Presťahovali by ste sa sama s 2 deťmi do Španielska?

14. apr 2024

Presťahovali by ste sa niekto sama s 2 deťmi vo veku ZŠ do Spanielska? Reč viem a deti by sa naučili rýchlo. Sú šikovní, o nich sa nebojím. Bojím sa jedine toho, že by som si našla iba malo platenú prácu, musela by som viac pracovať než tu (v Západnej Európe) za aj na tie pomery horší peniaz. Už som tam kedysi ako študentka žila a cítila som sa na správnom mieste v Južnej Európe. Keďže aj zo Slovenska sa chce veľa ľudí sťahovať, mohli by sme podiskutovať a podporiť sa

lucik194
14. apr 2024

no pokial nemas nejaku naozaj super zaujimavu špecializáciu v ktorej robis, vela pracovnych ponuk necakaj,

v mojom odbore napr na SK mam vyssi plat ako ponukaju v ES (ale v mensich mestach),
Madrid, barcelonu ani Valenciu neriesim. tam by to bolo viac.
v statnej sa nezamestnas bez C1, co predpokladam nemas.....

mamina7070
14. apr 2024

nie nerobila by som to ak teda nemas super specializaciu a tam zabezpecenu dobru pracu
nechapem ten dovod ze vela ludi sa chce stahovat zo slovenska, ak vela ludi bude pisat ze chce skocit do studne skocis aj ty ?

ved mas zodpovednost za dve deti a co otec deti umozni ti to ? uz nie si studentka platit v zahranici poplatky dane atd atd a upne bez podpory rodiny
z umyvania zachodov v macdonalde celu rodinu neuzivis nejkao

autor
14. apr 2024

@lucik194 mám C2 certifikát

minenkak
14. apr 2024

Najprv nájdi prácu ,koľko ti budú platí,zisti koľko bude stáť bývanie,škola a smer Španielsko ako všetko utiahnes.Ja by som šla hneď,teraz muža jeden číňan vola muža do Číny robiť,vravím do zajtra nás zbalim

lucik194
14. apr 2024

ak mas C2 tak chod

armica152
14. apr 2024

ja som tiež kedysi žila v Španielsku, tiež sa mi tam páčilo... ale to som bola bezdetná... sama s dieťaťom by som veru teraz nenabrala odvahu tam ísť, jedine ozaj mať tam niekoho kto ti pomôže, aspoň teda aby si mala istotu kde bývať, školu pre deti, prácu.. nie je to jednoduché, aj kriminalita je v dnešnej dobe dosť veľká.

autor
14. apr 2024

@minenkak to som tiež rozmýšľala, ale takto na diaľku neviem, či si nájdem prácu. Keď budem mať tlak, už som tam, vtedy sa aj budem musieť rozkrájať, aby som si niečo našla. Mám aj špecializáciu a na diaľku by som si vedela najst v iných krajinách, ale v Španielsku a Portugalsku nič nemáme. Takže by som sa musela pracovne trochu preorientovať. Niečo by som našla hádam už len preto, že viem pár jazykov dobre

autor
14. apr 2024

@mamina7070 nad McDonald a pod. neuvažujem, aspoň zatiaľ nie. S otcom nie je problém. Živím ich sama aj teraz a darí sa mi

autor
14. apr 2024

@lucik194 to je presne moja obava, že tam bude pracovných možnosti pomenej, však preto oni aj chodia robiť do iných krajín, vlastne s tým rátam. Možno nejaká práca na diaľku ako konzultant by sa dala odtiaľ vykonávať a ani v tom si nie som ista. Asi sa pozriem na túto možnosť

autor
14. apr 2024

@armica152 ja som celkom spoločensky človek, vždy sa rýchlo zoznamim a do roka mám dobre siete, možno aj nejakí starí známi by sa tam ešte určite našli. Kriminalita tam je v mojej komfort zóne stále

zuzanaa239
14. apr 2024

Určite, ja by som šla ak ťa to láka, páči sa ti krajina, nikde nemáš istotu, že a teraz to bude super, lebo západná Európa plat, vyspelosť, infraštruktúra a neviem čo, ak ti je blizko krajina svojim duchom a temperamentom isto by som šla, začať sa dá od nuly a nikde nepadajú pečene holuby z neba.

mamina7070
14. apr 2024

ak vies viacero jazykov ja by som kvoli detom skor volila dansko napr

autor
14. apr 2024

@lucik194 👍 je síce staršie to C2, ale rýchlo sa určite si toho dostanem

autor
14. apr 2024

@mamina7070 uha, tam som tiež žila rok v Kodani a tam sa mi nepáčilo. Ja potrebujem vyslovene na juh. Potrebujem vyslovene slnko. Mám úplný nedostatok vit D, nejde mi ani doplniť cez tabletky. Preto v zime chodime aj dvakrát niekam za slnkom, vyslovene z tohto dôvodu. To je aj môj dôvod vlastne, už nechcem ďalšiu zimu takmer 100% bez slnka.

armica152
14. apr 2024

tak potom super keď tam máš známych, len ozaj treba dobre zvážiť predtým všetky za a proti, (hlavne teda kvôli deťom to myslím), lebo v Španielsku musíš dokázať v práci že si lepšia ako sú domáci, aby si dostala dobrú prácu, nezamestnanosť je vysoká, nehovorím o pracovnej dobe, prakticky celý deň stráviš v práci, neskôr sa začína, potom siesta, a do nejakej 18hod, minimálne v práci, v gastronomii dlho do noci.. a pracuje sa 6 dní v týždni., je to iné ako keď si bola študentka.

autor
14. apr 2024

@armica152 presne to si vystihla moje obavy. Idem si pozrieť teda nejaké práce a možno sledovať do pár mesiacov a popísať s ľuďmi tam

lucik194
14. apr 2024

@armica152 vobec sa nepracuje 6 dni v tyzdni, ano ked robis v sluzbach, vtedy robis 6 dni, ale inak normalne 5 dni.....

autorka, ak mas c2 hladala by som statnu spravu, kratsia pracovna doba, peniaze v pohode, len to nebude z mesiaca na mesiac.

plus musi to byt radsej statna lebo v lokalnej verejnej sluzbe, musis vediet povinne jazyk oblasti (v katalansku katalanstinu).

mamina7070
14. apr 2024

tak to urob zacni zistovat pracu
nasledne skolu (a najma naklady na nu tie ti zamavaju rozpoctom) a najmy s detmi nebudes moct byt v sharovanom

amelia89
14. apr 2024

my zijeme s muzom spanielom v prahe a on sa nechce vratit domov, v jeho obore je tu omnoho lepsia praca a hlavne nizsie zdanenie,tam by mu irpf stiahli 45%. Rano do prace skoro lebo v centre Madridu byvat nemozes takze dochadzas a domov az vecer - HO je tu uplne inde ako v Spanielsku a on chce travit cas s detmi a nie v metre. Nepaci sa mu vela veci ale samozrejme ze vracat sa tam a podnebie,jedlo a kultura to je uzasne a ja to milujem ale moj muz mi vzdy pripomenie ze zit sa z toho nedá. Navyse ked sme nad tym aj len chvilu premyslali, 4-mesacna materska,ziadna OCRka nas tiez desila,aj ked aspon by sme mali abuelos cerca no co ti poviem. Je to velmi individualne, a este mi teraz manzel krici z druhej izby ked sa ho pytam ze: bezpecnost, on je z madridu a je pravda ze madrid a barcelona co sa bezpecnosti tyka to nie je uplne ok(rozne casti), vravi mi ze tam by sa o deti bal kazdy den a tu na to ani nepomysli (aj ked vsade aa moze nieco stat).
Ale este mi povedal ze on to porovnava z pohladu Prahy, ze keby zil na Slovensku tak to mozno vidi inak 🥲

olimuc
14. apr 2024

My ideme teda ja +1 dieta … inac praca podla mna nie je problem. Ja som posielala CV par firmam a ozvali sa aj na zahranicne cislo, ale este mi to nepasovalo casovo a nepacil sa mi plat … takze ak mas rec, dobre CV nemas problem, treba si vydiskutovat .. najlepsie hladat cielene firmy ja preferujem DE kvoli pracovnemu casu a Spanieli moc nemcinu nevedia, takze to nalezite zaplatia… Ak mas zabezpecene byvanie nie je problem. Maly rozumie po spanielsky ale odpoveda len po nemecky okrem par viet ale nauci sa. Byvanie mame ca 20 min od Barcelony … sice mame moznost byvat aj v centre BCN ale to sami kvoli skole a bezpecnosti nepaci.V malom meste sa najdu aj “biele” parkoviska, lepsia skola a mame tu aj zazemie … predpokladam, ze NIE mas, cim starsie tym lepsie. Ja som sa kvoli vlastnej hluposti prestahovala po 10 rokoch do DE ale DE sa zmenilo takze po viac ako 10 rokoch je cas sa vratit naspat k moru … uvazovala som, ci poslat CV do byvalej firmy … inac vacsina firmiem ma min 2x do tyzdna HO, niektorym staci vidiet zamestnanca 1x do tyzdne… V Aug ked nie su zavrete len HO (aby neminali na Klimu), skoly hladaj publico alebo concertado (tam sa trochu plati ale nezruonuje aspon v Katalansku)

bluehorsee
14. apr 2024

Ja len že ťa veľmi obdivujem aká si odvážna a ambiciózna. Želám ti veľa šťastia, nech sa ti splní, čo si si zaumienila🍀

martinmmartin
14. apr 2024

Zo spanielska ludia hufne emigruju smer zapad. Opacnym smerom zas zapadny dochodcovia. Hadaj preco
A co budes ty robit inak ako milion spanielov co chce odtial zdrhnut?

tilly
14. apr 2024

V okolí Alicante je dosť Slovákov. Možno by som išla týmto smerom. Ja by som sa tam odsťahovala kľudne aj zajtra. Celkom slušne sa tam Slovenky uchytili napr. v realitách alebo prenájme nehnuteľností, teda spravujú apartmány Slovákom a Čechom. Ja mám aj celkom problém nájsť niekoho takého, lebo majú veľa roboty a nechcú brať ďalšie.

mirkam3
14. apr 2024

Ja by som na tvojom mieste šla, ALE iba ak by som si našla pracu pred definitívnym presťahovaním sa, a teda by som vedela na čom reálne som/budem.. a tiež IBA za predpokladu, že mám dobre zrátané náklady na život a mám dostatočnú finančnú rezervu. Žiadne také, že neviem, nie som si istá, možno… V tom prvom pripade smelo do toho, ak ťa to láka.

bosorkabb
14. apr 2024

Ja držím palce veľmi.
Muž je v práci v kontakte s človekom ktorý tam žije a chce odísť. A to je rodený španiel. Problém je kriminalita (sú tak štvrte kde večer máš problém) zle platené práce. Ako na dôchodok áno inak vraj nie.

tenerifka
14. apr 2024

@amelia89 ja len otazku-preco nemozes byvat v centre Madridu? Dcera studuje na Complutense 4.rok., platime jej prenajom. Byva na Diego de Leon, minuly rok na c/Almagro. Ak obaja pracujete, prenajom sa da v pohode zaplatit. Inak ak by dcera nezacala studovat v roku pandemie a vsetko nebolo hore nohami, mala som v plane kupit v centre byt na hypo, to co platim za prenajom by som platila za hypo a neskor by som ho mohla nadalej prenajimat, resp. predat so ziskom. Platy v Madride su uplne inde ako inde v Spain

armica152
14. apr 2024

@lucik194 žila som tam 5rokov. tak viem že cudzinec si takú super ideálnu prácu kde sa pracuje 5dní v týždni veľmi ťažko nájde... o štátnej správe teda už ani nehovorím.. v prvom rade majú prednosť španieli..

amelia89
14. apr 2024

@tenerifka nie nie su, moj muz zaraba viac tu nez tam. a jeho kamarati z rovnakeho oboru mozno maju podobny rocny plat ale v cistom zarobi on viac tu. musis prihliadat aj na irpf. a urcite nemaju neobmedzeny home office, benefity ako on atd ale vsak samozrejme ze toto je osobna skusenost nasa, ty mozes mat inu. a neviem no, hypo v centre madridu na 3-4 izbovy byt je pre niektorych ludi uplne nedosiahnutelne, ale tak asi vy mate ine financne moznosti.
a ja som tiez byvala na san bernardo ked som tam studovala ale v zdielanom byte.

tenerifka
14. apr 2024

@amelia89 asi je to velmi individualne co sa pracovneho odvetvia tyka, pre niekoho je HO smerodajny, pre ineho nepodstatny. Dane samozrejme v zavislosti od prijmu. Kazdopadne ked vidim na Sk, ako su vsetci vystresovani, aj kebyze mam nizsi prijem, nemenila by som, za ten pohodovy zivot medzi normalnymi ludmi by mi to stalo.
Nasi zamestnanci pracuju 5 dni v tyzdni 8 hodin denne, 2 dni po sebe maju volno, pracovny cas nepreruseny. Takze aj v Spain sa to da.
Ja som pisala len k tomu bytu, lebo 2-spalñovy (na Sk tomu hovoria 3-izbovy) stoji 1300, dcera byva s kamosom, takze kazdy plati 650,a to je barrio Salamanca, to najlepsie co v Madride je.

amelie2017
14. apr 2024

Najprv by som si urcite nasla pracu a az potom stahovanie. Je tu velky problem zohnat byt, pre samozivitelku s 2 detmi skor utopia, ak ti ho neprenajme niekto znamy alebo nepomoze zamestnavatel.
No a potom zivot ako taky, zavisi, kolko budes zarabat a aj kde budes zit uz len kvoli skole. Comunidad maju rozne horario escolar, napr. tu v Katalansku idu doobeda 4 hodiny a 2 poobede. Zacinaju o 8:30 alebo o 9. ak zacinas skor, platis najpr rannu druzinu, potom obed a obednu druzinu, ak treba aj poobednu. Pri 2 detoch to vie byt velmi pekna suma. Alebo potom opatrovatelka alebo druzina. Ocr ako ju pozname na SK tu neexistuje, az minuly rok vysiel zakon, mozes byt 5 dni doma kvoli choremu dietatu do roka. Preto chodia decka do skoly nadopovane brufenom,...