Ako dieťaťu určiť hranice?

sonkab
26. jan 2012

Ahojte, podobnu temu som nenasla, tak zakladam novu, snad ma nevymazu 🙂 Moj syn ma 18 mesiacov a co je asi normalne v tomto veku, vobec neposlucha. Napr. prideme z vonku,otvorim dvere do domu a on obuty a obleceny sa uteka schovat do kuchyne. Berie to ako srandu a caka, ze ho budem hladat, pripadne nahanat. Ked na nho viackrat zakricim nech sa ide vyzut, kasle na mna, ked zvysim hlas, kasle na mna, pocitam do 3, stale kasle na mna 🙂 Az kym si nepridem pre neho tam. Bit ho nechcem, kricat moc tiez nie, ale vysvetlovanie a dohovaanie neplati.
Toto je len priklad, ono je takychto situácii omnoho viac.
Len sa chcem teda poradit ako vy urcujete svojim detom hranice, co si este mozu dovolit a co nie.

sisaha
26. jan 2012

@sonkab no neviem ci je zrovna okamzite nevyzutie sa po navrate z vonku taky velky prehresok voci pravidlam. Treba si uvedomit, ze je to len 1,5 rocne dieta. Moja dcera tiez obcas po navrate rovno vbehne do bytu. Ale to su naozaj vynimocne situacie. Ja skor ked ideme domov, tak pri otvarani dveri hovorim co urobime: vyzujeme sa, vyzlecieme bundu, umyjeme si ruky a ideme robit to a to...idem na to opisom. A ona po navrate caka, resp. ide pomahat s tym, co som hovorila. Obcas sa ani ja nevyhnem nejakym vybuchom zlosti, alebo jej nevôli. Ale kricim iba vtedy ak mi zlyhaju nervy. Inak nie.. Skus si precitat knihu: 5 dni, ktore zmenia vase dieta. Ja ju momentalne citam a ma nieco do seba.. 😉

sonkab
autor
26. jan 2012

@sisaha to s tymi topankami bol len priklad, mozno nie prave najlepsi. To mne az tak nevadi, skor muzovi - byvame v uplne novom dome, s bielymi podlahami a bielymi sparami a ked ti v zime takto pobeha dieta podlahy, neni to sranda. Ja som len chcela vediet ako urcit hranice ked nie bitkou a krikom (ako ich urcovali nam 🙂 Ja som zacala citat Respektovat a byt respektovan, ale my s muzom moc na tieto "kecy" (prosim berte s humorom) nie sme. Tak skusim pozriet tu knihu co odporucas ty.

karmelka77
26. jan 2012

@sonkab je to fakt skoro riesit taketo veci ako vyzutie sa tam kde ma...u nas to maly obkukal a robi to sam automaticky aj dokonca ruky si ide umyt hned ako prideme, ale to robi hocikedy lebo ho to bavi, az to vadi mne ze z nicoho nic pride vysuka si rukavy a chce umyvat ruky🙂) neviem ono je to aj o tom aky ma respekt pred tebou, tazko radit ako na to, ten si musis sama vybudovat...ale presne ako radi @sisaha dopredu hovorit co idete robit, on ti uz rozumie vsetko co mu hovoris...mozno sa tak postupne nauci vsetko, nemozes chciet od 1,5 rocneho ze bude robit to co chces ty a ako to chces, chce to trpezlivost a neustale vysvetlovanie a ukazovanie...pripadne si rob svoje a hovor co robis a neries ze beha sam sa potom mozno vrati a spravi to...🙂)) a biele podlahy???🙂)) nooo moja pri detoch sa take nedava🙂)) ale jasne je to vasa vec, len maly asi citi ze ta to rozculuje koli upratovaniu potom a robi ti to naschval🙂))

memaja
26. jan 2012

Ahojki, u nás to funguje podobne ako u sisahi, ale musím povedať, odkedy môj Alex 3 roky chodí do škôlky, poslúcha oveľa viac. Síce ani predtým nebol nejaký extra neposlušný, ale zmenu sme zbadali. U nás som ja tá prísnejšia, ale zároveň aj trpezlivejšia a tatino je ten, ktorý dovolí viac. P.S. trpezlivosť ruže prináša!

sisaha
26. jan 2012

@sonkab ja ti rozumiem, ale ono je to nastaveni sa v samom sebe. Keby si videla nasu sedacku, tak si na nu ani nesadnes...(musim vytepovat). Pri detoch vela veci neustriehnes a stena, ktora bola kedysi biela, bielou neostane. S tym treba pocitat. Takisto biele špáry na bielej podlahe dlho nebudu. 😀. Skus to tym opisom ako som hovorila. Ak sa nezapoji, tak zase iba opisuj situaciu, ktoru vidis...To zn. nehovor mu, ze neposluchol si ma, lebo si sa nevyzul. Ale: vidim, ze si sa este nevyzul, mam ti s tym pomoct? a pod...

sonkab
autor
26. jan 2012

@karmelka77 dom si muz vymyslel este ked sme o dietati neuvazovali, teraz mu uz dochadza, ze to je dom pre streho mladenca a nie pre rodinu s detmi. Uz ma ale smolu 🙂

sonkab
autor
26. jan 2012

@sisaha len u mna to nie je o tom, ze bude neporiadok, to nevadi, ved sa uprace. Skor o to, ako toho skriatka bez kriku a hnevu naucit co je spravne a co nie. Tak vidim, ze mi neostava nic ine len vysvetlovat a vysvetlovat 🙂

sante81
26. jan 2012

@sonkab ja sa snazím byt vzdy o krok vpred pred svojím synom, nie vzdy sa to dá, ale napr toto vyzuvanie sme vyriesili kobercom pred dvere - vo vnutri, my sme sa stahovali do nového rodinného domu pred vianocami , je všetko nové - syn ma 2 a pol roka. postaví sa na koberec a ani sa nepohne, pokial ho nevyzlečiem, isla som na neho tak, ze je uz velky sikovny chlapec a uz sa bude vediet obliekat vyzliekat sám. ked hádzal auticka hracky o zem a mal z toho nesmiernu zábavu, povedala som mu ze auticko ma bobacku a ze bude plakat, ze sa to nerobí, od vtedy to neurobil ani raz, s autickom zaspáva, nosí si ho a všade hovorí moje, to su len také príklady ktoré ma napadli teraz, snazím sa nekricat po nom, lebo toto vôbec nezabralo, ale vysvetlit mu to na nejakom príklade ako napr s tymi hrackami. chválim ho ked sa ideme kupat, ze je velky a kupe sa uz sam, - lebo do vtedy vo vani len spliechal a všetko bolo mokré, mozno más na vysvetlovanie ešte malé dieta, on všetko berie formou hry, a to čo je smiesne jemu tak by podla neho malo byt smiesne aj tebe, no tak len vela trpezlivosti a on sa nauči postupne,

lucinocka
26. jan 2012

moj muz ma 33 a stale ma problem sa vyzut 😀 😀 🙄 🙄 🙄

karmelka77
26. jan 2012

@sonkab niekedy aj krik musi byt🙂)) podla mna sa neda vsetko naucit len vysvetlovanim🙂) jasne ze vacsinu ano, alebo okukaju sami, nieco maju v sebe, je tam velafaktorov, ale su veci ktore inak riesit nejdu, my musime pouzit aj kut niekedy, lebo veci typu ze chyti ovladac od tv do ruky a hodi ho do tv, sa ani vysvetlovanim riesit neda ked to urobi viac krat a este sa s usmevom pozrie na mna ze aha zas to hodim🙂)) to aj po zadku dostane...sama budes vidiet ako sa to bude vyvijat, v tomto veku to ide strasne rychlo vy mate 18 mesiacov este vela veci nevie ze nema, alebo ako ma, my mame skoro 22 mesiacov a uz niektore veci pochopil...🙂) rozdiel 4 mesiacov je dost teraz...tak trpezlivost🙂)) jaaj a co sa toho domu tyka - ja som tiez stavala ked som o detoch nechyrovala...vsetko som mala biele, sedacku, koberec...🙂)) teraz? vsetko sme vymenili je to tmavohnede, ale biele flaky vidiet🙂)) treba to brat tak ze po detoch vymenite🙂) ze odkazujem🙂))

m.i.r.i
26. jan 2012

super prispevky tu maminky pisu a ja sa len pridam..nas bude mat o tyzden 2 roky..a tiez je taky huncut asi od roka a pol, kedze zacal az v 16 mesiacoch chodit a to zacalo menit vec🙂 A este kym bolo leto, tak si vsetko vybijal vonku, byvame na dedine, tak domov sa chodil len najest a vyspat...teraz ale je vacsi a doma travime ovela viac casu a vystrkuje riadne rozky...tiez mame kut- postielku, kde chodi za trest..lebo presne ako pise aj karmelka77, niekedy ide robit veci, ze len na mna pozrie, vie, ze to nesmie a just hodim...on najradsej hadze vssetko mozne niekam, kde je voda...ked sa vycika, tak niekedy nestihnem sa ani spamatat a uz je auticko v nocniku s potrebou, na zachode hlada vsetko co by tam hodil, ked vidi hrcek na stole s cajom alebo kavou, uz tam plava auticko...a vie, ze to nesmie, ale strasne sa z toho tesi..tak chodi do kuta...uz to praktizujeme aj niekolkokrat za den..a stane sa mi, ze je tam 10 minut, potom krici, ze bude dobry chlapcek, ze ho mam vybrat..a vyleti von a prve co je ide opat spravit to preco na trest siel....tak tam ide zas a vtedy sa uz riadne certi... ja som mu zatial nebola schopna dat po zadku, nejako sa vobec na to necitim a ani mi ruka nevybieha, hlas zvysim, to neviem uplne ovladnut, ale uz skusame na neho aj formy, ze ak budes toto robit, ine nebude..nieco co ma rad..ale tiez to zacalo platit az tak od 20-21 mesiacov...uz sa da s nim vyjednavat...
Dom sme nastastie zariadovali ked som bola tehotna..takze sme nakupili lacne a prakticke veci, na stenach mam uz umelecke dielo, gauc tiez nevyzera najlepsie..ale neriesim..snazim sa ho ucit co smie a co nie, ale nemozem mu stale hovorit, nie, nie, toto nerob...to by bolo este horsie

vejula
26. jan 2012

no baby s tymto by som aj ja potrebovala pomocť. Vôbec neviem ako sa zachovať uurčittých situaciach. Moj maly ma take manie, robí všetko čo ma hneva a robi to naschval. Vylieva čaj z flašky po podlahe. Hadže všetky veci za gauč odial to nemožem vytiahnuť, ked mu dam rožtek ked je vonku v kočiku tak pekne papa a ked ma dosť hodi rožtek na zem. Milion krat som mu už povedala že je to škarede že som z toho smutna. Tak mu už niekedy aj pacnem po ritke. Hlavne ked vylieva ten čajik... Ale nie zo zlosti ale fakt sa snažim najsť niečo učinne čo zaberie aby to už nerobil. Ale je to marne.

diusik
26. jan 2012

Ahojte,aj ja by som sachcela trochu postazovat a spytat ci aj vase deti su podobne.Moj skoro 2 rocny syn zacal asi pred meiacom kazdeho fackovat,mensieho 9 mesacneho uz nestiham ustrazit,ide okolo neho a uz len pocujem jak leti facka.Alebo lezime vecer spolu na gauci,on medzi nami a zruzu sup a taku mi vylepi 😠 pritom on bity nie je.Uz neviem ako to mam riesit,ci mu mam plesnut po ruke alebo po zadku,bolo ze som mu vynadala a plesla po ruke ale to mu prislo strasne srandovne a len sa chychunal.Ja neviem robia toto aj ine deti?Bojim sa aby nebol nejaky bitkar 😒

katy1979
26. jan 2012

vsak toto je len zaciatok kaslat na nas budu cely zivot. co si to nepamatate ako sme sa spravali k vlastnym rodicom a co vsetko sme navyvadzali ci narobili napriek.
u nas ma vo zvyku sa zacat blaznit ked sa prezliekami ci zasadne ponahlame. poviem mu ok tak ja teda idem ak ty nechces ist so mnou a zatvorim za nim dvere. hned sa chce obliekat. ja nikoho po byte nahanat nebudem.
Co sa tyka hranic kazdy mame ine predstavy ale to co vieme ze uz je nad tak sa asi snazit dodrziavat ci usmernovat ze takto sa to nerobi a toto sa nam nepaci a samozrejme pochvalit ak to urobia dobre.
t.j. ak pridem domov a hned pred dverami mu poviem ze otvorim dvere tam si haca a hned sa vyzuje a on to urobi tak treba pochvalit aky on je sikovny chlapec. ak pobeha v topankach dom a vyzuje sa po pol hodine poslat ho pre handru a nech si to ide poumyvat aj ked teda asi nebude co. nas teda ide pozametat po sebe ci umyt s nadsenim uz si automaticky berie lopatku ked narozsypa. obcas si to ale uvedomi a inokedy zasa nie.
aj ked teda my mame 18mesiacov a vyzut sa nevieme 😅

sisaha
26. jan 2012

@lucinocka lebo mu v detstve neurcili tie hranice 😀 😀 😀

sisaha
26. jan 2012

@diusik bitkarka bola aj moja starsia dcera, resp. ako zacala, tak hned aj skoncila. U nej pomohlo, ze som jej uder vratila rovnakou silou ako udrela ona mna. Ak uštipla, uštipla som aj ja ju. Ak dala facku, dostala ju aj ona. Trvalo to cca 2 dni.., potom to uz nikdy viac neurobila.

vejula
26. jan 2012

@diusik môjmu po zadku nič nerobi. Absolutne na to ani nezareaguje. Asi preto lebo tam ma plienky a zrejme cez ne anií nič neciti...Takže si myslim že to pacnutie vôbec nepomaha. Asi pomože len počkať kym z toho vyrastu. Inak asi nič

lili777
26. jan 2012

@diusik áno, robil toto aj môj syn. A robil toho veeeela veeeela a my sme sa nestačili čudovať kde na to chodí. no dvojročný, to sa ešte potrápite. My máme skôr skúsenosť, že s jednou vecou prestane a vymyslí nejakú druhú, takže stále niečo odúčame. Bude mať za chvíľu tri roky, ale v podstate stále s niečím bojujeme. Čakať, že sa to nejako rýchlo odučí je zbytočné, to všetko chce veľa veľa času. A samozrejme, keď mu dáš najavo capnutím, že sa ti niečo nepáči, začne to praktizovať aj on a každý svoj nesúhlas vyrieši capnutím niekoho. Prvým mantinelom je vždy mladší súrodenec - tiež skúsenosť. Druhé dieťa bude teda hodne otrlé, moja mala ho už vedela vyšticovať keď mala pol roka🙂 Ale celá táto vec nemá riešenie, len vysvetľovať, poúčať tisíc krát dokola a on bude mať z toho asi šou. Ale u nás sa dosť osvedčilo odčleniť ho za trest od ostatných. Jasne povedať, čo sa mi nepáči a poslať ho do druhej izby. Zavrieť dvere a nechať ho chvíľu tam, nech sa jeduje koľko chce. Jasné, že nie nejakú dlhú dobu, stačí minútu-dve. Teraz to funguje celkom fajn, vždy keď chytí amok, musí ísť do inej miestnosti a už sám vie, že sa môže vrátiť až vtedy, keď sa ukľudní a musí sa sestre ospravedlniť. Samozrejme ke´d odchádza z miesta trestu, mu ešte raz vysvetlím, prečo tam bol a čo sa mi nepáčilo.

viki2912
26. jan 2012

ahoj,ja mam jeden problem.mam rocnu dceru,ktora ma skriabe po tvari.znie to hlupo,ale ked je na rukach je ticho len vtedy ak ma skriabe.a k tomu trha vlasy..ak jej nedovolim,hrozne krici,zatina pasta...hadze sa do zeme...co mam robit?ak na nu skricim,place nahlas,hrozne nahlas.ak jej vysvetlujem,hladkam ju,ze nerob milacik,pokracuje dalej...uz som cela doskriabana a vlasy mam ako seno,neustale mi ich taha...minule ma tak zaskriabla,ze som si dve hodky nevedela zastavit krv z nosa...a ona sa smiala...ked prestala tiect,sofia chcela skriabat dalej...nedovolila som,spustila hrozny rev...

judith_he
26. jan 2012

No mamky, vidim, že deti su všelijake a každy jeden škriatok si niečo vymysli a za tym si stoji... mne maly tiež občas zožerie nervy, že sa radšej robim, že ho nevidim alebo ho ja ignorujem, keď on na moje prosby tiež nereaguje... Tiež mu musim dať aj po zadku, kričim jak blazon a on sa z toho smeje. Niekedy neviem komu šibe viac ☹ , či jemu keď je rozkekešeny alebo mne keď vrieskam jak nepričetna... a to ma len skoro 20 mesiacov... 😠

vejula
26. jan 2012

@viki2912 určite by som jej to nedovolila.... Skusila si ju zaujať niečim inym??? Dať ju dole z ruk a začať hrať nejake divadielko albo niečo čo ju zaujme

viki2912
26. jan 2012

@vejula vsetko,ved sa jej venujem...

lvka
26. jan 2012

Vyborna tema...🙂 moj ma "iba" rok aj mesiac takze zatial nemyslim ze rozumie mnohym veciam, ale uz odkedy trosku vnima robime to ako @sisaha Rozpravam a rozpravam, opisujem... Ked nieco robim v kuchyni tak si ho posadim do sedacky a opisujem, ked ho obliekam, kuoem, ucim na zachod, vesiam pradlo... Proste vsetko opisujeme... Neviem ako to zaberie ale teraz to uuuplne "nasava". Je ale pravda ze uz v tomto veku zacina vsetko vsade hadzat ako pisete 🙂 take ze "au maminku to boli" ked namiesto "moja" treskne, nanho vobec neplati - akurat tak ze sa na tom velmi zabava 🙂 ale velmi sa mu paci ked si s mm davame pusu alebo sa obijmame a uz to opakuje... Takze ja verim ze aj ked bude asi horsie obdobie - bude neskor kopirovat nas a ze sa mi vyplati vysvetlovat vysvetlovat a vysvetlovat...🙂 ale pre istotu uz aj ja zhanam knizky ;)

doty1
26. jan 2012

deti podľa mňa v takom veku nevedia čo je to robiť "naschvál". Ja som sa tiež vždy hnevala, ale nie preto, že niečo hádže - veď preňho je to hra, zábava, učenie - ale preto, že ja to potom musím riadiť, upratovať,...veď to poznáme všetky. Aj moja dcéra má teraz obdobie, že všetko hádže o zem - a smeje sa. Zodvihne, hodí a smiech. Znova a znova. Vonku teda hádžeme všetko čo sa dá hádzať a doma jej vysvetľujem, že sú veci, ktoré sa môžu aj rozbiť a z toho sme potom smutní (padol za obeť hrnček 🙂 . A čo sa týka hraníc, tak u nás platí 3 krát a dosť 😀 Upozorním 3 krát a poslednýkrát poviem už aj následok, ktorý príde a ktorý aj dodržím (niekedy s veľkým sebazaprením 🙂 )

@m.i.r.i na zem daj osušky, do lavórikov alebo väčších misiek vodu, krpcovi do rúk všetky možné plávajúce aj neplávajúce caky-paky a nech si hádže.

lili777
26. jan 2012

@viki2912 nedovoľ a trvaj na svojom. Nesmie ti ubližovať. Aj moja 13-mesačná je riadna jedoška. Vie sa už teraz riadne jedovať ak jej nie je vyhovené, takže viem o čom hovoríš. Ale prídu aj iné veci a oveľa horšie, ktoré bude treba nejako stopnúť. Určite jej nerob po vôli, len aby bola ticho. Ešte sa naprotestuje až až. Obdobie vzdoru ešte príde. Ja som si proste zvykla, že deti protestujú a vždy budú. Z toho musia vyrásť. Nervy ti ešte bude naťahovať riadne, treba sa na to pripraviť🙂

vierkasteffi
26. jan 2012

ako vysvetlit ročnému dietatu aby nechodil k zastrčke, mame ju sice zaistenu ale aj tak tam chodi 😒

sante81
26. jan 2012

@viki2912 no obdivujem ta, ja neviem ako by som reagovala, ale asi by som ju na ruky nebrala vôbec, ale pri ročnom dietati sa to nedá.

sisaha
26. jan 2012

@viki2912 v tomto pripade mi nepride vhodne vratit rovnakou silou to co robi. Ja osobne by som pri poskriabani a trhani za vlasy dieta z ruk zlozila. nech si krici, jeduje sa a trebars aj hadze o zem. Pri tomto jede, kedy jej vlastne nebolo umoznene robit zle ju nesmies zacat utesovat a hladkat..Ona ma iba rok, tam treba iba jasne a dorazne povedat: toto nie. Tomu by mohla rozumiet. Ak sa jeduje, krici, place, treba odist z izby a nevšímať si. Ked sa ukludni, mozete pokracovat v hre. Akonahle to zopakuje, opäť rovnaky scenar, upozornit, zlozit na zem...

sisaha
26. jan 2012

@vierkasteffi nevysvetlis, zaistit a pri kazdom manipulovani s nou povedat, ze pozor, to je elektrina..Ak ma skusenost, ze sa uz popalilo, alebo s niecim inym, tak na priklade ukazat, ze bude mat "bobo"

lvka
26. jan 2012

@viki2912 neviem ci to funguje ale niekde som citala o "silnom objati"... Proste keby ma skrabala tak by som ju asi skusila objat tak aby som jej chytila aj rucky k telu... A nechala ju "vyzurit"... Ale, netsim ci by to zabralo..na ruky ju brat niekedy musis, bitka ani krik nie je to najlepsie...ale urcite jej to treba zakazat... Alebo ked zacne hned ju dat dolu, do ohradky, do stolicky... Proste mimo teba