Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

majdula
6. feb 2011

@susisus Evidentne ma v noci hlad ☹ Lepsi spanek podle me prijde v momente, kdy bude jeste pred spinkanim dostatecne najezena a to je asi potreba resit v jinem tematu, dobre spani bude az dusledek toho, ze zacne dobre jist.
Jestli je hladova a nic nez mlicko zatim nechce, rozhodne ji nenechavej v noci o hladu, vim ze "vydrzet" je asi ta posledni rada, co bys chtela slyset, ale mne nenapada nic jineho, jsem zvedava, co poradi jini 🤐

Ale u nas se vydrzet vyplatilo - jeste ve veku tvoji male (pred mesicem) se mi prcek budil 1-2x v noci na kojeni. A zcistajasna zacal spat celou noc a spi tak uz mesic. Zjevne k tomu musel dozrat 😵 Pravdou je, ze u nej neslo o hlad, spis o ujisteni o moji pritomnosti a blizkosti (ted uz vi bezpecne, ze jsem kdykoliv k dispozici a prave proto me uz "nepotrebuje"), na veceri dostaval mlecnou kasi a take se mi ho podarilo v noci obcas obalamutit vodou anebo jen pritulenim namisto mlicka...

benne
6. feb 2011

@susisus hmmm. ja som sa pri mojej zmierila, že bude jesť asi až do dospelosti v noci jednu flašu mlieka, a ked mala 18mesiacov, tak ochorela, že nemohla piť mlieko, lebo z neho vracala a vtedy sa odnaučila.. bola vtedy teda chorá, tak som ju v noci aj na rukách pokolísala a ráno dosť skoro vstávala (hlad), ale na 3.noc, to už bola po chorobe vyčerpaná spala tvrdšie a ked sa začala mechriť na svoju zvyčajnú flašku, tak somsa robila že spím a ona zaspala a potom už to bolo - aj som bola prekvapená že tak ľahko

viem, žiadna poriadna rada to nie je...

no a syna som od jednej z 2 dávok odnaučila tým, že dostával ako náhradu čaj, ale musel byť sladený (mne už to bolo jedno, ved aj v mlieku je cukor, aj ked v jemnejšej forme, hlavne že som vstávala len raz), no a ten tiež zrazu vynechal mlieko, druhú, tretiu noc.. ostával mu ten čaj a asi po týždni mi došlo (aj s pomocou tohto fora), že mu asi netreba ani ten čaj.. najnovšie vypije v noci necelú flašu čistej vody a obslúži sa aj sám 😉

no ak by si fakt chcela odnaučiť a ísť napríklad metodou knihy, podla ktorej je táto diskusia pomenovaná, napíš do IP mejla, ja ti to prepošlem, prečítaš, rozhodneš sa 😉

layla84
6. feb 2011

@apollo11

nie pevný režim - rešpektovanie prirodzených vnútorných spánkových rytmov dieťaťa a jeho aktuálnej potreby spať. A to nemusí byť 100 percent pevný režim.. Toto je podľa mňa prevencia. Pevný režim funguje len kým sa niečo nepodelá (zuby, choroba..) ale citlivé rešpektovanie potreby spánku funguje raz a navždy.

susisus
6. feb 2011

@majdula a @benne dakujem ! Vydrzim rada a s laskou, neberiem to hystericky, len by ma to tesilo sa vyspat po takom case, ale strasne ste mi pomohli, ze je normalne ked v takom veku este pyta papat a ze vase nejak same prestali, tak dufam ze aj moja coskoro 😉 necham to teda na nu, asi ozaj az ked jej zachuti husta strava...

zuzkat1
7. feb 2011

@susisus 2x? ved to nie je vela🙂 moja sa budi 6x sice ja kojim teda je to o dost pohodlnejsie ale je to podla mna este prirodzene v tomto veku... ved sa nebude budit stale... ked si pyta mliecko tak ma asi hlad a to sa neda ignorovat 😉

kubaka
7. feb 2011

@susisus můžu tě uklidnit, že můj malý pil jednu láhev do 2,5 let. Je to velký kluk, sice jedl večer dost, ale měl hlad, nešlo to nijak odnaučit - jak píšeš, zkoušela jsem nedat, pít vodu, ale po hodině byl vzhůru. to nemělo cenu.
Zařídila jsem to tak , jak nejšikovněji to šlo - odměřenou dávku UM do láhve, termosku s vlažnou vodou, přesně odměřenou - jakmile se probral, jen jsem slila, zatřepala , on mi v náručí vycucl 250ml za 2 minuty, já u toho dřímala se zavřenýma očima - položila do postýlky, on ani nepípl a já usnula vmžiku. Jde o to se moc neprobram, takže nemyslet 😀 měla jsem jen takovou dotekovou lampičku s mdlým světlem, která nikoho nevzbudila. Tvoje je ještě malinká, postupně to přejde do jedné dávky, až začne víc jíst. Což by teda měla 😖
A malého neodradila ani nemoc, nic - byl vytrvalý - a sám toho nechal někdy okolo 2,5 roku.
Ulev si prakticky jak nejlépe to jde a ono to pak bude snestitelné. 🙂

apollo11
7. feb 2011

@layla84 No, myslela jsem, že mi odpovíš trochu přesvědčivěji.. "rešpektovanie prirodzených vnútorných spánkových rytmov dieťaťa", ano, však i to se dá dělat citlivě, s náručí nebo prostou přítomností (hlavně u maličkých mimin!).. a vlastně opakuješ, co jsem říkala já, režim funguje jen dokud se něco nepokazí.. sám režim není prevence.. je to vybudování pocitu důvěry, že dítě může usnout a máma ho neopustí, že může usnout v její přítomnosti (pokud to potřebuje, neříkám, že všechny děti to vyžadují) a posléze i v nepřítomnosti, protože nemá důvod se obávat. Nejen respektování přirozených vnitřních spánkových rytmů, ale i respektování dalších _přirozených_ potřeb, které se spánkem souvisejí.. abych nezdůrazňovala pořád jen tu blízkost, tak je to třeba i klid, eliminace podnětů před spaním, rituál, který si dítě emočně spojí s ukládáním.. pak věř, že je dítě schopné dobře usnout i v případě, kdy se režim rozpadne..

apollo11
7. feb 2011

A co mi není vůbec jasné, že Weissbluth řeší - podle tvých slov - tyto přirozené spánkové rytmy a dojde nakonec až k tomu, že v mnoha případech je nutné dítě nechat vyplakat nebo opustit.. to mi nejde dohromady..

apollo11
7. feb 2011

nebo ještě jinak: co v praxi znamená respektování spánkových rytmů? že uložím dítě do postýlky hned jak vidím, že je unavené? souhlasím, ale to samo o sobě mnohdy nestačí.. pokud na to weissbluth dodá: "a odejdu z místnosti", tak myslím, že právě tady může být kámen úrazu..

kubaka
7. feb 2011

a ještě dodám k výše napsanému od apollo11 - když přirozené spánkové rytmy, které, jak se shodneme, jsou čistě individuální, proč se to v tvých radách (i na stránkách Weissbl) hemží konkrétními časy a doporučeními, kolik má dítě spát. A navíc jsi mimojiné tvrdila, že tříleté dítě již denní spánek nepotřebuje !?
Pokud mám respektovat dítě a jeho spánkové nároky, s čímž souhlasím, nemohu se řídit někým stanovenými časy a tím, že někdo řekne, kdy dítě spát potřebuje a nepotřebuje. To si z principu protiřečí...

layla84
7. feb 2011

@apollo11

🙂 nechápem o čom ma presviedčaš. Veď to je to, čo tvrdím odzačiatku, že mi dieťa pekne spí aj keď máme trebárs týždeň alebo dva pre chorobu narušený režim. A dokola ako papagáj tu opakujem, že uspávanie je len a len na tom, ako si ho zvolíte, podstatné je správne vnímať, KEDY treba dať dieťa spať. Preto ani nerozumiem, prečo ti v metóde chýbajú rečičky o blízkosti a podobne - veď to je predsa samozrejmé. A každý si môže vybrať, ako bude jeho dieťa zaspávať, iba si nevyberieme kedy, lebo to má jeho telíčko zapísané niekde hlboko v sebe a my to nezmeníme, musíme sa to len naučiť vnímať a rešpektovať. To je celé, ja viac nemám tu čo dodať.

apollo11
7. feb 2011

@layla84 No tak fajn. My se opravdu neshodnem, to už není o věcných argumentech, vnímáme to prostě celý úplně jinak. Mně by opravdu zajímalo, jak se to KEDY dá radit ostatním na dálku, když rytmus je individuální.. A naopak, já to mám obráceně než píšeš ty : to KDY dám dítě spát, je přece úplně jasné, samozřejmé - když je unavené. Jednoduché jak facka, žádná věda. A co nezměníme svou vůlí je to naopak to, čemu ty říkáš řečičky, to co dítě k tomu spánku a zaspávání potřebuje.. a to se snažit respektovat. 😉

kubaka
7. feb 2011

@apollo11 amen, to je opravdu celá věda. Na to opravdu netřeba a ani nejde mít "spánkového poradce přes internet."

zuzkat1
7. feb 2011

@apollo11 svata pravda🙂

kaja73
7. feb 2011

kto chce pochopit laylu ten ju pochopi,kto nechce ten,nie.Nema vyznam aby sem dalej prispievala,lebo sa tu všetko vždy otoči proti nej.V sukromnej teme,este nik dieta nevyplakaval,a spanok sa mnohym zlepšil aj na zaklde- podla niektorych z vas- uplne zbytočnych a samozrejmych rad.Napr dvojičky už obe prespia celu noc a mamička je konečne oddychnuta-dufam, že sa nenahneva že o nej pišem.Fakt to nema zmysel tahat sa tu o slovička Dufam,že to layla pochopila a bude pomahat len tam,kde si to vedia ocenit.Tych otazok je totiž tolko,že toto je len strata času.A teraz ma prosim za moj nazor nezjedzte.Je mi to luto,lebo niektre z vas vedia trefne niektore veci pomenovat,ale chyba tu dobra vola byt tolerantny aj k inym postojom.

zuzkat1
7. feb 2011

prave som si precitala diskusiu venovanu @layla84 ktoru uz ale admini zavreli... necitala som vsetko ale teda tam to vrelo🙂 a musim sa priznat ze hlavne co ma zaujimalo bola odbornost menovanej... a k tomu uz nemam co dodat...

inak moj poklad zacal zas spat 2x za den - stale sa tu u nej meni🙂 ale noci sa nemenia... stale 6x kojenie a nocna 2 hodinova ceremonia🙂 a rano fici na plne obratky🙂 a vsimla som si ze ked ju dam spat v noci k sebe tak ona je rano ovela sviezejsia zato ja mam mierny problem s krizami a chrbticou ako sa snazim jej uvolnit co najviac miesta v posteli🙂 ale ked vidim ze jej robi vyslovene dobre to ked spi so mnou tak sa aj ta bolest da vydrzat😀

zuzkat1
7. feb 2011

@kaja73 vies ze nie som nejaky provokater ale aj to vies ze s nou nesuhlasim, ale nehnevaj sa ja som si precitala jej "odbornost" a teda ja osobne tam ziadnu odbornost zameranu na spanok nevidim... jedine ta psychologia... mozno...ale povedat ze ma prax v zachrannej sluzbe a spajat to zo spankom?? alebo ze ona bola au-pair a teda ona vie ako na to?? 91% mojich kamosiek bolo au-pair a ani jedna sa nevyhlasuje za odbornicku na spanok len preto ze sa starali o cudzie deti a ze ich davali spat... na to treba trochu viac aby si bola odbornik... venuje sa milion veciam (co je pekne a chvalyhodne) ale venuje sa niecomu naozaj na 100%?

zuzkat1
7. feb 2011

@kaja73 este PS: kazda z nas ma vlastne deti a poniektore aj 2 ci 3... citis sa byt odbornickou kedze si uspavala a uspavas svoje 2 deti?

zuzkat1
7. feb 2011

@kaja73 prepac posledna poznamka🙂 kamenovat ta nebudem a ja som dost tolerantna ked sa niekto rozhodne pre metodu "vyplakat" alebo hociaku inu ja odhovarat nebudem to vies... ale vadi mi ak sa tu niekto hra na nieco viac... a doslova pobalamuti kopec zien...

kaja73
7. feb 2011

@zuzkat1 Zuzi fakt to nema vyznam.Ja ju nebudem obhajovat ona to vie spravit aj sama,ale načo?ja chapem aj take ako si ty-aj ja som to pri prvom synovi robila,no veci sa daju robit aj inak a aj tak sa dá babu davat stale najavo že je milovane.Moj už konečne takmer mesiac spi sam v postielke-tiež som si ho uživala vedla mna takmer rok-až kym mi nespravil monokel pod okom a hrču na čele a začal sa stale budit.Nenasilne sme zvladli prechod a teraz sa budi bud raz,alebo ani raz-Už sme mali opakovane noc že zaspal o 18,45 a budilsa rano o 6h,bez zobudenia.ja som tomu rada a nemyslim si,že ho preto menej lubim-že už nespi so mnou .

zuzkat1
7. feb 2011

@kaja73 moja spi v postielke len teraz ked sa budi na tie 2 hodiny tak ide ku mne lebo s nou sediet nebudem ... ja som len teraz objavila ze je ovela spokojnejsie ked spi potom pri nas az do rana... a jasne ze kazdy ma iny pristup a ja ho nikomu ani neberiem...ja sem pisem len svoje skusenosti ze mozno niekto zisti ze aj takto sa da...ale mne nevadi layla za to ze ma iny nazor... toto by mal kazdy pochopit.... mne vadi ako ho prezentuje ze ona odbornicjka pritom nema odbornost... podla mna... mna tym zoznamom cinnosti nepresvedcila... moze radit nech radi ( v tom ze treba sledovat unavu a podobne samozrejmosti s nou dokonca suhlasim) len by si mala uvedomit ze nema patent na rozum... to ziadna z nas

apollo11
7. feb 2011

@kaja73 já nemám s tolerancí k názorům problém. Nikoho jsem tu nenapadala ani neodsuzovala. Pouze mě upřímně zajímaly odpovědi na některé otázky - nechápu, co je na tom..? Toto je veřejné fórum k určitému tématu, kde mohou přispět všichni, kteří k tomu chtějí něco říct. Není to laylina soukromá poradna. Ona sama odpovídá docela trpělivě i těm, kteří nesouhlasí - já jsem za to ráda a doufám, že toto fórum je díky rozmanitosti názorů zajímavější a snad i inspirativnější.. Když jsem se tu já snažila poradit a nabídnout trochu jiný pohled, popsat jak to chodí např. u nás (nikomu to necpu, už vůbec ne v tomto tématu), byla jsem dost odpálkovaná - tak nevím, proč se tu oháníš tolerancí zrovna z této strany..

kaja73
7. feb 2011

@zuzkat1 To nie je o patente na rozum,mne je jedno kto mi poradi -aj keby to bola žena čo ani ZS neukončila,ak jej radu viem použit,ak ma neznasilnuje a necha to potom na mna,ako jej radu zužitkujem.A layla je preve taka,ale to zisti len ten čo všetko hned nekritizuje,ale riadne vypočuje,premysli si a SAM sa rozhodne čo dalej.Aj teba si rada prečitam,ani nevieš ako si mi pomohla,ked som už nevladala a ty si to brala sportovo-a je mi jedno či mas patent na spanok alebo nie.Ja to podla vzdelania neriešim.

berenika39
7. feb 2011

@kaja73 to je fajn, jak to takhle píšeš. kdyby tu každá mamča - at už ta z jednoho nebo i druhého "tábora" napsala, jak to dělala, co zabralo, co ne, co se dočetla, že je ok, o čem si myslí, že stojí za nic...ale @layla84 se tu postavila do role zachránkyně všehomíra jednou jedinou pofidérní metodou, kterou tady reprodukuje stále dokola bez jediné snahy připustit, že by mohlo být neco jiného, než Weisbluth. Prezentuje se jako odborník a díky tomu se maminky na její rady spoléhají a důvěřují jí. Odvolá se na tisíce děkovných dopisů a stovky spokojených klidně spících miminek, které zachránila.Ona sama nepřipouští jiné varianty, jen slepě papouškuje jeden web, který si nezadá s reklamou na zázačné pilulky, které jsou na všechno a vyléčí každý váš neduh.
Její identita není tajná, slovo odborník je silné kafe, možná samozvaný odborník. Každý sem může psát, každý tu může radit - podle svých možností a schopností, ale povýšené prosazování jednoho webu, kdy jakékoliv vybočení z jeho rámce je průšvih (viz včerejší separační úzkost)..........
Mmch - oslavné hlášení o tom, jak "všechny děti z nově založené soukromé diskuse a poradny layla84 už krásně v klidu spí a nemají problémy jsem tu četla už dvakrát...víš kdy byla založena? 3.2. víš kolikátého je dnes? 7.2. Za čtyři dny se dá změnit problémově spací dítě na bezproblémové? Co si o tom mám myslet?

Omlouvám se za mimo téma, už to nikdy neudělám.

kaja73
7. feb 2011

@apollo11 Mne ide len o jedno-tych dotazov od bab čo ju naozaj chceu vypočut je tolko,že toto je fakt len strata času,ale už na to chvalabohu prišla. 😉 To je odomna vsetko.

zuzkat1
7. feb 2011

@kaja73 myslim ze @berenika39 ti vlastne odpovedala aj za mna🙂 nejde o to ze radi,ale akym stylom to robi... prezentuje to co hovori ako jedinu pravdu a tvari sa ze len ona vie kazdemu pomoct... a toto mi vadi, nie to ze radi (ved mozno niekomu pomoze), ale proste povedat s trojrocnou praxou - ak sa dobre pamatam niekde pisala ze su to 3 roky...ze je odbornik... to je prehnane... kde ma dokaz o tom ze naozaj pomohla a neublizila..ma spatnu vazbu od tych matiek o 20rokov dajme tomu? ale sulasim ze toto je zbytocna debata,lebo ako pises kto ju chce pocuvat tak bude... ja rozhodne nechcem

kaja73
7. feb 2011

@berenika39 Nik nepovedal že sa spanok zlepšil vsetkym-vidiš to je to čo ma tu stve-to pretačanie slov.Bolo povedane že sa zlepšil mnohym-nie všetkym.A tiež sa striedaju lepšie a horšie noci-v podste u každeho,ale jdnoznačne to ide dobre a nech si o tom mysli kto chce čo chce. 🙂

johanka.
7. feb 2011

@ivanajelinek neporadim, len chcem povzbudit. Myslim si, ze to prejde, davaj mu, co potrebuje, ak to je v tvojich moznostiach. U nas to bolo podobne, akurat ze to trvalo v podstate od narodenia: nebola schopna spat sama, ani cez den ani v noci. Cez den som ju drzala na rukach (neskor som to nahradila satkou), aby sa poriadne vyspala, lebo ak som ju polozila, do par minut bola hore. Vecer som chodila spavat s nou, ziadne volne vecery, prijimanie navstev a pod. Zdalo sa mi, ze do hlbokeho spanku poriadne ani neupada. Zlepsilo sa to az okolo 5 mesiacov, ked som ju vecer uspala (co trvalo vyse hodiny, kym upadla do hlbsieho spanku, dovtedy sa sice striedal lahky s hlbokym, ale ten hlboky nebol este dostatocne hlboky), tak som mohla odbehnut a mala som konecne chvilu aj pre seba. Aj cez den som ju mohla po uspati stale castejsie polozit a spala sama (asi pol hodinu). Niektore babatka asi velmi potrebuju citit pritomnost niekoho ineho, aby sa citili bezpecne a dokonca to sleduju aj v spanku. Takze skus vydrzat, moj nazor je, ze sa to zlepsi, ako sa mu bude vyvijat hlboky spanok. Ja som si vravela, ze sa musim snazit vybudovat v nej pozitivny vztah k spanku a tak som jej dopriala, co potrebovala. Som presvedcena, ze som urobila dobre, aj ked sa ma WB a podobni experti snazia svojimi teoriami presvedcit o opaku, robila by som to znovu tak, aj ked je to fakt tazke. Drzim palce, neboj, deticky nam stokrat vratia vsetko, co do nich investujeme.

apollo11
7. feb 2011

@kaja73 Jestli je to pro kohokoli ztráta času, chodit sem nemusí, odpovídat nemusí. Netušila jsem, že je tu takový problém vyjádřit opačný názor. Ztráta času je slepě se držet nějakého dr. weissblutha.

Venku je hezky, nejlíp se spí v kočárku 😉

kaja73
7. feb 2011

@apollo11 Vonku je fajn,sme tam denne vyse hodinu,ale už len bez kočika-len sa prechadzame.Maly totiž pekne spava aj cez den aj v noci v postielke-už konečne-a bez plaču.Pre mna to strata času nie je,ja sa bavim, ale ked ma niekto odpovedat na plno dotazov-fakt dobre myslenych- a potom sa rozptyluje žabomysimi vojnami,tak to strata casu je.Podla mna ,podotykam,aby to zas niekto nepretočil. 😉