Ako prežiť obdobie vzdoru u 2 ročného dieťaťa?

eala
3. nov 2012

Prosím poraďte mi, ako mám prežiť obdobie vzdoru u môjho syna...Približne dva týždne má také dni, že som v koncoch...Vydobíja si svoje, keď nemá po vôli tak ma bije, rozčuluje sa, kope...Nechce si obliecť čo mu nachystám, vyberá si veci, nechce spať v posteli, len na sedačke. Snažím sa mu nepovoliť, ale ja už niekedy fakt nevládzem... Je to neskutočne náročné...Nechcem ho biť, no zároveň to musím nejako riešiť, lebo viem, že musí existovať niečo, čo bude na neho platiť. Prosím poraďte mi a podeľte sa so svojími skúsenostiami, čo platilo na vaše detičky.

sardinka335
1. jún 2016

@wandallka ja tie revy ignorujem - vnutri som ako sopka...ale navonok moze revat na raty aj cely den a ja klud angličana...Lenze mne pomaha muz...aj on rieši a vyrieši minimálne 50% problémov s detmi. Nie som na to sama. Nehovorím ze ty si, ale vela zien čo tu piše tak akoby to dieta bolo len ich a chlap je kde? A to aj v jaslach robí take sceny? A učitelky čo? Ako to zvladaju....ak nič nepomaha tak nerobim nič len to čo mam v plane....aj nasilu, ja som taky typ, nasilu obujem, nasilu oblečiem, nasilu dam do sedačky, nasilu zapnem....neviem, ja sa proste nepytam na taketo veci - nejdem, nechcem...šak ty nechceš ale ja chcem... 😀 😀 To dieta proste ma naprogramovanu pásku a ide svoje ako škrabnutá platna a kedze dieta za nič nenesie zodpovednost a nedomyšla dosledky tak sa koli tomu necitim nijako vinna, ze sa proste nepytam a robim. Ja si to ani nemozem dovolit pri 3 detoch riešiť len jedno jedine a jeho cavyky. Neexistuje...Samozrejme hovorím o takých veciach ako ist do školy, obliekat sa, jest a pod....inak samozrejme davam na vyber či chcu jest to alebo hento, ale proste kto nesie zodpovednost tak ten velí. Ze nechcela vratit topanku...taku by som jej šlahla tou botou...ale to som ja, ja si proste nenecham niektore veci lubit a niekedy zase vela ustupim, povolim a vieme sa dohodnut tak aby sme všeti boli spokojny. Ak je to vazne tak ťažky stav mozno nejaka konzultacia s psychologom nie je od veci.

wandallka
2. jún 2016

@sardinka335 ona je v jasliach uplne v pohode cely den ...to len ked ma zbada tak zacne ... ale trva jej to asi len druhy tyzden nie je to na beznom poriadku .... no nic snad ako prislo tak odide 😉

zdenulienka456
11. sep 2016

idem si k vam po rady,,dcerka ma 18 mesiacou ,a asi ma obdobie vzdoru ,,krici trieska sa o zem ked ju chytim na ruky tak sa hadze ,neviem jako nanu ,,co mam urobyt ,,byvam u priatelovych rodicoch a oni mi radia abi som ju bila po zadku abi sa niecoho bala,,co myslite ?

wandallka
11. sep 2016

@zdenulienka456 v žiadnom prípade ju nebite preboha !!! snáď máte aspoň trochu rozumu - nedajte sa dotlačiť do iných názorov ako je Váš materinský inštinkt ... Verím že tu musíte ustát dva tlaky (zo strany malej aj zo strany svokrovcov) ale musíte to dať !!! 😉 mne tu poradili dobre - najlepšie čo zaberá je bhužiaľ POČKAŤ kým to prejde samé .. tá zlosť väčšinou netrvá dlho .. dieťa vtedy nevie čo a hlavne prečo to robí... bitka by nič nevyriešila... skúste sa zamerať na to, čo to spúšťa, kedy to najčastejšie robí .. väčšinou je to pre nás nejaká hlúposť ale pre ňu to môže znamenať celý svet... nesnažte sa zľahčovať to čo si ona myslí... niekedy stačí poľaviť - ok urob si po svojom - keď bude chcieť zdvihnuť niečo zo zeme alebo obliznuť niečo čo nemá ... dajte jej nech vie a možno sa ten ktorý problém vyrieši sam. U mojej nezaberalo silné objatie... iba byť pri nej počúvať čo vraví - povedať že ju chápem ale že musíme teraz to a to a keď to prejde ani nebude vedieť že bojovala. A ako ste si už mohli prečítať vyššie .. bude sa to vraciať 🙂 silné nervy a nedajte sa doma...robte to pre ňu. žiadna bitka len pochopenie.

evita_g
11. sep 2016

@zdenulienka456 Ja som pri starsej dcere vyskusala vsetko, ale ver tomu, ze bitka je to najhorsie riesenie zo vsetkych... nepomôže, vsetko este zhorsi. Po mnohych pokusoch-omyloch som prisla na to, ze najviac pomaha, ked ja zostanem uplne v pohode. Ked aj mne rupli nervy a zacala som kricat, hysak sa len predlzil. Dieta, ked nervaci, ma svoj dovod, hoci same tomu nerozumie a nevie ho identifikovat. Pokial ty vies, co to spustilo, pomenuj problem a priznaj dietatu narok na jeho pocity. Uisti ho, ze aj hnevat sa je v poriadku. Ja viem, lahko sa to hovori a tazsie praktizuje, najma niekde vonku alebo pred zrakmi svokrovcov 😀 Ale vyskusaj niekedy a uvidis, ci zaberie. A maj na pamati, ze aj obdobie vzdoru je len docasne 🙂

marissidelkova
12. jan 2017

Ahojte

juliadrink
27. jún 2017

@eala tiez som zufala..mam 1,5 rocnu dceru a robi mi hrozne sceny na ulici hocikde ked jej nieco nedovolim..tak ti neporadim len rada precitam co ti poradili.len chcem ti napisat ze niesi v tom sama ☺

ewwwe
27. jún 2017

@juliadrink jedina odpoved je VYDRZAT. My sme to tiez zazili boli strasne sceny, cela ulica sa otriasala. Nepomoze NIC. Len trpezlivo cakat nic nerobit, maximalne objat, ani nic nehovorit. U nas to bolo najsilnesjie ked mal od 3 do 3,5 roka, teraz bude mat 4 o tyzden, uz je ok, ziadne taketo veci sa nedeju. Su samozrejme aj teraz sceny ale ked vysvetlim tak pocuva a nie je v tranze ako to bolo vtedy.

eala
autor
27. jún 2017

@juliadrink my uz to mame chvalabohu za sebou, syn uz bude mat 7 rokov, uz na to len s usmevom spominame 🙂. Mame druheho syna, ten ma teraz 3 roky a u neho obdobie vzdoru ani zdaleka nie je take drasticke....ale kazde dieta je iné...

viva13
3. jún 2019

Mame 4r. a som koncoch stale sa jeduje vynucuje si vsetko placom.nechce sa nijako hrat len vymysla.robi naschvali poradteeee

viva13
3. jún 2019

A este som zabudla ked nepovolim a dlho place tak sa bud naschval povracia alebo pocika

viva13
3. jún 2019

@majka1981 aj mne prosiiiim ďakujem

viva13
3. jún 2019

Ulozim ho vycikaneho.napije sa na spanok.este len zavrem dvere a uz krici ze chce pit.ze nebol cikat.ze ide kakat no vzdy oklame.alebo hodi macika alebo vankusik na zem a maminka behaj. Ked nepridem histak co s tym

viva13
3. jún 2019

Este...ked si spomenie naschval hodu fľašu alebo tanier na zem plastove samozrejme

sisa217
17. júl 2019

Ahojte,musim to uz niekam napisat a sem sa mi to najviac hodi resp. urcite to sem patri..dcera, za mesiac 2 roky..3 tyzdne absolutne nezvladnutelna a ja sa desim kazdeho dalsieho dna co zas predvedie a kde..takze takto..obdobie vzdoru,myslim?rano zaciname den krasnym uvrestanym predstavenim lebo sa ju dovolim prezliect z pyzama do ,,domaceho,, a vymenit plienku..donedavna fungoval dudel teraz uz nefunguje ani ten,mala sa zatne,nespolupracuje,drzi si.veci na sebe resp.ked ju prezlecem veci si dava dole zo seba,plienku ked spod seba neda dole 10x tak ani raz..krasny zaciatok dna...ideme ranajkovat..teraz ma ,,zravu nemoc,, ale su dni kedy odmieta absolutne jest,hadze rukami,pisti vresti..OK budes hladna..zachvilu za mnou pride ze chce mnam,vyberam jogurt rev na cely barak,nechce..OK nebudes..zachvilu znova..kedze chcem predist dalsiemu vresku davam jej chrumky aspon nieco nech spapa..obed ok dajme tomu,zaspavanie ok da sa,niekedy zaspi zachvilu,niekedy sa hodinu prehadzuje a vymysla..co ma vsak najviac desi je ist von..je krasne,teplo,vonku mozme byt do neskoreho vecera ale bohuzial neda sa s nou..nechce sadnut do kocika to je prva vec..pisti vresti kope okolo seba..dobre tak ideme peso..nechce ist za ruku,nechce ist na rukach, uteka pred nami 10 metrov,na meno nepocuva ked na nu kricime,ked sa za nou rozbehneme zacne utekat rychlejsie..nevadilo by mi to pokial by tam nebola cesta kde chodia auta..proste nema ziadny pud sebazachovy..nepomaha pekne slovo,nepomaha krik,nepomaha bitka (som proti tomu ale proste niekedy sa to uz neda vydrzat)...skusim opisat silu kriku..pisti tak ze to trha bubienky a ludia si myslia ze ju prinajlepsom bodame nozom..krici,kope,hadze sa na zem - je jej jedno ci je to cesta,chodnik,trava,beton,pod nou hovno s prepacenim..nepocuva na meno,hadze na nas ignor,my ideme jednym smerom ona sa rozhodne ist druhym smerom,ked sa vzdialime ze ideme papa pozre sa na nas, da nam papa a pokracuje opacne..hanbim sa vonku za nu aj za nas pretoze aj ked sa obaja snazime reagovat v klude niekedy sa nezdrzime pretoze to co predvadza je na psychiatriu..dnes vyliezala po ceste z kociara (ledva sme ju tam na dudel nalakali),vravim jej 3x v klude Ninka dobre hacaj si odopnem ta a mozes ist behat,absolutny ignor,zacala kricat a pistat a pritom stale vyliezala z kocika (uz v nom stala)
Baby pomozte ja som zufala uz z nej 😭😭😭 je sikovna mudra ale toto je hrozne 😭😭😭

wandallka
17. júl 2019

@sisa217 bože môj aký flash back po prečítaní ... Sklameme ťa ...nefunguje nič..resp u nás fungovalo vždy niečo iné žiadne pravidlo teda nie je..najlepšie keď prídeš na ten spúšťač ...ona si len dobre uvedomuje že môže teraz pravidlá hry určovať ona resp skuša pokiaľ môže ísť...je to ale prirodzene...viem že je to ťažké ale skús sa nad tie veci povzniesť..daj si na čelo : je to len obdobie...vyskúšaj jeden deň aj úplnú ignoráciu z tvojej strany ...ak teda si doma nechodis do práce nechaj ju od rána v pyžame...skús aj bez plienky ..keď sa pocika bude mokrá bude sa chcieť prezliecť aj sama...von ju neber ..povedz jej že nepočúva tak že sa budete hrať doma ...nechce jesť ? Nevadí od hladu neumrie aj keby tri dni nejedla ver mi... Nič tým nevyriešia myslím že sa áni nič nezmení len si oddýchneš... Moja staršia mala ukážkový vzdor ona je ale strašne Clever od 2r rozpráva ako 3rocna tak viac sme sa hádali ako by robila krik...ale plakala desivo...a ja som reagovala vždy zle...chodilo to vo vlnách týždeň ok týždeň zle ...preslo to už sa na tom smejeme...už máme druhu úplne iná liga 😍 a ešte ako vravíš šikovná múdra ... O to horšie čím múdrejšie deti tým horší vzdor

dextella14
18. jan 2021

Dievčatá tak pridávam sa aj ja- dieťa 2,5 roka.. už týždeň nechce ísť von- pri každom pokuse obliecz “necem”, mrnčí, kebyže ju obliekam nasilu hysák.. tak uu 5. deň sme zavreté v dome, ja sa idem aspoň prejsť keď muž príde z roboty

Už tretí deň ale ráno nechce vstať z postele, včera sme ju zobrali nasilu dostala taký hysák že nás celý h doškriabala, bol to des. Dnes som ju tam nechala samú ležať- pol hodinu ležala akoby nič (sledovala som ju v babycamere). Potom som zapla požiarnika sama nech ju vylákam- to sa už začala mrviť ale vstať ani za svet (už bolo 10 hodín). Tak som ju šla zobrať na silu- samozrejme hneď hysák, ale keď zbadala sama chvalabohu sa ukludnila, obliekla a šli sme sa normálne najesť..

Najviac som zúfala z toho, že ju nedostanem von... nedá sa obliecť na silu- kope, vrieska, s takou spotenou nemôžem ísť predsa do tej zimy

Včera sme šli aspoň za mojimi rodičmi, do auta som ju nalákala.. odtiaľ zas nechcela odísť- hysák 10 z 10, násilím som ju rvala do autosedačky... proste čisté peklo...

echa
1. júl 2021

@sisa217 ako dlho to trvalo?? Prešli síce 2 roky, no možno si spomenieš :D

echa
1. júl 2021

@wandallka
@dextella14

Ňúrala som na nete, lebo môj 2oj ročný prcek sa jeduje, všetko robí naschvál, uteká predomnou a ja som hľadala,či je niekto v podobnej situacii, alebo len ja zlyhávam vo výchove. Ale vidím, že je to zjavne úplne normálne obdobie pokusov, objavovania a skúšania hraníc rodičov a ako som aj vyššie čítala, podstata je vo výdrži a stanovení si pravidiel, pokiaľ dieťa môže ísť.

Tak ďakujem za tému, za odpovede, vo veľa komentoch som sa našla, aj svojho syna 😅

sisa217
1. júl 2021

@echa stale to trva ale ono je to jej tvrdohlavostou..niekedy si da povedat,vysvetlit a niekedy nepomoze ani krik ani po riti (v miere samozrejme) ani svatena voda 😂🙈

dextella14
1. júl 2021

@echa preslo to.. tak ako prislo odislo

wandallka
11. júl 2021

@echa 😉

janamexico
13. júl 2021

Moja mala momentalne preziva toto obdobie a to ma 3,5 uz som si myslela ze mame po .ked ju vonku chyti amok tak jej poviem ked nechce ist z ihriska tak ja idem normalne ona s rozuteka za nou ked jej nieco nekupim hodi sa na zem zoberiem za ruku ideme nezaujimam to ked nieco nechce zjest necham ju sediet za stolom az kym aspon polovicku nezje vacsinou do 10 mon dostiahnem to co od nej chcem ked sa jej nieco nepaci tak sama ide do izby sadne si na postel potrucuje pride kludna.vcera zas bola zduta nikoho nelubi nic bechce vsetko je nie nechala som ju tak sama prisla za nou a povedala prepac mami rozplakala sa chudatko som jej povedl ze takti spravat sa jepekne a ze ona je pekne dievcatko takto sa nemoze sprvat dnes je zatial klud