Ostala som sama s dvomi deťmi

5. mar 2022

Prosím o radu. Nikdy by som nečakala, že sa dostanem do takejto situácie. Ale ostala som sama s dvomi deťmi. Teda jedno mam a druhe je ešte v bruchu. S partnerom sme sa rozišli. Proste to bolo už neúnosné.. nechodil domov a ak áno tak v noci a opitý.. vedela som, že ma kladný vzťah k alkoholu, no ukázal sa až teraz. Robi to kedy druhý deň. Ja už viac nevládzem sa trápiť. Doma sa neustále hádame, malý sa skrýva pod stôl, lebo sa boji... prosím ženy, tie co ste ostali same s dvoma deťmi, ako to zvládate? Ako zaplatíte byt a mate ešte aj na stravu ? Mam 2 mesiace čas odtiaľ odísť, lebo v byte je vložená moja kaucia, ktorá pokrýva 2 mesiace nájmu. Ale čo potom neviem.. najmy sú neskutočne drahé, ak by som dala dieťa do jasli a zaplatila ich z rodičovského prispevku, tak by mi výplata nevyšla na nájom a stravu. Povedzme si na rovinu, že na východe v obyčajnej práci zarobí človek max 600 eur mesačne.. ak je aj nájom v nejakej garsónka 30 eur, tak ostáva 300 na stravu, škôlku, oblečenie.. neviem si to predstaviť.. s detmj mi nemá kto pomôcť, nemám nikoho.. zvažujem ešte odísť do zahraničia. Ovládam jazyk plynule... boze to som ale dopadla. .. mala som v plane urobiť sj externe vysokú školu popri deťoch, teraz asi budem robiť cely život už len predavačku.

deti95060810
5. mar 2022

požiadaj súd o určenie výživného na deti a aj na teba... si tehotná , do práce nemôžeš, otec dieťaťa je povinný ti prispievať...koľko rokov má staršie dieťa? si na RD?

autor
5. mar 2022

@deti95060810 ale my nie sme svoji. A podla mňa mu určia minimálne výživné, lebo síce zaraba normálne ale na zmluve ma nejakých 200 eur... staršie dieťa bude mať tri roky, som na RD a asi by mi mala vyjsť materská na ďalšie, dúfam.. takto by som vykryla aspoň prvé mesiace..

deti95060810
5. mar 2022

to nevadí že nie ste manželia... čakáš jeho dieťa a nepracuješ...je povinný prispievať na tvoju výživu ... zarába 200e? to mu akože ktorý sudca zožerie.... však tebe bude dobré každé euro...

miadi
5. mar 2022

Aky jazyk ovladas? Kam by si chcela ist ? V ktorom mesiaci si?

autor
5. mar 2022

@miadi som v 6. Mesiaci, ovládam nemecký jazyk. Par rokov som tam žila.. mam pocit, že tam to majú matky s deťmi ľahšie :( bože nikdy by som nečakala, že sa práve ja ocitneme v takej situácii. Ešte teraz som mu vzala mobil a dopisuje si tam s kolegyňou. Ja sa starám doma o nášho syna a on si chodí na kávičky atď. Ja sa cítim hrozne, neviem to ani opísať..

mina0202
5. mar 2022

Preboha je mi to veľmi ľúto ale úprimne
Koľko máš rokov?

miadi
5. mar 2022

Urcite maju. V roznych krajinach to maju rozne socialne poriesene. V uk 🇬🇧 dostavaju single matky byvanie ( preplateny podnajom v plnej cene niektore dokonca dostali socialny byt .. ) v nemecku tiez single rodic dostava viac € .. len aj tie naklady na ziviot su vyzsie. K rodicom nemozes ist ? Keby si bola len na zaciatku teho ale ty za 2-3m porodis nestihla by si ani v zahranici nic nasetrit zarobit je to take nerealisticke , Mala by si poziadat o vyzivne a tusim mas aj narok na nejake € na vydavky okolo teho a porodu . U rodicov by si sa mohla rok dva venovat babatku .. a potom riesit job

autor
5. mar 2022

@miadi ďakujem, nie k rodičom ísť nemôžem. S mamou sa absolútne nerozprávam... otec byva so svojou novou rodinou, nie je tam miesto ani pre mňa, nie to ešte moje 2 detičky. Rozmýšľam ísť na par mesiacov do garsónky, odložiť peniaze z materskej a potom ísť do zahraničia aj s deťmi. Mala by som mať tým pádom niečo na začiatok. Tak isto by som mohla ostať ešte 2 mesiace v tomto byte, pretoze je tu moja kaucia , ktorá pokryje 2 mesiace nájmu. Np dlhšie určite nie, tento nájom by bol pre mňa samu velmi dráhy. No nemôžem sa na toho môjho už ani pozrieť.. na druhej strane aj si zbaliť veci a zo dňa na deň odísť je pre mňa veľmi bolestivé. No asi mi nič iné neostane. Určite to aj chudák malý vníma aká je tu atmosféra a vníma aj naše hádky. Nikdy by som nepovedala, že takto dopadnem.. chcela som podať tento mesiac prihlášku na vysokú.. môžem na ňu zabudnúť

miadi
5. mar 2022

Inak na ten odchod do zahranicia s detmi budes potrebovat suhlas ich otca. Skoda ze u rodicov nemas ziadnu pomoc a co nejaka babicka ? Tak Asi tam este Bud tie 2m. A nech ide on niekde.. alebo sa mu vyhybaj nehadaj sa ignoruj.

elizabet173
5. mar 2022

ak stále bývaš v byte s priateľom a dieťa sa bojí, snažila by som sa odísť okamžite do tej garsónky, ako si spomínala, kašlala by som na kauciu. Do zahraničia by som neuvažovala odísť, predpokladám, že otec detí by ti ani nedal súhlas. Ale snažila by som sa využiť to, že ovládaš jazyk už popri MD, hľadať si lepšie platenú prácu. Nemusíš sa sťahovať do zahraničia, môžeš sa sťahovať v rámci Slovenska, keď nemáš podporu a pomoc od rodiny, tak ti môže byť jedno, kde bývaš.

sante81
5. mar 2022

Pozri možnosť práce z dome, kde využiješ nemecký jazyk, určite by sa nejaká práca našla, aj keď popri deťoch komplikovane. Držím ti palce 🍀

sasitimi17
5. mar 2022

S tým zahraničím pozor, predpokladám že otec dieťaťa nebude veľmi súhlasiť aby si ho tam vzala a tu nastáva problém…
Využi že vieš jazyk, neviem aké máš vzdelanie ale isto nájdeš nejaké ponuky aj z domu čo budeš môcť robiť.
Ale je mi to ľúto že si ostala vlastne úplne sama bez pomoci… nemáš ani kamarátku, nikoho vôbec ?

liljana
5. mar 2022

Ten odchod do zahranicia sa mi moc nezda. Keby to fungovalo tak, ze sa staci prestahovat tehotna do Nemecka, nepracovat tam a poziadat tam o socialny byt, vysoke prispevky, tak by tam uz boli uz vsetci romovia z vychodu prestahovani.
Minimalne aspon sa casom prestahovat niekam blizsie k Bratislave a zarobit aspon 1200 eur. Ale to najskor az potom, ked druhe dieta bude vacsie. Zit na vychode samozivitelka s detmi je katastrofa. Na dobru pracu nemusis mat VS, ak ti to trosku pali.

slavkadi
5. mar 2022

Ak vieš dobre nemčinu, môžeš popri RD zarábať z domu, prekladať, doučovať. Zaregistruj sa v nejakej prekladateľskej agentúre, ale budeš potrebovať živnosť. Alebo ponúkni doučovanie pre žiakov, či už doma alebo online konverzácia. A určite odíď čím skôr, a začni od zaciatku, bude to ťažké, ale aj pre syna lepšie. Držím palce!

mogaa
5. mar 2022

nuž sama s 2deťmi v zahraničí tiež nič moc....nikto ťa tam nebude čakať s otvorenou náručou a život s 2deťmi je drahý aj tam.....nechápem ako si si urobila druhé dieťa s takým mužom a ešte ak nemáte nič vlastné ale prenájom.....dočasne možno azylový dom, neskôr deti škola/škôlka a ty do práce...ale asi nie východ Slovenska, ale západné Slovensko tam je práce dosť...ideálne nejaká bližšia dedina/mesto pri BA alebo Trnave, prenajať si tam bývanie a aj škôlku a jasle tam zoženieš skôr ako v BA....

mabenn
5. mar 2022

preboha zena...vedela si ze ma kladny vztah k alkoholu, no ukazalo sa to az teraz? si tehotna 6 mesiacov, s druhym dietatom, s priatelom nie manzelom, nemas kam ist...o par mesiacov rodis, starsie dieta ma 3 roky, toto chces dat sama v zahranici, lebo tam to maju matky "lahsie"? urcite? toto uz vobec nechapem "chcela som podať tento mesiac prihlášku na vysokú" - to si vymyslela pri akom plane, ze ti kto tie deti postrazi on? neviem naozaj, ci situaciu opisujes ako prilis vyhrotenu alebo si naozaj dokazala riesit 2 deti v situacii absolutneho nezabezpecenia a myslis si ze odchodom do zahranicia toto vyriesis...

lukina20
5. mar 2022

Za mna osobne bez veci z praktickej stranky:
1, ok si v tom byte este 2 mesiace, tak poriadne to tam pretried, aby tam po vas neostala ani len ponozka, bars co vsetko sa vam zijde
2, dostavas ten tehotensky prispevok, co teraz dostavaju tehotne pred narodenim dietata?
3, plynula nemcina neviem ci bude na prekladatelstvo, tam asi musis mat certifikat, ale na doucovanie urcite ano… hned si vycap inzeraty, kde sa da, hadam sa niekto ozve
4, vybavicku pre dieta mas? Ak nie pozeraj tuto modreho kona alebo fb je plno maminiek, ktore veci bud predaju za symbolicku sumu alebo daruju, kolko krat veci par krat nosene v dobrom stave
To iste plati aj u kociku
5, nerozmyslala si nadtym, zeby si si privyrobila napr. Opatrovanim inych deti? Vela mamiciek potrebuje postrazit dieta na jeden/ dva dni v tyzdni po pripade par hodin, vsak kazde euro sa zijde
6, urcite sudne ziadat vyzivne na seba ked si tehotna s jeho dietatom, na to trojrocne dieta a po porode na obe deti plus seba! Aj kebyze neviem co ma urcit sud kazde euro ti bude dobre
7, smiem sa opytat, preco sa nebavis s mamou? Mama je len jedna chapem, ze ste mali asi problemy, ale slobodna mamicka s dvoma detmi potrebuje pomoc od niekoho to nejde len tak… po pripade nemas dobru kamosku v okoli, ktora by ti pomohla?
Ak nie vygoogli si nejaku neziskovu organizaciu vo vasom meste, ktora pomaha tyranym zenam, zenam v nudzi s detmi, obrat sa na nich so ziadostou o pomoc, myslim, ze ti poradia, okrem toho sa tam zdruzuju matky s detmi v podobnej situacii urcite si pomahaju a podporuju sa navzajom
Drzim palce!

lucka_ke
5. mar 2022

hľadaj ubytovanie v krízovom centre pre matky s deťmi a na súde požiadaj o zverenie dieťaťa do svojej opatery + plus nech ti partner platí výživné, všetko čím skôr však o chvíľu rodíš

katarina4141
5. mar 2022

Mas narok na vyzivne pre seba ako slobodnu matku. Daj si do googlu " vyzivne na slobodnu mamicku " a + vyzivne na dieta.
Sud nebude zaujmat ze " zaraba len par drobnych ".
Aj na sude vedia ako tie veci funguju a ze papier znesie.
Mozu mu povedat ze nech si najde lepsie platenu pracu nakolko ma 2 deti o ktore sa ma starat ( resp. platit )
Nehladaj dovody ako je vsetko zle a neda sa zit takto.... hladaj sposob ako to zmenit. Utekat do zahranicia mozes kedykolvek. Vyries si tieto veci, ziadaj o to naco mas narok .