Rozvod s duševne chorým manželom. Môžem od neho žiadať náhradu škôd?

ari1
13. sep 2009

ahojte, som tu zas s novým problémom.
zistila som, že manžel má asi bipolárnu poruchu, maniodepresiu, sice to nemám potvrdené lekárom zatial, ale zrejme sa bude jednat o to. je alkoholik, rok po liečení a pred dvomi mesiacmi zrejme u neho po pití na antabus nastúpila manická fáza a stihol narobit velkú škodu ako aj podat na rozvod. žiada syna do opateri.
máte skúsenost niekto s tým ako súd pristupuje v takýchto prípadoch k veci a či je možné nechat súdnym príkazom vyšetrit a liečit?
kým som si neuvedomila, že sa jedná o túto chorobu/mysleli sme si všetci že sa jedná o alkoholizmus/, šialene utrácal peniaze a preflákal úvery, obrovské čiastky a teraz musíme preto predat byt, inak pojde do dražby.
aj ked je byt zadlžený, možem ja ako nevinná v tomto prípade protestovat proti predaju alebo dražbe alebo žiadat od muža ako vinníka škod náhradné ubytovanie?
máme tri deti, z toho dve bývajú s nami.
manžel je zrovna odstahovaný, platí si drahý prenájom, ale nájomné na tomto byte neplatí ani neplatil. nie je to trestné?
velmi nás poškodil a ja neviem ako to žiadat od neho nazpat.

poki10
2. feb 2010

jaj a este som zabudla, mozes podat na sud, aby mu zrusili uzivacie pravo na vas byt s tym, ze ohrozuje teba aj deti a ty sa bojis s dusevne chorym clovekom existovat. najskor mu asi len zakazu do bytu vstupovat, pricom tam bude stale mat trvale bydlisko, bude mu tam chodit posta, mozno aj urady ho k vam budu chodit hladat, to hovorim z vlastnej skusenosti. no a potom prebehne sud a ten rozhodne, ci mu zrusi uzivacie pravo na byt alebo mu budes muset poskytnut bytovu nahradu. v kazdom pripade za pokus to stoji. moj otec tiez chlastal, bil nas, robil dlhy, nenechal nas spavat, nadaval nam, psychicky nas tyral, neplatil vyzivne, vyhrazal sa nam smrtou a veci podobne. najskor mu zakazali do bytu vstupovat a my sme ho tam za ziadnych okolnosti nemohli pustit, aj ked to bolo tazke, ale bolo to pre nase dobro, neskor boli sudne pojednavania, na ktore sa ani nedostavil, nemohli ho najst, nedavno ho nasli, dovliekli do basy, na sud a po 5 rokoch sudenia mu zrusili trvale bydlisko a aj uzivacie pravo na byt, a nastastie my mu nemusime poskytovat ziadnu bytovu nahradu. Je to tazke, ale stoji to za to, aby mali deti aj ty kludny zivot. Sama viem, co to obnasa. Ale mas nadej. V prvom rade sa rozved, necakaj uz na nic, lebo budes mat pomaly exekutora na krku ako my. Tvojou vyhodou je, ze mas malolete deti, o ktore sa treba starat. Vela zdaru a pevne nervy. Budem ti drzat palceky

ari
2. feb 2010

maloletého máme už len 16 ročného, ale trpia aj ostatné, tie staršie...
otec im vyjedáva v noci ladničku , nenechá im nič na ranajky, decka z toho už blbnú, je to horor...
vybíja sa s nami, nahlásila som ho na polícii, na priestupok neprišiel, záznam z pohotovosti mi ukradol a zničil...
ale najhoršie je to kradnutie jedla...ja všetko platím sama, a on sa tu iba vyvaluje a vyjedáva...
treba platit internát, treba nájom, inkaso, živobytie. preto aj stiahnul ten jeho prvý rozvod, lebo zistil, že nedostane chalana do výchovy a tým pádom ani výživné na neho...
zajtra pojdem na ten sociálny úrad sa pýtať, čo robit s ním, ked bude natahovat rozvod.
je to horor.

poki10
4. feb 2010

ale ved na pohotovosti o tom maju zaznam, tak si treba ist vypytat kopiu, s dovodom, ze ju potrebujes pre pravne ucely. to ze su deti dospele vobec nevadi, ja mam 20 a keby som nerobila, moj otec ma povinnost na platit, co aj tak nikdy neplatil, takze tak. treba povedat na policii, ze ti fyzicky ublizil a ze sa bojis o zivot svoj a zivot svojich deti, mali by mu zatrhnut pristup do bytu, ty vymenis zamky, a sud potom rozhodne. a prvym krokom je rozviest sa. bez toho nic nespravis. potom si podaj na sud o vyzivne a ked nebude platit treba ist na upsvar...tam ho uz daju do laty

tajga
4. feb 2010

ari nepotrebuješ súhlas manžela na rozvod, ty si navrhovatelka a vy týčia vám pojednávanie, on či chce alebo nechce má smolu dátum rozvodového pojednávania urči súd je ale diskutabilné či sa na pojednávanie dostavý

poki10
5. feb 2010

ked sa nedostavi viackrat, takmyslim,ze vas rozvedu aj bez jeho ucasti

ari
5. feb 2010

v utorok máme súd, tak som zvedavá, čo vymyslí. nedostavil sa ani minulý pondelok na priestupok, kvoli násiliu, ja vobec netuším, kam chce až zájst.
pred chvilkou mi povedal, že si ma natáčal na video a vraj sa nájdem aj na internete.. natáčal ma , ked som sa s ním zhovárala a provokoval ma, aby som zúrila...neviem či to nemám oznámit polícii, ale možno ma zase len provokuje a chce ma zdeptat, ja neviem...už vtedy ked ma natáčal som ho mala asi udat za nedovolené natáčanie...
teraz ked pojdem na políciu a poviem aj to, že ma údajne vyvesil na internet, čo sa može stat? že ma vysmejú policajti? že nemám dokazy? že som hysterka? ja som dnes v strašnom stave...pričom by som sa mohla tešit na rozvod, ale akosi to na mna dolieha všetka ta hroza z minulého polroku...

ari
9. feb 2010

tak som čerstvo rozvedená. ani som sa nepokúšala trvat na svojom povodnom návrhu na výživné, dala som si 200 euro, ale sudkyna priznala nakoniec len 50 euro. s otázkou, či chcem rozvod, alebo natahovačky a odvolávanie kvoli výživnému. tak som pristúpila aj na túto sumu.
len mi nie je jasné, kedy si možem podat na zvýšenie výživného, údajne až po polroku...
a ked viem, že manžel robí a bude robit na čierno, ako mám postupovat?

paegaska
20. feb 2010

ari, blahopřeji !!!!
bude líp
v ČR platí,že se může žádat o zvýšení alimentů vždy, když stoupnou náklady na dítě - školka, škola, střední škola, vš nebo např. zdravotní stav - změna,...

ari
3. mar 2010

dakujem...
nechcela som už dráždit mojimi výkrikmi, ale včera som počula v telke taký názor, že v prípade trestných oznámení nemože byt psychicky chorý človek oznamovatel. jednalo sa tam o ženu, ktorá trpí duševnou poruchou, no odmieta sa liečit., preto aj presná diagnoza u nej chýba. moj bm je tiež psychiatrický pacient navyše po protialkohoickom liečení a tiež sa odmietol dalej liečit, predtým sa liečil asi 4 roky dozadu.
a mna tak napadlo, že aj ked sa nelieči, je evidentné, že trpí duševnou poruchou, ale bude mi stačit v prípade potreby, keby zase chcel udávat, vyjadrenie od jeho lekárky, že má záznam na psychiatrii a že odmietol liečbu?
to by ma celkom zaujímalo. a telke nehovorili nič o tom, že musí byt zbavený svoprávnosti, iba to, že duševne chorý nesmie byt oznamovatelom.
aký máte na to názor?

hga
3. mar 2010

nevidim dovod preco by nemohol byt. trestne oznamenie nie je ukon podla Obcianskeho zakonnika, policia ma povinnost zistovat ci nedoslo k trestnemu cinu bez ohladu na to ci oznamovatel je svojpravny ak podanie nasvedcuje tomu ze mohlo dojst k spachaniu trestneho cinu.

ari
3. mar 2010

ešte som si to raz pozrela, je v palbe zo včerajška.
advokát hovorí: ...nemože vystupovat ako oznamovatel, pretože táto osoba je duševne chorá...
a psychologička k tomu dodáva ...práve ludia trpiaci poruchami osobnosti podávajú množstvo trestných oznámení...

ja neviem, ja sa iba pýtam, či ste s niečím takým nestretli, lebo ja to počujem tiež prvýkrát...
pretože napr moj bm má utkvelú predstavu že ho prenasledujem a mám hackerský program a policajtom hovorí, že tak sa možem aj do pentagonu dostat ...má problém s mailami a stále chodí na políciu s nimi a tlačí ich a nikto si s ním už nevie rady...
lenže liečenie tiež odmieta, aj ked bol liečený dlhé roky dozadu na psychiatriii.
má duševnú poruchu, o tom niet pochýb, ale ako s tým naložiť?

hga
3. mar 2010

ma jeho dusevna porucha vplyv na vasu kvalitu zivota?

ari
3. mar 2010

čo? 🙂)

ari
3. mar 2010

to bolo krásna otázka 🙂) 🙂)

no jasneže má.
ved to je cvok na pohladanie.
napr. teraz po rozvode mi zakázal zamknúť komoru a nemožem mat súkromie, a dnes mi vylomil ešte aj zámok od starožitnej skrine, tá by vlastne mala byt moje dedictvo, len bohužial nemám papiere o darovaní, lebo mama je po smrti...

a to je myslené vážne, tá otázka, či zo srandy?

hga
3. mar 2010

uplne vazne. preco sa od ex-manzela neodstahujete?

ani keby ho sud pozbavil sposobilosti na pravne ukony nezabrani mu to zneprijemnovat niekomu zivot.
na tento problem neexistuje pravne riesenie.

ari
4. mar 2010

je to zložité...až príliš...
naviac som si doplatila dlžoby na byte, on mi totiž miesto platenia nájomného peniaze preflákal a dlh narastal...
nevedela som o tom, lebo som naivka doverovala a vačšinu času som v zahraničí...takže som platby nechala na nom...
ja som toho moc už popísala o nom...
ale riešim aj bytovú otázku, ibaže je to na dlho...
neviem si predstavit, že si zaplatím aj družstevný byt, aj podnájom...to neutiahnem...a ešte synovi intrák...
čakáme, že sa naozaj on odstahuje, ako stále tvrdí...len čo dostane podporu...
s bláznom je to naozaj tažké.

ari
25. mar 2010

prosím, ešte potrebujem poradiť. zase sa opakuje u nás to čo pred polrokom, ibaže teraz sme rozvedení.
vrátila som sa dnes zo zahraničia a zistila som, že ex sa zase odstahoval...zrejme do vtedy, dokedy bude poberat podporu...
ale, ide mi o to, že si už zas poodnášal veci z bytu, zobral aj auto, ktoré hňje písané na mna, ale aj také veci ako je televízor, tlačiaren, notbuk si ce bol jeho, ale kupoval ho ešte v manželstve, kvety a ešte neviem čo vlastne všetko...
može odnášat z bytu náš spoločný majetok?
pričom mi neplatí nič, ani nájom, ani ostatné náklady na domácnost a na deti mi tiež ešte nedal nič. to mešká už druhý mesiac.

možem ho udat? za to že mi odnáša veci z bytu? a neplatí mi ani po rozvode polovicu nájmu a pod?
viem, že si sem zas bude chodit normálne ako domov, ale pritom si platí drahý prenájom.
dostal vačšiu podporu ako mám ja plat a zas to ide preflákat na seba a na decka zvysoka kašle.
chcem ho udat.
pomožu mi policajti?

danielahamar
5. aug 2013

😨 baby, ako toto celé dopadlo?

marcelka2010
12. aug 2013

ahoj..no kde zacat..prechadzam niecim podobnym..stale ste manzelia..cize jeho dlzoby su aj tvoje..mozes vymenit zamok na dverach ale on si moze kedykolvek prist do bztu vziat co che s bytu..dokial neprebehne bsm...ak by si ho nechela pustit do vasho bytu..zavola nateba policiu a tz ho pustia..vylomi zamok a vojde dnu..neurobis nic..mozes tak akurat hodnotnejsie veci odniest s bytu skor ako ich on stihne zobrat...napr.zlato,vkladne knizky,televizor..a podobne....co sa tyka jeho dusevnej choroby pokial neexistuje o tom ziaden zdravotny zaznam nemas sancu mu dokazat ze nijeje normalny..a co sa tyka zverenia dietata do osobnej straostlivosti apeluj na sude ze chces vyjadrenie sudeho znalca..pocitaj vsak s tym ze cena znalca sa pohybuje cca500eur ..co budete musiet zaplatit napoli...drzim ti palce..lebo viem ze je to boj na dlho a velmi psychicky aj fyzicky narocne...pa M.Vnenčáková 😉

000000000000000
13. jún 2014

Ahojte potrebovala by som poradiť,môj bývalí manžel si našiel právničku ktorá má tu známych sudcov a svojim klientom radí klamstvá.Jedná sa o BZN ja nemám nič bývam u rodičov,zobrala som si auto na ktoré si otec na seba vzal leasing a bývalí manžel pýta cez túto právničku od rodičov 12000 eur.Ako sa môžem brániť.Dakujem Silvia

manzanillaa
13. sep 2014

@ari1 Ahoj, čo sa týka poistiek, okamžite choď zrušiť do poisťovne, inak budeš musieť platiť...a spomeň tam aj to, že zmluvy podpisoval bez tvojho vedomia. Pracujem v poisťovni. Ak neubehli ešte dva mesiace od podpisu zmluvy, tak daj výpoveď od počiatku, aby si nemusela platiť prvé poistné. Ktovie, aké zmluvy narobil, možno že sú aj dobré-čo pochybujem-ale asi si ich v tejto situácii nemôžete dovoliť platiť, tak radím OKAMŽITE zrušiť!!!

jolly84
4. jan 2015

@ari ako ste dopadli?

eevickaa
2. nov 2016

@ari1 dobry večer, ja som rozvedena 2 roky a to co ste písali o schizofrénii tak presne koli tonu sme sa rozvadzali my s manželom. Odišla som od neho pretože začal mat obdobie manie a išla z neho doslova hrôza. Vnoci nespal a viac krat som sa zobudila na rachot v byte a ked som išla pozriet čo sa deje tak on v kuchyni prekladal sufliky v mraznicke 🙈 O 2 rano. Poslala som ho spat ale nešiel a ja som zaspala opäť. No o 3 rano ma zobudil z ničoho nic a mne zavolal záchranku zevraj horím mam horúcku. No proste horor musela som vysvetľovať dispečingu ze manzel je chory a lieči sa na schyzofreniu. Este pred manželstvom bolo vsetko vporiadku no po narodení dcérky sa vsetko zmenilo a on vobec nejavil žiadny cit ani zaujem o vlastnú dcerku nikdx ju nedržal na rukách nikdy mi nepomohol chodil okolo nej sko okolo nábytku 😢 Pritom dcerku sme plánovali. A kedže mne to liezlo na nervy tak začali hádky. Ked som bola este bez dcérky nebála by som sa byt snim no uz som musela rozmýšľať inak. A tak som sa rozhodla odísť nadobro ked dcéra mala iba 5 mesiacov, a vtedy to začalo chodím mi pod barak sledoval vnoci spal v aute na parkovisku alebo sedel za dverami bytu alebo mi poslal policajtov na adresu a hrozne teatro 🙈 Došlo to tak ďaleko ze začal byt uplne mimo a tak ho zobrala záchranka na mickiewicovu na psychiatriu snažila som sa mu pomôct ale nedalo sa, časom ho dokonca umiestnili aj do Pezinka na 7 mesiacov. Je oficiálne uznaný ako invalidný dôchodca na 71 % čiže ma plny dôchodok. Ostala som na dcerku sama on na nu kašle. Ale musela som odísť aj ked som mu chcela pomôct. No dcérine šťastie a hlavne bezpečie bolo premna ako pre matku prvomrade. A ked prišlo ku rozvodu juuujj tak to bol ROK A PÓL HROZNY STRES UZ TO NIKDY NECHCEM ZAŽIŤ. Chcel sa mi pomstit lebo on nechcel o rozvode ani počuť nechodil mi tam nechel ani dohodu vônec. Každé 3 mesiace sme mali mat pojednávanie ale on sa dal vzdy PN. Ja som do návrhu dala aj jebo zdr dokumenty a aj ked pri rozvode musia byt obaja prítomný a hlavne ak su tam deti vas nerozvedu bez jeho prítomnosti. No nas dvoch rozviedli aj ked on nebol účastníkom konania. Viem presne aké tažké je ked mate manžela ci v rodine niekoho tak závažným ochorením ako je bipolarna porucha s maniodepresiou. Prosim buďte opatrná vzdy lebo dokazu samostat do stavu že nerozmýšľajú a hlavne aj vas manzel ma to co ste opísali tak potom musi byt CITOVO VELMI CHLADNÝ ONI TOTIŽ NEVEDIA PREJAVIŤ A VRAJ ANI CITIT LÁSKU CITY. Musite to začať hned konať skúste sa obrátiť na právnu pomoc ja som si vybavila zo združenia a Pravnicka bola fantastická od prvého dna mi obrovský pomáhala a tolko mi radila musim povedat ze ako ex offo bola ÚŽASNÁ. Moj exmanžel si nemoze ani sam zobrat malu moze ju vidiet iba v mojej prítomnosťi nakoľko diagnoza je vážna psychická. Co môžete tak zablokuje alebo na sud predbežne pošlite aby ste mali papier ze čokoľvek urobi aby ste nemuseli aj vy byt v podtihu ako jeho manželka. Nenechajte to ten tak moze vas bud uplne zničiť alebo aj ublížiť. Držím silno päste a aby ste to vyriešili co najskôr vo vas prospech