a hanblivá (po mne 😝 ), ale zvládla to...Ten zápis bol ľahší asi preto, že sme ju dávali na súkromnú ZŠ, ktorá funguje iba druhý rok a možno sa báli, že budú mať málo detí. Na zápise na štátnej vraj musia aj počítať...

ka77ka
21. jan 2009

terezka praveze neni hanbliva,je dost ziva a nevydrzi dlho na jednom mieste.som zvedava, ako bude v skole sediet. 😝 😝
co viem, tak musia vediet farby, nakreslit postavu, pocitat do 10 /terezi vie do 20/,rozoznat geometricke tvary.no ved uvidim..snad bude dobre.

jaduska
autor
21. jan 2009

kúpite jej do školy namiesto stoličky fitloptu, vraj to na aktívne deti zaberá, lebo sú v pohybe, ale vlastne sedia - teda striedajú stoličku s fit loptou...

monkula
21. jan 2009

ahoj jaduš, pridávam seba a svojho jarka....
SUper, že si tému založial už som aj ja uvažovala, ale práve kvôli tomu ,že tu niekoľko tém o prvákoch je, som necela... 😅

ka77ka
21. jan 2009

no to neviem, ci sa da na kazdej skole...tu sme na dedine, asi by mi to nepreslo. 😝

ahoj monkula.vy ste uz mali zapis?

jaduska
autor
21. jan 2009

Ahoj monkula,

dúfam, že nám tú tému nezamknú a moje argumenty v prvom príspevku postačia 🙂

Vy už ste boli na zápise?

A Chiarke všetko NAJ k narodeninkám... 😵

monkula
21. jan 2009

áno ,už sme boli na zápise...
A Ďakujem aj za Chiarku, akurát sa háda s jarkom ,či sú cereálie pitie ,alebo jedenie 😀 😀 😀

ka77ka
21. jan 2009

so si ani nevsimla, ze chiarka ma 2 rocky...tak aj my prajeme vsetko najlepsie. 🙂 🙂 🙂 a inak, Jarko aky fesacisko. 🙂

z.g.
21. jan 2009

ahojte, aj my sem patríme

monkula
21. jan 2009

ka77ka, ďakujeme aj Tebe.. Jarkovi zajtra poviem 😉 😉
Ahoj z.g 🙂

bodka13
21. jan 2009

ahojte 🙂 ...aj my budeme prváci...môžeme sa pridať jaduška? 🙂

zápis už máme za sebou,prebehol v pohode,Davidkovi sa v škole páčilo
-do triedy som išla s ním,kým som vyplňala papiere rozprávala sa s ním učiteľka-pýtala sa ho na farby (akej farby má nohavice,...),dala mu rozlišovať geometrické tvary a ukázať ktorý z dvoch kruhov alebo štvorcov je väčší/menší,potom sa ho pýtala čo by nakreslil zelenou/modrou/žltou farbičkou,pomenovával zvieratká a pýtala sa ho či vie kde žijú,čím sa živia a aký zvuk vydávajú a ktoré zvieratko má najradšej,nakoniec sa ho spýtala do koľko vie počítať/20/a či jej povie nejakú básničku,tak aj recitoval

...blahoželáme Chiarke 🙂

tamarka
22. jan 2009

ahojte, my sem tiež patríme. Baby môžte mi poradiť?? Emka sem tam prehadzuje písmenká keď rozpráva, nie je to často a len niektoré slová, napr. svadba - svabda, chodba - chobda, kaleráb - kabelár.... mám strach, že z nej bude dislektička, máte s tým nejaké skúsenosti, alebo podobný problém??

tamarka
22. jan 2009

dyslektička - ja tuším potrebujem dobehnúť gramatiku 😅

petrahy
22. jan 2009

ahojte aj ja sem patrim mozem sa pridat? Zapis este za sebou nemame, ale zato viem ze nasa skola sa ide prerabat a deti budu prestahovany do skolky. Takze v septembri pojdeme do skolky- skoly 😀

andrea.m
22. jan 2009

tak sa pridávam aj ja s filipkom 😀 zápis sme mali v piatok. bol s ním manžel (pánska jazda) a musel vedieť nakresliť postavu, napísať tlačeným svoje meno, pospájať bodky tak aby mal z toho nejaký obrázok, narátať do 10, rozoznať farby a geometricke tvary. pýtali sa ho ešte na datum narodenia a adresu. čiže myslím že to bolo dosť náročne. pri zápise bola zastupkyňa z vedenia školy, učiteľka, špeciálny padagog, psycholog a jazykár. kedže sme ho dali na jazykovú školu. no dočistá hotová komisia. filipko všetko zvládol, povedali nám že je veľmi bystrý ale ma tzrošku nemotornú rúčku tak či nechceme zvážiť odklad. zvážili sme že nie 😀

chiarke dodatko všetko naj k narodkám 🙂

abetka
22. jan 2009

tak ja sa pridavam. Zacinam mat obavy, ci to vsetko zzvladneme a aj mala. Je nepriebojna, ale je sikovna. 😅

ka77ka
22. jan 2009

ahojte...
tamarka..moja terezi tiez obcas poprehadzuje pismenka, napr:knedla-kledna, ale je to zriedka.myslim, ze sa nemusis bat, su to dost tazke slova na vyslovnost, a predsa su to este len 5-rocne deti. 🙂

andrea.m-a kedy sa narodil tvoj filipko?..lebo moja terezi je julova, a nad odkladom tiez neuvazujem.

abetka
22. jan 2009

nasa - tiez minule nepovedala trieda, ale krieda 😀 A ta knedla je presne aj u nas. 😀 😀
Inak nasa je 27. jula a tiez ide normalne do skoly 😉 . Snad to zvladneme. Na zapise problem nebol, tak snad nebude ani v skole. A este ak mate dievcata, vedia si urobit copiky na vlaskoch sami???Nasa sa vie len ucesat, a sponku si da tak kadejako 😅

jaduska
autor
22. jan 2009

Tak sa nám to tu pekne rozrastá - super.... 😀

bodka -že sa pýtaš.... 😵

andrea - to ste mali dosť náročný zápis, oproti tomu bol náš malina 🙂

čo sa týka prehadzovania písmen - ja som sa na to pýtala logopéda, on vravel, že to nevadí, že to sa stáva, nie je to žiadna chyba

dyslexia - to je asi vtedy keď prehadzuje písmená pri čítaní, nie? to už by asi vadilo....(ale nie som odborník-zatiaľ ) 😵

jaduska
autor
22. jan 2009

abetka - ja som Sandru asi pred pol rokom ostrihala, mala síce krásne dlhé kučeravé vlásky, ale nechcela sa česať, dosť ťažko sa rozčesávali a tak chodila väčšinou ako "bosorka". Aj ona chcela krátke, tak sme ich cvakli. smola je, že sa jej vyrovnali, ale aspoň sa učeše sama. Keď si predtým robievala copy, tak si tak akurát zauzlila gumku do vlasov a sponku si tiež dávala kadejako. Podľa mňa to je ešte dosť skoro, aby také niečo vedeli...

ka77ka
22. jan 2009

chcem sa opytat, vedia sa vase deti uz same obliect?...myslim, aj zakasat sa a tak.a viazat snurky?...lebo terezi sa oblecie, len ju musim zakasat a snurky si tiez este nevie zaviazat.

a vrkoc si urobi, ale len tak kadejak...samy hrbol na hlave. 😀

danielle21
22. jan 2009

Ahojte, no hľadám tému ktorá ostane, tak dúfam že táto je posledná 😀

Takže aj ja sa pridávam, mám syna Janíka a v septembri ideme do školy 😎 Narodil sa 1.3. takže nad odkladom neuvažujeme 😉
zápis máme až 29.1. takže uvidíme čo bude, máme iba jednu školu takže nevyberáme.

tamarka to ešte nemusí nič znamenať keď sa pletie, aj Janík niekedy ešte popletie slová 😉

janík sa vie celkom pekne obliecť ,ale šnúrky ešte nevieme, tak sa budeme učiť v lete.

andrea som sa zasmiala nad tým zvažovaním 🙂

no dúfam že to tu budem stíhať, keďže mám 3 detiská 😝

zatiaľ ahoj

andrea.m
22. jan 2009

filipko je narodený 22 marca. obliecť sa sám vie ale nevie zatiahnúť zips ani viazať šnúrky. takže budeme dalej fungovať na lepakoch.

daniela 😀 ale dobre sme zvážili nie? 😉 ved ani my s mužom nepíšeme krasopisne. ja neviem písane vôbec. a tu neohybnu ruku zdedil po mne a ja som to zvládla. kedže so junova šla som do školy ešte o 3 mesiace mladšia ako filipko a písať som sa naučila. dnes fakt veľa vymyšľaju. mne to pripadá že by boli najradšej keby dieťa prišlo do školy a vedelo čítať písať prípadne aj malú násobilku.

majina.b
22. jan 2009

aj my sme boli na zápise

postrehy som popisala v inej teme, nebudem sa opakovať
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

šnurky si vie zaviazať, s oblečenim je to horšie, ale nakoniec sa aj oblečie, ale obliekame ju my,
cop do gumičky si zopne, ale taky kostrbaty,.

Aku školsku tašku ste kupili resp. kupujete?

abetka
22. jan 2009

my sme kupili Topgal a aj peracnik 😉

bodka13
22. jan 2009

...čítam že klednu /knedlu/ majú skoro všetky deti 😀 ...my mávame niekedy aj samál /salám/
a starší syn si vymyslel vlastné slovo "pres" vláčik=cez koľajnice,Davidkovi sa často podaria slová s čudnými koncovkami:povju=povedia,hovorju=hovoria,...

šnúrky si poriadne nevie uviazať ani Maťko a to je už tretiak...veď sú topánky na lepačky 😉
Davidko sa obliekať a vyzliekať vie,teraz asi posledné 2 mesiace zvláda zips...no všetko urobí iba keď sa mu chce,inak nevládze a bolia ho ruky 😀 ...má to dobre premyslené 😵

tašku sme ešte nekupovali,ale pri Maťkovi sa nám osvedčila taška ModanWorld-orthopedic bag,vyzerá ako ruksak ale je vystužená na chrbte a má ho taký vytvarovaný,nie je ťažká keď je prázdna,má 4 priehradky rôznej veľkosti na zips,dve bočné vrecká na fľašu,reflexné pásy,spevňujúca konštrukcia a predný kryt s obrázkom sa dá dať preč a je z nej iba športový ruksak,umývateľná,je asi aj dosť kvalitná lebo ju má ešte aj ako tretiak...takže Davidkovi budeme kupovať túto istú 🙂

ka77ka
22. jan 2009

nam skolsku tasku priniesol jezisko ku svokrovcom..taka klasika.na prvy rocnik snad bude stacit.
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vRefer...