Porezanie v práci a PN

moniikka
16. júl 2019

Ahojte, neviem ci, píšem do dobrej skupiny ale skúsim. Manžel sa porezal v práci so sklom na prste v zahybe asi 4mm.Vsetko bolo OK, pracovný úraz nepísal kvôli tak malému porezaniu a na 3 deň čo nechcel, palec opuchol a začal hnisat,takze smer pohotovosť, rezali mu to, takže teraz je PN.Problem je v tom ze na pohotovosti povedal ze sa porezal doma a nie v praci, ale na PN ma písaný úraz. Ako je to s platením PN zo SP. Je platená normálne ako pri chorobe,alebo?Asi si poviete, že ma zaujímajú peniaze, ale od jeho príjmu sme závislí.Pracujem aj ja, ale naše výdavky sú vysoké Ďakujem za pomoc

cutty
16. júl 2019

@moniikka ano samozrejme, pn bude mat platenu zo SP.

veronikaszabova
16. júl 2019

@moniikka odkial inak by mala byt PN platena? Hmm?

cutty
16. júl 2019

@veronikaszabova no Pn -prvych 10 dni plati zamestnavatel a od 11 dna plati SP. Odnikial inde, pri PN je takyto priebeh.

adriana1980
16. júl 2019

Nie je zapísaný pracovný úraz a aj na papieri z pohotovosti je napísané, že úraz sa stal doma. Podla mňa to bude platené ako bežná PN, čo je pre vás nevýhodné. Keby si úraz hneď dal zapísať, na pohotovosti, aj na PN by mal zapísaný pracovný úraz, tak SP by mu doplácala rozdiel medzi PNkou a platom plus by mal úraz bodovaný.

terina25
16. júl 2019

Prve 10 dni plati zamestnavatel, nad 10 dni socialna poistovna. Ak sa jedna o pracovny uraz, tak manzel ma narok na urazovy priplatok plus aj bolestne. Lenze na to musi byt spisany zaznam ze da to stalo v praci. V opacnom pripade dostane len nemocenske.

veronikaszabova
16. júl 2019

@cutty ja to ovladam, neboj. 🙂
Len nechapem prispevku autorky. "Ako je to s platenim PN zo SP"

moniikka
autor
16. júl 2019

@cutty viem ze iba zo SP, ale v texte je otázka, či je platená tak ako choroba, nakoľko manžel maroduje 1.krát

moniikka
autor
16. júl 2019

@adriana1980 co už, ale ani by ma vo sne nenapadlo ze z tak malinkeho porezania bude toto. A to ze nenapísal pracovný úraz teraz už nezmenime

cutty
16. júl 2019

@veronikaszabova prepac, chcela som odpovedat jej a oznacila som teba

laurika1432
17. júl 2019

Áno bude to potom teda klasická Pn. Možno škoda, lebo by to mohol byť teda pracovný úraz a mohlo to byť o niečo si lepšie, no nemyslím si, že by to bol nejaký veľký rozdiel. Hlavne, nech sa mu to v poriadku zahoji

mogaa
17. júl 2019

@moniikka platená normálna PN, ak by to mal byť pracovný úraz, muselo by to byť nahlásené v práci ako úraz - tam sa to aj zapisuje, nestačilo by povedať u doktora že sa to stalo v práci.....základná podmienka uznania prac.úrazu je to v práci hned nahlásiť a zaznamenať v knihe úrazov.....to je prvé čo sa kontroluje......

mogaa
17. júl 2019

@moniikka a rozdiel vo vyplávaní prac.úrazu a PN je - ak je PN v rámci prac.úrazu, tak celá PN je hradená ako keby chodil do práce + zamestnávate vypláca aj bolestné