Genetické vyšetrenie - Spišská Nová Ves

24. máj 2021

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či nemá niektorá z Vás skúsenosti s genetickým vyšetrením v Nemocnici s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi, u MUDr. Mistríka. Bola som tam vo februári na genetickom vyšetrení, kvôli tomu, že moja mama je onko pacient a vyšlo jej vysoké percento prenosu "zlého" génu na deti. Vtedy mi bolo povedané, že výsledky budú až v máji, že mi zavolajú. Keď budú výsledky dobré, tak tam už nemusím chodiť, ak budú zlé, že sa ten gén potvrdí, tak mi dajú termín, kedy prídem znova na odber krvi, urobia z nej opakovane všetky vyšetrenia, a ak sa aj po druhom odbere potvrdí tento gén, tak bude nasledovať preventívne vyoperovanie maternice, poprípade prsných žliaz. V piatok som tam zo zvedavosti volala, keďže už bola polovica mája preč a oni sa neozývali, rozprávala som len so sestričkou. Tá mi povedala, že výsledky už prišli, že mi chcela v najbližších dňoch volať. Dala mi termín na budúci pondelok a keď som sa pýtala, či mi teda ten gén bol potvrdený, tak povedala, že treba prísť, že tie výsledky prišli v kódoch, že to vie prečítať len pán doktor, že musím rozprávať s ním a nie cez telefón. Teraz som z toho celá nesvoja. So sestričkou som rozprávala, keď som tam bola na prvom vyšetrení, bola veľmi priateľská, tak som sa od nej dozvedela, že tam robí už 20 rokov. Že by za tú dobu nevedela, ako vyzerajú pozitívne/negatívne výsledky? Alebo videla výsledok, ale nechcela mi povedať? A prečo tam musím znova ísť, keď podľa prvotných inštrukcií som tam mala prísť opakovane iba vtedy, ak sa gén potvrdí? Tak mi z toho vychádza jediné, že mám výsledky zlé, a to som chcela myslieť pozitívne a byť nad vecou. Môže byť záver aj iný podľa Vás? Asi sa začínam báť, preto aj píšem sem, hádam sa nájde dobrá duša, ktorá mi povie svoju skúsenosť, a že sa nemusím báť, že to môže ešte dobre dopadnúť....ďakujem

simsalabim
24. máj 2021

Tie vysledky z genetiky sa naozaj tak lahko nemusia dat interpretovat. U nas vyzerali takto nejako (cisla aj pismena si vymyslam) - potvrdeny gen SGLAB12, nepotvrdeny variant genu SGLAB12 (exom23814MA) variant c. 9854821 (Glu2975HLY). Asi sa v tom len tak hocikto nevyzna. Nerob si dopredu obavy - a keby ze ti aj ten gen potvrdia - ved to je super, ze sa to da riesit este pred vypuknutim onkologickeho ochorenia!

sisa_s
24. máj 2021

Sestricka ti zo zakona nesmie podavat informacie o zdravotnom stave, vysledkoch atd

hivanik
24. máj 2021

...Mna lekárka upozornila že nikdy výsledky nerozpravaju telefonicky či už sú dobre alebo zle. Vždy si treba prísť prevziať výsledky. A to som čakala 2 roky na výsledky. Konkrétne SNV genetika. Takže sa nestresuj dopredu.

autor
26. máj 2021

Ďakujem veľmi pekne za odpovede, ukľudnili ste ma veľmi 🙂

danielka9189
30. aug 2023

@hivanik Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako ste sa na tie genetické testy objednávali? Telefonicky? Snažím sa dovolať už tretí týždeň aby som syna objednala…no nikto mi to tam neberie. Ďakujem

autor
31. aug 2023

Ja som sa objednávala telefonicky, ale už to bolo pred troma rokmi, tak neviem, či sa niečo zmenilo...nemajú na nete ten objednávací formulár? Som si všimla u viacerých lekárov, že už sa nedá objednať telefonicky, len elektronicky cez formulár... a niekde to majú aj spoplatnené dokonca....

hivanik
31. aug 2023

@danielka9189 ...áno telefonicky

gaborova111
10. apr 2024

Dobrý deň môžem sa opýtať potrebujem tam syna objednať nemohli by ste mi dat na doktora alebo sestričku číslo dakujem pekne