Single mamy 2 malych detí - ako to všetko zvládate ?

brita7777
19. júl 2021

Ako to zvladate ? Hlavne takto cez prazdniny, ked su hore od 6 a okolo pol 8 mej chodia spat. Maju 3 a 5 a su strasne blaznive. S ex-manzelom mame striedavu starostlivost. Prosim, iba seriozne rady. Dakujem.

elizabet173
19. júl 2021

@brita7777 nenechať ich v nečinnosti príliš dlho, stavebnice, mozaiky, tvorenie z papiera, plastelíny deti väčšinou skľudní. Pozri na stránky http://www.montessoridoma.cz/, je tam množstvo námetov. Áno, je to prácne, ale lepšie, ako okrikovať deti celý deň, lebo ich nebaví sa hrať stále s rovnakými hračkami. A nezabudni na pohyb veľa pohybu vonku, aby vybili energiu. A čo najmenej sladkostí, sladké nápoje vôbec, čo najmenej pozerania TV, tablet a mobil vôbec. A večer pohár vína pre teba na ukľudnenie 😎

karhu
19. júl 2021

kamoska bola sama na 3 male deti (manzel dlhodobo v zahranici, rodina jej nepomahala), mala a ma pevny rezim..6.00 vstvanie, ranajky, slo sa von (v jej pripade zahrada 2km od bytu), obed, poobednajsi spanok, znova vonku vybehaaaat ich😈, vecera, vecierka 20:00, ona zvycajne odkväcla do 21.00:sweat_smile:

brita7777
autor
19. júl 2021

@elizabet173 ja prave nepijem, ale chapem uz tie mamy co hej 🙂

elizabet173
19. júl 2021

@brita7777 súhlasím s @karhu, na režim som zabudla, tiež vnáša do života detí kľud, vedia, čo bude kedy nasledovať. Keď máte striedavú, tak by bolo fajn, keby mali aspoň podobný režim u teba aj u otca, keď sú u neho, vtedy si porob také veci, ako umývanie oblokov, triedenie vecí v skriniach a pod. keď sú u teba, tak sa venuj im. To víno som napísala na odľahčenie 😉

makova333
19. júl 2021

@brita7777 suhlasim tiez, pevny rezim, vela vybehat, ja by som zaviedla obedny spanok 😀. Neviem kde byvas, ale su aj denne tabory pre starsie dietko. A zapajat do vsetkeho npr. triedit ponozky, spolu piect - deti mozu plnit kosicky na mufiny...

bluka2
19. júl 2021

A pracuješ či nie? Funguje vám fajn ta striedavka, že keď deti prídu k tebe, fungujete na režime ako predtým?

brita7777
autor
19. júl 2021

@bluka2 studujem a zatial sme len zacali, len teraz je na 4 dni na vylete exmanzel a decka su neznesitelne, povedali to aj moji rodicia, ked boli u nich na prazdninach aj ucitelky v skolke my vzdy vravia ze mam divoke deti a bohuzial, nevladzem s nimi 😞

bluka2
19. júl 2021

@brita7777 hm, keď študuješ, si mladšia? 2 chalani? Sorry, že sa toľko vypytujem, ale aby som pochopila, kde moze byt problem. Ja mám sama dve 2 a 6 a starám sa o nich sama (žiadna striedavka, rodičia v inom štáte) už tých 6 rokov a aj o celé financie a okrem isteho casu pár mesiacov co som bola home office na plný úväzok s nimi, bez škôlky, čo bolo o držku a už by som to nechcela zažiť, si to celkom užívame

brita7777
autor
19. júl 2021

@bluka2 nie som prave starsia, mozno to bude problem 😎..nuz ked aj rodicia moji uznali, ze su fakt neznesitelne, proste su fakt velmi akcne co uz..

bluka2
19. júl 2021

@brita7777 😃 tak fakt neviem. Ja mám jednu pokojnú a jedného akčného, skvele sa dopĺňajú a majú celkom harmonicky vzťah...

brita7777
autor
19. júl 2021

@bluka2 no to bude asi tym, ze ja mam obe nepokojne a s ex muzom rozdielne nazory vo vychove, takze aj to zohrava isto rolu, asi ked ich mas obe bez muza a robis to vsetko sama je to jednotne od zaciatku ako tu nejednotne viacmenej, ale dik
Mna sokovalo, ze moja mama mala dve deti tiez, ale vravela, ze sme boli fakt poslusne, samozrejme vekovy rozdiel 4 roky ja mam 20mesiacov, no a fakt s otcom ich nevladali mat 5 hodin a to sme sa videli po roku. Ziadne babky ani dedkov tu nemame.

bluka2
19. júl 2021

@brita7777 je iné nepokojné a iné spokojné a akčné. Nepokoj pramení z niečoho, možno neistota, možno zažili dáke hádky, čo ich poznacili, ktovie. Vidíš, sama si si odpovedala na svoju otázku, ta nejednota asi robí paseku. Lebo inak od tých 3 rokov, to je už podľa mňa taký pohodový vek, kedy sa môže už začínať ta správna sranda, dieta pomerne samostatné

brita7777
autor
19. júl 2021

@bluka2 ano je to mozne, bohuzial dosledok niecoho ale ficat 13 hodin nemam uz 20, robila som kedysi nocne aj 12 hodinovky v kaviarni, ale je to fakt velmi narocne s nimi, mala ma este v noci budi, chce spat pri mne, kde ma kope a bohvieako sa nevyspim. Proste byt s nimu 13 hodin je fakt narocne. No chapem, ze nie som jedina zena na svete.
Dcerka mala prednedavnom 3 a obdobie vzdoru v plnom prude. Ako mas rozdiel medzi nimi ty ?

leuchtturm
19. júl 2021

Teraz maju prazdniny v skolke? Treba chodit vela von, na ihriska, kupaliska. Vravis, ze s exmanzelom mate rozdielne pohlady na vychovu. Deti si na to budu musiet zvyknut, ze v tvojom dome platia tvoje pravidla, u chlapa jeho pravidla.

bluka2
19. júl 2021

@brita7777 ja mám tie 4 roky ako tvoja mama. Tiež mladší spí so mnou a budi sa ešte.
Tak sa ich "zbav" pre dobro všetkých, potom bude tých 6 hodín s nimi kvalitnejších než 13 hodín, čo ťa vystavia. Aspoň to staršie, 1 týždeň plavecký tábor, ďalší lesný tábor, suseda ma na tenisovom tábore 6 ročnú, moja chodí do družiny, čo je otvorená tu (nie na Slovensku) cez prázdniny, mladší chodí k pani, čo opatruje 3 deti u nej v byte a to je taká osoba presne k deťom, čo má radosť v tej práci, baví ju to, napĺňa ju ten čas s deťmi, varí skvelé jedlo, fakt výnimočná...
Cez víkend máme tiež plavecký kurz, stretávame kamošov s deťmi, 1/4 víkendu doma na poupratovanie po celom týždni. Čo najviac vonku je skvelé

matapo
19. júl 2021

...ja som s troma, kazdy den mame program, ide to v pohode, aj ked teda ja som po celom dni vzdy viac unavena jak oni, o to viac ze pred nasim odchodom musim stihnut aj navarit aj co to upratat aj nas pobalit. Ale doma by sme sa zblaznili, takto kazdy den nieco ine, ci kupaliska, hrady, zamky, turistika, cyklistika, ale aj zahrada, vcera sme boli na kupalisku, dnes sme boli oberat ribezle + ich cistenie, zajtra ideme do kniznice na 2 hodky mame aj s hernou a poobede na bicykloch cca na 3-4 hodiny - ciel velke ihrisko pri vode, pozajtra na celodennu turu, vo stvrtok kupalisko, v piatok zas celodenna turistika, skratka co najdlhsie byt mimo domu a po takom dni nemam ziadne vycitky svedomia ked si vecer posadaju pred TV a kukaju rozpravku a potom vacsinou zaspime uz spolu vsetci okolo 21:30. ale energie maju veru na zaviadenie 🙂 ja uz po 40ke mam co robit aby som im cely den stihala. Takto fungujeme spolu od zaciatku prazdnin a vlastne kazde prazdniny + si doprajeme aj aspon 10 dnovu dovolenku uplne mimo. A to si ich nestriedame.

ariesi
19. júl 2021

@brita7777 mam rovnaký rozdiel, 20 mesiacov, 2 chalani, teraz už 6 a 8,som s nimi sama 5 rokov, žiadna striedavka, plný úväzok. ex ich ma občas pár hodin v týždni, ale sú mesiace, kedy vôbec nie( práca mimo SR). Cez leto fungujeme štýlom denne tábory a ešte tento rok škôlka, po príchode domov von a sme von až do vecera. Varenie rýchlo, sobota pranie, varenie, pečenie,upratanie. Bežný školský rok podľa ročných období - vyzdvihnúť zo školy, raz za pár dní nákup, úlohy, navariť, von.... Čas pre seba žiaden, alebo teda až keď zaspia a to som rada, keď sedím a čítam. Inak cez volne dni veľa aktivít, výlety, podujatia..... A dobre padne, keď sa stretávame s kamošmi co sú kamoši aj deti aj my dospelí. Je to lepšie, ako keď boli menší, sú samostatnejsi, vieme si aj povinnosti zadelit. Ale je to o hubu

lija22
19. júl 2021

Ahoj zlatko. nie som single ale manzel pracuje mimo bydliska viacero dni. Mam 3 deti (6,6,2) Tak ako pisu baby. 👉 Rezim 👈 vstat, jest, obliect, zuby umyt, vsetci naraz. Motkanie sa kym dam varit ( bud ich uz vysmarim na dvor alebo pustam youtube) ked sa vari ideme smer ihrisko, alebo daky vybeh na bicykloch min hodina. Prideme domov vsetci jest. (kto nechce nech neje, dalsie jedlo az poobede). Potom najmladsia spat, ja s nou. zvysne deti su na dvore alebo kukaju telku. Po spani jedlo zas vsetci naraz a vybeh ( ihrisko, kopec, zmrzlina a velmi mi pomahaju tie velke mega herne) . vecer jedenie vsetci naraz to uz mam sily minute aj nervy v kybli every day ale decka zaspavaju znicene velmi rychlo. nemozem sa dckat, ked uz budem detom liezt na nervy a nebudu chcuet byt furt na mne nalepene 🙂

brita7777
autor
20. júl 2021

@lija22 tak nejak 🤣

anig
20. júl 2021

@brita7777 baby ti tu radia veľmi dobre,ja mám medzi deťmi 4 roky rozdiel,ako sa mladšia narodila,tak ich otec začal chodiť do zahraničia,potom si zas našiel milenku,takže sa aktuálne starám sama o ne.Nepotesim ťa,ak sú naozaj akčné ako moje,tak vekom sa to až tak neutrasie(ja som v to dúfala),ale platí pre ne presne to,čo písali baby-rezim,výlety, krúžky,šport, tábory,stretávanie sa s kamarátmi,proste unaviť ich(budeš spať skôr ako oni🤗).Čo sa týka tej dvojitej výchovy-ta je aj u nás,bola tam vždy,myslela som,že rozvodom to skončí,no ich otec práveže v Tom pritvrdil,kým som to radikálne neporiesila,nakoľko mi mladsie dieťa odmietalo ku nemu chodiť,staršia príde vždy od neho úplne mimo,dokonca sa medzi sebou bijú potom,snažila som sa to riešiť s ich otcom,no nedalo sa s ním.Tak som u mňa doma stanovila jasné pravidlá,deti ich poznajú,s otcom sa menej stretávajú a je to oveľa oveľa lepšie.

desore
5. aug 2021

@brita7777 10 rocne deti su samostatne, nepotrebuju rodicov pri kazdej aktivite.
Nemam ti co poradit, iba sa priprav na to, ze to musis dat, ine ti nezostava.
Zbytocne to budes vysvetlovat vydatym kamaratkam, aj tak ta nepochopia.
Prajem pevne nervy, viacere zeny si tym presli.