Ako začať otužovať dieťa?

milka1988
27. mar 2024

Ahojte, chcela by som podporiť imunitu dieťaťa aj otužovaním, ale sama neviem ako na to, pretože ja som dosť omrzlina, ešte aj v lete spím pod perinou :D večne studené ruky nohy
Ale malý je od narodenia viac taký teplomil, pančušky ani dokopy nemal už ako bábätko, ponožky neznesie cez deň ako v noci, pod perinou nemá rád keď je prikrytý čiže asi nebude to mať po mne :D
no každopádne nejaké rady typy ako začať otužovať 2 ročné dieťa? nejaké také vaše rady kto otužuje dieťa?
Ďakujem za postrehy 🙂

milka1988
autor
27. mar 2024

@milka1988 napr dnes je u nás 14-16 stupňov ako by ste vonku obliekli 2 ročne dieťa? Ja som mu dala tepláky, tričko dlhý rukáv, mikina a softšhelova bunda, botasky a tenká čiapka 😃

dzejny656
27. mar 2024

Ahoj, moja dcéra má 4 roky. Od malička má radšej chlad ako teplo. U nás je základ že ju príliš neobliekame. Tielko a pančuchy napríklad ani nevlastní. Čiapku nenosí už snáď mesiac (žiadne problémy s ušami nikdy nemala). Keď je okolo 15 stupňov tak väčšinou má len mikinu alebo sveter (aj keď jej dám bundu sama sa vyzlečie). Za každého počasia chodí von, chodila rok do lesnej škôlky kde strávili väčšinu dňa v lese v každom počasí. Sprchujeme je skôr studenšou vodou, príliš teplú nemá rada.

haraburdova
27. mar 2024

My sme s otuzovanim zacali behom 2 tyzdnov od prichodu domov, lebo obaja s muzom radi spime pri otvorenom okne aj v zime 😅 Nase otuzovanie vyzeralo tak, ze sme dali pyzamko, zavinovacku, okno na vetracku (postielka je hned pod oknom) a este som prikryla deckou perinku do polky. Za oknom mame totiz zasklennu logiu takze vietor dovnutra nesiel. Aj pediatricka nam schvalila ze najlepsie je zacat otuzovat vetranim a postupnym odoberanim vrstiev ako sa otepluje 🙂 Tam by som aj zacala vo vasom pripade, lebo otuzovanie ala studena sprcha asi nieje najlepsia moznost ked ide o male dieta ale odoberanie vrstiev a ucenie na chladnejsi vzduch si myslim ze je nezavadne 🙂 Davame pozor na vietor a prievan

guudy
27. mar 2024

@milka1988 ahoj, ja by som dnes vynechala mikinu a ciapku. My v takomto pocasi (ked nie je silny vietor napr), tak ideme von aj v kratkych rukavoch. Ale dieta je uz takmer dospele.
Otuzovat mozete aj stiahnutim kurenia doma, resp viac vetrat uz.

milka1988
autor
27. mar 2024

@guudy kurenie nam nejde takmee celú zimu lebo máme dosť teplý byt takze viac menej je vetracka v izbách nonstop otvorená

lili1313
27. mar 2024

V tomto pocasi by som dala tepláky, tenšie tricko s dlhým rukávom a tenku jarnu bundu alebo vestu. Vo vetre softshellku. Pravdaže bez čiapky, od 10° nenosia, okolo nuly a menej nosia hrubšiu, medzitym tenku jednovrstvovu. Sprchuju sa vlažnou vodou, neznášajú teplu. Od tých dvoch rokov je ideal vek na pomalé otužovanie.

milka1988
autor
27. mar 2024

@guudy len on teraz dobral včera ATB tak neviem či je dobre hneď ho tak zobliect. 😁

milka1988
autor
27. mar 2024

@lili1313 je pravda ze fuka ale v Košiciach mam pocit ze fuka nonstop 😃

pralinka86
27. mar 2024

To je asi všetko individuálne..zalezi ci fuka ci je pod mrakom, ci dieta sa hybe alebo vezie kamsi.. dnes bolo 12, ake fukalo ako o zivot, sama som mala tenku ciapku a kapucnu a nebolo mi horuco. U na idu aj funkcne veci, ako merino (ciapka, nakrcnik, spodne tričko) , softshellka je super, lebo aj dycha a su rozne hrube/teple. Cize by nemalo byt nejak spotene dieta, ked aj ano, rychlo to schne. A dieta bolo podobne ako tvoje oblecene

guudy
27. mar 2024

@milka1988 my sme s otuzovanim zacinali po lete, lebo je podla mna jednoduchsie nezacat sa obliekat, ako na jar rychlejsie zhodit vrstvy 🙂
Softshellka ho ochrani pred vetrom ;)

milka1988
autor
27. mar 2024

@pralinka86 ked sme prišli domov skusila som mu za krkom aj chrbatik tak ho mal tak akurat, ani horúci nebol ani spotený, tak asi bol oblečený ok, lebo toto že sa hýbal chodil popri kočíku, po slniečku ale sem tam sme išli aj v tieni a tam ked zafúkalo tak už bolo cítiť že je chladnejšie, okolo 20 km vietor fuka dnes

minenkak
27. mar 2024

@milka1988 tepláky tenké ,tričko dlhý rukáv,veď ja som túto zimu nemala ani softshellovu bundu

minenkak
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
guudy
27. mar 2024

@minenkak tak sofshellky su rozne hrube, my mame aj take len proti vetru 🙂

guudy
27. mar 2024

@minenkak sprchovanie asi nebolo mne, ale autorke ;)

minenkak
27. mar 2024

@guudy prepáč som ťa nechtiac označila

guudy
27. mar 2024

@minenkak v pohode ;)

minenkak
27. mar 2024

ale softshellová bunda aká kolvek pri 16 stupnoch je moc

guudy
27. mar 2024

@minenkak ale ak doteraz obliekali dieta privelmi, tak si myslim, ze dat o vrstvu menej je ok 🙂
Zas nie je dobre ist s tym prudko u 2 rocneho po atb 🙂
My sme ok bez softshellky, oni sa tam musia dopracovat ;)

minenkak
27. mar 2024

@guudy ja som si to potom sama uvedomila,žijem v tom svojom svete ,kde nám není až taká zima

guudy
27. mar 2024

@minenkak hej hej, rozumiem 🙂
Moja mlada (16) dosla v polovici novembra vecer domov v kratkych rukavoch. Kamoska ked to videla, bola na infarkt😅

milka1988
autor
27. mar 2024

@guudy mam tenku softshelku 🙂

barka1
27. mar 2024

@milka1988 hore stačí 2 vrstva pri tej teplote

jana_eyre_2
2. apr 2024

Chalani sú zväčša takí.. ja mám tri deti, dvaja chlapci by behali stále v kraťasoch a dcéra je zase zmrzlina..

keď píšeš čo konkrétne si obliekla - riadila by som sa tym či fúkal studený vietor..

Ak by bol studený, dala by som mu softshellku bez mikiny a ak by nefukalo dala by som mu mikinu - takej normálnej hrúbky, čiže nie hrubu, ale ani nie trickovu.. nemusel by mať ani dlhé rukávy na tričku. také sa u nás nosia len cez naozajstnú zimu, keď už je nad 10st.tie už nikto nevytahuje..

pokinka
2. apr 2024

✅ Ja som deti nikdy prirodzene neobliekala. Aj v škôlke boli vždy menej oblečení ako spolužiaci. Učiteľky si zvykli, poznali ich a vedeli, že im to nevadí.
✅ Pri piatich stupňoch vonku mali niekedy tričko, niekdy tenkú vetrovku, niekedy hrubú - ako to? No podľa toho, ako dlho boli von. Keď bolo sychravo a veterno tak hrubú, alebo keď išli na dlhšiu prechádzku. Keď rýchlovka na 5 minút von, presun z bodu A, dostali len tenkú vetrovku + mikinu. Ale kľudne som ich nechala prebehnúť sa aj po terase, po dvore keď sami chceli len v tričku alebo aj bez. Nie, neochoreli z toho. Bola to pre nich radosť a sami prišli dovnútra keď im bolo dosť.
✅ Keď si nie si istá zo začiatku ako obliecť, zober tú jednu otáznu vrstvu navyše len so sebou. Keď ti bude chladno, povedz a oblečieme, ok?
✅ U nás deti otužujú preto, lebo vidia nás rodičov, že oblečenie nehrotime ani sami pre seba. Ja celoročne chodím bez ponožiek, aj v zime len v teniskách. Poznám svoje chúlostivé miesta na tele a viem, že zima mi nikdy neide od nôh, tak radšej zapnem bundu až po krk, ale nohy holé. Ale to som ja, lebo sa poznám a viem, čo môžem a čo nie. Na niekoho iného bude platiť iný vzorec... V každom prípade sa obliekam menej ako ostatní. Cielene sa vystavujem chladnému vzduchu, preto mi vadí čoraz menej.
✅ So studenou vodou deti úprimne začali, až keď som začala ja. Lebo opakujú a chcú robiť to čo rodičia 🙂 som letné dieťa, rozumej osoba, ktorá by celoročne žila v krajine s +30° a v sprche pre mňa neexistovalo nič než horúca. Nie teplá, horúca. A predsa som sa minulé leto kúpala aj v 15 stupňovej vode v bazéne...

Toto sú len moje postrehy, nie univerzálny návod. Ale dá sa to.. Len si všímaj seba a dieťa. A neboj sa stále o čosi chladnejšej vody, o čosi menej oblečenia.. Krok za krokom.
Keď to nepôjde dnes, tak skúsite zajtra. Je to dlhý proces, ktorý sa však stane životným štýlom.

cimage
2. apr 2024

Moje deti sa otuzuju prirodzene same. Ja som zmrzlina, takze som im davala menej vrstiev ako sebe. Moj muz napr nosi cely rok sandale/slapky, len ked mrzne ma topanky. Zimnu bundu ani nema, len do dazda tenku. Syn bude po nom, lebo jemu sa potia nohy v teniskach a tiez uz zacina nosit sandale. Najmladsia 2r tiez nie je rada naobliekana. Minuly tyzden sme boli v Tatrach a ona behala v tricku 🥶. Darmo som ju silou mocou obliekla do mikiny a bundy, za chvilu pribehla v tricku. A cudujem sa, ze neprechladla, lebo fukalo. O ciapke ani nehovorim, kym im nemrznu usi, tak si ju hned daju dole. Nikdy nenosili prechodne ciapky.

lacibo
2. apr 2024

@milka1988 podla mna v pohode ako pises akurat ak su tenke teplaky tak este tenke pančuchy pod ne

lacibo
2. apr 2024

@milka1988
@milka1988 ja si nemyslim ze otuzovanie je neobliekat sa primerane pocasiu..ja sa obliekam a deti moje tiez podla pocasia..od noh by vzdy malo byt sucho a teplo..to je zaklad ..otuzovanie vnimam komplexnejsie..skor ako budovanie imunity..zdrava strava, vela vitaminov, spanku, pobyt vonku v kazdom pocasi, plavanie., sport, spravne liecenie pri ochoreni...moja dcera mala v zivote iba 2 krat ATB pri anginach..inak sa z kazdeho virusu dostane sama za par dni..od malicka budujeme imunitu..preto nema problem ani v kolektivoch a he vcelku odolna..bude mat 8 rokov

mabenn
2. apr 2024

uchadza mi vyznam otuzovania 2rocneho dietata, ktore este buduje imunitu...normalne obliect podla svojho pocitu a jeho reakcie na teplo/zimu...syn ma skoro 6r a antibiotika este nebral....chodili sme von na cerstvy vzduch, to je vsetko