Združenie rodičov školy. Je poplatok povinný?

pd900bo
13. jan 2009

ahojte.. potrebovala by som vediet ci je prispevok do ZRŠ pre rodičov povinny alebo dobrovolny, tak isto jeho vyska, ked sa rodic rozhodne nezaplatit alebo zaplatit len polovicu.. neviem to nikde najst

nasla som na google nejake stanovy len netusim ci tie stanovy platia pre vsetky skoly alebo si ich napisala konkretna skola

dakujem za info

zuzana76
14. jan 2009

sassi vyuzivame, ale vsetko sa tak neda, niekedy vidim nejaku zaujimavu knihu a chcem ju, tak si ju jednoducho kupim a vyuzivam na vyucovani.Radia mame nastastie skolske, ale kolegyna vyuziva svoje, lebo sa jej viac pozdava 🙂

sassi
14. jan 2009

to aj ja kupima potom skušam, či aspon časť nepreplatia zo ZRPŠ, alebo riaditelka, ale väčšinou nepreplatia ☹

zuzana76
14. jan 2009

sassi, no oni sa boja, ze by sme chceli stale viac a viac, vies ako to je, das prst a vezmu celu ruku 😀 , co keby sme tak nahodou zaziadali okrem knih aj novu kniznicu do kabinetu, alebo nebodaj novy nabytok 😀

zuzana76
14. jan 2009

a inak aj podla mna je ten prispevok povinne-dobrovolny, ved ked sa uz raz odsuhlasi jeho vyska a zistuju sa ziaci zo socialne slabsich rodin, tak naco by to bolo? kazdy by dal kolko by chcel a neurcovala by sa jeho vyska.

sassi
14. jan 2009

u nas na ZŠ platia len 2 surodenci, takže ak ma niekto na škole viac detí, zaplatí len za dvoch äale čerpaju všetci
a tiež sa odpušťa ak dieťa donesie papier zo sociálky, že su sociálne odkazana rodina

tiež sa to stanovuje v porovnaní s inými (podobnými) školami v našom meste - takže aj tento faktor do toho vstupuje

platíme relativne malo, ale taktiež ma Rada rodičov penieze z 2% daní, takže preto je to takto menej
Ja myslím, že čím manšia škola, tým vyšší je poplatok - lebo sice je žiakov menej, ale niektore naklady sa tym neznižuju (napr suťaže - aj na menšej škole predsa budu prvé tri miesta, alebo sa odmení len ten najlepší)

bodka13
14. jan 2009

sassi 🙂
u nás je to tak že ak je na škole súrodenecká dvojica platí sa iba raz,tento šk.rok sa platilo 250 alebo 300sk(nepamätám ktorá suma je školy a zo škôlky)

sassi
14. jan 2009

no na našej ZŠ sa platí v porovnaní s inými školami relatívne malo, takže ak aj su surodenci, spolu zaplatia 300 a to nie je vela 😉

kocurik16
14. jan 2009

myslím,že z toho mála čo sa vyzbiera za rodičko by sa škola neopravovala,ale asi aj z tých peňazí tam niečo ide.Ved tie školy sú v dezolátnom stave a jedná sa o bezpečnosť našich detí a natom sa nedá šetriť.
My sme tento rok na zs učebnie na jazyky nekupoveli,to platila škola s tým že ich v júni vrátia,kupovali sa iba pracáky.

Triedny fond využívajú na kino ,divadlo všeliaké výstavya pod.Platili sme 200 korun aj tam a ked lidtok do kina stojí okolo 60 Sk/2eur/ tak to ani neni veľa.

sassi
14. jan 2009

v dcerkinej škole min. rok kupovali akýsi stroj do jedálne
rodičia, čo s adeti nestravuju, boli aj proti ... ale kedže sa väčšina stravuje, potom to prešlo, bolo to aj dosť drahé, tak sa prispievalo
ale starva sa naozaj zlepšila

nikdy to nie je celkom spravodlivé, ale rodič to aj tak musí brať - jednemu sa prispeje na toto, inému na iné
napr. aj nie všetci idu na plavecký alebo lyžiarsky kurz, nie všetci chodievaju na suťaže
ale u nas sa fakt snažia byť spravodliví, posuduje sa , kolko detí sa danej akcie zučastní, aby sa financovala niečo aj pre 1. stupen, niečo pre 2. stupeň ZŠ, aby v tom bola kultura, šport aj vzdelavanie ... teda aby každy z toho aspon trochu profitoval

ale tak predsa škola za to nemože, ked je dieťa pasívne a nevyužije ponukane možnosti ... a rodič sa potom tvári, že nechce zaplatiť 😒 lebo platí zbytočne a za nič

pd900bo
autor
14. jan 2009

dakujem za prispevky aj som si myslela ze to bude dobrovolne povine.. mne nejde o to aby som nezaplatila, lebo nie sme socialne odkazani, ale ta suma sa mi zdala prehnana.. vy tu pisete ze sa zo zrš platia rozne veci..no moj syn je na skole uz 4 rok a kazdy vylet, autobus, kino, exkurziu, lyziarsky atd sme si pekne zacvakali a boli to nemale sumy.. na poslednom rodicku sa vsetci rodicia v triede ohlasovali za neuveritelnu sumu za autobus na vylete

na konci roka zase platime podla mna dost vela za akoze znicene ucebnice a cez šk. rok sme okrem ucebnic na jazyky kupovali tusim aj dejepis , ale nevierm to presne nejaky takyto predmet to bol no co uz

sassi
14. jan 2009

pd800bo, tak to je potom zvláštne 😒
ked sa skaladáte 800,- tak by ste to mali aj na niečo vidieť ...
u nas sa napr na vstupenky vyberá vždy len polovička a polka ide zo ZRPŠ
na lyžiarsky je to 7000,- na celu skupinu ( a ide tak 40 detí)

ale vylety a exkurzie si tiež platia decká samé

titkovamiriam
14. jan 2009

tak my to mame dobre lebo skola ma kopec sponzorov dopravu si deti skoro nikde neplatia,ucebnice nekupujem vobec len najstarsi teraz zhanal ucebnicu autoskoly a na jazyky len pracovne zosity.

pd900bo
autor
14. jan 2009

tak to ziram .. ze sponzorov.. 😕

ja viem ze tie prachy idu na skolu /maju tusim viac pocitacov, nove wc../ len to neustale platenie ma privadza uz do zufalstva..

titkovamiriam
14. jan 2009

je to strasne akokeby nestacilo kolko potrebuju pomocok 😠

zuzana76
14. jan 2009

pd, ale ved ani studium nie je zadarmo a bohu zial dnes sa bez zaplatenia nikde nepohnes, tak tych sponzorov to ziram aj ja, a ze doprava zadarmo, tak to asi vela vyletov nepodnikaju, neviem kto by nam dal dopravu zadarmo napr do takeho Nemecka do druzobnej skoly, alebo na nejaky vylet, ved aj tie firmy chcu len zarobit, ale v podstate sa snazime zhanat co najlcnejsie.

Ja neviem, mne sa tych 800 sk nezda az tak vela a okrem toho si to mozu rozdelit a zaplatit na 2x po 400 sk

napr exkurzie u nas decka mali aj 5-6x do roka, rozne muzea, zavody a podobne, ved aj ten autobus je dost drahy a neviem sice kolko platili ale nejake horibilne sumy to neboli a zase niektori rodicia to aj vyzaduju, stale chcu nejake akcie, take predstavenie, onaku exkurziu, ples, maskarny ples a to vsetko stoji predsa peniaze. Ale dost vela akcii bolo volitelnych, to znamena, ze isli len deti, ktore sa prihlasili a ostatni sa zatial ucili, takze kto napr na tu exkurziu nemal, tak neisiel, alebo ak ho ta oblast nezaujima.

titkovamiriam
14. jan 2009

inak u nas ked dieta nechce nemusi ist nikam,michal mal uz dost vyletov na devin a hradu tak som napisala ospravednenku a bolo

zuzana76
14. jan 2009

ved ani u nas nemusi ist, ale musi sa pekne krasne ucit 😀 , proste sa pospajaju tiredy, napr, ak z jednej triedy neislo 12 ludi a zdruhej 14 ludi na nejaku exkurziu, tak im urobia nahradny rozvrh hodin, ale ako pises Miriam, mnohi rdicia napisu ospravedlnenku

sassi
14. jan 2009

u nas sa robia väčšinou triedne vylety
ale z Nemčiny robíme každy rok exkurziu do Viedne, mame to cez 200 km a platia 600,- SKK aj s tým, že nejaká odmena ostane vyučujucim, čo to organizuju. Ale ked sme robili cez CK tak to bolo o dosť drahšie, takže zabezpečujeme všetko sami

Ide vždy 1 autobus (aj to máme neikedy problem naplniť, rodičom sa to zda vela 😕 ) a ostatní sa samozrejme učia.
Podobne exkurzie robia aj z ostatných predmetov a ak nejde komplet nejakáý trieda, tak sa spraví vyber a osotaní pekne do školy ... to by sme kam prišli, keby stale odpadávalo 😒

ress
29. okt 2012

Ahojte, je to už staršia téma, ale chcela by som sa opýtať, či zrpš poplatok je stále nepovinný. Či sa niečo zmenilo? Existuje na to aj nejaký zákon?