Je to zlomenina?

daturka1
26. okt 2013

Ahojte.Syn mal v piatok na telesnej uraz.V branke chcel odrazit gol a zacalo ho boliet zapestie,alebo skor tesne za nim. Ma to trosinku napuchnute a ziadne zafarbenie,ziadna modrina,s rukou aj prstami moze hybat. Mne sa to nezda zlomene,ale nechcem nic zanedbat.Stretli ste sa s niecim podobnym a bolo potrebne lekarske osetrenie? Alebo postaci octanova mast...

babaker
26. okt 2013

@daturka1 nemusi to mat zlomene, moze to byt prasknute, trosku zafixovat nie je zle,ja som mala 10,presne takto isto som so zlomenou rukou behala 2 dni....v pondelok s nim zbehni na rontgen

lubina
26. okt 2013

ja by som sla na pohotovost na chirurgiu hned, takto som mala sama zlomene a nakoniec museli napravat v narkoze, lebo kym sme sli k Dr tak sa mi to pohlo..........zlomeniny nie su srandy a radsej ist 100x s hlupostou ako raz neist s niecim vaznym

zita19
26. okt 2013

Moja, my tu nemame ani dialkovy roentgen ani kristalovu gulu aby sme Tvojho syna diagnostikovali.

cerez
26. okt 2013

Môže hýbať a predsa môže byť zlomená. Ja sa vždy držím zásady. Radšej pôjdem zbytočne k lekárovi ako niečo zanedbať.

daturka1
autor
26. okt 2013

@zita19 ja vieeem,tiez nemam rada taketo zdravotne otazky na dialku,len sa mi nezda,ze sa mu to nezafarbilo....myslela som si,ze zlomeniny chytaju farby...nemam skusenosti so zlomeninami a s pohotovostami mam take zle skusenoti,blbe poznamky,ved to nic nie je a pod....tak vaham ani neviem preco

simsalabim
26. okt 2013

@daturka1 moja kamaratka na zakladnej chodila 3 dni do skoly s komplikovanou zlomeninou zapastia...rodicia neverili, ze to moze mat zlomene. Na telesnej sme hrali stafetu, na konci kola sme sa vzdy mali dotknut steny. Pri tomto dotyku - zjavne asi kusok silnejsom - jej v ruke puklo a odvtedy ju bolela. Bez opuchu, bez zacervenania... tiez jej to nakoniec museli pod narkozou napravat. Sama hovorila, ze nechape, ako sa to stalo - bol to iba obycajny dotyk, nic silne, nijaky pad ci uder.

macamac
26. okt 2013

@daturka1 naša malá na jar chodila 10 dní so zlomenou rukou 😲 😕 🤐
pri jašení sa na ňu zvalil starší brat a ona trochu pomrnčala, že ju bolí ruka
neopuchla, hýbala ňou aj prstami
bola ticho, neriešili sme, v rodine sme ešte zlomeninu nemali...
ďalšie dni som si všimla, že začína občas používať pri jedení a kreslení ľavú ruku
pýtam sa- prečo? že ju trošku bolí
no veď si udrela...
a o pár dní jej zrazu obrovská modrina vybehla 😲
išli sme k dr. a veru rontgen odhalil zlomeninu kosti za zápästím
sme sa cítili jak nejakí neschopáci a asociáli 😅 😝

takže - choď radšej aj ty 😉

daturka1
autor
26. okt 2013

@simsalabim si ma total presvedcila,to som chcela vediet,ci to moze byt zlomene aj bez zmeny farby a pod....inak k tomu dotyku,kamaratka na zakladke si na mekkom gauci prisadla prst(stihlunka baba) a v momente bol zlomeny

daturka1
autor
26. okt 2013

@macamac ved to,obcas sa citim ako zbytocny prehanac doktorov a niekedy ako ten asocial co sa nestara o syna,ale to je len moj osobny pocit

macamac
26. okt 2013

@daturka1 no ved to 😉

jul11
26. okt 2013

@daturka1 nasa chodila tyzden so zlomenou rukou.behala,skakala,hqdzala loptou,iba pri obliekani trochu protestovala.ani opuchnute,ziadna modrina,az potom slabsie opuchlo a ked sme sa dotkli tak zamrncala.na pohotovosti doktorka prehmatavala a nasa vyskerena.sme sa citili,ze naco sme prisli a po roentgene,ze sme najhorsi rodicia na svete

janeita
26. okt 2013

Kosť sa niekedy zlomí alebo praskne praskne, ale ostane v tej istej polohe ako bola pred zlomením- ciže neporušia sa okolité tkanivá,svaly,cievky, - a preto sa modrina nespraví, nemusí byť porušená ani hybnosť, ale ta zlomenina pripadne len prasknuta kosť tam moze byt, a nezahoji sa tak skoro ked s tym clovek bude hybat, prípadne také "prechodené" zlomeniny su viac bolestivé ako reálne ošetrené zahojené.
(Takto som to ja mala kedysi od lekára vysvetlené)
Ale tak može to byť len udreté.
človek nikdy nevie, radšej niekedy panikáriť ako potom ľutovať.

sisaha
26. okt 2013

moja dcera mala zlomeninu vretennej kosti, tiez to nemala modre, ale zas opuchnute a nikto sa jej toho nesmel dotknut.., takze mozno to ma iba silno narazene, ale tiez by som radsej sla na rtg

moonglow
26. okt 2013

syn mal zlomenu vretenu kost ako 16 mesacny ... ziadna modrina ani opuch, ziadna vyrazna bolest, ziadna obmedzena pohyblivost... az na 4. den sme sli pre istotu na RTG a ruka bola zlomena ... a to ju tie 4 dni normalne pouzival, napr. na furik, odrazadlo

ja som nemala nikdy nic zlomene, vzdy len udrete/ narazene, a vzdy to bola taka priserna bolest, ze som danu cast tela vobec pouzivat nemohla

daturka1
autor
29. okt 2013

@babaker
@lubina
@cerez
@simsalabim
@macamac
@jul11
@janeita
@sisaha
@moonglow no,babuly,mame sadru....syn vysmiaty,bez znamok zlomeniny isiel k chirurgovi a z ordinacie sme vysli so sadrou.Dr povedal,ze detska kost je ako prutie z ktoreho sa robi na jar sibak.Vnutro sa zlomi,ale obal ostane neposkodeny.A pred nami bolo male dievca,tiez si drzalo ruku na pohlad zdravu a vyslo z ordinacie so sadrou....tak zas som o nieco mudrejsia.

sisaha
29. okt 2013

@daturka1 tak skore uzdravenie fešákovi.., hlavne, že bol usmiaty 😉

babaker
29. okt 2013

@daturka1 to sa mu rychlo zahoji, teraz ho budu mat baby v skole za hrdinu 😉

cerez
29. okt 2013

@daturka1 Tak vám želám rýchle uzdravenie.

macamac
29. okt 2013

@daturka1 😲
no, dopadli ste ako my 😒
tak nech sa v živote už nestane nič horšie, ako zlomenina 🙂
držte sa 🙂

simsalabim
29. okt 2013

@daturka1 fiha, no vidis! Prajem skore uzdravenie.

zita19
29. okt 2013

Mlademu prichystaj fixky na malovanie po sadre a ihlice na skrabkanie. Manzelovi vysavac aby tu sadru denne vysaval a zacni varit atle co sa nemusi krajat. 😀 😀 😀 😀
Skore uzdravenie!!! 🙂

1rybka1
26. mar 2014

ahojte baby, padla som v pondelok na holennu kost-na schode, chodit uz mozem v pohode,bezat moc nie a po schodoch troska citim bolest,ale nic take...trapi ma vsak,ze to miesto je zacervenane na jednej strane uz mam normalnu modrinu,ale tam, kde je to cervene,ma to strasne boli na dotyk,som zvyknuta spavat na boku a kvoli tomu nemozem,lebo na tej nohe nemozem mat nic oprete...nezda sa mi to ako dovod na rontgen,kedze chodim a neboli ma to,iba pri dotyku,co i len malom na miesto ma to boli 😒 neviem,nechcem byt zase ta,co chodi s kazdou somarinou na urazovku,ked su tam ludia,co im fakt nefunguju koncatiny

alexandra223
18. nov 2014

@daturka1
Ja som spadla na ruku na bicykli. Spočiatku to nebolelo no na druhý deň to opuchlo a išla som k doktorovi. Prišla som k nemu a dal to do sadry na týždeň no zase mi to o 1 mesiac praskla cieva. Dal to do ortézy. O 5 dní to bolo vyliečene no zas opuchlo. Musím zas k doktorovi.

eva_evicka
1. dec 2014

😒

simonavred
28. feb 2015

Prosím baby pomôžte. Moja dcéra si zle odpukla prst a teraz mrnčí že ju to bolí. Nemá ho opuchnuty ale má tam taku červenu ranku. Ked sa jej toho dotknem tak kričí že ju to bolí. Hýbat s ním môže. Neviem či mám ist s nou k doktorovi. Poradte... 😕 😢

david93
28. feb 2015

môže ho mať vykĺbený, ale to jej opuchne tak do polhodinky a bude veľmi bolestivé na dotyk

katka1981
28. feb 2015

@daturka1, chirurg by ho s velkou pravdepodobnostou poslal na RTG, ani on by ti nepovedal, ci je to prasknute, presilene alebo zlomene. Daj na svoj vnutorny pocit. Niekedy je fajn pockat, ved to prestane boliet a je dobre. Ale niekedy je dobre hned ist na RTG a nech mu to zafixuju, lebo ak by to mal zlomene, velmi rychlo sa to zacne zrastat a co ak zle. Navyse nikto z nas ten uraz ani tu ruku nevidel a aj sam lekar by ti diagnozu bez RTG nedal.

meusicka
28. feb 2015

@katka1981 ahoj, ja by som sla k dr. nech urobia RTG. moj muz si zlomil ruku , mal zlomenu kost v dlani a predsa vedel prstom hybat, kedze lomenina bola spiralova. RTG ukazalo, ze to je zlomene. radsej ist, necakat.

katka1981
28. feb 2015

@meusicka, suhlasim s tebou, tiez som najprv napisala prispevok s urazom kt. mal moj muz a neposluchol a nechal to tak, ale nakoniec som to zmazala. Ale ty si to zrejme chcela adresovat zakladatelke. Tak jej to skopiruj, aby si to nasla. Urcite jej tvoj prispevok pomoze.

meusicka
28. feb 2015

@simonavred ahoj, ja by som sla k dr. nech urobia RTG. moj muz si zlomil ruku , mal zlomenu kost v dlani a predsa vedel prstom hybat, kedze lomenina bola spiralova. RTG ukazalo, ze to je zlomene. radsej ist, necakat.