15-mesačná dcérka sa bije

merryanna
30. jan 2023

Ahojte maminky prosim vás mám otázku..
Mam 15mesacnu dcérku a posledne 3 týždne robí to ze ak jej niečo nedovolime tak sa bije. Neviem prečo nikdy predtým to nerobila. Nie vždy to spraví ale teda väčšinou. A chcela by som sa spýtať ci ju to prejde alebo to nejako riešiť s dr..
ďakujem za odpoveď. Pekný zvyšok večera 😊

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
syslik81
30. jan 2023

chytit ruky a povedat nie.ak sa zacne hadzat hryzt a podobne poslat ju samu do izby kym sa neupokoji ...

minimilan
30. jan 2023

@merryanna veď má 15mesiacov, ako inak má dať najavo nespokojnosť, keď nevie hovoriť?
Si predstav seba, že chceš niečo iné, ako tvoja mama a nevieš to vyjadriť slovami. Úplne frustrujúce. Skús techniku “ukáž mi”. Vždy keď začne robiť scény, povedz jej, aby ti ukázala čo chce, že jej nerozumieš a upokoj ju. A keď niečo naozaj nemôže, tak jej vysvetli, prečo to nemôže. Nestačí len “nerob to”. Ale adekvátne vysvetliť veku. 🤞

tani777
30. jan 2023

@syslik81 15mesacne dieta tomu rozumiet nebude..nebude rozumiet tomu,preco si ho zavrela same do izby a co tam od neho chces..ono nerozumie svojim pocitom,od toho sme tu my,aby sme ich to naucili predsa...
Pomenovat emociu,vysvetlit..pomoct sa upokojit,pomojkat..nedovolit si ublizit (ani nikomu druhemu),byt tam s dcerkou

katulka94
30. jan 2023

@syslik81 toto myslíš vážne že frustrované dieťa čo si ubližuje zavrieť do izby samu nech sa upokojí ? Takymto správaním akurát docieli u dcérky ešte väčšiu frustráciu a to, že v živote si bude budovať pocit že darmo prejavuje emócie lebo nikoho nezaujímajú. Fakt strašná rada. Dieťa čo si ubližuje a nevie vyjadrit čo potrebuje treba hlavne zabezpečiť aby si neublížilo a nie ho same niekam posielať.

banalu
30. jan 2023

Klakni si k nej, povedz, ze to sa nerobi, ze robime len moooja moooja a pohladkaj ju. Aj jej ruckou po hlavicke.
Alebo sa ju snaz zamestnaj niecim inym, pre 15 mesacnu je este mega tazke zvladat akekolvek emocie a pochopit zakaz ci prikaz, frustraciu moze prejavivat aj buchanim sa do hlavicky.
Urcite neposielat do izby, vobec nepochopi co od nej chces - preco do tej izby ma ist. Pomojkat a najst inu zabavku. O 5 minut aj zabudne co sa stalo.

hennyinnsbruck
30. jan 2023

Normalna reakcia, je malinka nevie co robit v tej situacii.
Ty si jej mama ty jej musis ukazat ako inak sa da jej hnevu,„zbavit“
Poslat do izby?to len chora hlava spravi- 15mes dieta co nema sajnu ako ma reagovat a zacina sa ucit zvladat situacie poslat do izby🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️

Riesenie je jednoduche. Jemne chytit ruky povedat vidim ze sa hnevas je to ok ,ale samych seba nebijeme ..to boli .tu mas vankus (deku,gauc) buchni si sem ked sa hnevas.
Moja to za par dni vtedy pochopila

hennyinnsbruck
30. jan 2023

@katulka94 👍👍👍👍👍

merryanna
autor
30. jan 2023

@elizabet173 to ma dnes len moja mamina naplasila a len som sa to spýtala viem ze to nie je medicínsky problém.

merryanna
autor
30. jan 2023

@minimilan dobre skúsim to ďakujem za radu.. je to moje prvé dieťa a snažím sa naozaj ako veľmi viem ale toto ma troska mrzí ze to robí je mi to ľúto

merryanna
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
merryanna
autor
30. jan 2023

@katulka94 dakujem krásne určite by som ju samu nenechala snažíme aj s mužom prísť na to aby to nerobila. Takže stým ze by som ju zavrela do izby nič nevyriešim chudiatko moje

merryanna
autor
30. jan 2023

@banalu skúsim to 🙏 ďakujem

merryanna
autor
30. jan 2023

@hennyinnsbruck aj keď ma len 15mesiacov to pochopí? Určite sa budem snažiť to napraviť nechcem aby si ubližovala niekedy mám pocit že ju to aj boli.. do izby by som ju nezavrela presne ako píšete chorá hlava to len urobí

merryanna
autor
30. jan 2023

@syslik81 ma 15 mesiacov a nie 15 rokov 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️

syslik81
30. jan 2023

@merryanna ja nepisem o zatvarani ..ale poslani vedla do izby .. dalej od vas ... aby si nedupala to svoje .. zas nebudte precitlivene ale citajte s porozumenim ... na moju vzdy zaberalo ked som ju "ignorovala" a nedala jej vsetko co chcela- nie vsetko musi mat a nie vzdy clovek okolo dietata musi lietat ... ale pytala si sa na radu -dala som tu.kt fungovala na moju .. niesom chora a ani podobne moja dcera e slusna vychovana a ma zdravy respekt .. ale tu na fore clovek nic nenapise radsej lebo koniec sveta ak je niekto odlisny

mimi3008
30. jan 2023

Tak moj 15 mesacny, ked nie je tak, ako on chce, si bucha hlavu o zem. Ale najprv sa dobre pozrie, ci sa pozeram, aby to malo akoze vacsiu vahu🥴betar jeden, ale niekedy to treba odignorovat, lebo potom to bude brat ako prostriedok dosiahnut svoje...samozrejme ale nenechat ho si ublizit a vysvetlit, ze nesmie a preco

merryanna
autor
30. jan 2023

@syslik81 nie som precitlivena len mi príde bezcitne poslať dieta preč do izby kým sa samé neukludni keď sa práve učí chápať. Za radu som vďačná o to pokoj len jednoducho sa mi nepáči niekam ju poslať. Mo no keď bude staršia no nie teraz. Chcem aby to prestala robit a myslím si a poznám ju ze aj tak keby ju dám.vedla preč to rovit neprestane a skúšala som to aj ignorovať no žiaľ neúspešne keďže píšem sem.
Moja mala nema co chce myslím si ze ju vychovávať dobre ale teda toto ma zaskočilo

katulka94
30. jan 2023

@merryanna vysvetľovať 15mes dietatu frázy typu : viem ze sa hneváš, ze si frustrovaná tu máš vankusik udri si do neho a podobne nepomôžu. 15mes dieťa je príliš malé na tento typ vysvetľovania - sú to reči do vetra ktoré nerozumie. Toto chápu deti vo veku 2r a niekedy ešte aj to je príliš skoro.
V tomto veku musi byt vysvetľovanie ešte jednoduché ktoré pochopí typu no no! Nie, nesmieš. Ale moja rada je silno objať, upokojiť dcérku a ideálne odviesť pozornosť od veci ktorá ju nahnevala - deti dokážu rýchlo zabudnúť na situáciu ktorá spôsobila afekt a “prepnúť” do iného módu. U nás bolo udieranie hlavičky na dennom poriadku - pomohla mäkká helmicka na hlavičku a veľa trpezlivosti. Ako to prišlo tak to jedného dňa odišlo.
A čo sa týka toho ze je somarina takéto veci riešiť s dr lebo to nie je medicínsky problém - vôbec to nie je somarina! Pediater rieši aj takéto veci, lebo zmeny v spravani pred dovŕšením dvoch rokov tohto charakteru môžu byt úplne nevinne a ide len o zdravé dieťa čo si nevie rady s novými emóciami ktoré nevie vyjadrit a nerozumie im pripadne obdobie vzdoru ale taktiež moze ísť pri samoublizovani o príznaky PAS ktoré sa bežne objavujú pred dovŕšením dvoch rokov (to samozrejme nehovorím ze je tvoj prípad píšem to na margo toho ze áno toto už je medicínsky problém a áno rieši ho ako prvý pediater a ďalej usmerni rodiča o ďalšom postupe takze vôbec nič hlúpe na tom nie je to spomenúť u dr 🙂
Všetko u deti sú len obdobia ktoré prídu a odídu držím palce bude lepšie ☺️

hennyinnsbruck
31. jan 2023

@merryanna pochopi Samozrejme aj ked asi nie na 1x .
Ono budu horsie situacie ked musis byt pri nej a ukazat jej ako urcite situacie lepsie zvladat … obrn sa trpezlivostou.
Ja to napisem takto:nerob jej to co nechces aby tebe robili.

andreatytler
31. jan 2023

@merryanna Predstav si ze tvoja dcera nechape co sa s nou deje ked sa nahneva. Ten velky zly pocit hnev ju uplne prevalcuje a vyplasi. Jedinne co vie je ze je to neprijemne. Snazi sa komunikovat do okolia co sa s nou deje, ale kedze este nema slova tak ti to nazorne ukazuje ako sa citi. Ona sa citi tak akoby ju niekto udieral. Ten hnev ju boli, ponizuje a boji sa ho.
Co pomoze tebe ked niekomu povies ze si nahnevana? Najviac ti pomoze ze ti niekto porozumie a suciti s tebou. Presne to iste urob s dcerkou.
Opis co sa s nou deje, pomenuj to. Tym jej ukazes ze jej rozumies. "Vidim ze sa hnevas, chapem. Nahnevala si sa lebo som zobrala ovladac, rozumiem". Zopakuj niekolko krat. Niekedy staci iba toto a dieta sa upkoji. Toto pomenovanie emocneho stavu dietata je nesmierne uztocne a budes ho s uspechom vyuzivat este velmi dlho. Ono nam sa to zda smiesne ze naco to opisovat ked je to nad slnko jasnejsie ze co sa s nou deje a preco, ale ona nevie, ze ty to vies. Az vtedy ked pocuje od teba tie slova, jej dojde ze jej rozumies. Vzdy ked pride s placom, tak len v klude opis co sa stalo a vyjadri pochopenie. "Places lebo musis ist spat ale ty sa chces hrat. No vidim ze si spadol a udrel si si nozku a boli to. Hnevas sa ze ti nedovolim pozerat TV, chapem". Este lepsie ak volis formu otazky na ktoru moze odpovedat Ano."Ty sa hnevas lebo musis ist spat ale pritom sa chces nadalej hrat, ze?"
Ale ked ma amok, tak je mozne ze ta nebude rozumiet a musis pri nej len v klude sediet a cakat kym sa upokoji. Potom vysvetli, ze to co citila bol hnev, ze je to normalne citit a ze sa nemusi bat a ty budes vzdy pri nej. Ze hnev odide sam ale pomoze ak uhryzne alebo udrie vankus. Vobec nepochybuj ze tomu nebude rozumiet. Budes prekvapena ako krasne deti reaguju aj na zlozite vety a vysvetlenia uz v tak rannom veku.
Aby si predchadzala emocnym vybuchom, zakazuj veci s odovodnenim a vloz do vysvetlenia seba. Namiesto: To sa nerobi! povedz: "Nechcem aby si to robila, lebo sa bojim ze sa zranis."
Pozri si internetovy kurz Nevychova. Mne velmi pomohol.

andreatytler
31. jan 2023

@merryanna To chytenie ruk alebo silne objatie mozno funguje na niektore deti, ale nasho syna to este viac rozculilo.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
merryanna
autor
31. jan 2023

Ďakujem každej jednej mamičke za radu. Niektoré sme vyskúšali a pomohlo 🙏 veľmi sa z roho teším snáď to pôjde aj naďalej tak.. pekný večer prajem ❤️

casiophea
31. jan 2023

@merryanna môj syn to začal robiť keď mal rok a trvalo, kým sme prišli na to čo s tým.... Vždy keď sa začal búchať po hlave začala som tlieskať a spievať, ťapi ťapi, s niečim búchať, štekať, hlavne čo najrýchlejšie odpútať pozornosť.. postupne to utíchlo až úplne prestal......