Budenie dieťaťa v noci

nervacik83
13. jún 2014

Ahojte maminky Potrebovala by som poradiť. Máme 15 mesačnú dcéru. Problémy so spánkom máme od narodenia. Teraz sa však začalo objavovať niečo s čím si nevieme dať rady. Malá zaspáva veľmi ťažko, ale na to sme už viac menej zvyknutí. Čo ma však trápi, jej prebúdzanie sa v noci. Začne to mrnkaním, ale veľmi rýchlo to prejde do veľkého kriku. Malá sa nedá nijako ukľudniť. Vypína sa, kope, odstrkuje ma, vôbec sa nedá ukludniť na rukách. Vyzerá to, akoby mala krče. Celé to trvá tak desať - pätnásť minút, potom akoby ju to vyčerpalo, nechá sa vziať na ruky a zaspí. Najskôr som si myslela, že by to mohol byť toľko spomínaný nočný des, ale toto zrejme nebude ono, nakoľko malá je pri vedomí, vníma nás a neopakuje sa to pravidelne. Máte s niečím podobným skúsenosť? O čo by mohlo ísť a ako si s tým poradiť? Budem vďačná za každú radu, lebo ja už naozaj neviem ako ďalej...

lulu369
13. jún 2014

Ahoj, ak máš pocit, že dcérka sa budí, pretože má kŕče, najlepšie urobíš keď to preberieš s pediatrom...
No moja dcérka sa tiež občas budila, tiež sa nedala nijako utíšiť, vždy zobudila celý dom (bývame s mojimi rodičmi a vždy som ja s toho vyšla ako najväčšia p... a krkavčia matka). Zvyčajne ju to držalo pár dní a potom to prešlo (celkovo sa nám podobné situácie opakovali možno 6 - 8-krát). Ako som si neskôr všimla, tak sa to objavilo keď večer tesne pred spaním niečo papala alebo na večeru spapala niečo ťažšie ako mala, no úplne prvýkrát sa to stalo keď zomrel svokor.

syrik
13. jún 2014

@nervacik83 Moja to robila, keď jej šli stoličky. Ale momentálne má všetky zuby a posledné noci zas.Ale vraj dieťa prechádza obdobiami prudsieho rastu a vtedy ho môžu bolieť kosti a budí sa.

alexanotbad
13. jún 2014

@nervacik83 ahoj, no my prezivame to iste s nasim synom. zacalo to tiez asi tak v 15 mesiaci, potom bol chvilu klud, teraz je to tu zase. cista katastrofa, pretoze nepomaha nic a u nas to teda vzdy trva dlhsie ako 15min. ☹ obcas sa mi ho podari niecim zaujat, tak stichne, ale nedajoze ho chciet ulozit, tak to zacne zase. vcera to bol hodinovy rev s vypinanim sa, prepinanim, kopanim, odtlacanim, atd. presne ako pises. a samozrejme je to tiez nepravidelne. niekolko noci spi v pohode, potom sa zase niekolko noci za sebou budi s tymto stavom. 😠

nervacik83
autor
14. jún 2014

@syrik Nám to začalo okolo 6-tich týždňov. Boli sme akurát v nemocnici, kvôli tomu, že nespávala ani cez deň ani v noci. Vtedy mi tvrdili, že sú to koliky. Odvtedy sa to objavilo sem tam, ale myslela som, že to je nočný des. Ale podľa toho čo sa tu o tom píše, to nebude ono. Teraz sa to zase začína objavovať častejšie....

nervacik83
autor
14. jún 2014

@lulu369 veď práve že s doktormi sme to konzultovali, boli sme dvakrát v nemocnici, vyšetrenia všetky OK. ale ono cez deň s ňou nie sú nejaké problémy. Problém nastáva v momente, keď má ísť spať, je jedno či cez deň alebo v noci. No a tieto kŕče sa objavujú v noci. Raz o desiatej raz o druhej v noci, je to rôzne. V nemocnici by som potrebovala práve aby ju v noci odsledovali, pretože ja im to buď neviem opísať, alebo ma poriadne nepočúvajú. ..

inak myslela som aj na to, či nemá okolo seba veľa vzruchov, lebo aj tam vraj môže byť problém, ale nič zvláštne som nezistila...
no a na večer ju stále kojím, takže z ťažkého jedla to zrejme nebude ... naozaj už neviem ako ďalej, keďže to aj susedia už začínajú rozoberať ☹

nervacik83
autor
14. jún 2014

@alexanotbad ako dlho to uňho trvá? Skúšala si to konzultovať aj s lekárom?

lulu369
14. jún 2014

@nervacik83 no máš to ťažké ☹ viem aké je to keď si niekto poza tvoj chrbát hovorí aká si neschopná matka...toto si užívam stále, o to horšie mi to padne keď viem, že tá osoba ktorá ma nazýva zlou matkou je moja vlastná mama...jediné čo ti môžem poradiť ohľadom susedov, aj keď je to ťažké, lebo také reči vedia ublížiť, skús ich ignorovať a nevšímať si ich...
no možno to chce len čas a prejde to samo, no môže to byť aj niečo vážnejšie. Asi by bolo dobre dohodnúť sa s nejakým doktorom a odsledovať tie dcérkine kŕče pod dohľadom lekára a potom by si aspoň konečne vedela, čo je toho príčinou.

nervacik83
autor
14. jún 2014

@lulu369 no susedia ma trápia najmenej, aj keď nepríjemne to určite je...

práve to by som chcela dosiahnuť, aby ju odsledovali v noci... ale zatiaľ jediný kto má snahu niečo s tým robiť je jej detský lekár... v nemocnici to zakaždým bolo nula bodov... keď už ju konečne videli plakať, tak to zhodili na cudzie prostredie, potom mi tvrdili, že je len rozmaznaná, ale k ničomu normálnemu sme sa nedopracovali... teraz sme to poriešili tak, že sme to nahrali.... žiaľ napadlo nám to až ku koncu... uvidíme či sa takto niekam dostaneme...

syrik
14. jún 2014

@nervacik83 A necíti doma nejaké napätie? Nemáte problémy s manželom, nehadate sa? Alebo Ty nie si nervoznejsej povahy? _ máš aj taký nick pozerám 🙂 U nás je aj to príčina. Malá to cíti a keď som nervoznejsia ako inokedy, aj vtedy sa to opakuje.

lulu369
14. jún 2014

@nervacik83 ach to naše "slávne" zdravotníctvo ☹ nie aby si viac všímali pacientov, najmä keď ide o detičky, ale oni radšej budú trepať blbosti. držím palce nech Vám to s dcérkou dobre dopadne a už konečne natrafíte na normálne doktora, ktorému bude záležať na pacientoch...

nervacik83
autor
15. jún 2014

@syrik 🙂 no ten nik je už strašne dlhý a kým som k nemu došla, už som ozaj strácala nervy 😉

ale k veci... máš pravdu s tou nervozitou prenášanou na dieťatko, tiež som o tom veľa počula, čítala, ale nemyslím si že by sme boli nejaký nerváci... včera večer mala ďalší "záchvat" či ako to nazvať a to sme za sebou mali super pohodový deň ...

nervacik83
autor
15. jún 2014

@lulu369 áno... a hlavne by sa mohli naučiť viac počúvať... je už ozaj o nervy, keď primárke vysvetľujem, že malá mi cez deň v noci vôbec nespáva, ale v noci sa budí len raz ( to mala 6 týždňov ) a primárka mi s kľudom angličana povie, že "veď ona má len prehodený deň s nocou " 😒 ... a podobných perličiek sme si tam nazbierali za tri pobyty akurát dosť...

lulu369
15. jún 2014

@nervacik83 na toto nemám slov, to naše zdravotníctvo naozaj za veľa nestojí, až na pár výnimiek 😉 Viem, že to máš ťažké, no budem vám držať palce nech už konečne natrafíte na normálneho doktora, ktorý dcérkin problém vyrieši...

nervacik83
autor
16. jún 2014

@lulu369 ďakujem, snáď už sa dopracujeme k nejakému výsledku... lebo pre mňa teda nie je nič horšie ako pocit bezmocnosti...

alexanotbad
16. jún 2014

@nervacik83 ahoj, trva to zhruba 2 mesiace. zatial sme s tym u lekara neboli. isli mu stolicky, teraz mu idu ocne zuby, tak dufam, ze to moze byt z toho. ak budu zubky von a nic sa nezmeni, tak s tym pojdeme.

nervacik83
autor
16. jún 2014

@alexanotbad ahoj.. je to pravidelné, alebo len sem tam? Chcela by som ťa poprosiť, ak to neprejde a budete musieť ísť k lekárovi (čo dúfam nebude potrebné/, dáš vedieť ako ste dopadli?

alexanotbad
16. jún 2014

@nervacik83 nie je to pravidelne. bolo jedno obdobie, trvalo to asi 10dni, kedy to bolo kazdu noc. ☹
ano, dam Ti vediet. 😉

lenkaaknel24
16. jún 2014

@nervacik83 Ahoj,ako to tu čítam máme podobný problém ☹ U nás to budenie v noci trvá už skoro rok,boli sme na neurologii odkiaľ nás posielajú na príjem do nemocnice,aby malému spravili spánkové EEG.Takže som zvedavá či niečo zistia 😒

nervacik83
autor
17. jún 2014

@alexanotbad budem rada, ďakujem... aby som aspoň tušila o čo sa oprieť... inak dnes nás to prekvapilo ráno o pol ôsmej... zase dobrá štvrťhodinka kriku s vypínaním sa ... susedia mali zase čo riešiť ☹

nervacik83
autor
17. jún 2014

@lenkaaknel24 ahoj... to kde ťa na niečo také poslali? teda myslím kde sú schopní urobiť takéto vyšetrenie? viem že pre dospelých tieto vyšetrenia v spánku robia v MT a v KE.... ale pre deti o tom počujem prvý krát... môžeš mi prosím popísať ako to prebieha u vás a ako dopadnete na tých vyšetreniach? majú zatiaľ aspoň nejakú predstavu o čo by mohlo ísť?

alexanotbad
18. jún 2014

@nervacik83 to ma mrzi :( ale na susedov sa vykasli, ja uz som ich davno prestala riesit. je to dieta, kazde je ine a my ako rodicia robime co sa da.... 😉