Ako zvládate domácnosť?

zoja1234
20. nov 2021

Máme mesačne dieťa, iba jedno a prve, Manžel chodi na krátky a dlhý týždeň do práce, pár celých dní je doma a pár úplne celých dní je v práci že príde až pozde večer. Keď je doma samozrejme pomôže, striedavo dačo doma urobí, navari a aj je s dieťaťom aby nestratili kontakt. Dieťa často plače lebo sa jej trochu vracia mliečko a grcka (anrtirefluxne opatrenia robíme), keď však zaspí na takú hodinu/hodinu a pol, ja neviem čo skôr, či si aspoň trochu pospať, či ísť na záchod, alebo variť, alebo aspoň dačo upratať, proste domácnosť mi stojí už mesiac, ja viem že šestonedelie mám oddychovať, ale pomôcť mi sem ani potom nepríde ník, svokra je chorá, moja mama chodí stále do práce a nemá čas.. nikoho iného nemám ani v rodine ani v susedstve ani kamošku.. ako to zvládate? Neviem si to predstaviť s viac deťmi, ako to robíte prosím vás?

katulienkax
20. nov 2021

Jednoducho som neupratovala tolko prach bol aj bude a svet sa nezrutil😀a ze neboli umyte a vylestene okna? A co ked neboli rak neboli 🙂

mondolina
20. nov 2021

nosič, šatka,
keď muž nie je doma, kto robí bordel?
a hlavne systém.

sissy27
20. nov 2021

@zoja1234 napíš si na papier veci ktoré potrebuješ / chceš ten deň stihnúť a postupne rob. Dieťa do pol roka je výhoda - kam ho položíš tam ho nájdeš 😃 veď nemusíš robiť len keď dieťa spí, normálne môžeš aj popri malej. Nakŕmiš prebalíš prezlečieš, to je chvíľa a potom robíš čo? Pozeráš sa na dieťa? Nikam ti neodíde ak ho necháš ležať v postieľke / kočíku / na podložke / v ohrádke a ty si môžeš variť, upratovať, žehliť alebo čo potrebuješ. Ak si unavená tak si pospi s dieťaťom.
A nemusí byť všetko tip top a na večeru 7 chodové menu. Navar aj na 2-3 dni, vysávať a umývať podlahy tiež netreba denne. Pračka perie hádam sama, naložiť vyložiť je pár minút.
Neviem, je to len domácnosť a dieťa, nemusíš ešte na poli makať a kravy dojiť, mäso kúpiš v obchode naporcované očistené, nemusíš králika zabíjať a sťahovať z kože a vodu nosiť v kýbloch z potoka…

letfenixa
20. nov 2021

@zoja1234 na bordel sa vykašli, hlavne zabudni na žehlenie, jedlo, ak sa ti dá, objednavaj, snaž sa prispôsobiť dieťaťu, a sebe, nie domácnosti.

zoja1234
autor
20. nov 2021

@sissy27 nieje pravda že stačí prebaliť, nakŕmiť a položiť nech si žije svojím životom.. ja ho musím uspavat aspoň polhodinu, dakedy aj viac a držať trochu zvislo aby sa hneď nedogrcal, kým sa mlieko trochu neusadi v brušku.. keď spí nepozerám nanho, máme monitor dychu ale uz sa párkrát stalo že aj dve hodiny po jedeni sa v spánku pozvracal, ako mám dávať pozor a variť pri Tom? Keď je hore vydrží byť sám možno 20 minút, potom začne mrncat a vyžaduje pozornosť, musím sa mu prihovarat a byť blízko

zoja1234
autor
20. nov 2021

@mondolina skúšali sme šatku prvy krát minule, strašne plakal, viem že si musí zvyknúť aj on ale zavinut ho tam revajuceho a my s mužom v strese, nebola to sranda

denden77
20. nov 2021

na domacnost som sa vyprdla a kedze moj muz a kuchyna nejdu dokopy, vdaka ze menucka z restiky 🙏🤣
ale spominam na to s radostou, lebo teraz zacala chodit a robit vsetko, co nemoze a to je teda vacsi masaker 🙈🙉🙊😁

mondolina
20. nov 2021

@zoja1234
veď normálne ho chodiť pozerať, a tiež si ho vieš dať to kuchyne keď varíš a je hore.

denda007
20. nov 2021

Musíte sama prísť na svoj systém, venujte sa hlavne malému, a sebe. Domácnosť počká. Veď keď vravíte že k vám nikto nechodí tak na čo luxovat. A vy viete prečo máte bordel 🙂 ale určite to nebude také zlé. Bábo trošku podrastie, potom to dozeniete. 🙂Inak veľa žien má takéto ,,trapenie'' nebojte nieste sama-- prvá a ani posledná

dadymima
20. nov 2021

Nechcem hejtovať, ale fakt nechápem ako nestíhate domácnosť s jedným mesačným bábätkom? Veď to dieťa nič extra nevyžaduje. To len ja sa na materskej nudím? Hocikedy si stihnem aj vlasy natočiť/vyžehliť, nechty nalakovať, poupratovať, oprať aj v záhradke som sa cez leto hrabkala (má tak 10m2 takže je to pre mňa oddych) a to vôbec nie na úkor bábätka alebo staršieho syna… a pritom dcéra je extrémne plačlivá, syn, ten kam som ho položila tam ležal do 8 mesiacov…

zoja1234
autor
20. nov 2021

@dadymima veru asi len vy sa na materskej nudíte, nezávidím vám to, som rada že aspoň niekto to ma takto fajn

denda007
20. nov 2021

Kúpte niečo takéto, a môžte ho mať v kuchyni aj hlávku má hore, nech nemá reflux

lenkakravcova
20. nov 2021

@zoja1234 Šatka sa viaže zložito (aspoň pre mňa). Nášmu viac vyhovoval nosič. Mali sme pri oboch Liliputti. Najviac som ho využila od 2-6mes. Pri varení, upratovaní.. Aj Roschino sú vraj dobre a ďalšie značky.

sona96
20. nov 2021

@zoja1234 ja som sa prvý rok absolútne vypršala na domácnosť. Kto nemal dieťa, čo nespalo ani cez deň, ani v noci ma možno odsúdi, ale robila som úplne minimum. Všetko bolo len na najnutnejsej úrovni.

marca12
20. nov 2021

@zoja1234 predtym si ako stihala,ked si chodila do prace? Ved si zober,ze prides okolo 17 z prace a co si stihla? A teraz si cely den doma s jednym dietatom,ktore este nechodi len lezka a pises,ze nestihas? Neblazni. Spi vtedy,ked aj dieta a upratovanie pocka. Ostatne prace si podel s muzom a hlavne sa netrap,je to nova situacia,dostanes sa do toho a budes si vediet zorganizovat cas. Rychlo to ubehne a tak si uzivaj tento okamih a fakt sa netrap domacnostou.

enoula
20. nov 2021

Ked zaspi, zapnut kameru/aplikaciu na pozeranie, nohy vylozit, oddychnut alebo spat. Poupratovať ked je hore, kym sa sam neotaca a je na jednom mieste, tak to je super. A znizit naroky na upratovanie. Vsetko pocka. Ked sa ty nevyspis, neoddychnes, budes viac nervozna, unavena.. postupne si najdete nejaky systém a nesilit hlavne to

bombulka1987
20. nov 2021

@zoja1234 Hlavne sa nestresovať. Každé dieťa je iné, niektoré celé dni prespí, niektoré vyžaduje veľa pozornosti. Základ je určiť si, čo je v domácnosti nevyhnutné urobiť. Máš dieťa mesiac, je to veľká zmena, časom sa zorganizujete. Napríklad varenie - Tvoja mama pracuje, ok, ale nemohla by aspoň vypomôcť že navarí a donesie vám nech máte čo jesť? Stačí navariť na 2-3 dni, dať do mrazáku, spraviť zásoby. Veď je to len na prechodnú dobu.

zuzliq
20. nov 2021

@zoja1234 ahoj, skúšajte si budovať denný režim. Niekedy to ide lepšie, niekedy horšie. Deň dopredu si naplánuj, čo budeš robiť, napríklad jeden deň uvatíš, ďalší upraceš, ďalší operieš a tak. Neplánuj si veľa vecí, potom budeš frustrovaná, že nič nestíhaš. Skús si do kuchyne alebo obývačky, teda tam, kde si cez deň dať kolísku. Dieťa máš pri sebe, môžeš naň rozprávať a robiť si svoje. Dieťa si na tvoj denný rytmus zvykne, viac alebo menej sa prispôsobí. Nezabúdaj na dlhé prechádzky, to bude relax aj pre teba. Držím palce!

mondolina
20. nov 2021

@bombulka1987
teraz nechápem, má im navariť matka, ktorá chodí do roboty, vtedy keď je muž doma, alebo keď nie je doma?🙄
lebo tu nejde o varenie, ale o systém, ktorý si musí spraviť.
mesačné bábo nikam neutečie, dám si ho do kuchyne a varím...

snezienkaaa82
20. nov 2021

@sona96 presne tak, domácnosť odsunúť na druhú koľaj. Ja som si v snahe mat všetko tip top uhnala tetaniu

jordana111
20. nov 2021

Video pestúnka a kresielko... bordel ti zatiaľ nikto nespraví nebehaju ti tam 3 deti a variť hádam nemusíš každý deň... Kúp si robotický vysávač a s normálnym ti stačí raz za týždeň vysavat neviem aký máš veľký byt alebo dom ale ja poutieram prach za chvilku mám väčšie dieťa takže mi narobí bordelu až až spracem a pustím vysávač WC mám umyté za 3 minútky nemusíš robiť všetko naraz jeden deň si povedz malý zaspí idem umyť kúpeľňu druhý deň niečo iné netreba to preháňať bábo je na prvom mieste ale predsa systém si musíš nájsť si sama to malé len leží nebeha s jedlom po byte ani nerozhadzuje hračky to bude potom horšie 😁

mima1
20. nov 2021

Pozri bud rada ze ma len mesiac a ze je to len prve 😂😂 nic v zlom. Teraz keby mam taku skusenost ako mam po dvoch detoch tak pri mesacnom sa vyspim a dom sa leskne. Pri prvom som tiez nic nestihala 😂😂😂
Navar ked je muz doma a upratuj len nevyhnutne veci. V jednej ruke dieta v druhej vysavac.

tosomja
20. nov 2021

@zoja1234 a ja som sama s troma deťmi. Muž chodil na turnusy do zahraničia, 2 mesiace preč, 10 dní doma. Týždeň po narodení syna išiel naspäť do práce na 10 týždňov, všetko som musela sama, dcéra chodila do školy, s ňou sa učiť, synčeka stále na rukách(extrémny reflux) ešte aj v noci spal na mne. Lebo som sa bála. Satkovala som. To mi pomohlo. Spinkal malo, lebo sa vždy zobudil na pálenie záhy. Varila som večer, prišla a upratovala večer. V rámci prechádzky som nakúpila. Potom sa nám narodila dcérka a muž zase preč. Zvládla som to rovnako. Hoci už starší sa aj hrať chce, malička zase na rukách 🤣 už sa aj bijú, revu obaja v rovnaký čas, s💩...rúv rovnaký čas, spia na striedačku, aby som sa náhodou nenudila 😁 staršia v ťažkej puberte, najlepšie jej ide gulanie očami...čiže momentálne žiadna pomoc.
Keď muž bol doma, nevedela som čo skôr. Nastavils som sa tak, že som sama na všetko, a bolo to super. S ním len chaos. Zajtra ide zase do práce. 😁 Idem ho baliť. 😛
PS: moja mama nepomôže a jeho rodičia sú v Česku, čiže tiež nie. A nikoho iného tu nemáme.

lula313
20. nov 2021

V podstate sa tu tato téma pravidelne opakuje. Závisí od konkrétneho dietata. Ja som nepoznala mat 20 minut kľudne dieta(koliky a slabinovy pruh, do ktorého si tými revmi priškrtila vaječník a pediatrička má na poradniach odbijala, že čo sa sťažujem stále na dieťa, veď deti placu, pritom revala od bolesti), ale ona bola ticho 5 minut po nakojeni a potom začali 3 hodinove vresky, kde fialovela, nevedela sa nadýchnuť a už vidim, ako by niekto take dieťa položil pod hrazdicku a siel umyvat riady a toto trvalo až do spanku. Mamky, ktoré majú deti, čo ani cely deň nezaplacu(videla som take!existuju!😊)tazko uveria, že pri takom sa nedá ani zjest jedlo, ktoré doniesol Kurier.
Oddychni si, keď mozes a upratuj, keď máš chut. Riady a bordel počkajú😊 vôbec sa kvôli tomu nestresuj

letfenixa
20. nov 2021

@zoja1234 vôbec nerieš, čo a koľko stíhajú iné (super)matky. Sústreď sa na seba, svoju domácnosť. Ak sa dá, choď sa osprchovať, hocikedy, mesačné dieťa ešte nemá žiadny režim, nemusíš mať ani ty. Je to šok, zrazu nemoct ísť čo len na záchod, kedy chces. Ale sadne si to. Nepanikár, povysáva muž, riady umyjes, keď budeš môcť, ak máš umývačku, je to plus. Neboj sa, nájdeš si systém, aj keď si nastúpila do novej práce, musela si sa zaučiť, čo a ako. A to ti tam nik neplakal a nevracal (ak teda nie si zdravotná sestra). Hlavu hore, muža zapoj čo najviac.

bu1bu
20. nov 2021

@zoja1234 musíš si nájsť len systém. Ja keď som porodila taktiež bol prvý mesiac hektický... Manžel v kuse v práci ( o nejakom prebaľovani a kúpaní z jeho strany snívam dodnes...), Úplne sama v cudzom meste, že pomoc mamy/ svokry... Hahaha!
Takže donáška jedla na dennom poriadku, kúpila dom si všetkých pomocníkov do domácnosti aký sa dali ( umývačka, robotický vysávač s mopom, sušička, kresielka a čo ja viem čo ešte...) A potom som fakt nemala čo robiť... Nakoniec som začala variť, vychádzky s malou, veľa oddychu,proste užívala si materskú... Nevidím nič zle na tom že som využila všetky možné technické vychytávky doby...
Takže ak máš možnosť vyuzi čo ponúka doba, ak nie, zaťať zuby a nájsť si systém a zmeniť pohľad na vec, lebo keď ti začne loziť, chodiť tak sa zbláznis....
Omnoho horšie je chodiť do práce, starať sa o domácnosť a deti... A to ťa čaká tiež..

00ivi00
20. nov 2021

Nič som nerobila.. Základ bol aby som mala čo jesť.. A vysávanie inak trva tak 10min.. Nikto mi nepomahal a neviem prečo by aj mal (myslím svokra alebo mama) a už vôbec nechápem ako to môžu brať niektoré ženy automaticky že po pôrode má svokra s mamou pomáhať 😃

jarnajar
20. nov 2021

Moje prvé dieťatko bolo také ako tvoje, to nevysvetlíš niekomu kto to nezažil 🙂 prvé týždne som bola stále hladná, lebo som si nestíhala ani pripraviť jedlo. Ani v nosiči nechcela dcérka byť. Netráp sa, si len mesiac po pôrode, stále sa zotavuješ a hľadáte si systém. Mne pomohlo prvé mesiace robiť len jednu vec denne. Čiže jeden deň viac variť, druhý vysávať, tretí viac variť, štvrtý prať, atď. Pomedzi to aj drobné veci priebežne, keď si umývaš ruky, umy občas umývadlo, keď vidíš prach a máš pár minút, tak utri prach,atd 🙂 časom to bude lepšie.

lenka2710
20. nov 2021

@zoja1234 ja teda neviem, ale ja som si najviac užila materskú prvého pol roka 😂 ale vďaka Bohu mala som dieťa, ktoré stačilo len prebaliť, nakŕmiť a spal aj 4 hodiny ☺️ ja som stihala ešte aj koláč napiecť, poupratovať, navariť a ešte som sedela 2 hodiny na gauči, lebo som už nevedela ze co 🤷‍♀️
Ale ozaj som nemusela riešiť koliky, refluxy, rúrky, kakanie, nič 🙏 po pol roku to len začalo byť zaujímavé, nechcel už len tak ležať, musela som byť stále pri nom, nosiť a keď začal chodiť, no katastrofa, to len vtedy som nič nestíhala a nebolo povysavane aj týždeň a prach ani nehovorím, lopatou by sa dal odhadzovat 😂 ale neriešila som
Kedysi som každé 2 mesiace lestila okná, teraz som naposledy umyla okná dakedy pred letom a chystám sa až pred sviatkami ak vôbec!
Ja som si napríklad dala malého do kocika a mala som ho aj v kuchyni keď som varila, a proste kde som ho chcela mať, tam som si ho dala a bol pri mne, lezal kukal, pustila som potichu hudbu a veľakrát som kukla a už spinkal! Ale keďže je to moje druhé dieťa, už som máličko viac oslahana ako pri prvej 🤷‍♀️☺️

ibajaanikiny
20. nov 2021

@sissy27 to co tu pises??? Ako sorry,ale dieta nestaci prebalit a nakrmit a ja si odbehnem zehlit…kiezby…ale aj moja je taka,ze vkuse si vynucuje pozornost,treba jej ukazovat hracky,rozpravat do nej,ked je dlhsie ako 5 minut sama,uz sa zacne ozyvat a pomaly plakat…este je prilis malicka,aby sa zahrala sama. V hojdacom kresle sa zabavi max 15-20 minut,takze ty bud dieta este nemas alebo si mala dost dobre babo,ktore vacsiu cast dna prespi. Moje dokazalo prvy mesiac az dva takmer vobec nespat,spanky rychle 15-20 minutove,veskera pozornost bola venovana jej a ked dosiel muz,varila a upratovala som vtedy…verim autorke,ze jej domacnost stoji,ja som si nasla system presne po 600nedeli,ze mi domacnost uz nestoji a aj malej sa plne venujem,ona si ho musi najst tiez. Ale netreba hned mudrovat,ze neperie v potoku,neobhana kravy na poliach atd. Hej,doba je ina,ale mat dieta a hlavne prve je tiez zivotna zmena a nie kazdy si vie nabehnut na dokonaly rezim hned po porode…alebo dokaze,ked jej babo spinka 15 hodin z jedneho dna…