5-ročný jedináčik sa ku mne zrazu správa príšerne

19. dec 2022

No budem úprimná
Mam 5 ročného jedináčika
Podotýkam že som dokonca učiteľka SŠ odborné predmety cize pedopsycho som mala na VŠ aj si niečo o tom študujem
Dieťa je v normálnom manželstve bez problémov

Dieťa je v skolke bez strednej triedy, dali ho k predškolskom je najmladší najpomalsi....od septembra bolo celkom ôk, no mali vystúpenia do domova dôchodcov a z 20 deti vybrali 15, 5 nie medzi nimi moje.....ostatne nacvičovali, išli,moje bolo vyradené _ nepáčilo sa mi to

Môj syn aj škaredo maľuje, minule pon išiel muž a jednk dievča sa mu zasmiali keď môjmu ukazoval výkres že je to škaredé.....co je síce pravda no maky potom doma reval

Odvtedy cca je doma zly-stale je agresívny, bije bucha, trieska dvermi......
vraví ze všetko všetci sú hlúpi (aj my), všetko chce riadiť tam sa postáv to urob, krici stále tichooooooooo, keď ho posluchneme upokojí sa , keď som v nervoch ze nie som cvicena opica, riči narieka.....ja mám dosť, pripadá mi to,že doma sa chce cítiť ze ma slovo pretože v skolke je outsider.
....už sme s mužom na reči že hádam musíme ísť k psychické, trvá to cca týždeň, predtým normál chalan ....Mate nejakú radu, stálo sa toto niekomu???

anjelicek26
19. dec 2022

Po tyzdni chcete ist k psychologovi? Dietatu prospeje par dni doma, kedze idu prazdniny to mate za par... nenechajte sa poucovat, nedovol agresivitu a ani buchanie... ukludnit sa da uplne inymi sposobmi, uz by ich ako 5 rocny mal ako-tak poznat... kedze je pomaly a skaredo maluje, preco na tom nepracujete? Ano predskolak bude az o rok - ale to je prakticky - uz o rok... aj na tej rychlosti sa da zapracovat, ono je to otravne vzdy na niekoho cakat, nema dva roky, ale pät... sadnite si spolu, porozpravajte sa, kde sa da pridat, co ho trapi, co sa mu "nedari" a aktivne zacnite na tom pracovat, idealne ako rutinu kazdy den... tym mu ukazes, ze jeho problemy beries vazne a ze mu ides pomahat - a nie, ze ho hadzes kazdy den do skolky do studenej vody a on ma stale nanovo pocit, ze nic nevie... U jedinacika bohuzial rodicia casto nevnimaju zaostavanie, nevnimaju nesamostatnost - lebo nie je problem casovo pomahat jednemu dietatu alebo pozorovat individualny pokrok dietata...ale v kolektive to potom vidno a dost...

autor
19. dec 2022

@anjelicek26 ďakujem, som rada ze mi chces poradiť, ..... dnes bol už doma, dáme ho až 9.1., rozprávame sa s ním, maľujeme, aspoň každý druhh deň, je tam zlepšenie už to vidno, no dievčatka tam sú premotivovane (je tam ich malo chalanov) a robia si sútaže ktorá najkrajšie kreslí....celkovo sú také zoskupenie že súťažia tie deti.....no najviac ma trápi jeho rozkazovanie, agresivita, keď sa oblieka, papa, z ničoho nič povie že ticho a keď my nie, také vystraja ako cert
.......taka nečakaná zmena, uplne je ako nepríčetný

luccija
19. dec 2022

Podľa mňa tie slová ma zo škôlky od učiteľky poď sem, ticho, tam sa postav a pod...veď vieš, že každý dieťa je iné no tak škaredo kreslí, možno vie dobre básničky, alebo bude dobrý v niečom inom.hovori sa, že dieťa v 5,6 r je ako mala puberta Už si uvedomuje svoje slovo a skúša ..to, že sa mu spolužiačka smiala za výkres je pre dieťa v takom veku obrovská krivda.aj to ticho pri jedle veď to má zo škôlky o empatii a milom slove v škôlke som sa presvedčila na vlastnej koži z 2 som odišla, lebo to bol ako napravny ústav samé príkazy, zákazy,....budú sviatky nechaj ho v kľude a určite nie je potrebné drilovat malovanie baví ho to vôbec?
Možno je dobrý v puzzle, človeče, Legu z duše som nenávidela kresliť a spievať🙂

autor
19. dec 2022

@luccija ďakujem, áno dáme sa dúfam do kľudu, už som aj rozmýšľala ze ho azda dám ak inam, v skolke Su extra prísne učiteľky, ale len tam kreslia kreslia kreslia, žiadne hry a sem tam spev, čakala som viac hravosti, ja som dieťa 80tych rokov a mam pocit ze sme mali viac voľnosti v skolke ako on....muž zase chce dať tomu čas....

gemerka17
19. dec 2022

Ono treba aj myslieť na možnosť, že na Váš ako rodičov si vybija svoj neúspech v škôlke. Počuje prikazy od uciteliek, tým ze je najmladši tak je prirodzene že bude medzi tými pomalšimi. Ono rok v tomto veku dosť urobí, na to čo dieťa vie. Učiteľky mu to dávajú pocítiť, že nie je taký šikovný aj keď sa isto snaží. Deti v triede ucitelkyne slová len potvrdzuju - vysmievaju sa mu ako kreslí. Prve co ma napadlo po prečítaní tvojho príspevku je, že malý ventiluje takto svoje zlyhanie v škôlke a prenáša to na Vas. Príde mi to ako keby chcel ukázať svoju silu. V škôlke to ako najmladší nemôže a len každý do neho zabrda. Nedivím sa, že sa tak správa. Porozpravala by som sa s ucitelkami, čo to majú za pristup, mali by ho aj niečo naučiť. Vy trosku tiež popracujte na šikovnosti.

autor
19. dec 2022

@gemerka17 och ďakujem za tvoj názor, moja intuícia mi to tiež vraví, len ako by som sa k tomu mala postaviť?povedať pani učiteľkam svoj názor, bojím sa že to bude mať opačný efekt....zobrať ho do mestskej škôlky na dedinu sme ho dali kvôli tomu ze aby si tu našiel kamošov do budúcnosti

lasoli
19. dec 2022

podla man asi aj nie moc najlepsia skolka,skus ha dat do sukromnej,tak predsa maju iny program.A to len kreslia???To sa nic ine neucia,? Tak chlapci v kresbw skor su ini ako dievcata ale zasa na ine wvci sikovnejsi,to je dost take zle ,ak k tomu nema vztah a ta skolka baziruje prave na tom.Nemali ho ani yradist z oredstavenia,to je akw zastarale???Moje mali teraz predstavenie a sli vsetci v triede,je ich ale do 15 len ,jeden chalan tam na celom vyatuoeni krical po bratovi,deuh sa rozrevala ale nik z toho dramu nerobil.Icitelka zappjila vsetky deti.Inka toez si nvm oredstavit kebyze idu vaetky deti a niekore nie.

gemerka17
19. dec 2022

Ono na dedinskej škôlke sa toľko učiteľky od prace nepretrhnu. Čiže individuálny pristup či vymyslanie aktivit hm veľmi to necakaj. Skus sa s učiteľkami porozprávať, ale nemyslím, že to bude mať želaný efekt. Ucitelkam sa nebude chcieť robiť niečo naviac a venovať sa mu. Zvazila by som sa pozrieť aj po inej škôlke. Bolo by fajn keby bol medzi rovesníkmi.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martinkaxp
19. dec 2022

Ja len, ze nic si z toho nerob, ze je pomaly a skaredo kresli. Moj syn bol tiez taky v skolke. Ja som sa obavala, ci ten 1. rocnik zvladne, lebo mi pripadal taky spomaleny, zasnety. Teraz ma 12 a je velmi sikovny v matike, chodi na sutaze a vseobecne mu to velmi pali. Vytvarna je ale doteraz jeho nocna mora, ale zistili sme, ze ma urcitu mieru farbosleposti. Tak mozno aj preto ho ta vytvarna nebavi. No a ta agresivita moze kludne plynut z toho, ze sa mu posmievaju. Skuste ho pochopit a vysvetlit mu, ze proste takto to bohuzial vo svete je a su ludia, ktori sa spravaju k druhym zle 🤷‍♀️ ale nech si z toho nic nerobi. Prajem vela trpezlivosti.

sundew
19. dec 2022

Ja by som sa len vyjadrila k tomu kresleniu,neviem ci je to toez co sa da trenovat az a tak a mala by si sa na to zamerať,skor by som sa zamerala na trénovanie niečoho co mu ide a ukazala mu ze on je dobry v niečom inom.ja som nikdy nevedela kreslit,v skolke mama nikdy nevedela ake bolo zadanie ked videla moj výtvor,v skole nikdy nebol moj výkres na výstavke :( dokonca na náboženstve som dostala 4,lebo obrazok nakreslený pri téme tyzdna bol škaredý! Ano debilny knaz… tiez mi bolo smutno, ale treba mu ukazat a rozvíjať to co mu ide a nie ho trápiť s farbickami. A tiez mi toto na živote neubralo 🤣 pisem hrozne tiez,vzdy som mala zle známky krasóisu ci ako sa to volalo, ale som tu,mam doktorát a lepsi pracu ako ti co krasne pisali…..

ivangeline
19. dec 2022

Ja by som skusila smenu skolky!ked nepomoze oddych cez sviatky.

anjelicek26
19. dec 2022

Suhlasim, ze mozno to chce inu skolku, preco nie...spytaj sa ho, co chce on (ale zisti, ci ho vobec maju sancu zobrat teraz inde, alebo az od septembra...) Moja sla do skoly najmladsia (prvy tyzden v skole mala 6) a teda stiha vsetko, len z citanim sme sa vytrapili, nastastie to vsetko dobehla... ale my sme pocas corony doma dost makali... nemusi kreslit ako na vystavu, ale vycvicenu ruku na pisanie do buducna veru potrebuje...inak ho to bude demotivovat kreslit 50 lastoviciek za sebou a gumovat dokola...

dominikamacakova
19. dec 2022

Mojej malej (3r) jedno dievča (cca5r) hovorilo v detskom kútiku, že škaredo kreslí, že to čo nakreslia je strašne škaredé a tak... Ja som to iba náhodou počula. Malá bola strašne smutná a ani ju už nebaví kresliť. Ja som jej povedala, že to nebolo dobré dievčatko, že sú aj také deti bohužiaľ a že kreslí krásne 🤷 Ale ja ako matka som mala total nervy a tej malej by som najradšej dotrhala všetky výkresy a povedala, že všetko má otrasné ona 😳😂 ...

luccija
19. dec 2022

Kúp, alebo vytlac mu z Pinterestu také úlohy pre predškolákov nie kresliť, omalovat, ale možno ho bude baviť kresliť čiary, hľadať správnu cestu také tie logické úlohy plus to, čo sa učí v predškolskej.
Veď sa ho spýtaj nenápadne pri hre, alebo, keď začne zase kričať kto tak naňho kričí ticho, urob to možno mu nejaký spolužiak, spolužiačka robia zle.
Podľa mňa sa celá predškolská príliš nafukuje ja som do nej viac nechodila ako chodila moja dcéra detto ta ani do škôlky nechodila a celú predškolskú bola skoro chorá a písala, čiary robila perfektne.
Ty sa mu venuj podľa toho, čo ho baví musíš ho už teraz učiť, že nikto nie je dobrý vo všetkom aj, keď aj v škole si učiteľky myslia že deti budú dokonale aj v čítaní, písaní, matematike správaní všade samá dokonalosť už to začína byť otravné hlavne, že všade sa od narodenia dieťaťa má dbať o individualitu a načúvať dieťaťu🙂
Ja som mala v škôlke 3,5 r deti, pokým niektoré kreslili nádherne iné akoby mali prvý x v ruke ceruzku, ale v tých cmaranicach, keď som sa pýtala čo nakreslili videli úžasné veci a mali z toho radosť.Ved už nechajme tie deti trocha žiť a neporovnavajme

zorkahorka
19. dec 2022

Kresli si s nim doma,ukazuj mu,co sa ako kresli.ale to kreslenie nie je katastrofa.chlapci su ini ako baby,to vobec neries.
Moj syn je tiez pomaly.doma ma ide z neho urvat,kym sa naje,oblecie.a vies co? V skolke je v obliekaní super rychly.lebo sutazi s jednym chlapcom,kto bude prvy.sutazivost nanho zabera aj doma.rad vyhrava.
Uplne rozumiem vyber skolky na dedine.tiez sme ho dali na dedinu,aby mal po ruke rovesnikov,aby mal s kym vyrastat a mal doma svoju "bandu".pritom nasa dedinska skolka nie je na jednotku s hviezdičkou a nas syn tam chodi nerad.lebo ako predskolak tam musi spat,hoci sa mu nechce... Ale ma svoje vyhody

zorkahorka
19. dec 2022

Jej a zabudla som napisat... u nas su v skolke spojene vsetky tri stupne a zvacsa vsetci robia to iste, teda trojrocne dieta vytvara to iste ako predskolak a vobec to nerobi zlobu...

taga
19. dec 2022

To, ako sa sprava - uplne takto reagoval moj maly - ked v skolke dostal noveho spoluziaka, ktory okrem zlej vychovy pravdepodobne aj ma nejaku diagnozu. A to dieta tam ceke dni vystrajalo, deto v tom museli zit a doma vypustal paru... skus zistit, ci tym len niekoho nenapadobnuje..

slavuska1506
20. dec 2022

Odpovedali ste si. Robi doma to, co mu robia v skolke. Robia z neho cvicenu opicu, smeju sa mu. Musi byt neskutocne frustrovany. Odporucam pozriet webinare (maju aj zadarmo) od Nevychova

luccija
21. dec 2022

@lasoli tak nie každý má 500 eur na súkromnú škôlku🙂
Autorka kvôli kamarátom je to dobrá voľba bude mať v dedine rovesníkov.Tak nebol jediný, ktoreho nevybrali na večierok nechaj to tak už.Ja mám tiež jedináčika sme na nich citlivé🙂daj tomu čas v škôlke by sa mali raz týždenne naučiť básničku, pohybové hry škoda, že štátne škôlky to berú zvoľna aj to ako ktoré.My v súkromnej škôlke sme museli všetko fotiť, písať komentáre na FB aspoň rodičia videli čo sme za týždeň stihli.Basnicka napísaná na nástenke a rodičia si ju fotili a skúšali či sme sa ju naučili🙂nie je škôlka ako škôlka.

lasoli
21. dec 2022

@luccija to mas pravdu,ale zasa my mame sukromnu skolku a ibec sa neucia basnicku kaudy tyzden🙂 2x do roka a to vianoce a koniec roka;)

zorkahorka
21. dec 2022

@luccija hm,paradox. Moja znama dala syna do sukromky a nema odtial ani jednu fotku,takze ani nevie,co syn v skolke robi.nemaju ani edupage.nasa dedinska foti, minimalne 1-2× do tyzdna zverejnuju fotky z toho,co cez den robili

luccija
21. dec 2022

@zorkahorka veď super tak by to malo byť všade a nielen v súkromných.

evka258
21. dec 2022

Mne sa nepaci, ze na vystupenie k dochodcom sli len vybrane deti. V nasej MS cvicia vsetky deti.

bluka2
21. dec 2022

Zmenila by som škôlku. Alebo ho kľudne nechala doma, ak máš možnosť a ešte nemá povinnosť byť v predškolskej. Škôlka ho má obohatiť a nie učiť okrikovat ľudí vo svojom blízkom okolí. Moje očakávania od škôlky sú, že tam bude osobnostne rast, ale toto je nejaký 💩. Ak sú tam blbé situácie, ti pedagógovia to majú usmerniť, ale to vieš aj sama

autor
21. dec 2022

Ďakujem veľmi za vaše komentáre, dosť mi pomohli, bola som na reči v p.u., povedala som jej co nas trapi, sama priznala že malý tam do hornej triedy nepatrí že to nezvláda, je to preňho rýchle tempo.....tak navrhla zaradenie do menšej triedy....neviem co by ste urobili vy?

zorkahorka
21. dec 2022

Autorka: To je dobre riesenie,ja by som najprv skusila a potom uvidis

wewerka01
21. dec 2022

Všetko opakuje čo vidí. Treba len dohovarat a dohovarat. Môj ako 5 ročný prereval celú besiedku- svoju prvú. Teraz má 9 a už 3.vystúpenie super. Ak zle maľuje tak maliar z neho nebude. Môj spievať nechce ale má citlivý sluch. Skor bude pracovať v hudba ale nie spev 😎

Môj akurát opakuje zo školy -kopance. Opakujem mu že nesmie ....🙏

natasha1988
21. dec 2022

nerozumiem tej nalepke - jedinačik. Akože je to menejcenna osoba?! Si jeho matka a este na neho smerujes posmešky? Respektuj jeho osobnost a miluj ho taky aky je. Prestan ho hodnotit a porovnavat. Tak iba udupavas jeho sebavedomie a doveru vo vasom vztahu. Neprekvapuje ma jeho spravanie a reakcie. Miluj ho bezpodmienečne a vsimaj si jeho prednosti a ocen už len to že je.. je to take tazke?

lasoli
22. dec 2022

kedy ude mat 6 rokov?on ako 5 r je uz predskolak,ci? moje su v strednej triede a to msju 3,5 5r je predskolak uz nar bude mat 6.2