Som lyžiar začiatočník. Aké lyže som si mala kúpiť?

bobulka34
22. okt 2009

Neurobila som hlupost ked som si kupila zavodne lyze a som zaciatocnik, konkr. salomon race 3vecka

kacena4193
22. okt 2009

🙂 pôjdeš ako namydlený blesk. Ja si myslím, že lepšie sú lepšie 🙂 ak si začiatočníčka, zvoľ hlavne jednoduchý kopec.

ankam
22. okt 2009

neboj sa- 😉
ja sa este len chystam na zavodne 😉

julinka9999
14. nov 2010

@ankam lyzuju sa aj deti s vami?

julinka9999
14. nov 2010

@kacena4193 lyzuju sa aj deti s vami?

trixi
15. nov 2010

@julinka9999 ano, od 2,5 roka s nami lyzuje aj nas Matej, bolo to najprv len take smykanie sa, tento rok uz zaciname s treningom 😉 , cize lyziarska skola a spolocne lyzovanie, na co sa uz vsetci tesime a Matko sa uz vypytuje, kedy uz bude sneh (zo snehu mal fobie), kedy uz pojdeme lyzovat.

julinka9999
15. nov 2010

@trixi Super, my tiez rozmyslame zacat ucit, i ked lyziarksu skolu asi nie - snad to zvladne tatino 🙂

janka_pn
17. nov 2010

@trixi ahoj 🙂 ja by som chcela moju mimi zacat ucit lyzovat tak koncom zimy, teraz ma 2 aj cca mesiac, tak som rada, ze to vas matko zvladal ako dva a pol rocny... lebo ma kazdy odhovara, ze je to este skoro 😒 . mozes mi dat dake dobre rady na zaciatok? 😅 ake lyze? kde tu na okoli, ci hned do lyz skolky, alebo radsej este nie.... inak je dost ziva a dufam, ze ju to bude bavit trochu dlhsie ako 10 minut 😀

trixi
18. nov 2010

@janka_pn ahoj, mna nikto neodhovaral (neodvazili sa 😀 ) My sme s Matkom zacali koncom januara na Kaprune, na tyzden sme mu pozicali celu vystroj - lyze, lyziarky. Poradili nam, lyze nizsie ako on s bezpecnostnym viazanim (vlastne zmensenina dospelackych) lyziarky na 1 klipsnu. Viac klipsove neodporucaju, tam ani nemali v ponuke. Bez palic. Deti zacinaju bez palic. Vystroj pre tak male dieta sa Ti neoplati kupovat, pretoze o rok uz to nie je velkostne dobre. Do lyziarskej skoly sme ho nedavali, pretoze tam bola skola az od 3 rokov. Mali sme vyhodu, byvali sme cca v strede lyziarskeho svahu, autom sa dalo vyst asi 1 km od nasho domu. Tam bola restauracia, upraveny svah pre taketo male deticky, tam sme sa vyviezli, Najprv sme dali malemu lyze, nech si tapka, zvyka, prvy den sme ho vzdy trosku vyniesli, on sa zviezol - par metrov az sme piaty den zlyzovavali skoro cely svah. Tento rok uz pojde do lyziarskej skoly. Nie zeby sme ho to nenaucili sami, ale mam osobnu skusenost, ze par hodin v lyziarskej skole urobi viac ako mesiac ucenia sa s rodicmi. Dieta inak vnima instruktora ako vlastnych rodicov. Prve dni sa Matko hodinu sankoval, boboval, hral a cca 10 min. bol na lyziach. Dieta si musi zvykat postupne (teda aspon ten nas) do nicoho sme ho nenutili. Kde v okoli PN? Bezovec, Kalnica, Javorina. Neviem ako je to z pozicanim lyzi pre tak male dieta. My chodime do Rakuska a mali sme pozicane odtial. Da sa zapozicat na sezonu aj v BA, tu v PN neviem. Tolko moje skusenosti. Mozno Ti poradi niekto lepsie 😉 . Nas Matej nie je zrovna velky sportovec. A ako som pisala, zo snehu mal obrovske fobie.

janka_pn
18. nov 2010

@trixi jej, dik za tak rozsiahlu odpoved 🙂 no ja nie som bohvieaka lyziarka, ale lyzovat sem tam chodim a tym padom ju chcem ucit co najskor. no skusim si vygooglit dake pozicovne, tak snad daco najdem. a uvidim, ci na to tento rok vlastne "dozreje" alebo zostaneme zatial len pri sankach 😀 dakujem za rady ohladne vystroja, ja nie som daky odbornik 😝 tak sa mi zide kazda rada. nie som si uplne ista podla fotiek, ale sa mi zda, ze som vas minule videla na ihrisku na juhu 😉

trixi
18. nov 2010

@janka_pn ahoj, ano to si nas mohla s Matkom vidiet. Chodievame tam obcas. Je to najblizsie dobre detske ihrisko. 😉 Ale uz sme tam davno neboli, maly ked pride zo skolky a kym sa vymotame tak uz je tma, tak sa motame okolo Duboveho. Co sa tyka lyzovacky, urcite nekupuj novu vystroj (ak nezozenies pozicovnu, kup na MMB)
, totiz lahko sa moze stat, ze tento rok ti dcera nebude chciet este lyzovat, deti to beru ako hru, bud sa im to paci alebo nepaci. Netreba to silit. Segrin syn ma 6 rokov a zacal lyzovat az v 5. Do vtedy nechcel lyze ani vidiet. Tak to nechala tak, skusali kazdu zimu a az minulu zimu zacal. A este kludne sa moze stat, ze ani sneh nebude tu na dolniakoch 🙂

janka_pn
18. nov 2010

@trixi no aj my obcas chodime pozerat kacice 🙂 ale najma do mesta, do parku, do skolky pojde az snad od sept. no kupovat nebudem, urcite teda najskor poziciam a uvidim jej reakciu a podla toho sa zariadim 🙂

sisaka
18. nov 2010

@bobulka34 - aj ja som si ich kupila tento rok, ale nie som zaciatocnik, ja dufam,z e to bola dobra volba a nebudem lutovat, zatial neviem, este som tento rok nestala na lyziach.
Co sa tyka ucenia malych deti, tak to bude individualne, niektore deti to bavi skor, ine neskor, zalezi aj od toho ako su fyzicky zdatne, aky maju zmysel pre rovnovahu a aj pevne nohy. U dcery to bol nezaujem + jej to vobec neslo naucila sa az ako 7-8 rocna, syn 2 1/2 zacal vcera a ide mu to tak perfektne, ze normalne neverim vlastnym ociam, vcera sme "lyzovali" 1 hod doobeda, 1 hod. poobede a dnes hod. doobeda a to ho prehovaram, ze musime uz dat dole lyze. Vystroj som povodne chcela len pozicat,z e uvidime, ako mu to pojde, ale nakoniec som kupila, lyze su mu po bradu a myslim, ze aj na buduci rok budu ok, lyziarky ma tiez jednoklipsove, prilbu zatial nema, "lyzujeme" zatial len po rovine a na malom kopci, ked pojdeme na lyziarsky svah, tak samozrejme s prilbou. Tento rok ho chcem ucit ja, kupim si tie popruhy a tak budeme jazdit a na buduci rok, tiez asi lyziarska skola, uvidim, syn zatial vyborne spolupracuje a robi, co mu kazem, tak mozno ho naucim aj ja.

sisaka
18. nov 2010

@bobulka34 a este som sa chcela spytat, ked si lyze kupovala, tak ti nepovedali, ze su zavodne? Ja som lyze uz davno nekupovala, chodili sme malo lyzovat, vzdy som si len pozicala z pozicovne, tak som si nechala poradit pri vybere aj lyzi, aj lyziarok, lebo rozdiely su dost velke aj pri lyziarkach napriklad a ked sa v tom clovek nevyzna, tak moze kupit hlupost, ja som tak dcere skoro kupila zle lyziarky,este ze si v obchode vsimli, co drzi dcera v ruke, tak nas hned vratili a vybrali jej juniorske a dokonca o cele cislo mensie, Ak su tie lyze nove, nevymenili by ti ich este v obchode za nejaky model pre zaciatocnikov az mierne pokrocilych? Podla mna sa zavodne lyze tazsie ovladaju, su rychlejsie, musis viac kontrolovat rychlost, no jednym slovom, asi to nebola najlepsia volba, ak si len zaciatocnik. Ja som kupovala uz pouzivane lyze, nic lepsie som tam nenasla a po porade s odbornikom som sa rozhodla ich zobrat, tak len dufam,ze neolutujem, no v najhorsom ich predam 😒

lukasik95
19. nov 2020

@bobulka34 a @sisaka
Prosím vás, tiež zháňam lyže, ešte som nelyžoval a tak sa chcem spýtať či máte nejaké rady ktoré by ste mi vedeli odporučiť? Ako si vybrať lyže? Podľa akých kritérií? Sú aj lyže pre začiatočníkov, prípadne ako ich odlíšim od tých profi? Vopred ďakujem za odpoveď. @bobulka34 a @sisaka