Základná škola Benková, Nitra - nadané deti

slniecko26
28. jan 2015

Prosím Vás má niekto dieťatko čo chodilo na túto školu? Chcela by som Vás poprosiť o Vaše názory na triedu pre nadané deti. Moja malá by tam mala nastúpiť od septembra ale stále neviem či robím dobre alebo nie ak ju tam dám. Malá je veľmi šikovná už prešla aj testami u psychologičky, ktorá ju pre školu odporučila. Bývame 30km od Nitry takže dochádzka bude asi trošku náročnejšia ale nevadí nejako to zvládneme. Budem veľmi rada ak sa so mnou podelíte o Vaše skúsenosti s uvedenou školou. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem 😉

mimanr
21. mar 2016

@vladka77 aha,ok, dakujem

slniecko2
22. mar 2016

@koninaa zdravím, chcem sa opýtať ako to funguje na vašej škole. Môj prváčik chodí na škultétyho a tam majú malé 5 minútové prestávky a veľkú 15 min. Pritom celý čas musia sedieť v lavici a jesť. Nemôžu sa prechádzať, aby sa ževraj stihli najesť a nerobili neporiadok. Môj návr, aby sa deti prechádzali aspoň po chodbe, bol zamietnutý. Tak som zvedavá, či to takto funguje aj na iných školách v Nitre. Ďakujem za odpoveď.

maximmaxim
17. nov 2016

@vladka77 ,,,mozem sa Vas spytat,,,,chodi Vase dieta na Benkovu do triedy pre nadane deti,?,,,oprosim Vase skusenosti,,,ak mozem,,,,velmi mi pomozete,,,dakujem

vladka77
17. nov 2016

ahoj, syn je teraz druhák vo VIN triede na Benkovej. MOja skusenosť - nemenila by som.
Veľa ľudí ma odhovaralo pred nástupom aby som ho tam nedala ale som rada, že som sa nenechala odhovoriť. Učia sa podľa osobitných noriem. preberaju normálne učivo + niečo naviac a aj z vyšších ročníkov. No ak dieťa na to intelelktuálne nemá a je to len ctižiadostivosť rodičov (nietorí rodičia predčasne dieťa čítať, písať alebo počítať...) dieťa časom nebude stíhať. V triede su rozdelené deti na dve skupiny na matematike a SJ, aby sa nebrzdili, na deti šikovnejšie a tie ktoré potrebujú na prácu trochu viac času. Je to super vymyslený systém. Takže ak dieťa na to má jeto super varianta. Určite odporúčam.

dupinka
18. nov 2016

Môj syn chodí na Benkovú, ale do riadnej triedy, aj keď už pri predškolakej depistáži mi vyšli testy, že je nadaný. A teraz sme boli na CPP aP, kvôli "poruche sústredenia" a zistilo aa, že je intelektovo nadaný. Ale ani my ani psychologička nám tú triedu neodporúčala. Jednak kvôli zmene kolektívu a tiež poznám viaceré (nie všetky) deti, ktorým chýba autorita, sú namyslené a cítia sa naveľa opeoti iným. Pritom viem, že mnohé tam ani nemajú čo byť... ale tak na naplneniw triedy, ak čo len teochu splňali na minimum normu a mali záujem, išli.
Denný režim výučby nepoznám. Ale iate to pre ne bude náročné zaradiť sa do normálneho vyučovacieho procesu, hoci aj na 8ročnom gymku, kde už to nie je o tom, čo mi ide-nejde, debaty na koberci,.... ale o makaní.
Možno majú výhodu individuálnejšieho prístupu, ale dnes aj šikovná a vnímavá učiteľka v bežnej triede dokáže podporovať šikovné dieťa 😉

maximmaxim
18. nov 2016

@dupinka
@vladka77 dakujem,,,,rozhodujeme sa,,,

angiene
1. dec 2016

Ahoj, aj ja mám syna na Benkovej, vo VIN triede. Je už na druhom stupni a viem, že sme spravili dobre, že sme sa rozhodli pre tento typ vzdelávania. Ja netvrdím, že je tu všetko "ružové". Aj tu sú isté negatíva, ale môjmu synovi škola vyhovuje. Viem tiež porovnať vzdelávanie nadaného dieťaťa so vzdelávaní na bežnej škole - staršie dieťa má tiež IQ vysoko nad priemer a vzdelávalo sa na na bežnej škole.
A teraz niekoľko pre a proti VIN ( je to môj subjektívny pohľad, nie odborná analýza 😉 )
Medzi hlavné prednosti radím hlavne možnosť individuálneho prístupu k deťom. Niekto môže namietať, že dobrá učiteľka sa individuálne venuje aj deťom v klasickej triede. Môže. Ak však má v triede 24 prváčikov, môže sa snažiť koľko chce, jednoducho už z časového hľadiska je nemožné venovať sa každému dieťaťu tak, ako keď má v triede detí 12. Aj vo VIN triedach sa nájdu detičky, ktoré v niektorom predmete vynikajú a v inom ich treba potiahnuť. Tu sa mi javí ako výhoda to, že deti sú v mnohých predmetoch delené na skupiny, aby mohli ísť potrebným tempom - či už je to na jazykoch, alebo na matematike. Preberajú to isté učivo, ale iným tempom. T.j. deti, ktoré sú v učive popredu, sa na hodinách nenudia, sú v homogénnej skupine detí na podobnej úrovni a naopak, deti, ktoré potrebujú na predmete popracovať, nie sú frustrované tým, že musia niekoho dobiehať.
Páči sa mi i samotný systém vzdelávania - hlavne príprava a prezentácia čiastkových projektov na jednotlivé predmety i práca na ročníkových prácach. Deti sa učia hľadať informácie, spracovať ich a odprezentovať ich pred publikom. Vzdelávanie tu teda nie je len memorovanie. Je to hľadanie informácií a prepojenie s bežným životom. Na druhom stupni majú deti dokonca predmet, zameraný na tvorbu projektov. Na prvom stupni bol zaujímavý predmet Obohatenie, kde sa decká venovali rôznym témam.
Využívanie IT techniky je už bežné asi na každej škole, ZŠ Benkova má však aj tu mierne "navrch"- je v projekte "škola na dotyk", pedagógovia sú vyškolení, je tu tabletová trieda, ktorú žiaci využívajú na rôznych predmetoch....Škola je dokonca školiacim strediskom pre tento projekt. Interaktívne vzdelávanie je tu samozrejmosť.
Za najväčšie plus na tejto škole však jednoznačne považujem zloženie pedagogického zboru. To, ako sa dieťa v škole cíti, je do veľkej miery závislé od učiteľov. A tu sú naozaj ľudia jednak pedagogicky zdatní, vyškolení pre vzdelávanie detí, ktoré majú nielen vyššie IQ, ale zároveň si so sebou nesú isté špecifiká v emocionálnej a sociálnej oblasti, ale hlavne sú to ľudia, ktorí majú srdiečko na správnom mieste.
To bolo len niekoľko plusov VIN tried.
Ale aby to nebolo len o prednostiach.
Za malé negatívum považujem domácu prípravu do školy. Ak si odmyslím projekty, decká sa doma v podstate nemusia učiť. Hlavne na prvom stupni. Domáce úlohy takmer nemajú a v drvivej väčšine sa učivo nalepí na nich už v škole a akosi nemajú potrebu si doma ani len zopakovať učivo. Za negatívum to považujem hlavne kvôli štúdiu na strednej škole, keď budú donútené sa do školy pripravovať systematicky a im ten systém chýba. Knihy a zošity poväčšine ani domov nenosia, keď sa ich spýtaš, čo sa majú učiť, tak nič 😲 . Ale to je zas aj o rodičoch, ako sa k tomu postavia a či sa deťom venujú.
Treba tiež rátať s tým, že dieťa musí chodiť do školy o niečo skôr, začínajú o 8:45 Komunitou. Ale to až také negatívum nie je.
P.S. Často sa stretávam s narážkami typu " keď má niekto prachy, dostane decko aj do VIN triedy, tri štvrtiny detí tam nemajú čo robiť a pod. Netvrdím, že sa to nedá. V dnešnej dobe je možné všetko. Treba si však uvedomiť, že každé dieťa prechádza pred prijatím testovaním v PPsP. A ak je táto škola pre niektorých rodičov len otázkou prestíže a "dopomôže " nejakým spôsobom svojmu dieťaťu, aby sa sem dostalo, uškodí jemu. Ale to už je iná téma. Tak isto, ako povyšovanie sa detí, arogancia, či náznaky šikany. S tým sa žiaľ stretávame všade a tvrdenie, že decká z VIN triedy sú drzé, arogantné a tvária sa, že sú niečo viac, považujem za neadekvátne. Je to hlavne o výchove, o tom, aké morálne hodnoty deťom od útleho veku vštepujeme, nie o tom, do akej triedy chodia.

vladka77
1. dec 2016

@angiene úžasne si to napísala, plne s tebou súhlasím. Smutné je, že tie negatíva šíria zväčša ľudia, ktorím tam deti nechodia.

maximmaxim
1. dec 2016

@angiene dakujem,,,,ako som uz pisala , rozhodujeme sa,,,ale na 80% som za,,,,,rozhodujem sa na zaklade doporucenia psychologicky, ktora mojho syna testovala teraz v oktobri,,,isla som za nou skor ohladne jeho spravania,,,emocnych vykyvov,,,atd . atd,..po par sedeniach a testoch mi povedala,,ze urcite patri do takejto triedy a odporuca ma prihlasit ho tam od septembra, ze uz teraz tam patri.....tak chcem vediet nazory rodicov, ktori uz tam svoje deti maju,,,,aby sme sa vedeli dobre rozhodnut,,,do septembra mame cas,,,
Chcem sa este Vas spytat, ci je aj moznost, ze dame ho do tejto skoly,,,,a nahodou by mu to nevyhovovalo,,,da sa prestupit na normalnu ZS ? ,,,hmmm,,,i ked sa zamyslam,,,nema mu to preco nevyhovovat,,nevie to porovnat,,,,a pre neho bude toto asi normalna skola,,,,asi sa nebude zamyslat,,,mozno neskor,,,, <<??????,,,, Dakujem

angiene
2. dec 2016

@maximmaxim Syn mal spoluziaka, ktory s nimi chodil od prveho rocnika. Zlaty, velmi sikovny chlapec a zalroven hokejista telom i dusou. V tretom rocniku prestupil na Nabrezie Mladeze do sporovej triedy. Vo stvrtom rocniku sa vratil naspat na Benkovu - (dochadzanie a niekolko fazove treningy boli dost narocne), aby nasledne po piatom rocniku odisiel na 8 rocne gymnazium. Cize podla mna prestup do beznej skoly by nemal byt problem. Viem o chlapcovi z inej triedy, ktory jednoducho system vzdelavania na Benkovej nezvladal a rodicia zvazovali, co je vhodnejsie, ci ho nechat tu trapit sa a byt vzdy medzi poslednymi, alebo ho prelozit do klasickej triedy. Nakoniec prestupil v ramci Benkovej do klasickej triedy, kde patril k tym lepsim a teraz je uz na gymnaziu. Ale v drvivej vacsine sa prestupuje skor z beznej skoly do tried pre VIN, ako naopak. Do synovej triedy od prveho rocnika prisli takto tri deti. Jeden chlapec dokonca az v siestej triede.

maximmaxim
2. dec 2016

@angiene dakujem,,,,,stale mi to vrta v hlave,,,,,nechcem urobit zle rozhodnutie...

dupinka
2. dec 2016

@maximmaxim ak sa aj rozhodnete dať ho do triedy VIN, stále jw možnosť, ak to nedajbože nebude zvládať, prestúpiť do normálnej triedy... Chápem, že potom,by to možno bolo náročné skrz zmeny kolektívu, ale deti sa prispôsobujú rýchlo, vedia si nájsť kamarátov, a oni sa v rámci ročníka aj z videnia s ostatnými poznajú.

Opačný postup - z bežnej triedy do VIN je už podľa mňa náročnejší, nakoľko dobehnúť učivo (VIN preberajú viac), iný štýl práce,....

My práve riešime tento opačný problém. Čakáme na správu CPPaP a stanovisko školy.

Tiež sa bojím, ako to bide, aby sme neurobili chybu.

angiene
2. dec 2016

@vladka77 Ďakujem. Tiež si myslím, že hodnotenie a názory zo strany niekoho, kto do tohto systému vzdelávania nevidí a vyjadruje sa len na základe "Jedna pani povedala" je nevhodné. Sme však na verejnom fóre, kde má každý právo vyjadrovať sa ku všetkému. Takže im toto právo neberme 🙂 .
Myslím si, že ak niekto hľadá najvhodnejšiu alternatívu pre svoje dieťa, nebude si vyberať len na základe jednej - dvoch reakcií na fore. Je tu predsa i deň otvorených dverí, možnosť prísť do školy osobne, porozprávať sa s pedagógmi, pozrieť si web školy, aké aktivity ponúka a pod. Je to rozhodnutie, ktoré nadlho ovplyvní život dieťaťa, takže ak je rodič zodpovedný, so zdravým úsudkom a hlavne, ak prihliada na jeho potreby, schopnosti a možnosti, nakponiec bude jeho rozhodnutie správne. Či sa už rozhodne pre VIN, alebo pre klasickú triedu.

maximmaxim
2. dec 2016

@dupinka
@angiene dakujem vam ; rozhodujem sa, pretoze testy CPPaP mal teraz robene a pani psychologicka nam odporuca prihlasit ho do VIN triedy .Myslim, ze ste mi pomohli a prihlasim ho do tejto skoly. DAKUJEM a ak Vas este nieco napada; napiste mi prosim...

maximmaxim
2. dec 2016

@dupinka
Takze vy ste dali syna do normalnej skoly a ....su nejake problemy....odporycaju Vam ho teraz prelozit do VIN

vladka77
2. dec 2016

@angiene ja som to písala lan na základe vlastnej skúsenosti, keď sme sa my rozhodovali kam by so synom

dupinka
2. dec 2016

@maximmaxim syn je v normálnej triede, kde sa neustále vrtel, vyrušoval,.... Testy CPPaP namiesto očakávaného ADHD ukázali výrazné intelektuálne nadanie.
Čakáme na oficiálnu správu pre školu a neviem,ako sa k tomu postavia, keďže majú možnosť ho dať do VIN triedy, hoci aktuálne to psychologička neodporúčala... Uvidíme, aké postupy navrhne, či to učiteľka bude ochotná a schopná realizovať.

maximmaxim
2. dec 2016

@dupinka jasne,,,,a je teraz prvak ?

luciaalex
3. dec 2016

mam syna piataka vo VIN. ja sa teda nestazujem, som so skolou spokojna (hoci povodne som bola zasadne proti tomu, po rozhovore s p. zastupkynou pre VIN som zmenila nazor) ale poviem uprimne, system mi sedi hlavne kvôli mne - decka naozaj na prvom stupni takmer nemali ulohy (v porovnani s klasickými triedami, synovi skolkarski spoluziaci sa ucili a robili doma kopu uloh). teraz v 5. rocniku sice ulohy tiez de facto nie su, ale uz sa trochu ucia (myslim doma). co mne vadi je trochu liberalny postoj pedagogov (oslovovanie menom, tykanie a pod., ja si na zdvorilost trochu potrpim). a caste zmeny ucitelov, syn ma uz snad stvrtu anglictinarku, ak sa dobre pamatam. snad sa im to, ze nie su nuteni sa tak vela doma pripravovat, nevrati na strednej skole (lebo my neuvazujeme o prestupe na 8 rocny gympel, hoci niektori to takto riesia). v skole su mili, ustretovi (syn sportuje, ma vynimky z rozvrhu), decka su presne take iste "zle" ako ostatne, ziadne namyslene miniatury vedcov, ziadni elitari a snobi (to o nich hovoria hlavne ti, ktorých deti sa tam nedostali) ale besni chlapci co vyvadzaju lotroviny ako "klasikari" . za mna ano, ucite dam otestovat aj mladsie dietatko

maximmaxim
4. dec 2016

@luciaalex dakujem Vam 🙂

1sophie
9. dec 2016

Mám na škole už dve deti a tieto slová sú pre nerozhodnuté mamy, ktoré ešte nevedia, to, čo my, ktorým sem deti už chodia dávno vieme🙂...Nebudem sa veľmi rozpisovať o školskom systéme, veľmi dobre to tu bolo popísané už inými mamičkami, ktoré tu majú deti, my máme tiež veľmi podobné skúsenosti vo všetkom čo tu predo mnou pisateľky napísali, mimoriadne profesionálny prístup pani učiteliek, ich osobné zanietenie pre vec a ľudské vlastnosti...Za seba ako mamu môžem povedať len toľko, že majú moju plnú dôveru, že som im veľmi vďačná ako sa mojim deťom venujú a koľko svojej energie do toho vkladajú, že nie sú profesionálky s "chladným" odstupom, ale správajú sa k deťom matersky a majú ich radi...Moje deti o nich aj doma hovoria veľmi pekne a tešia sa do školy... V meste naozaj koluje veľa rečí o tom, aké sú tu otrasné decká, aká skupina VIP detí to je, ako sa všetci tvárime, že sme elita a kopa hlúpostí.Jediné, čo to vysvetľuje je závisť tých, ktorí o tom nevedia vôbec nič a ich deti sem nechodia, alebo sa sem nedostali.Nie je celkom pravda o tom, že tu nie sú domáce úlohy.Mám syna druháka a úlohy bývajú tak 2-3krát do týždňa, na najviac pol hodinu domácej prípravy,čím škola dokonale dodržiava odporúčaný štandard domácej prípravy dieťaťa.V škole sa s deťmi pracuje tak ako sa má, preto deti veľa vedia už z vyučovania a my rodičia nemusíme doma po ťažkom pracovnom dni suplovať ešte úlohu učiteľa.V tejto debate nezmeníme katastrofálny personálny stav v našich školách, ale možno sa pár deťom podarí sem dostať a budú mať lepší štart do života, ako zbytok ostatnej populácie, ktorá ani netuší, na čo všetko by mala mať v škole nárok.Ak dieťa chodí do bežnej školy, decká sa bežne učia doma aj 2-3 hodiny denne, čo nielen ja považujem za totálne zlyhanie vzdelávacieho systému a presúvanie zodpovednosti za výuku na plecia rodičov.Dokonca o tom hovorí aj nedávne medzinárodné zhodnotenie aj nášho všeobecného školského systému ako takého-škola sa spolieha na domácu prípravu aj tam, kde by vôbec nemala, neviem, na čo máme toľko škôl a ide do nich toľko peňazí, keď decká sa musia učiť toľko doma..Hovorím aj o konkrétnych prípadoch známych z môjho okolia, pričom sú to rodičia VŠ, deti veľmi šikovné(poznám ich).Na tejto škole sa všetko vymyká slovenským štandardom, deti sú naučené už keď idú domov, nikdy som nezažila aby sa učiteľka alebo vychovávateľka k deťom správala zle, komunikujú spolu rovnocenne, deti sa môžu pýtať, môžu oponovať-majú právo na svoj názor, ak je opodstatnený sa o ňom diskutuje, nikto na nich nekričí,dokonca aj náročnejšie situácie zvládajú bez kriku a trpezlivo.Som alergická na chladný nezáujem, vrieskanie po deťoch(ani nám by sa asi nepáčilo, keby na nás šéf kričal), na ľahostajnosť voči záujmom dieťaťa, ktoré sú bežné na "normálnych" školách, ale určite nie tu. Ak niekto má šikovné dieťa, ktoré sa potrebuje ďalej rozvíjať, jediné miesto s vysoko nadštandardným prístupom v NR je táto škola.Určite by mohlo byť aj viac podobných alternatív, nechápem prečo sa v iných mestách rozbehlo veľa projektov súkromného školstva, v NR máme stále len štátne základné školy ktoré sa o nič nemusia snažiť a to je škoda. To máte ako so zdravotníctvom.Kto bol na súkromnej klinike a v štátnej nemocnici,veľmi rýchlo pochopí, kde je rozdiel.Podotýkam, že nie v platení, lebo to ide cez poisťovne všade.Kvalita a profesionalita by mala byť aj v školstve samozrejmosťou.

maximmaxim
11. dec 2016

@1sophie dakujem,,,,urcite ste mi pomohli v rozhodovani,,,,,

attena
23. mar 2018

@1sophie mozem vediet na ktorej skole sa to deje to vrestanie na deti,musime na zapis a rozhodujem sa medzi benkovou a nerada by som dieta dala na tu kde su taky ucitelia

leonie28
5. jan 2019

Dobry deň prosím Vas viete mi odporucit ktora zs v nitre pre prvaka?

efelinka2002
29. jan 2020

Ahojte, je tu aj taka maminka, ktorej dietatko ma Aspergerov syndrom alebo ADHD a chodi na Benkovu? Dakujem.

dupinka
30. jan 2020

@efelinka2002 máš správu

nokiae72
10. apr 2024

@maximmaxim dobry den. Mozesm sa spytat ako ste sa vtedy rozhodli a ci ste ho dali do vin triedy ?