Ako umývať genitálie novorodenca - dievčatka?

vilica
26. júl 2013

ahojte prosim neviete mi poradit? mam 2 tyzdnove dievcatko, v porodnici mi nepovedali ze je potrebna nejaka specialna starostlivost o genitalie dievcatka. ale nasa mala tam ma take biele tukove zhluky. prosim neviete co s tym? ci sa to ma odstranovat a ak ano tak ako? nas pediater ma prave dovolenku neviem koho sa opytat.
dakujem

brumka
26. júl 2013

to je este od tehotenstva ja to vzdy jemne vytieram palickou, zahyby ususim natriem rybkou, ritku sudokremom a keby sa stalo ze sa pipina trocha zapali pri prvej sma mi to stalo staci natriet bepantenom (poradila pediatricka). a ten maz nesnaz sa to hned vsetko vycistit, ja to citim vzdy pri kazdom kupkani jemne

kitty88
26. júl 2013

ja len umyjem vodou a utriem, od zaciatku tak robim, ten biely povlak sa nema odstranovat, ono to casom zmizne, aspon moja to uz davno nema

anexis
26. júl 2013

😨 ja nemam dievcatko, isto ti sem pridu napisat kompetentne mamicky, ale otazka mi pride dost divna...ved ako sebe umyvas? ta tak sa umyva vsetkym dievcatam a pri prebalovani neutieras vlhcenymi utierkami? v kazdom pripade ziadne biele ani ine gubky tam nepatria a vodou sa daju urcite odstranit

hori
26. júl 2013

podla mna sa biely maz odstranovat ma, vytvara sa na miestach bez pristupu vzduchu, je to dosledok zaparenia, drazdi a rozoziera pokozku, takze umyt vodou a aj jemne vysusit...

kama86
26. júl 2013

@anexis ved prave, ak by si mala dievcatko, vedela by si, ze tie biele "zhluky" ako to vilica nazvala, maju baby od narodenia a netreba si z toho robit tazku hlavu @vilica, staci umyt vodou a osusit, ako tu uz bolo spomenute... netreba to nejak specialne odstranovat, len poutierat kolko pojde 😉

sharmana
26. júl 2013

treba čistit, pootvorit jemne, aby si tam kožičku nenatrhla, ale určite to treba odstranovat, stačí čistá vodička, môžeš jemne vatovými tyčinkami, alebo tamponmi, treba aj natierat, ale aj nechat "vetrat", aby nedochádzalo k zbytočnému kvaseniu a zaparovaniu..

aristka
26. júl 2013

čistá voda ,jemne utrieť dosucha ,natierajú sa len veľké pysky ohanbia,do vnútra nič a ak by sa to vnútri zčervenalo ,vatovým tampónom alebo opláchnuť bórovou vodou...nič viac

simca06022011
26. júl 2013

vatou a vodou to pekne poutieraj tolko kolko pojde, na silu to netreba, postupne tie "zhluky" vyutieras po kupani... urcite ju ale utieraj a umyvaj ja tam, lebo ked som ja bola v porodnici, isla moda "nedotykat sa" a "nechat tak" a dlhsie som sa trapila potom kym som ju dala do poriadku 🙂

vvia
26. júl 2013

ocistit olejckom a umyt vodou potom. krem na zadock iba na ritku

ematko29
26. júl 2013

Na začiatku je to ťažké ,aj ja som sa bála,že ako.V podstate ti také malé bábo ani nedá aby si mu to neviem ako vyumývala.ja som novorodeniatka umývala v harmančekovej vode.A kedže som bábo dávala do vaničky v plienke tak s plienkou som ju umývala klasika aj tam dole jemne nie nasilu postupne počase to biele zíde 🙂

lusinda1989
26. júl 2013

Aj moja to tam mala po narodeni prislo mi to ako keby este z bruska zle ovistene z porodnice vycistila som to jednorazovo vatovou tycinkou a viac sa jej to neobjavilo.

ragazzina
26. júl 2013

tak ako baby radia, ale hlavne ziadne vlhcene utierky na tieto citlive partie! este na ritku, ked uz musis, najlepsia je cista voda...

katusap
26. júl 2013

pri kupkani len jemne umyjem cistou vodou, ziadne mydlo ani nic podobne

wewe22
26. júl 2013

@vilica len omyt cistou vodou a nechat tak moja dr. hovorila neodstranovat len ked sa tam dostane stolica, mozno je to ako vsetko vec nazoru ale mam tri baby a nikdy som neodstranovala a nikdy nebol problem

althejka
26. júl 2013

umyt cistou vodou, to biele je sekret, ktory sa tvori aj u chlapcekov. netreba to riesit, co ide dat prec a hlavne sa nebat , ved genital ci uz dievcensky,alebo chlapcensky nie je ziadny strasiak 🙂

chloe001
26. júl 2013

Ako ti vacsina pise, aj nam tak radila pediatricka a tak som robila, robim.. Cistou vodickou, ako pise wewe22 dr. hovorila neodstranovat, len ked sa tam dostane stolica. A kremik/masticku nam uz v porodnici kazali a radili, ze na prst asi vo velkosti maleho hrasku a len na okolie ritneho otvoru, ja tak robim doteraz, vobec jej celu ritusu a cikusu nemastim mastami a sme OK.

kvetinqa
26. júl 2013

@anexis nehnevaj sa na mna, ale dnes co prispevok, to perla... Nechapem co je na tej otazke divne... A biely maz je uplne ok...

@vilica mala som na zaciatku presne ten isty problem, po chlapcekovi zrazu toto a este aj biely maz... Ja vo vani umyjem iba vodou, ten maz jemne pretriem pod vodou vatovym tamponom a hotovo...

milota164
30. mar 2016

ja som oplachovala cistou vodou a ked nieco neslo tak vatovym tamponom namocenym v olivovom oleji ale velmi jemne
Dolezity je ochranny krem na zadocek , ktory pomaha chranit nedozretu pokozku malych deti.Aby sa predislo zapareninam a podobne. Bepanthen ma Extra mast ktora je specialne vyvinuta pre najmensie deticky do jdeneho roka.pomaha regenerovat pokozku, dobre hydratuje a premastuje. A staci ho davat naozaj malicko.

lili007
30. apr 2016

Oplachovanie pod tečúcou čistou vodou, ťapkaním bavlnenej osušky osušiť, potom nám kázala doktorka zvyšky krému povytierať bavlnenou plienkou (jemne) a potom naniesť krém proti zapareninám (pravidelne pri každej výmene plienok). Zvlášť dievčatkám môže moč dráždiť aj okolie cikule, takže som nanášala jemne krém aj tam (do okolia). Používali sme Bepanthen Care masť, je bez konzervantov a vhodná už pre novorodeniatka.

evittam
1. máj 2016

Čistá voda, v prípadoch, že to nie je možné tak vlhčené utierky. Natierala som či už syna alebo aj dcérku len raz za čas - vôbec nie pravidelne - zbytočné pokiaľ má čistú a peknú ritku. 😉 A so zapareninami sme nikdy nemali nejaké extra problémy - možno raz a to len keď mali hnačku. Časté natieranie vôbec nie je prospešné a už vôbec nie pri každom prebaľovaní. Ale to už je zase o názore každej mamičky.

sense
1. máj 2016

Veru mi tiez len cistou vodou a krem len ked bol nutnu vobec nie preventivne

kukakaj
1. máj 2016

Aj mne pediatricka vravela, aby som ten biely maz neumyvala. Nepamatam kedy jej zmizol uplne. Inak som umyvala cistou vodou pri kazdom prebalovani a natierala sudocremom alebo bepanthenom, ale to nie stale.

alenky
8. sep 2016

Mamicky dievcatiek: je potrebne 17mes.dcerke genitalie umyvat kazdy den? Dcerka nam este piska a kaka do plienocky. Pri tvrdej stolici zvyknem len vytriet vlhcenou utierkou, pri riedkej samozrejme okupat. Kupeme ju kazdy druhy den, ale poslednu dobu sledujem, ze po druhom dni ked sa nekupe je ju zo spodu citit. Dole nebadam ziadny vytok, ani hrudky, taktiez ani zacervenanie. Moze sa jednat o zapal? Ani sa tam nesvrbi. Je pravda, ze mame teraz ine plienky-moze to byt aj tym? Alebo je potrebne ju umyvat zo spodu kazdy den? Vdaka za odpovede

girlnextdoor
8. sep 2016

Naša má tiež 17 mesiacov a kúpeme každý deň, okrem toho ju vždy po stolici umývam a aj keď je veľmi precikaná... Je teplo, nonstop pokožka v plienke, potí sa, šíria sa baktérie a aj ju to osvieži...
Btw. Ja si neviem predstaviť deň bez sprchy...

alenky
8. sep 2016

@girlnextdoor My nekupeme kazdy den kvoli ekzemu, aby pokozka mala cas aj zregenerovat, ale zo spodu budem uz kazdy den aspon v malej vode-vidim, ze je to potrebne.

m_
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kamoska_z_konika
6. jún 2023

@aristka a co na ten vatovy tampon ?

monika185243
6. jún 2023

@vilica ten biely maz sa nemá odstraňovať