Ako naučiť 2 mesačnú na zaspávanie v postielke?

pastelka99
24. feb 2011

Poradte mi ak viete ...mám dvojmesačnú dcérku, ktorá je veľmi naučená zaspávať na rukách, noc čo noc sa trápime a nie a nie zaspinkať v postielke...čo mám s ňou robiť??ako ju naučiť na postielku??

jamira
24. feb 2011

@pastelka99 na túto tému tu už prebehlo pár diskusií. Máloktoré malinké bábätko ti zaspí len tak samé v postieľke, väčšinou potrebujú k tomu spánku trošku dopomôcť. Možno ti pomôže nahradiť to hojdanie hladkaním po hlávke, po chrbátiku, alebo ak nevládzeš na rukách, tak pohojdaj v kočíku, vo vaničke, ponos v babyvaku... Naša malá tiež nijak inak nezaspala len hojdaním na rukách, ale v 6. mesiaci nastal zlom a už sa nechcela hojdať na rukách. Pár týždňov sme potom uspávali vozením v kočíku po chodbe, a napokon nastal pred pár týždňami zlom a zrazu zaspinká po okúpaní a napapaní bez plaču sama v postieľke, akurát jej pustím takú hraciu bábiku. Určite by som nepristupovala k tým metódam nechať bábo vyplakať, minimálne do 6. mesiaca nie, tak malinké bábätko ťa potrebuje cítiť, aj keď chápem, že je to náročné, sami sme si tým prešli. Ale podľa mňa treba len vydržať a užiť si aj to hojdanie, raz ti aj to bude chýbať🙂

renatka100
24. feb 2011

tak pastelka uz je asi neskoro to menit. Ja som po prestudovani vsetkych publikacii pred narodenim nasej malej dosla k zaveru, ze ziadne uspavanie na rukach. A funguje to. Nasa mala zaspi v koliske pri hupani, ak je mrzutá a dokonca aj bez hupania ked sa dobre napapa a je unavena. Problem je vsak ked ju boli brusko, to ju namiesto nosenia dam na prebalovak a tam ju masirujem, otacam na brusko hram sa s nou s rucickami, ale nikdy ju nenosim. Taktiez je moznost si datdiet na postel vedla seba a tak masirovat brusko a maznat sa. Nemysli si, ze som nejaka xantypa a ze nemam chut cely den svoje dietatko nosit na rukach. Ale nakolko mam vazny problem s chrbticou, tak si neviem predstavit, ze ked bude mat 10 kg ju budem cely den nosit a hupat. Ale vyskusaj to hupanie, lezenie vedla seba a hudbu, mohlo by to zabrat.

xlucia
24. feb 2011

@pastelka99 a preco ti vadi uspavanie na rukach? ved si vtedy mozes tulit drobca k sebe. place ti, lebo chce byt pri tebe
starsieho som uspavala narukach aj na denne spanky, aj vecer do 15 mesiacov kazducky den. ak som bola unavena, tak som si sadla na fitloptu. mladsieho do roku a tristvrte. niekedy sa aj teraz este na par minut vypyta na ruky pred spanim, ked je nervozny. a do 3 ci 4 minut spi. aj m zaspievam. urcite si ho tulkaj kolko sa da, cas strasne rychlo bezi...

@renatka100 ako budete zaspavat, sa ukaze aj neskor, ked babu idu zuby, evt. ked budete mat rastovy spurt a ty prechodne menej mlieka....
citat si toho mohla vela, ja sama som po vaznom zraneni chrbtice, ale ked tri preplace niekolku celu noc po sebe, tak pristupis aj na nosenie

daska58
24. feb 2011

ahojky, súhlasím s dievčatami. my sme prešli skoro všetkým. Ale dnes už spí vo svojej aj sám napochoduje. Dávali aj v telke - volá sa to metóda kontrolovaného plaču. Najhorší je kočár a rodičovská postel! Mojho 5ročného doteraz nemožeme od nás vyhnať, takže pri mladšom sme museli byť neoblomní , lebo by sme sa inak do postele nezmestili všetci 4. 🙂
Ja som ho nechala v postielke a hladkala ho. Potom , ak sa ukludnil odišla a bola stále na dohlad. Ak by sa rozplakal tak prisadnúť, polubiť , pohladkať a prihovoriť sa. A znova odísť... nech ma len vidí, andelik. Na uvolnenie mojmu pomáha masírovanie čela a vláskov..
/Plač može byť aj iný problém:podla názorov odborníkov , ak mu nechýba teplo, jesť a piť, nemá prečo plakať/
Túto metódu by som aplikovala asi neskor.Teraz by som ju asi nosila.Myslím, že ťa potrebuje cítiť pri sebe. Je to možno nepredstavitelné, ale aj ja som tým prešla a už mi praskali stavce. Všimla som si, že ked som sa s tým zmierila, že musím pri nom sedieť, tak som sa ukludnila a drobec zaspal skoro hned. Ked som bojovala sama zo sebou trvalo to dlho. ☹ držím ti palce dodatočne súhlasím s Xlucia

ichbinich
24. feb 2011

@pastelka99:
Take male babatko potrebuje citit blizku osobu pri zaspavani a telesny kontakt je pre male babatka tak isto dolezity ako mliecko. Evolucia to zariadila tak, ze male babatka nevedia zaspat same niekde v prilis velkej postielke. Ved by ich v praveku zozrali dive zvery. Znie to prehnane, ale clovek je naozaj este riadeny pravekymi instinktami (adrenalin v stresovych situaciach atd.) Ano, existuje par babatiek, ktorm staci pustit mobile a od nudy zaspia. Tie su ale vynimky!
Takze, aj ked je to unavne, bud v kazdom pripade v telesnom kontakte s tvojim babom. Mozno si zvykne na spolocne lezanie, tulenie sa v posteli namiesto chodenia a drzania v naruci. Potom ju spiacu prelozis do postielky. Moj maly 15 mesacny mi stale zaspava v naruci. Ja si pohodlne sadnem a on mi zaspi v naruci. Ak mam byt uprimna, ja si to vychutnavam, ze sa vie pri mne tak ukludnit a prituleny zaspi.
Pomalicky nenasilne ju mozes naucit na zaspavaci ritual, ze po kupani si spolu lahnete, pustis hudbu alebo biely sum, das medzi vas playsaka a spolu s tebou zaspi. Potom ju prelozis do postielky. Moj maly bojkotoval postielku asi prve 2 mesiace. Ale davala som ho tam a postupne si zvykol. Zo zaciatku spal iba na jednom z nas... Teraz spi v postielke, ale nezaspava sam. Ale je mozne, ze si tvoja dcerka zvykne na ten ritual, ze jej bude stacit pustit hudbu, dat plysaka alebo plienku a ked bude dostatocne ospala, ze zaspi aj v postielke. Nepojde to zo dna na den. Ale urcite pri nej ostan, kym si na postielku nezvykne. Potom bude mozno stacit, ze jej budes drzat rucicku, alebo ju hladkat.
Navyse si treba uvedomit, ze su deticky, ktore potebuju velmi vela telesneho kontaktu a take, ktore nepotrebuju tolko kontaktu. Neodopieraj tvojej malickej dcerke kontakt teraz, ked ho naozaj potrebuje. Na samostatne zaspavanie je prilis malicka. Uzi si mojkania a tulenia.
(Vyrevanie je podla mna tyranie dietata, ale nechcem rozbiehat o tom diskusiu.)

tul1p
6. sep 2011

otvaram opat tuto temu, pretoze hladam nieco viac o metodach uspavania bez placu, t.j. naucit dieta zaspavat. napriklad metody od searsa, alebo partley.

neviem sa k nim dostat na internete. neviete mi poradit nejaky zdroj, kde su metody zhrnute? nevadia mi anglicke linky. alebo neviete mi popisat na com su metody postavene? velmi by ste mi pomohli. nechcem nechat drobca vyplakat, ale bezsenne noci uz prezivam viac ako rok a musim tomu urobit koniec. chcem ho naucit zaspat a spat celu noc. a pri tom nadalej kojit.

este raz prosim poradte!!!

modrofuzik11
6. sep 2011

nezavidim ani jednej mamine, ktora ma problem s uspavanim babatka.ani u nas to nie je uplne bez problemov. zistila som, ze deti nie su na gombik. maju svoj vlastny rozum, svoje vlastne potreby. sara (2 roky) nam zaspi iba ked je unavena. to znamena, ze zaspi iba vecer, pretoze cely den ma more energie. kubko (2 mesiace), ten rad zaspava pri kojeni. snazim sa vycitit co deti prave potrebuju. takmer vzdy to zaberie.

tul1p
6. sep 2011

o ano. aj ja si niekedy pomyslim na vsetky maminy, ktore maju podobne starosti a na dialku s nimi sucitim. maly ma od narodenia problem so spankom. spi v kratkych intervaloch. budi sa, pretoze chce mat v ustach prsnik a mamu pri sebe. ale stale je to horsie. kedysi prespal aspon prve 3 hodiny. teraz. je po necelej hodine hore. a tak to pokracuje do rana. stale surfujem po nete a hladam typy ako dieta spravne uspavat, co robim zle. opakujem, nechcem ho nechat vyplakat. ak poznate ine metody, napr. od searsu, alebo partley, podelte sa prosim o ne. 🙂

michaela.g
6. sep 2011

@tul1p ahoj, skus tu, ja som nasla par dobrych rad...
http://www.mamadar.sk/fotky8875/Kazde-dieta-sa-...

halienka
6. sep 2011

@tul1p ono neviem, či v tvojom prípade ide o techniku uspávania, skôr či to nebude, že je taký senzitívny, že aj v noci silno prežíva čo cez deň prežil a spánok má možno plytší, ľahšie sa zobudí...no a keď sa zobudí, tak vyžaduje to čo ho upokojuje, ako každé dieťa má niečo, čiže v tvojom prípade prsník 😉 ja som nekojila, ale moja malá teda od pol roka ako začala sedieť a vnímať svet inak začala takto naprd spávať, vrtila sa tak, že samu seba prebudila..u nás ukľudňovanie znamenalo vziať na ruky a nosiť, takže sme si to tiež riadne odkrútili 😝 teraz je to už lepšie, v podstate zaspáva sama, len musím pri nej ležať, ale vrtí sa v noci stále vcelku dosť, a keď idú zuby alebo je nejaký problém, tak sa noseniu nevyhneme, keďže ja tiež odmietam techniku kontrolovaného plaču, radšej ponosím. Snáď sa to bude už len zlepšovať. No tie metódy čo spomínaš vôbec nepoznám, tiež by som bola na ne zvedavá.
@michaela.g Každé dieťa sa vie naučiť spať je v podstate technika kontrolovaného plaču, či nie?

tul1p
6. sep 2011

halienka a michaela dakujem. je to tak, ze ked na slovenskom nete hladate nieco o spanku, tak vsade sa doporucuje len tato kniha - kazde dieta sa vie naucit spat.. mala som ju nastudovanu a cakala som od jeho narodenia, t.j. do pol roka, aby som ju mohla konecne aplikovat. lenze stale som to odkladala. jednoducho sa mi zdal stale maly na to, aby som urobila nieco tak drasticke ako nechat ho plakat. potom som sa dostala ku nazorom, ako zle to vplyva na psychiku dietata a zacala sa obzerat po niecom inom. na searsa a partley som nadabila na anglickom webe, lenze tam doporucuju len kupit si knihu, ktoru nemam kde si kupit. preto sa pytam, ci niekto to nepozna, alebo nema skusenost s niecim podobnym....

http://www.babycenter.com/2_baby-sleep-the-sear...

tul1p
6. sep 2011

ak to niekomu poradi, nasla som este toto:

http://www.askdrsears.com/topics/sleep-problems

halienka
7. sep 2011

@tul1p No mne to bohužiaľ moc nepomôže, bo po anglicky neviem, ale aj tak vďaka za snahu. Ja som to skúsila podľa tej knihy Každé dieťa sa vie naučiť spať len raz aj to asi 20 minút, no bola som zrelá na týždňovú dovolenku na psychiatrii po tých 20 minútach 😖 toto by som nezvládala absolvovať každý večer, aj keby to malo trvať len týždeň alebo dva. Malú som dala do posteiľky v dobrej nálade, unavenú ale spokojnú a odišla som, chvíľu bolo ticho, čakala asi čo bude, no keď som nechodila začala mrnčať a volať ma, prišla som pomojkala odišla, no proste ako tam radia, mrnčanie sa ale stupňovalo, chodila som v tých najratších časových intervaloch, ale naberalo to na obrátkach až tak že revala ako divá, som sa na to vykašlala, lebo mi bolo jasné, že v takomto stave mi nezaspí, potom som ju ukľudňovala asi hodinu 😖 mala vtedy 7 mesiacov. Asi som precitlivelá, ale mne to neprišlo v pohode. A potom som tiež čítala negatívne psychol. posudky na to, ako to dieťa naučí rezignovať a v budúcnosti takto bude rezignovať pri každom probléme, no tak ďakujem neprosím. No ale iný spôsob som zatiaľ neobjavila, ja som proste pri nej kým nezaspí, niekedy si stačí k nej sadnúť a zachvíľu spí, niekedy sa vrtí aj 10 - 15 min. a chce aby som si ľahla k nej, no a keď je nejaký problém, že je chorá alebo tak, tak zaspáva na rukách. Ja dúfam, že časom sa to spraví, keď povyrastie, bude rozumnejšia a nebude už tak potrebovať blízkosť mamy alebo tata.

mojong
19. dec 2011

myslim ze si treba uzit uspavanie na rukach a nosenie a hojdanie kym sa da, nasa mala tiez najradsej spi niekde pri nas najlepsie zaspi ked ju mam bruchom na bruchu alebo hrudi vtedy je spokojna.
Ak ti vadi ze je tazka tak odporucam satku na nosenie, nasa mala uz ma cez 6kg takze tiez nie prave najlahsia a dlho zaspava a niekedy sa jej nechce vobec a len rumazga a zhana dudel, vtedy si ju uviazem do satky bruchom ku mne a po par krokoch je tuha a spi jak dudok mozem s nou robit co len chcem, je vyhrievana optimalne odomna takze sa nemusim bat ci je dobre naobliekana ked snou beham po dome a ked aj zamrnci trochu mam ju hned pod dohladom, staci pohladkat alebo sa len prihovorit a najlepsie ked je v satke vobec nechce ani dudel je spokojna aj bez neho.
Okrem toho take zaspavanie pre dieta osamote je v podstate taky maly sok ked si vezmes ze bola stale spojena s tebou 9 mesiacov, uzivala si tvoje teplo, uspaval ju tvoj hlas a chodza je jasne ze najlepsie zaspi na rukach, a nase deti su nosive (ked berieme v uvahu spolocneho predka s opicami je jasne ze by sme mali svoje deti nosit) takze casom bude spat isto aj sama ale zatial je dobre ju mat co najviac na rukach a pri sebe 🙂

lujza123
22. dec 2011

2 mesačné dieťa nenaučíš nič..na to si ešte par mesiacov budeš musieť počkať...skus si kupiť šatku, prípadne nosič kde môže ležať...skus si aspoň sadnúť, malé položiť na kolená na nejaký vankúš a dať ruky tak aby ich cítilo a mierne hojdať

babuci1982
22. dec 2011

Náš 2 mesačný Daliborko spí cez deň max. hodinku ale v noci spí aj 9 hodín. Cez deň zaspí len keď niekoho drží za prst rukou ale v noci sa musí uspať na rukách.