Maminy z protestantských, charizmatických zborov

mimkao
1. aug 2009

Nájdu sa tu také? 🙂 Teda, viem, že áno, takže, rada by som si písmenkovala s niekym, kto pláva proti prúdu... 😵 🙂

myzma
17. aug 2011

@molka podstata vianoc je prave o niecom uplne inom.... ako si myslime ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

myzma
17. aug 2011

@maruska74 Nas Pan, nas Boh nestoji o ovesane stomceky na jeho pocest... stoji o poslunost voci jeho slovu...

kto mna miluje, bude zachovavat moje prikazania... to su slova Pana Jezisa

tak sa dokazuje nasa laska k Bohu, ze mame ukrytu jeho rec vo svojom srdci a zijeme tak... to je to, ako si to Boh predstavuje...

nase predstavy su vsak casto pre Boha ohavnostou....

modlosluzba je ohavnostou, to je Bozie slovo, nie moje

leishmania
17. aug 2011

idem s krpcom von, som zvedava co sa tu este docitam 😉

molka
17. aug 2011

@myzma samozrejme, ze nepotrebujeme strom na oslavu Boha. Ked robis detom narodeninovu oslavu, tiez nemusia mat vyzdobu, baloniky, lampiony a neviem co vsetko, ale ake je to pekne, ak maju vsetky tieto ozdoby. Tie narodeniny sa daju oslavit aj bez vsetkeho toho humbuku okolo (a vela ludom to tak aj vyhovuje), ale nevidim nic zle na tom, ak si niekto na narodeniny urobi paradnu vyzdobu. Rovnako to citim aj pocas Vianoc, daju sa oslavit aj bez stromceka, aj bez vsetkych tych svetielok, ale nie je na tom nic zle, pretoze v tom nevidime podstatu, je to len sucast, ktora nas v nijakom pripade neodvadza od slavenia Bozieho narodenia. Nerozumiem, preco mi stale nahovaras, ze v tom stromceku vidime podstatu???

maruska74
17. aug 2011

@myzma Fiiiha, tie imotikony su dooost nahnevane. Naco ich potom Boh Otec stvoril, ak nemaju byt na Jeho slavu?Samozrejme, ze maju byt na Jeho Slavu. Su kraaasne, maju kricat o tom, aky uzasny Boh ich stvoril. A my sme dostali ulohu starat sa o ne, o celu prirodu, aby bola kraaasna na Jeho oslavu. (aj ked v tejto ulohe sme teda dost mizerni 😔 ). Tak, ako si donesiem do vazy kvety, aby som sa tesila z ich krasy a chvalila ich Stvoritela, ked mame rodinny obed, tak si vyzdobim izbu stromcekom na Vianoce, aby som vzdala hold novonarodenemu Kristovi. To je podla mna to iste, ako ked sa obleciem pekne do kostola, aby som som ukazala, ze si Boha vazim aj takym (samozrejme nie LEN takym) sposobom.

myzma
17. aug 2011

@molka vkladas mi do ust slova, ktore som nepovedala... povedala som podstatu vianoc...

ked si myslis, ze tym Bohu robis radost, slavte vianoce dalej... ale je to sposob sluzby o ktoru Boh nestoji, prepac, ze tak priamo hovorim...

precitaj si ten text od mimky, ktory sem hodila (truhla zmluvy, uza a michal)... hovori v podstate o tom istom....

myzma
17. aug 2011

@maruska74 som ten psisoevok zmazala, takze ludia nevedia na co reagujes.... som to nahradila inym

Nas Pan, nas Boh nestoji o ovesane stomceky na jeho pocest... stoji o poslunost voci jeho slovu...

kto mna miluje, bude zachovavat moje prikazania... to su slova Pana Jezisa

tak sa dokazuje nasa laska k Bohu, ze mame ukrytu jeho rec vo svojom srdci a zijeme tak... to je to, ako si to Boh predstavuje...

nase predstavy su vsak casto pre Boha ohavnostou....

modlosluzba je ohavnostou, to je Bozie slovo, nie moje

molka
17. aug 2011

@myzma prepac, nechcem Ti vkladat slova do ust, ja to niekedy tiez tak citim, akoby mi ini ludia vkladali slova do ust a vedeli lepsie, co ako citim.
Myslim si, ze nikto z nas nevie, co si vlastne Boh mysli, dolezita je podla mna cistota nasho srdca.

maruska74
17. aug 2011

@myzma Ked kazal Boh zidom povytinat konkretne stromy, ktore boli pouzite na modlosluzbu, aby ludia videli, ze to bolo zle, znamena to podla teba, ze stromy ako take su zle a maju byt vsetky povytinane, alebo aspon nenavidene? Nie je to v prikrom rozpore s pismom, kdee je napisane, ze Boh povedal o svojom stvoreni, ze " to bolo dobre"? Neboli to prave palmove letorasty, ktore boli pouzite na privitanie a oslavu Pana Jezisa pri vchode do Jeruzalema? Bolo to podla teba oslavovanie tych paliem, alebo Pana Jezisa?

myzma
17. aug 2011

@molka praveze Boh napisal vo svojom slove, co si mysli a na to upozonujem od zverejnenia toho prispevku.... Boh si ceni poslusnost, to som tiez uz pisala...

molka, ja nepisem tieto veci, aby som si tu dokazovala svoju pravdu, ale citujem nasho Pana, pisat tu mi niekedy trha srdce, hlavne, ked nie je slovo Bozie prijmane s vaznostou a respektom, ale namiesto toho sa vykrucame z poslusnosti voci nemu a vysvetlujeme si veci svojim sposobom, i ked je to jasne napisane.....

aj uza to myslel uprimne, Boh ho vsak zabil!!!! cize uprimnost nestaci... uza mal poznat Bozi zakon a nariadenia, Boh ho neospravedlnil, lebo on (uza) to myslel uprimne...ak to platilo vtedy, o co viac teraz, ked sa nam Boh zjavil v Jezisovi a zjavila sa plnost Bozia a skrze neho mame dokonaly pristup k nemu....

zalmista pise,a ko si zachovat ciste srdce, tak, ze Boziu rec ukryjeme v nom... to znamena, ze Bozie slovo prijmeme a zijeme podla neho... (z119) a su i ine odkazy, ktore spajaju cistotu srdca s Bozim slovom (pre to slovo ste cisti, ocistiac ju kupolom vody, slovom.... a dalsie)

molka
17. aug 2011

@myzma len ja si prave nie som ista, ci je Bozie slovo spravne vykladane a aplikovane v nasom zivote, ked ide napr. aj o tie stromceky. To som tym myslela, ze kde berieme istotu, ze si Bozie slovo vykladame spravne?

myzma
17. aug 2011

@maruska74 ked Boh prikazal izraelcom jest nekvasene chleby, znamena to, ze uz nikdy nebudem moct jest kysnute buchty?

mysel tela, mysli podla tela a nedokaze chapat a rozsudzovat veci Ducha Bozieho...

to, co vidime v SZ je telesny predobraz duchovneho...

tu predsa nejde o stromy ako take... ale o pravu bohosluzbu, ked mali oni povytinat haje a zbavit sa ich, lebo boli ohavnostou Hospodinovi, preco si ich my este ospravednujeme a ich uzivanie prikraslujeme?

Boh je ten isty, On sa nemeni, co mu bolo ohavnostou vtedy, je i dnes...

myzma
17. aug 2011

@molka rozumiem tvojej obave...

odpoved je na dlhsie, a mozno ti skor potrebuje sam Pan na to odpovedat, hodim ti do Ip nejake verse...

syn sa mi zobudil, takze dnes uz nepridem...

pokoj vam

maruska74
17. aug 2011

@myzma Myslim, ze spolocnou crtou nas vsetkych je, ze sa nesnazime burit proti Bohu, ale celym srdcom mu sluzit.
Ja si vsak nemyslim, ze Bozie Slovo, aj to , ktore si tu uviedla pise o tom, ze stromy su modla same o sebe alebo ze sa nesmieme tesit z Bozieho narodenia. To je podla mna prisposobovanie pisma svojim nazorom.

molka
17. aug 2011

@myzma ale co ak mi uz Boh odpvedal a povazuje moje konanie za spravne? Vies, kde beries istotu, ze iba ostatni sa musia mylit?

maruska74
17. aug 2011

@myzma Iste, Bohu vsak nie su ohavne stromy, ale modlosluzba. Prave preto na Vianoce neoslavujem stromcek, ale Pana Jezisa.

evkasus
17. aug 2011

@myzma Budha je soska vytvorena clovekom, znazornuje bozika vytvoreneho ludmi, predstavuje urcite nabopzenstvo....strom je strom...bol stvoreny Bohom...preco si ich teda sadime v zahrade, abu nam ju skraslovali...strom vystupuje v mnohych podobenstvach...ak clovek urcitu vec v historii zneuzil, je to aj posobenim Zleho, ktory sa snazi prekrucat dobre veci v zle a klamat kde sa da....on je predsa majster klamstva...ale Duch Svaty vanie ako chce...casto mimo nasich zauzivanych cesticiek...Boh dokaze menit zle v dobre...
Chapem tvoju snahu pridrzat sa pisma...to vsetci mame...ale existuju mnohe desinterpretacie sv. pisma

evkasus
17. aug 2011

@myzma Ak clovek dava svoje srdcu Bohu, tak ten stromcek nie je pre neho modlosluzbou...ak odstranis zo svojho srdca modly a stromceku neprikladas ziadny duchovny vyznam....je to cennejsie...
Vianoce nie su o stromceku a jeho uctievani...
Nevidim dovod, preco by sme nemali slavit vianoce a pripominat si iba ukrizovanie...Ukrizovanie stoji v popredi to urcite...ale kvoli nemu si nemozeme pripomenut Jezisovo narodenie?
Vsetko co robime na slavu Boha zostava predsa na slavu Boha...

maja22
17. aug 2011

Modloslužba je klaňanie sa niečomu, pripisovanie neživej veci, alebo niečomu, čo si vymyslel človek, nadprirodzené schopnosti a zároveň si od nej požadovať ochranu či pokoj a pod. Ako tieto kritériá napĺňa vianočný strom? Myslím si, že občas si Boha príliš škatuľkujeme, aký je, aký nie je, čo ho nahnevá, čo ho poteší... iste, snažíme sa vychádzať z Písma, ale v Písme sa nachádza toľko Božích rozhodnutí a ľudských príbehov, že hoci dvaja čítajú to isté, prijmú z toho niečo úplne iné. Napr. ja som nikde nenašla zmienku o tom, že by sa Ježiš zasmial. Bol preto stále zachmúrený? Predpokladám, že nie, myslím si, že jeho tvár bola príjemná a na ľudí sa usmieval. Keď požehnával deti, neviem si predstaviť inú, ako usmiatu tvár. Odsudzoval snáď oslavy či hostiny? Veď prvý zázrak vykonal na svadbe, v Káne, doprial mladým vína, aby neutŕžili hanbu 🙂. Aj sám bol často pozývaný k ľuďom stolovať. Všade však vnášal Boha, rozhovory viedol tak, aby ľuďom ukázal, ako sa v živote správať k iným, k sebe navzájom, dokonca aj k nepriateľom. Preto si nemyslím, že by ho urážalo to, že oslavujeme jeho narodenie. Skôr ho možno zarmúti, keď na neho zabudneme... Keď sa na Vianoce snažíme byť k sebe milší, ohľaduplnejší, je to preto, lebo nás roznežní to Dieťa v jasliach a chceme sa o tú lásku a radosť podeliť... A radosť ako ľudia prejavujeme aj ozdobami, oblečením, slávnostným jedlom...

deborah1
17. aug 2011

Myslím si,že záleží aj na tom,ako sa kresťan na to pozerá..ak to robí v slobode a nezväzujú ho tradície,si myslím,že je to o niečom inom...
My neznášame tradície,nedodržiavame ich,sme v tomto úplne slobodní..čo našej rodine moc nevonia 😀 Možno aj preto sa môj otec vždy tak trošku postará,že nám kúpi stromček a pod. My ho však príimeme /stromček/,lebo nemáme byť ani druhým na pohoršenie,ale keďže Boh je u nás na 1.mieste,príjmeme ten stromček iba preto,že sa cítime byť v tomto slobodní..ak by sme to necítili,nemáme problém povedať nie...keď je Boh u nás na 1.mieste,vždy je na 1.mieste,aj keby sa iní na hlavu stavali 😝 ,ak by sme s niečím nesúhlasili alebo by to bolo proti nášmu presvedčeniu alebo by sme to nemali robiť v slobode,tak to proste neurobíme.
Takže stromček v slobode prijmeme, a deti sa z neho tešia,ozdobia ho kadečím /väčšinou to,čo vyrobia/,aj sa obdarujeme darčekmi.Čo sa týka večere,žiadne ceremónie,normálne sa najeme,žiadne oblátky,ani nadiktované jedlo,ale to,čo chceme,si dáme.Milujeme slobodu,sloboda je úžasná vec!Podľa mňa je hrozné,keď je človek zviazaní tradíciami..napr.,blíži sa veľká noc a hneď všetci bez rozmyslu nakupujú vajcia a čokoládové zajace 😖

Koledy nepočúvame zásadne,ani ich doma nemáme.Nemáme ich radi,nemáme radi,keď sa o Ježovi spieva ako o malom bábätku a pod.Toto obdobie už bolo,teraz je Ježiš Pán Pánov a Kráľ Kráľov,takže keď iní spievajú Tichú noc,my spievame Hallelujah,Ježiš je veľký a mocný Pán! 😀 😉

V podstate,nikdy som sa nad stromčekmi na Vianoce nejak hlbšie nezamýšľala,v podstate teraz nad tým rozmýšľam viac..možno dospejem aj k postoju,že stromček nie 😕 🙂

evkasus
17. aug 2011

tradicia ako taka nemusi byt zla, ani nemusi byt prejavom neslobody, aj v krestanstve je vela veci postavenych na tradicii, aj vo svatom pisme je tradicia spomenuta v dobrom zmysle...ja osobne sa slobodne rozhodujem pre urcite tradicie...pridu mi obohacujuce...niekomu to mozno pridu ako oficiality a nechce sa zaradit akokeby do davu...ja v mnohych ale vidim pestrost prezivania zivota...ak Boh zostava na 1. mieste, tak ja nemam problem s tradiciou sviatkov...

maja22
17. aug 2011

Ja beriem tradície ako súčasť našej histórie, folklóru, niektoré zachovávame, niektoré nie, závisí to od toho, čo píše
@evkasus , nesmú ísť proti Bohu... Takže také tradície, ako napr. červená stužka či vytieranie očí popolom sa mi nepáčia a odmietam ich. Ale krájanie jabĺčka pri štedrej večeri áno - hovoríme si pri tom niečo v zmysle, že nemáme zabudnúť, s kým sme pri štedrej večeri jedli jabĺčko, aby sme vždy našli cestu späť domov, nech by nás zavialo akokoľvek ďaleko 🙂

evkasus
17. aug 2011

@maja22 to urcite, ze nesmu ist proti Bohu...cervena stuzka podla mna ani nie je tradicia, ale povera...U nas je napriklad tradicia na Vianoce, ze este pred vecerou si citame spolu stat z Pisma o narodeni Jezisa...prezivame vzdy taku vznesenu atmosferu pri tom...🙂

deborah1
17. aug 2011

@maja22 dieťa v jasliach?Veď to je obyčajná bábika 😒 To je úplne neuveriteľné,čo ľudia robia z Ježiša na Vianoce,je to smutné a zároveň hrozné!Veď Ježiš je BOH,všemohúci Boh,mocný,veľký a slávny..Nie je nič zlé na tom,keď si človek spomenie na Vianoce,že Ježiš bol na zemi aj dieťaťom..ale to je všetko.Naša viera má byť živá,máme sa skláňať a oslavovať živého Boha-teraz,na Vianoce a stále,každý deň.Nie preto prišiel Ježiš na túto zem,aby sa narodil a aby to ľudia stále oslavovali,ale preto,aby za nás,za každého z nás,dal svoj život na kríži a vstal z mŕtvych.Keď to príjmeš,keď príjmeš túto Ježišovu obeť na kríži,keď Ho urobíš Pánom svojho života a žiješ s ním každodenný život,si Božím dieťaťom.Žiadne náboženstvo,spomienky,slávnosti,obrady,filozofie,nič nič z toho človeka neprivedie k Bohu,je to márne..jedine obeť Ježiša Krista na kríži,ktorá už bola,"je dokonané",len ju príjmi a oslavuj Boha.

maja22
17. aug 2011

@evkasus Aj my sa pred večerou modlíme a čítame z Písma o Ježišovom narodení 🙂 Aj si zaspievame, ale keďže máme malé deti, v posledných rokoch býva večera v zrýchlenom tempe 😀

maja22
17. aug 2011

@deborah1 takže keď bol dieťa, nebol Božím Synom a stal sa ním až na kríži? Čo je dehonestujúce na tom, že bol dieťaťom? Veď to bola jeho voľba. Mohol prísť ako Kráľ, s plukom anjelom a predsa si zvolil inú cestu 😉 Asi preto, aby nám ukázal, že človek si zaslúži úctu od počatia.

evkasus
17. aug 2011

@deborah1 jedno nevylucuje druhe..., ti ktori si radi pripominaju dar, ktory nam bol dany pri Jezisovom narodeni zaroven nepopieraju jeho moc, velkost, slavu, neznamena to, ze Boh nie je v ich zivote zivy, ze mu nedarovali zivot, ze neprijali jeho smrt na krizi, ze su mu neni neskutocne vdacni za jeho obet na krizi, ze v ich zivote nekona Duch Svaty, ze sa a nim nesnazia zit kazdodenny zivot....aj zidia cakali mesiasa ako velkeho mocneho krala, ktory ich oslobodi od nepriatelov a on prisiel ako male dieta, uplne ludsky a vyslobodil ich ale inak ako si to predstavovali...veci nie su cierno-biele

maja22
17. aug 2011

@deborah1 A dosť sa ma to dotklo, keď si o Ježišovi v jasliach napísala, že je to obyčajná bábika 🤐 😔 Mám pocit, akoby si ho tým urazila, ale asi si to myslela inak, určite si ho nechcela uraziť. Ježiš nebol obyčajný nikdy, zázraky ho sprevádzali od počatia až po nanebovstúpenie...

deborah1
17. aug 2011

@maja22 Ježiš bol nejaký čas tu na zemi dieťaťom a nie je to vôbec dehonestujúce,to som nepovedala.A máš pravdu,bola to Jeho voľba a vedel,prečo to tak chce 😉 To však neznamená,že si to treba stále pripomínať a už vôbec nie takým spôsobom,že napr. v kostole sa dá do jasieľ bábika,ľudia na to pozerajú a predstavujú si Ježiša,dokonca si pred ňou aj kľakajú-tak toto je dehonestujúce 😔

A to je tiež dobrá otázka,prečo Ježiš prišiel ako dieťa...možno preto,aby prežil obyčajný život človeka /ibaže na rozdiel od iných ľudí bol svätý a bez hriechu/