Zlomená rúčka pri pôrode

marylienka
26. okt 2018

Ahojte žienky. Máte niektorá skúsenosť s takouto situáciou. Malému zlomili počas pôrodu rúčku. Pôrod bol ťažký a vraj to bolo nutné, aby zachránili bábätko....Skoro 3 týždne bol v nemocnici, kde v podstate ležal na jednom boku lebo na chrbátiku mal modriny, mesiac mal rúčku v dlahe. Už je tomu dva mesiace. Rúčku čo mal zlomenú už dvíha, chytá predmety, avšak tú na ktorej ležal má stále vystretú a vykrútenú dlaňou od tela. Hýbe prštekmi, dvíha pliecko, ale nič viac. V nemocnici aj pediatrička povedali, že to sa spraví. Rehabilitácie nenariadili vraj má málo železa....Teraz boli na neurológii a on s hrôzou pozeral, že toto ešte nevidel a nariadil okamžite intenzívne rehabilitácie, vraj to mali robiť už dávno :-/ Nie je môj prípad, ale známej. Prosím napíšte mi tie čo mali naozaj skúsenosť, prípadne poznajú z okolia túto situáciu, že ako ste postupovali. Ďakujem

bobricek1979
26. okt 2018

@marylienka čože otras čo všetko sa môže stať neviem poradiť skúsenosť chvalabohu nemám a dúfam nebudem mať ale držím prsty malinkému nech je čím skôr v poriadku a maminka sa z neho bude už len tešiť

landsmanka
26. okt 2018

@marylienka to vážne sa takto zachovali v nemocnici?? to je otras!! jednoznačne nech začne s tými rehabilitáciami a jednoznačne by som si potrpela na tom, aby s ním cvičili nejaký väčší odborníci!

bobricek1979
26. okt 2018

@marylienka a ešte sa chcem opýtať preverovali to nejak bol dohľad, že to tak muselo skončiť?

vikisukik
26. okt 2018

poprosila by som toho lekara o lekarsku spravu, ze to niekto z lekarov uz na zaciatku zanedbal. to predsa nejde len tak odpinkat matku, ze rahabilitacie nepotrebuje. toto je teda vizitka zdravotnictva

simsalabim
26. okt 2018

Tak to je fakt zvlastne, mojmu manzelovi tiez pri porode zlomili rucku, ale nasledne bol uplne bez nasledkov, obe ruky v poriadku. Len s tym tak jemne cvicili (hore/dole, do boku...masirovali... za sociku). Ta akoze zdrava ruka u tohto babatka nebola nahodou tiez nejako poskodena pri porode? Lebo mi je divne, ze prave s tou je problem.

deti95060810
26. okt 2018

sused mi rozprával zrovna včera a poriadne nadával na celé zdr. , že oni mali niečo veĺmi podobné....jeho syna domov pustili z nemocnice so zlomenou rúkou - samozrejme rodičov o tom ani neinformovali....prišli nato, keď už malo dieťa niečo cez 2 týždne....obrátilo sa to ešte aj proti nim, lebo chceli na nich zavolať sociálku... Rehabilitácie nerobili...Ruka je už v poriadku...

marylienka
autor
26. okt 2018

@simsalabim Ona s ním začala sama cvičiť, ako píšeš rúčky hore dolu, do boku. Už sa prihlásili aj na rehabilitačný pobyt, len to je od troch mesiacov a k tomu ste ešte v poradovníku...Majú ísť aj za rehab. sestrou, ktorá im ukáže nejaké cviky. Len mi je divné, že jeden lekár sa tvári ako by už v živote nemal hýbať rúčkou a druhý, že je to v pohode, dostane sa z toho a, že už videla aj horšie prípady a sú to teraz zdravé detičky... :-/ Preto by ma zaujímalo, či už niekto niečo podobné zažil.

marylienka
autor
26. okt 2018

@bobricek1979 nepreverovali. Ako v nemocnici boli fakt zlatý. Rodil ju primár, bol sa jej aj ospravedlniť, ale vraj v danej situácii nemohol inak. Starali sa, informovali ju pravidelne. Skoro dva týždne bola v nemocnici aby mu dávala mliečko, nech nieje na umelom.

marylienka
autor
26. okt 2018

@deti95060810 Fúha, to je hrozné. On bral aj lieky od bolesti a bol v umelom spánku lebo inač strašne plakal od bolesti...A teda nerobili nič s malým? Proste sám si rozvičil rúčky?

pininka
26. okt 2018

Aj mojej kamoške sa to stalo a tiež im nič nepovedali, len jej mama ako zdravotná sestra pozerala na malého že nejako divne drží rúčky a pozrela do záznamov a tam to bolo uvedené. Jemu sa rúčka zrastla krásne, nemali žiadne problémy. Tvoja kamoška to trocha zanedbala, lebo mne keby dieťa takto ležalo už dávno idem za fyzioterapeutom čo cvičí s bábätkami.

deti95060810
26. okt 2018

@marylienka nie s malým nerobili nič....zrovna včera večer sused nadával na celý systém... bolo to už pomerne dávno....

bobricek1979
26. okt 2018

@marylienka tak ale aj tak strašné a zlepšuje sa mu tá rúčka

klaudiaden
26. okt 2018

Ach to je hrozné :( Chúďatko, hneď od začiatku takéto problém, bolesti a neviem čo všetko. Len aby už teraz chodili na tie rehabilitácie a dúfam, že to bude v poriadku. Doktorku ale čo vravela, že je to okay by som riadne sprdla a pohrozila jej žalobou, bohvie ako to dopadne, normálne nech im odškodné vyplatí

lenadka
26. okt 2018

No mojej sa pri pôrode zlomila kľúčna kosť a ja som sa o tom dozvedela až po niekoľkých dňoch 😣

marylienka
autor
26. okt 2018

@bobricek1979 tá zlomená áno, ale tá na ktorej ležal je stále taká vykrútená a nezohýba ju. Proste len prštekmi pohýbe a pliecko zdvíha do hora. Ohnúť sa mu dá, len sám to nerobí... :-/

deedol
26. okt 2018

pozri pareza plexus brachialis, nemoze to byt ono? ze sa nejaky nerv poskodil? ked vravis, ze tazky porod...

marylienka
autor
26. okt 2018

@lenadka to mi je ľúto, taký prístup :-/ Najviac ma mrzí, že človek pomaly aby bol odborník na všetko a každú info čo dostane ešte aj tak treba preveriť....

dorotka66
26. okt 2018

ahoj, žiaľ ja som mala bratranca, ktorému tiež pri pôrode vykrútili rúčku a už sa mu to nikdy nedalo do poriadku. ale dnes by mal 40 a vtedy určite mali iné metódy. v každom prípade nech si nájdu hneď dobrého odborníka a začnú ihneď rehabilitovať.

marylienka
autor
26. okt 2018

@deedol no možno aj áno. Neviem či to aj takto zdiagnostikoval neurológ. Spýtam sa. Ďakujem za info.

marylienka
autor
26. okt 2018

@pininka možno áno zanedbala. Na traumatológii v nemocnici neodporúčali hneď rehabky, lebo mal málo železa, pediatrička tvrdila, že to sa spraví, že rehabky netreba, tak cviči aspoň sama doma. Až teraz neurológ, že môhli začať skvôr s rehabkami , že to s tým nič nemá to železo....

marylienka
autor
26. okt 2018

Ďakujem za príspevky. Budem dávať priebežne vedieť ako sa im darí.

pininka
26. okt 2018

@marylienka veď presne že to s tým nič nemá. Ja chápem že dala na radu lekárov, ale ja by som určite dala na svoju materskú intuíciu.

marylienka
autor
26. okt 2018

@deedol tak áno je to plexus brachialis, len nevedia, aký stupeň poškodenia, to im nepovedali.

motolica
26. okt 2018

Mojej dcére tiež zlomili ruku pri ťažkom pôrode, lebo už ju ťahali v hodine dvanástej... oboznámili ma o tom hneď, vysvetlili, chodila za mnou lekárka z neonatologie každý deň,vysvetlila, ako mam s malou narábať a žiadne rehabky neboli nutné, má len takú hrčku na kosti, ako sa jej zrástla.

evakalna
26. okt 2018

@marylienka Detský neurológ musí vypísať žiadanku na rehabilitáciu. A hneď sa objednať na vstupné vyšetrenie k rehabilitačnej lekárke. A potom rehabilitácie s fyzioterapeutmi...

deedol
26. okt 2018

@marylienka ked je to plexus, tak budu zrejme cvicit vojtovku. da sa to udajne pekne vycvicit, ked clovek cvici poctivo. a teda pediatricku nechapem, ved ta ruka je momentalne ako ochrnuta, mala si to vsimnut. v kazdom pripade drzim palce, aby ste to vycvicili.

mijunik
26. okt 2018

@marylienka ahoj, moja dcérka má tiež diagnózu paréza plexus brachyalis. Jej sa pri pôrode poškodili nervy, lebo sa zasekla. Keď mala 9 dní, začali sme cvičiť vojtovku. A teraz povzbudenie: Lekár - síce odborník, ale nempatický chmuľo sa vyjadril úplne nepsychologicky, niečo v zmysle že nevie, či a do akej miery malá s tou rukou bude niekedy hýbať... Dnes má Ľubka 12 rokov, poškodenú ruku normálne používa, má ju síce menej obratnú, trošku slabšiu a trošku zle ju drží, ale má ju funkčnú. Laik si sprvoti ani nevšimne, že niečo je u nej inak. 🙂 Držím palce, len nech s drobcom makajú, ono to prinesie ovocie. 🍀

marylienka
autor
26. okt 2018

@mijunik ďakujem, odkážem 🙂 Cvičili ste doma alebo ste boli aj na nejakých liečeniach? A ako prebiehal u nej vývoj? Štvornožkovala a tak?