2 mesačné bábätko a 10 minútové spánky cez deň

tinka_21
11. feb 2013

Ahojte mamičky! Chcela by som sa s vami poradiť... Moja dcérka bude mať za pár dní dva mesiace a posledné dni (možno to budú aj dva týždne už) cez deň takmer nespí. S nočným spánkom problém nemáme našťastie 😉 Spí od 20tej do rána do 6 alebo 7, pričom v noci sa zobudí len 2krát na papanie a spinká ďalej.
Cez deň však spí veľmi málo. Veľakrát sú to len také 10minútovky, najdlhšie spala polhodinu vkuse, aj to až tak podvečer pred kúpaním. Často dokonca plače od únavy, zaspí mi na rukách, ked sa ju snažím utíšiť, no akonáhle ju položím do postieľky, zobudí sa, a začíname nanovo, taktiež ma dosť ľahký spánok cez deň, každé šuchnutie ju zobudí.
Je to v poriadku? Stačí jej tak málo spánku cez deň? Ako to zlepšiť? Máte nejakú radu? ďakujem

keksicek20
11. feb 2013

Ahoj, mám 4-mesačnú a presne to isté som zažívala... Akoby si to písala o mojej malej 🙂 Už sa to pomaly zlepšuje, niekedy si pospí už aj polhodinu-hodinu, ba dokonca raz mi spala 2 hodiny vkuse a to som ju len chodila pozerať, či je všetko ok :D Ja si myslím, že to len chce čas a všetko príde samo. Zlepšovať to proste nejde nijako... Treba vydržať a každým dňom to bude len lepšie. Aj ja ešte čakám, kým tieto spánky budú všetky hodinové až dvojhodinové. Takže veľa trpezlivosti 😝

tinka_21
autor
11. feb 2013

@keksicek20 Ďakujem 🙂 Ja som sa práve bála čím to moze byť... pretože predtým spávala v pohode aj tri hodiny vkuse, dokonca sa moja mamina smeje,že ju ohováram, lebo akonáhle je doma ona, alebo nám príde návšteva, dieťa spí 😀 a ked som s nou doma sama, tak to vyzerá tak ako som napísala. Zrazu akoby uťalo. A samozrejme o to častejšie pýta papať a o režime cez deň tiež ťažko hovoriť :-/ Dá sa vôbec v takomto prípade nejaký režim vytvoriť?

svetlusska
11. feb 2013

@tinka_21 ahoj nas maly ked mal 2 mesiace spal iba vtedy ked sa s nim chodilo po vonku v kociku alebo ked som ho kolisala doma v koliske...inac neni sance alebo tak ako pises 10 min.nastastie to bolo letne obdobie ale tak som sa nachodila riadne..neskor sa to zlepsilo a spinkal mi aj doma.

tea333
11. feb 2013

@tinka_21 nie je to v poriadku. tak male babatko musi byt unavene ak za 13 hodin napriklad 4x 10 minut.ja viem ze aj
ty si chces urcite oddychnut a porobit, ale ak nevie zaspat/spat odlozena v postielke, tak to od nej nechci.
babatko zije 9 mesiacov v brusku a ked sa narodi, prirodzene hlada teplo a tlkot srdca u mamy. to je to co pozna.
kup si satku a dietatko si k sebe mozes uviazat (pripadne ergonomicky nosic ako manduca) a uvidis ze bude spinkat bez problemov.navyse budes mat volne ruky a vsetko si porobis. cim menej babatko spi, tym viac je podrazdene a rychlejsie sa zobudi. neboj sa zeby si na nosenie zvykla, to si skor ty zvyknes na ten krasny pocit ze ti funi na kozu 😉
postupne sa budu jej fazy spanku prehlbovat a nauci sa aj v postielke cez den. teraz je vsak malinka a vyzaduje ta pri sebe. ak nechces nosit tak si s nou lahni a spite pri sebe vo velkej posteli ak sa da. alebo skuste kocik. su deti ktore cez den nevedia spinkat vnutri, lepsie a dlhsie spia na cerstvom vzduchu.co sa tyka nocneho spanku. 2 mesacne babatko prespi 11 hodin vkuse bez zobudenia? to je teda podla mna velmi vela. mozno je cez den naozaj vycerpana. ja by som povedala ze tak malinke babo sa este potrebuje v noci napapat, najma ak je dojcene

tea333
11. feb 2013

@tinka_21 este aby som neznela ako ze mam nejake dokonale deti - obe deti mam nespave a v podstate viem o com pises. zlepsi sa to aj same casom 😉

tinka_21
autor
11. feb 2013

@tea333 Práveže najprv ten problém nemala, spávala úplne ukážkovo, ako podľa príručky 😉... alebo sa stáva, že tvrdo zaspí a o 10 minút sa zobudí s veľkým krikom, akoby sa niečoho zľakla, alebo akoby sa jej niečo snívalo. Ja s tým nemám problém, kľudne pri nej budem aj hodinu ležať, skôr ma to trápi kvôli nej, lebo si tiež myslím, že je to pre ňu málo...A v noci sa budí 2krát na papanie 😉 vždy o 1 a o 4. hodine, ale to sa pomaly ani nezobudí, napapá sa a spí dalej bez nejakého dlhého uspávania, odgrgne si, dám ju do postieľky a spinká dalej.

tinka_21
autor
11. feb 2013

@tea333 a ešte že problém nastane veľakrát už len ked zmením jej polohu... na rukách ju mám akoby opretú o seba chrbátikom, akonáhle ju dám "na ležato" či na rukách alebo na pevnom podklade (postielka, postel...) aj ked ju chcem len na chvilku položiť, aby som sa napríklad pripravila na kojenie, hned spustí plač ☹

ninan2
11. feb 2013

@tinka_21 treba pouzivat ten nosic alebo kocikovat, take male babo Ti len tak spat nebude dlhsie... az ked bude starsie a predlzia sa mu spankove cykly. Teraz ich ma kratke a potrebuje pomoc so zaspavanim ked sa meni faza hlbokeho a lahkeho spanku.

vendula79
11. feb 2013

Ahoj Tinka, ja mam rovnako staru dcerku a takto mi spi, ked sme doma, myslim vo vnutri. Tak som zaradila do programu 2 dvojhodinove prechadzky, jednu doobeda, druhu poobede a tie cele prespi. A ked nespi, je kludnucka, vyspata, ze si pri nej v pohode porobim co treba. Dam si ju na lezadielko, rozpravame sa a ja zehlim alebo upratujem a pod. Vela zdaru 🙂

tea333
11. feb 2013

@tinka_21 tie spankove rezimy do roka sa menia kazdu chvilku. niekedy same od seba, inokedy vonkajsimi podnetmi. ona sa mozno zobudi prave na to ze ostala sama. dostane sa do lahsej fazy, pomrvi sa a ty tam nie si tak sa zobudi a krici.moj mladsi do 2 mesiacov spaval v noci super a teraz je kazdych par minut hore 😅
menenie polohy moze byt dovod na plac 😀 aj moj drobcek to robi. jednak preto ze ma reflux a jednak pre to ze sa mu nepaci ked ho dam zo seba prec na nejaku hnusnu postel 😀
myslim ze v satke by ti spala dobre. moj drobcek sa v satke nezobudil ani ked sme mali navstevu a skoro sme kricali a isla tv a buchalo sa taniermi, ale v postielke sa zobudil ked u susedov preletela mucha

cicamica1980
12. feb 2013
Používateľ cicamica1980 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cicamica1980.

@tea333 pises o satke - akym uzlom si viazes babo napr. pri vareni, zehleni?
da sa porobit co to v domacnosti aj s uplnym novorodencom v satke? - aky uzol sa ti osvedcil pre novorodenca? nevadilo tvojmu malemu, ked si sa v satke zohla, pripadne bola v nejakej inej polohe, ako v stoji? - ci mu pohyby nevadili...

marcelatje
12. feb 2013

@tinka_21 tak mne prvé týždne ba dokonca si dovolím tvrdiť že mesiace bábo spávalo na rukách nie len cez deň, ale aj v noci 🙄 práve preto, že keď som položila zobudilo sa a rev...... kúpila som šatku a cca v 3,5 mesiaci sa to začalo pomaly meniť. Stále nezaspáva sama, ani v postieľke len na rukách, ale po zaspatí ju môžem položiť a spánok trvá 30-60 minút ako kedy, po zobudení zamrnčí a čaká kým po ňu prídem......na nočný spánok sa ukladá o polnoci (skôr sa nedá a to som skúšala asi všetko) cez deň uspávam každé 2 hodiny ak treba aj skôr, ak som ju počas dňa budila, alebo vynechala nejaký spánok výsledkom bolo urevané dieťa ktoré aj tak išlo spať v obvyklom čase......metódu nechať vyplakať neodporúčam a preto ti želám len veľa trpezlivosti raz sa to určite začne zlepšovať 🙂

tea333
12. feb 2013

@cicamica1980 od narodenia viazem kriz s kapsou, akurat som nozicky davala dnu do satky prve tyzdne.niektore baby viazu kolisku, mne by maly horizontalne nezaspal, vela grcka, takze od zaciatku nosim zvislo. mala som elasticku satku, cize aj ako zaciatocnik som nemala problem s viazanim, satka sa prisposobila.nevadili mu ziadne polohy, az ked som sa uplne zohla tak sa mrvil. inak tak robim cokolvek, v satke mu ani vysavanie nevadi.

bajboj
12. feb 2013

Ja mam tiez takeho experta ale s 30min spankom 3krat denne.Zacalo to od troch tyzdnov s tym ze nocny spanok bol super,tak si hovorim ze aspon v noci mi buva,potom od troch mes sa zacal kazit aj nocny spanok. najskor sme sa budili kazde 3hodky potom kazde dve potom kazdu hodinu az to vyvrcholilo kazdu pol hodinu hore.vtedy som bola zufala, najhorsie bolo na tom ze maly nebol hladny, ani smadny,bol jednoducho vyspaty.skusala som vsetko zmenit miesto postielky, davala som ho do svojej postele do kocika no nic.uz som bola rozhodnuta ze mu dam nejake kvapky na spanie alebo co ved to nebolo mozne.az nakoniec jedna holka tu na MK pisala ci pomahaju liecive kamene na spanie,jedna mamicka napisala ze jej pomohli, tak som to skusila aj ja, ved nic za to nedam.a pomohlo!ci to bolo tym alebo ze prave vtedy nastal zvrat v noci sa mi zacal budit uz iba 3 krat a cez den od polovice 7mesiaca zacal na obed spavat 1,5hodiny.dufam ze to zostane aspon takto,drzim vsetkym mamicka nespacov palceky 🙂

tinka_21
autor
12. feb 2013

@marcelatje na metódu "vyplakať " ani nemám nervy, nemám to srdce nechať ju dlho plakať... a ona je zas taká zlatá, že plače naozaj len vtedy keď má dôvod, takže vždy viem, že niečo nie je v poriadku, a keď sa to dá do poriadku, je všetko fajn 🙂 jasné, že neutekám hneď pri prvom zamrnčaní, ale keď vidím tie krokodýlie slzy, v duchu plačem aj ja 😉

tinka_21
autor
12. feb 2013

@tea333 Ak by som predsa len skúsila šatku, poradíš mi, kde sa dozviem o tom ako viazať a tak? Nejaké stránky...? Priznám sa, že som sa šatke bránila, ale len z toho dôvodu, že mám problémy s chrbticou... i keď nosenie na rukách, dvíhanie a ukladanie do postieľky bude asi taká istá záťaž ak nie väčšia... 😖

tinka_21
autor
12. feb 2013

@tea333 a ešte nejaké odporúčanie na šatku? predpokladám, že v tom už bude celá veda za tú dobu, čo sa šatky začali používať... vôbec sa v tom nevyznám 😖

mirreckall
12. feb 2013

nasa mala okolo dvoch mesiacov take obdobie, nepomohlo nic... zhruba po tyzdni ako keby utal a spinkala dalej pekne aj cez den...a do postielky sme ju cez den nedavali...tam kde zaspala sme ju nechali...ak na rukach tak som si ju polozila vedla seba napr. na gauc...

miray
12. feb 2013

Ahoj ,ja som mala rovnaky problem mala nechcela cez den v postielke vobec spat,a tak so si kupila taky ten ruksakovy nosic na seba malu som dala do toho a spolu sme varili,upratovali a tak si zvykla na vysavac ze jej to uz potom ani nevadilo ze sa vysava,ale ta najlepsia kupa bola elektricke kresielko stalo 100e a to bolo kupovane uz na internete,ma to pevnu plastovu sedacku polohovatelnu,hore nad malou svieti svetielko a motiliky a tu mala mijuje dokaze tam aj 3hod prespat lebo sa to hupe ci uz spedu do zadu alebo s boka na bok.teraz ma uz mala 5 mesiacov a skor sa v nej len hra ale aj to mam klud,si porobit co mam,este som zabudla mala som aj taku len na baterky ale ta nemela to lehatko pevne a v nej bola mala nespokojna tak som ju za 3tyzne predala,a ked chce zmenu tak do auto sedacky a do kuchyne na pracku aby vydela co robim, a ked je pekne pocasie urcite von,

marcelatje
12. feb 2013

@tinka_21 ja mám Didymos, ale dobré sú aj Storwerige alebo Hoppendiz

tinka_21
autor
13. feb 2013

@miray Ahoj, ďakujem... hojdacie lehátko tiež máme. A v tom sa jej tiež páčilo, striedali sme postieľku a lehátko, podľa toho kde som bola s ňou, ak v izbe tak bola v postieľke, ak v obývačke alebo kuchyni, tak v lehátku, vedela tam zaspať bez problémov, teraz už aj to je problém. :-/ Vonku tiež spí bez problémov, len toto počasie je hrozné, a ked nie počasie, tak stav chodníkov, hotový tankodrom ak sú aj aspoň trochu upratané, prejsť po nich s kočíkom je fakt umenie...

tinka_21
autor
13. feb 2013

@mirreckall tak dúfam, že aj u nás tak ako to začalo, tak to aj odíde... včera niekoľkokrát sa stalo, že zaspala úplne tvrdo na rukách, odkvecla jej hlavička, ruky a nohy len tak viseli vo vzduchu...položila som ju, a zas bola hore... a bolo jedno kam, či do postielky, na gauč, alebo do lehátka, kde nie je úplne v rovnej polohe, dokonca máme hojdacie lehátko a ani to už niekedy nestačí

mirreckall
13. feb 2013

@tinka_21 to kresielko mame aj my a niekedy nepomoze 🙂 mne detska lekarka hovorila, ze dvojmesacne deticky zacinaju vnimat seba a okolie a potom su trosku z toho mimo, ked sa deje okolo nich viac veci, alebo su unesene z vlastnych ruciciek napriklad...jednoducho su prepodnetovane... a aj dospely clovek ma co robit, aby zaspal, ked zazije rusny den plny novych veci... 🙂

tinka_21
autor
13. feb 2013

Tak, máme za sebou ďalšiu 10-minútovku, dnes druhú... ach jaj! Dokonca zaspala pekne sama v postieľke, ale už je zas hore...

mirreckall
14. feb 2013

@tinka_21 klidek, ono sa to zlepsi 😉

tea333
14. feb 2013

@tinka_21 takto ti napisem - ja mam take problemy s chrbticou ze ma chiropraktik pred mesiacom varoval ze este chvilu a budem iba lezat. Po druhom porode mavam stavy kedy sa naozaj nemozem hybat, zataz a ohybanie mi sposobovalo take prihody, ze pre mna muz musel ist do hracieho centra a pod 😀
ALE - satka je stokrat lepsia a setrnejsia nez nosenie na rukach. ja PRAVEZE nosim v satke viac nez na rukach, nosenie na rukach mi robi problem, najma ked sa sklanam k starsiemu, pomaham mu na stolicku a pod s mladsim na rukach
satiek je milion, pozri temu poradna ako spravne nosit, precitas nejake strany a budes mat jasnejsie.

tinka_21
autor
15. feb 2013

@tea333 super, dakujem za radu 🙂

miray
15. feb 2013

ahoj,teraz par dni skusam metodu balenia do deky hlavne vecer,mala pekne zaspava na rukach ale akonahle som ju dam do posielky bola hore,tak som sa rozhodla ju zabalit do deky,v nemocnici mi ju nekazali davat do zavinovacky a doma tiez doteraz nebola balena ale uz asi 4dni to tak robim proste jej dam rucicky pri telo a zabalim do tenkej deky aby jej nebolo velmi teplo a tym padom,nemava rukami netaha si uska,pomali ju polozim do postielky a necham ruku este na jej hrudia druhou jeje tlapkam po zedocku aby mala pocit ze ju natriasam a cakam kym poriadne zaspi az potom skoncim a ked treba opokujem to oznovu cele 😉 skus

mamagabika
16. feb 2013

Ahoj tinka_21. Náš malý to mal podobne, keď mal jeden a pol mesiaca. Trvalo to asi dva týždne. Raz mi zaspal v náručí pri kojení a tak som ho opatrne položila na veľký vankúš bruškom nadol. Vtedy spal 4 hodiny vkuse. Rozmýšľala som, čím to je a prišla som na to, že keď zaspával, tak sa strhával (napr. na rôzne zvuky) a pri tom hýbal ručičkami, čo ho budilo. Takto, keď je na brušku, prehodí hlavičku, ale ručičky má zapreté. Odvtedy máme s "mikro spánkom" pokoj🙂

ninison
16. feb 2013

@tinka_21 my sme skusali satku a mala v nej vresti o zivot 🙂 jednoducho sa jej nelubi ked nema volne nozicky - ona je taky kopajuci typ..uz som ju raz nasla v postielke vyzlecenu z polodupiek :D
inak ja som klasicky nosila na rukach ale potom som si kupila knizku nezna naruc rodicov o tom ako spravne nosit dietatko a chrbat prestal boliet pri tych polohach 😉