Ako prežiť obdobie vzdoru u 2 ročného dieťaťa?

eala
3. nov 2012

Prosím poraďte mi, ako mám prežiť obdobie vzdoru u môjho syna...Približne dva týždne má také dni, že som v koncoch...Vydobíja si svoje, keď nemá po vôli tak ma bije, rozčuluje sa, kope...Nechce si obliecť čo mu nachystám, vyberá si veci, nechce spať v posteli, len na sedačke. Snažím sa mu nepovoliť, ale ja už niekedy fakt nevládzem... Je to neskutočne náročné...Nechcem ho biť, no zároveň to musím nejako riešiť, lebo viem, že musí existovať niečo, čo bude na neho platiť. Prosím poraďte mi a podeľte sa so svojími skúsenostiami, čo platilo na vaše detičky.

euka210
3. nov 2012

chytiť, silno privinut a pustit až ked sa ukludni, aby nadobudol zase istotu

xlucia
3. nov 2012

@eala v nepodstatnych veciach som dala na vyber, v dôlezitych som trvala na svojom mohol sa aj o zem otrieskat. no a bit ma, to si nemohol dovolit ani jeden lebo mu letela jedna naspat. mama sa nebije!!! nikdy a v ziadnom pripade.
nepripustaj si to . apriori bit dieta nie je dobre, ale ked mu supnes na zadok, ked to bude prehanat, tak sa nic nestane.
v niektorych pripadoch je to rozhodne lepsie. hlavne ak by bola ohrozena jeho bezpecnsost.... elektrina,plyn, vybehnut pod auto. atd.

@euka210 rozhodne neodporucam silno privinut, je to hrozna blbost, a vacsie dieta ma aj dost sily. neviem kto na taku sprostost prisiel ale ujala sa. je normalne ze dieta niekedy zuri a neznesie sa vtedy objimat. to by nezniesol ani dospely, keby nervacil a niekto by ho chcel ukludnit tak ze ho bude silno drzat. este by ho to viac provokovalo.
dieta treba nechat tak, postupne sa nauci zvladnut svoje emocie a aj nasledky svojho konania, ak to prezenie.
priklad.
dam mu na vyber dve moznosti oblecenia. nervaci, nechce ani jedno. tak pockam. ale o to neskor prideme na ihrisko. o to menej sa bude hrat. dva tri krat a pochopi
ale treba trpezlivost a nepripustat si kazdu blbost, a poslat do kelu velmi mudre babky v obchode....

eala
autor
3. nov 2012

@xlucia ďakujem pekne. Keď niekedy je to veľmi ťažké...Už sme mali také zlé obdobie - zhruba pol roka dozadu. Potom sa to ukľudnilo, to som bola celá šťastná, aké mám dobré dieťa a teraz zase. Ja to robím tiež tak - dám mu na výber dve oblečenia a pokiaľ si nevyberie, oblečiem ho ja. No najhoršie je, že strašne si presadzuje svoje ☹

moon1979
3. nov 2012

@euka210 to s tým silným privynutím nechápem kto vymyslel, je to riadna blbosť ... presne ako písala aj xlucia, jednoducho keď je aj dospelý v amoku, obímať sa je to posledné po čom práve túži ... ja nechám malého nech si pokričí, poviem mu, že idem preč a prídem keď sa ukludní ... to na neho zaberá takmer okamžite a prestane ... ale keby som ho išla obímať, tak by bránil ako zmyslov zbavený ... na každé dieťa platí niečo iné, ale teda metoda obímania platí možno na 1 zo 100 ...

moon1979
3. nov 2012

@eala
určite nepovol, lebo o to mu ide ... deti vedia, že keď budem robiť randál, mama povolí, len aby som bol ticho ... a to nechceme, takže kludne ho nechaj nech plače, stále opakuj, že NIE, toto a toto nemôžeš, alebo toto a toto nesmieš ... chce to pevné nervy, ale základ je nepovoliť ... ked dieťa zistí, že jednoducho nepochodí, prestane ho to baviť 🙂

eala
autor
4. nov 2012

@moon1979 presne tak to aj robím, tak uvidím, dokedy ho to bude baviť... 😉

moon1979
4. nov 2012

@eala treba len vydržať ... viem, niekedy je to hrozne ťažké a nervy aj mne tečú ušami, ale jednoducho nepolavím ... niekedy to trvá chvíločku, niekedy aj pár minút, ale hold, mama je neoblomná 🙂
puberta bude horšia, takže so vzdorom si musíme nejako poradiť ... ono stále platí staré známe - malé deti malé starosti, velké deti velké starosti 🙂

danula.ch
4. nov 2012

@eala ja som skusala aj to objatie, nemozem povedat, ze by to bolo super. s jednym dietatom to este islo, ale ked sa narodila mala, uz sa to nedalo. nemozem predsa maleho objimat pol hodiny kym sa ukludni, ked mi vedla place mala. takze sme zmenili taktiku.
hlavne si treba stat za svojim rozhodnutim. ked je uz najhorsie, zatvorim ho do izby, kazdych par minut idem za nim, ponuknem zmier a ak este nie je krotky, idem zase prec. az kym sa neukludni. velmi mi pomohla kniha Kazde dieta sa vie naucit pravidla. toto je tema na strasne dlho, odporucam ti stiahnut si tu knihu z netu, cita sa velmi dobre a rychlo. hlavne je to ucinne, odvtedy mame ovela menej vystupov a ak su, tak ovela kratsie a miernejsie 🙂

piacere
4. nov 2012

@euka210 tak isto nesúhlasím. Toto neplatí na každé dieťa. Niektoré týmto akurát ešte viac vydesíš a vynervuješ. Môj to napríklad nenávidí (skúsila som len raz, nikdy viac...) bol až fialový (pritom som ho hladkala, hovorila naňho jemne a potichúčky) a on sa takmer rozdrapil od jedu....

Najlepšie je nepovoliť, aj keď nie stále to ide. My tiež občas zlyhávame a povolíme. Dôležité je nechať dieťaťu "voľnosť", pocit, že sa môže samé rozhodnúť. Napr. keď sa mi tresne do zeme, že nechce tieto rifle.... Ok, nebudem vrieskať a snažiť sa vydobyť si svoje, ale ponúknem mu ďalšie dvoje, nech si teda vyberie.
Ak "trest", tak taký, ktorý dokážeš splniť, aby si dieťa uvedomila, že nehovoríš do vetra... Napr. sa mi trieska v meste do zeme a robí cirkus. Už pred výjazdom z vchodu mu oznámim, že keď bude vystrájať, v momente sa otáčame na päte a ideme domov. Opustíme bytovku a po dvoch metroch je v zemi? Nevadí... vezmem ho za ruku a ideme domov.
Ak sa zlostí, tak nekričať. Nemá to efekt. On je vtedy v takom rozpoležení jedovatom, že ma ani nevníma... a ak zvýšim hlas (nie vždy to ustojím), tak on kričí ešte viac 😅 Takže buď čakám, kým ho to prejde a ak neprechádza, tak sa snažím k nemu pomaly a postupne prihovárať (kľudne, bez kriku) a odpútať jeho pozornosť na niečo iné. Najlepšie je, ak sa ti odpútanie pozornosti podarí ešte pred vrcholom jedovatého záchvatu, ale nie vždy to ide.

Držím palce a veľmi veľa trpezlivosti prajem 😉 Budete ju potrebovať. Ale jedno je isté, raz to prejde... a v puberte to bude ešte horšie 😀 Alebo dostaneme odmenu a ani nebudeme vedieť ako naše (teraz jedovité) deti tú pubertu prežijú 😀 😀 😎

jania023
4. nov 2012

@eala v prvom rada sa musis obrnit trpezlivostou,dieta citi nervozitu matky a vyuziva to 😉 ,mne ked mala nervacila tak som sa tvarila ze ju nepocujem a odignorova som ju...ked som sla do obchodu a zase ju chytila hysteria ze ona che a ja som jej nechcela kupit tak som jej v obchode vysvetlila ze ked neprestane nabuduce ostane doma a nepojde nikde somnou,v tu chvilu jej to bolo jedno ale o dva dni ked som sla zase do obchodu a ju som nechala doma z vysvetlenim ze je zla na maminu v obchode a preto nikam nejde tak bol zase krik ale velmi skoro ju to preslo,prisla nato ze ked urobi co chcem ja dostane aj to co ona chce a tak ej to dodnes..mne ked uz pukaly nervy tak som ju supla do izby ze ked chce nervacit nech nervaci sa ma v izbe a ked sa ukludni tak moze prist za mnou,niekedy revala aj hodinu az mi jej luto bolo a potom sa ukludnila aj sama pohrala sa v izbeasi 2-3min sama a prisla zamnou kludna ako baranok ze mami idem epozerat Barbie 😀 aj keby ti robil naschval a z tej izby vyjde revajuci tak ho tam supni zas,musi pochopit ze ty rozhodujes nie on,ked ta buchne tak pu tapni po zadku jednu vychovnu a zase ho supni do izby alebo niekde kde je v bezpeci ale sam..moju to preslo ani nie za tyzden ale zato ja som o svoje nervy skoro prisla 😀

lum11
4. nov 2012

@jania023
@danula.ch ja keď dám malého do izby aby sa ukľudnil, tak sa nestihnem ani otočiť a a už je zavesený na mne 😒 ako mám docieliť, aby tam ostal a prišiel až keď sa ukľudní?

majka1981
6. nov 2012

mam rovnako stareho syna. takze viem o com hovoris. ja sa orientujem podla knizky respektovat a byt respektovan a musim povedat, ze sa mi to vracia!!! syn akceptuje rozhodnutia, ak nie tak mu umoznim robit viacej sam, planujem viacej casuna vsetko, oznamujem dopredu co sa ide stat a umoznim mu ukoncit to co zacal a takto vobecnemozevzniknut vzdorova situacia.
do izby separovat som neurobila!!

danula.ch
7. nov 2012

@lum11 az teraz som si vsimla ze si pisala. podrz klucku 😅
@majka1981 ja by som brala aj setrnejsiu metodu, takze ta kniha je dobra? da sa aj stiahnut z netu, alebo si kupila? 🙂. lebo znie to dobe, ako si to opisala

majka1981
7. nov 2012

@danula.ch ano, stiahla som si z netu 🙂

danula.ch
8. nov 2012

@majka1981 uz som len zvedava, ci tam pisu o tom, ked dieta jaci, lebo chce nieco, za cim sa staci naciahnut, ale sam si to nezoberie, ked mu to podam je este horsie.proste pri tej veci stoji, takmer sa jej dotyka, ale nezoberie si ju, ved potom by uz nemal dovod vrestat 😀 . ako zvladat toto? 😉

majka1981
8. nov 2012

@danula.ch presne takuto situaciu tam asi neopisuju (alebo som si to nezapamätala) - podla toho ako vresti by som riesila asi takto:
ked place velmi a aj tak by ta nepoculo, co hovoris - podat tu vec - dovod na plac je asi niekde inde.
a ked len mrnci a pocuje, co hovoris, tak povedat "vidim, ze sa chces s tou hrackou hrat. Natiahni si ruku a zober si ju, mozme sa spolu hrat"
ak chces, tak pohladam ten link a stiahnes si z netu. existuje tu na mk aj tema, mozes aj tam citat alebo sa spytat
🙂

danula.ch
8. nov 2012

@majka1981 presne tak to aj robim, ale to len viac zacne vrestat. ked mu tu vec podam, tak place este viac a ked mu poviem aby si to zobral ked chce, tak nereaguje. on ma pocuje, lebo ostatne co mu hovorim vnima,takze v tom to nie je. ak je nervozny a snazim sa odputat pozornost, tak to je len odkladanie pruseru. aj tak bude cely den nervozny, kym nevybuchne. potom sa vyzuri a je ako baranok, krotky, pritulny, vesely. uz to takto robi 2 roky, skusali sme kadeco, nic nepomaha. teraz ked vidim ze je nervozny, tak pozornost neodputavam, neodkladam to, necham ho vyzurit sa a prezijeme vsetci pokojny den 😉 . odkedy mu vysli zuby je to ovela lepsie, ale este vzdy sa to stava
pozriem tu temu, vola sa tak ako ta kniha? ten link by pomohol, dakujem 🙂

majka1981
8. nov 2012

@danula.ch kukni do IP, uz som Ti poslala 🙂

eala
autor
8. nov 2012

@majka1981 prosím ťa, mohla by si ju aj mne poslať do IP. Ďakujem pekne 🙂

beruska1311
15. nov 2012

No, a mna by zaujimalo, ako nepovolit u dietata, ktore vydrzi vrestat na pol mesta aj hodinu...ona vrieska, kym aspon trosku vladze, doslova, u nas pojem par minut neexistuje...tak potom co? Inak klasicky vzdor, nechce jest, spat, obliekat sa, sediet v kosiku v obchode, robi neplechu ako vylieva caj naschval a pod...nic strasne, ale ked trvam na tom, ze nieco ideme teraz urobit alebo nieco od nej proste chcem a ona ani za svet, takto reaguje...hodinovy vresk...

eala
autor
16. nov 2012

@beruska1311 no presne tak aj u nás prebieha vzdor, za nič za svet sa obliecť, niečo jesť, všetko len po svojom. No najhoršie, že včera sa nám stála presne táto situácia u lekára, stále chcel klopkať na dvere a keď som mu to nedovolila, tak vresk na celú čakáreň... 😒

beruska1311
16. nov 2012

@eala Ja uz aj ten vresk prezijem, len nech prepanajana netrva pol dna🙂

erzulik
26. okt 2013

Moje 2 rocne dieta ak jej nieco zakazem zacne ma bit. Pozera rozpravku a poviem jej ze moze iba 1. Vypnm telku a zacne rev. Co robit?

nikusssik
1. nov 2015

ach my sme momentálne v tomto náročnom období a už nevládzem...fakt mám pocit, že mi zničí všetky nervy čo mám...lubim ju, ale už som jej kadečo v afekte povedala...po zadku dostala len raz, biť ju nechcem...má zopár záchvatov za deň, vonku ani nie, ale obliekanie, nočník, jedlo, no katastrofa...má 2,5 roka...neviem vôbec ako sa zachovať, najhoršie na tom je, že jej rev je taký, že zachrípne hneď a potom ešte aj to musím reišiť...že vkuse chripí, lebo si vykričí hlas...zúfalá som :(

hamca
1. nov 2015

@nikusssik my mame to iste. Len u nas to zacalo ked mala ani nie rok a trva to doteraz. Akoze su lepsie a horsie casy, ale teraz je uplna katastrofa. Objavila slovo "NIE" a aj ho mysli vazne. Teraz sme ju tyzden nekupali, lebo sa rozhodla ze nechce. Stacilo, ze sme to len nenapadne spomenuli a uz sa obrovskym revom hodila o zem a kricala to svoje nieeee.
Ja jej davam aj vo vela veciach na vyber a vtedy pekne spolupracuje, ale zakladne ukony, ako prebalit, obliect, umyt je hotove utrpenie.
Pri starsej dcere to trvalo cca mesiac a pochopila, ze nepovolim, ze niektore veci robit musi. Tak som zvedava, kedy to dojde mladsej 😉

ewwwe
17. nov 2015

@hamca u nás tiež čistá pohroma.kamoska sa na mňa dnes len S údivom na ulici pozerala že ako toto dokážem zvládnuť. A za pichľavú to tým že toto je pre ňu jasný signál že do tehotenstva asi nikdy nepôjde 🙂)) malý celý spotený mokré vlasy A on nebude mať čiapka na hlave. ...ja hysteria, že bude chorý. Vselijako som sa snažila nič. Nakoniec som to vzdala.nepomohol ani výber Z možnosti či čapica alebo kapucna. Samozrejme aj po zadku bolo cap, no on sa mi rehoce do tváre. Najlepšie je keď sme u svokrovcov A on si chytí rapel A oni mu na všetko skocia A skáču ako on piska. Ide má Z toho rozhodit. Teraz máme takú situáciu že muž je odcestovany A ja ho niekedy aj nechám spat u svokrovcov no viem si predstaviť že keď tam nie som za každý amok dostane maskrtu. Neviem či to nezatrhnem.

wandallka
1. jún 2016

@beruska1311 s odstupom niekolko rokov : kolko jej to trvalo? ten vzdor ???

beruska1311
1. jún 2016

@wandallka Moja sa velmi velmi ukludnila o rok; teda ked mala skoro 3 roky. Isla do skolky. V den ked nastupovala do skolky som ja rodila druhu dcerku, myslela som, ze to mala nerozchodi, ze nezvladne tolko velkych zmien, ale uplne v pohode to zvladla. V skolke si zvykla velmi rychlo, teraz po 3 rokoch tam je veduca triedy 😀 Momentalne vzdoruje mladsia, tiez vydrzi revat neskutocne, ale nie je to az v takej intenzite ako u starsej. Tiez ide presne v 3 rokoch do skolky, tak snad pochopi, ze existuju autority a musi pocuvat 😉

sardinka335
1. jún 2016

Doslednost a láska! toto su tu fakt temy ako cez kopírak, ze deti biju svoje matky a nič nerešpektuju. Lebo si mäkkýš a nedosledna. Nechce si obliect to čo mu nachystaš? Chystajte veci večer spolu a rano bez pardonu...Spat na sedačke? Treba ho ukladat v posteli aj keby traktory padali a reval ako tur - neustupit. Tu budeš lezat - 10 krat vstane tak 10 krat ho tam šmarim naspät a pochopi. Bije ma? Chytim ruku pripadne vratim naspäť s tým ze ,,pači sa ti to,,? Mna to bolí, pozri ako ma to bolí...Lebo toto fakt nepochopim tu bezmocnost rodičov ked ich deti biju. Tie deti by bez nás boli nič - klienti detských domovov. A ešte otlkat ma bude?? Aj naša to skušala a tiez sme ,,nonono,, muz ju tak zlískal ze pochopila. Na mna deti ruku nevztiahnu lebo im ju v tu ranu dolamem. A kedze vidia v mojich gestách, tone hlasu ze to myslím smrtelne vážne tak si nedovoli. Toto neznesiem. Proste to presvedčenie tam musi byt v kazdej bunke ze nie...a potom si nedovoli. Lenze matky vyšašene, neiste, zmätene no tak jasne ze si dieta dovoluje a skuša.

wandallka
1. jún 2016

@sardinka335 nasa dcera ma 2 roky ale rozumovo je na 3 a toto je problem od 2 rokov chodi do jasiel nieco cez mesiac a ani jedna rada na vzdor u nej neplatí - ani ignoracia ani objatie ani krik ani klud ani sepkanie ani slova pochopenia typu viem ze sa citis tak a tak alebo viem ze chces teraz toto a nie toto ... nic nic nic ... nasa dcera ma nebije ani seba u nej je vzdor viac menej o tom ze je tvrdohlava a trucovita a ma silne argumenty slovne nakolko hovorí lepsie ako 3rocna! ma stavy typu nechcem si vyzliect pyzamo ja nikam nejdem ... lenze ked idem rano do prace nemozem cakat hodinu kym sa ona ukludní a bude sa chciet prezliect .. najcastejsie je to o tom ze nechce sadnut do autosedacky ked sadne nechce sa dat zapnut ked ju potom zapnem nechce vystupit ... toto trva dlho ...nechce ist z jasiel domov tak navrhnem ok pojdeme niekam inam - na dvor na ihrisko k babke atd... ona povie: nejdem nechcem nikam ani k babke ani nikam !! ked jej poviem: pod, ked pojdes mozem ti nieco kupit, dam ti lizatko, pojdeme pozriet kozy cokolvek ako uplatok , povie: nechcem nechaj si nepotrebujem to!!!! predvcerom som ju nasilu vzala z jasiel domov lebo mi nechcela vratit topanku ked som sa obuvala (mala som ist bosa???) nasilu domov, nasilu do auta a nasilu z auta a nasilu domov do bytu (autorita? - veškerá žaidana) vydrzala revať 90min vkuse!!!! viete co je to 90min???