Maminy z protestantských, charizmatických zborov

mimkao
1. aug 2009

Nájdu sa tu také? 🙂 Teda, viem, že áno, takže, rada by som si písmenkovala s niekym, kto pláva proti prúdu... 😵 🙂

daniela1983
7. aug 2009

ja sa nerozohnujem, mna ta argumentacia bavi, nemozem za to, ze si to niekto berie osobne.
v skole sme si mohli diskutovat kolko sme chceli a nikto sa neurazal, ani profaci, ked sme im odporovali. mam to tak"akademicky" nastavene, ze ne je nic zle na tom predhanat sa v dokazovani a argumentoch. beriem rto ako prijmenu orzcvicku 😅

leishmania
7. aug 2009

no ved hej, ale na taku diskusiu musia byt otvorene obe strany...a takych ludi nie je vela co su otvoreni pre diskusiu aj napriek inemu nazoru...takze velakrat na forach to skonci "hadkou" comu napomaha aj to ze to neni priamy kontak a ludia si potom domyslaju "ton" reci k tomu, beru veci inak ako by tomu bolo keby sa rozpravali naozaj...aspon taku skusenost mam ja 🙂

daniela1983
7. aug 2009

mne je len niekedy luto ze ludia nevidia veci, ktore su take JASNE.
a jednoznacne. co sa tyka ocistca. ja som sa tam nepredvadzala ziadnymi teologickymi exibiciamii z fakluty, pretoze na skole sme sa nic o cistci neucili. toto iste by som im tam povedala aj keby som bola laik, pretoze to ma nenaucila skole ale Biblia, v skole sme to fakt nebrali 🙂

leishmania
7. aug 2009

no ved nie je preco to podla mna preberat v skole, ked o tom v biblii nie je...ale ked katolici veria tradici, a ich spisom, tak to nepotrebuju v biblii, o to ide...ale to uz je vec presvedcenia...preto je zbytocne poukazovt ze to v biblii nie je...tak ako pre nas je jedina smerodajna biblia, pre nich su to aj tie dalsie veci...

daniela1983
7. aug 2009

inak leishmania, neviem ci som ti uz dakovala, si mi poradila odkaz na mesianisticku paschu. robili sme to na nabozenstve a myslim ze decka mali zazitok, dik 🙂

mimkao
autor
7. aug 2009

Mňa najviac udivila tá otázka od Mexx, že: To je to iste, akoby sme sa my opytali: "No dobre, a kde v Biblii sa pise, ze ocistec neexistuje?"
Nedáva to žiadnu logiku... 🙂

Leish, a kde k BJB si chodila a do Ac?Teraz nechodíš nikam?

leishmania
7. aug 2009

hej dakovala, za malo 😉

inak zidia sa modlia za mrtvych neviem odkial maju podklad, mm mi nevedel povedat odkial to maju, on necital ani bibliu, ani talmud...iba mi na to povedal, ze preco by boh niekomu nemohol pomoct ked sa modlia za nho...ked ta to zaujima opytam sa brata mm, ten by mal vedet 😀

leishmania
7. aug 2009

mimkao mas ip, nechcela som mesta verjene pisat 😀

daniela1983
7. aug 2009

ale predpokladm ze to nie je povodna vec v zidovstve. aspon teda nemam pocit, ze by som v SZ nasla niekedy podobne zmienky. tiez to moze byt vyvoj v tradicii, ak to tak teda je

leishmania
7. aug 2009

hej v SZ som o tom ani ja necitala, preto myslim ze tiez ich "tradicia"

mimkao
autor
7. aug 2009

leish, dík, už som odpísala.
🙂

rohacka
7. aug 2009

Tak aj ja sa pridavam ku sklamanym z argumentov pre a proti.... Ja som tiez povodom katolicka a ked som bola pozvana pred 12 rokmi na krestansky tabor, tak som si myslela, ze som krestanka, ved som chodila kazdu nedelu do kostola aj na sviatky, bola som pokrstena, birmovana a vsetko to, co treba..... A tam sa mi ale fest otvorili oci, ze co ja to zijem za tradiciu, ktorej ani nerozumiem. Uplne mi padala sanka z toho vsetkeho, co som tam videla. A uplne ma fascinovalo a fascinuje, ze viera je taka jednoducha a skoda, ze to straaasne vela ludi komplikuje. Pan Jezis povedal- Ja som Cesta, Pravda a Zivot. Nik nepride k Otcovi ak nie skrze mna. A bodka. To znamena vedome odovzdat svoj zivot Panu Jezisovi, On nam daruje Ducha svateho, stare veci pominu a nastanu nove.......... Myslim, ze akakolvek argumentacia pred neveriacimi ale aj napr. katolikmi je zbytocna, pretoze ak neprezili znovuzrodenie, nemaju Ducha svateho, t.j. nerozumeju, nevnimaju,... Aj ked tvrdia, ze pri birmovke dostavaju Ducha svateho - neviem, mam pocit, ze mozno sa najdu vynimky, ale ucila som jeden rok birmovancov, bol to pre nich len krok pre to, aby sa mohli sobasit v kostole! Ale vobec to tak nevnimali, ze by prijimali Ducha svateho.
Ked som sa ja obratila, priznam sa, ze este mozno 2 roky som zapasila s tym, ci sa modlit k Marii alebo nie. Mala som od inych argumenty, ale neverila som, ze ked je to u katolikov tak silno zauzivane, ze to predsa musi byt pravda. Povedala som si, ze to zistim, kde to je v Biblii. Za 2 roky som precitala som celu Bibliu a nikde som nenasla nic o tom, ze sa mame modlit k Marii a svatym. Na jednom mieste je napisane, ze "blahoslavit ju budu vsetky narody" - ale to neznamena modlit sa. Nedala som sa presvedcit inymi, ale sama som sa presvedcila. No ale naozaj je to tazke, dobrodruzna cesta, ako som uz kedysi napisala.... Ale stoji za to....
Ku kniham - to je moja srdcovka - v zbore mam na starosti zborovu kniznicu - osobne mam rada Wilhelma Buscha - hlavne Jezis nas osud, aj Royovu, Dolejsich (volaju ich vraj moderna Royova), od Francine Rivers. Tu knihu Velka kniha napadov a hier pre 2-3 rocnych mam doma, ale velmi sa mi nepaci. Deti to velmi nezaujalo. Dorotke citame z takej super knizocky (starej, vydanej este samizdatom za sociku) - Vypraveni - take prerozpravane biblicke pribehy pre deti, ale vybornym stylom. A este Rodinu Dobrovolskych.

etuska
7. aug 2009

Tak som precitala obe temy-prislo mi trochu smutno 😔 -ale povedala som si,ze aj tato skusenost ma posunula dalej.
Rohacka-ano-aj ja vnimam mnoh veci tak ako ty,hoci osobne som ich nemusela nikdy riesit,kedze som ECAV.

eli77
7. aug 2009

Rohacak pekne si to napisala...veru aj ja som riesila podobne situacie ako ty...tiez som bola katolicka iked moji rodicia nie su veriaci, ale babka sa ma snazila k tomu viest. No mne v kostole vzdy nieco "vadilo", len som nevedela ze co. Az kym som sa nedostala do AC a tam sa mi otvorili oci. Tam som prvykrat zazila Boha a odovzdala som mu svoje srdce, a neskor som prezila aj krst duchom svatym. To su zazitky ktore by som vo viere ktoru riadi tradicia neprezila. Nanestastie sa udiali take veci, ze som do zboru AC prestala chodit, ale Boha som neopustila nikdy! A tiez si myslim, ze cesta k nemu je len jedna jedina...vlastne si to nemyslim som o tom na 100% presvedcena.

martina46
7. aug 2009

Ahojte, dočítala som 🙂 ja vždy zaspím s malou a potom o takomto čase večeriam 😀
Leis, to som prekvapená, že Židia majú modlenie za mŕtvych, teda tak ako napísala Danielka, musí to byť nejaký nános. Katolíci to odôvodňujú jedným úsekom z nekanonickej knihy, 2.Makabejska. No, len je tu podozrenie, že pár týchto kníh bolo prijatých do kánonu práve kvôli tomu, že sa tam niečo z toho hodilo.
K F. Riversovej, ja som dostala raz od mamy od nej knižku Dieťa zmierenia, už som bola obrátená a nevedela som, čo to bude za čítanie, no som padla na zadok, ďalšia Božia duša, je to o dievčati, čo po znásilnení otehotnelo a bojovalo za to dieťa proti celému svetu, ani rodina ju nepodržala, krásna kniha. W.Busch Ježiš náš osud bola prva, čo som prečítala. Veľmi jednoducho vysvetlene veci a super 🙂
Tak dobrú noc 🙂

zuzana26
8. aug 2009

Rohacka, máš môj obdiv, že si prečítala celú Bibliu! Kiež by som to aj ja raz dokázala. Je to super, že si hľadala na správnom mieste 😵

lila794
8. aug 2009

Martinka, u nas v zbore je plno knih od Royovej, keby si chcela, mozem ti poslat. Len daj vediet, ja pozistujem od sestry, co to predava, ok?

Leishmania, ja by som tiez rada vediet, kde k BJB si chodila, ak mozem, ja som tiez odtial, len ze ci ta nepoznam 😉

myzma
8. aug 2009

Mile sestry v Kristu,

velmi som sa zaradovala, ze som nasla tuto temu na konikovi. Citila som sa tu trosku taka mimo... ale s touto temou moje srdce poskocilo.

Rada by som sa pridala, bo viem, ze s mnohymi z vas si sadnem. Sak mame jedneho Ducha, nie?

Som spasena 8 rokov. Obratila som sa na svedectvo mojho kamarata, ktoremu sa zmenil zivot vdaka Jezisovi. Dnes je mojim manzelom 😎

Na konci decembra, zaciatkom januara cakame nase druhe babo. O prve sme prisli, ale viem, ze bude s Panom...

Nepresla som si vsetky pismena, videla som zoznamovacky spociatku... neskor ste presli do diskusii... ale rozhodne som rada, ze sa mozem na vas obratit s otazkou ci radou na nejaku konkretnu oblast 🙂

App: posielam link na jednu knizocku, ktora ma velmi slovila, upozornila ma na nu manzelka nasho pastora. Vola sa Nadprirodzeny porod/alebo naprirozene naraodenie dietata od Jackie Mize.

http://www.sborviry.cz/index.php?option=com_con...

J

myzma
8. aug 2009

tiez je pre mna povzbudenim, ze u niekolkych z vas som videla informacie:

3 deti
4 deti

a pod.... za posledne dni sa tato oblast (pocet deti, planovanie/neplanovanie) vynara coraz castejsie v mojich rozhovorch so surodencami v Kristu ale i neveriacimi...

vsetkym tymto maminam velmi zehnam a verim, ze samotny Pan vam velmi zehna a raduje sa 😉

deborah1
8. aug 2009

Vitaj myzma medzi nami 🙂
Čo spomínaš o otázke počtu detí,som si spomenula,že nedávno,keď u nás boli pastorovci,niečo hovorili,že sa táto otázka začína viac otvárať v cirkvi v SR,tuším aj hovorili,že o tom kázal J.Kříž na konferencii v BB.Niečo asi na tom bude.
Idem si pozrieť tú stránku Zboru viery Teplice 😉 ,iba som tam zatiaľ nakukla.
Babky,ak máte vaše zbory stránky,sem s nimi,nech sa zoznámime. 😉
Martinka už písala Christianu.Ja som raz dávno bola vo vašom zbore,keď mali Janka a Andy svadbu 🙂 ,ale Janka mi toľko o vás rozprávala,že sa niekedy cítim,ako by som tam trochu patrila 😎 😀

daniela1983
8. aug 2009

caf baby. Co ymslite pod tou otazkou poctu deti? celkom tomu nerozumiem

deborah1
8. aug 2009
leishmania
8. aug 2009

z milosti chodi na tuto stranku aj jasminka 🙂

ani ja som nepochopila to detoch

deborah1
8. aug 2009

Danielka,ja to chápem tak,byť otvorený pre nový život.Posledné roky prevládajú 1-2 detné rodiny.Ja nechcem týmto nikoho posudzovať alebo tak,ale ja to tiež tak vidím,že každé dieťa je požehnaním od Boha a nie je veľmi namieste sa moc brániť počatiu,pretože život je od Boha a je to veľký zázrak,no my musíme spolupracovať 😅 Niektorí si ale myslia,že tí,čo majú veľa detí,nevedia nič o plánovaní rodičovstva,že sa im akože pritrafilo,ale mnohí majú veľa detí a všetky plánované.Sú aj takí,čo sa vedome rozhodnú prijímať deti,tak ako prichádzajú-to veľmi obdivujem.Teraz som si spomenula na jednu rodinu v USA,čo má tuším 18 detí 😀 ,pošlem aj link,možno ste ich fotky už videli.Tak to by som si ja veru netrúfla 😅 ,no obdivujem ich,chce to veľkú vieru a odvahu.
Ty to ako vidíš?

deborah1
8. aug 2009

Leishmania,v ktorej téme by som ju našla,nevieš?Alebo skúsim pozrieť album. 🙂

mimkao
autor
8. aug 2009

Ahoj Myzma. Vitaj u nás. Som rada, že sa to tu rozrastá, veľmi to človeka povzbudí, keď vie, koľkých súrodencov v Pánu Ježišovi tu má. 😵
Čítala som tu knihu, na ktorú si dala link. Už som raz o tom počula a veru predposledné dva pôrody som tomu aj verila, že aj u mňa to tak bude fungovať. Ale nefungovalo. 😒 Viem, že mám od viery, ktorú mala v tomto autorka poriadne ďaleko. Ale snáď na ďalší pôrod zažijem aj ja taký zázrak.
Ja som to, čo si písala o deťoch pochopila. 😵 Ináč, je tu strašne veľa mamičiek, ktoré majú minim. 4 deti a to niektoré ani kresťanky niesu.

daniela1983
8. aug 2009

ja to vidim tak, ze to je kazdeho sukromne rozhodnutiae, nikde v Biblii nie je napisane, ze clovek by mal mat nejaky konkretny pocite deti, minimalny 🙂
myslim ze Boh toto nechava absolutne na nasom slobodnom rozhodnuti. nemyslim si ze by nam v tomto smere cokolvek nakazoval. deti su dar od Boha, ale ak chce nikto iba jeden takyto dar nezmena to ze ke horsim krestanom ako ten co tusi po piatich takych daroch.

daniela1983
8. aug 2009

kazdy nech ma presne tolko deti na kolko sa citi 😉

martina46
8. aug 2009

ja sa necitim ani na jedno 😀 🤐

deborah1
8. aug 2009

To áno,na tom sa kresťanstvo nestavia a to by ani nebolo namieste,keby manželia mali deti,pretože musia,ale by to tak necítili 😒 Ale keď aj chcú iba jedno a príde nečakane druhé,treba ho prijať 😀