Chodenie 10 mesačného dieťaťa po špičkách

misickaa4
21. sep 2020

dobry den maminy, chcem sa spytat, ci mate niektora skusenost-nas maly sa ako cca 9,5 mesacny zacal staviat. Ale stoji aj chodi(ked ho drzime za rucicky) po spickach. Dnes som to vravela pediatricke. Odporucila nas na neurologiu ale teda dodala, ze je to asi len o zvyku. Maleho do choditka nedavame. Topanky zatial nenosi, pediatricka odporucila kupit pevne topanocky.
Mate niektora taketo skusenosti a teda, ze po zakupeni topanociek to prestalo? Dakujem

pink_lady
21. sep 2020

v prvom rade, chodit "za ruky" pokial maly sam nevie este chodit, da nema..

misickaa4
autor
21. sep 2020

@pink_lady a ako? Nechodit s nim teda vobec?

1katus1
21. sep 2020

Ako ho držis pod pazuskami alebo za ručičky. Lebo keď tak dieťa sa má držať pod pazuskami a tak chodiť. Ale príde mi to ešte veľmi skoro aby chodil .

deti95060810
21. sep 2020

veď je malinký...ešte sa to zmení,....

blanblan
21. sep 2020

Ja som to mala s dcerou, chodila tak asi do 4 rokov, nie stale, ale casto sa davala na spicky. Isty cas sme chodili cvicit, neviem ci to malo aj nejaky efekt, ale nakoniec sa to samo jaksi upravilo. Ale doteraz ma ten typ chodze ze naslapuje na spicky, ak vies co myslim, niektori ludia tak naslapuju...ale nie je to az tak hrozne, keby nic horsie nikdy nemala...🙂

lucyl13
21. sep 2020

@misickaa4 vôbec, ak sa dá...ja som malú nikdy nenosila nijak ....začala chodiť sama,najprv sa pridržiavala steny napr a potom sa presúvala takým tým choditkom ktoré dieta tlači len pred sebou, potom sa sama pustila a začala pekne chodiť a bez pádov ...ak ho budeš stále vodiť za ruky, veľa deti si tak zvykne,že sa dlho boja potom samé chodiť, potrebuju tu istotu, na ktorú si zvykli...

lucyl13
21. sep 2020

@misickaa4 My sme do 2 rokov museli chodiť na neonatologiu kvôli tomu,že mala sa narodila s asfyxiou a aj nás na to upozorňovali,že mame na to dávať pozor, lebo že chodenie po špičkách nie je ok...teraz ma 3,5 roka a po špičkách musí chodiť doma naboso, aby nemala ploche nohy 😊

lucyl13
21. sep 2020

@misickaa4 niektoré deti to robia len tak “zo zábavy”...ak to nerobí úplne vkuse,neriesila by som to...sledovala by som,či to prejde,alebo či to robí menej často a ak nie,vtedy by som to začala riešiť ....jasne,že necakat pól roka ...

misickaa4
autor
21. sep 2020

@1katus1 za rucicky...iba sa stavia, takze nemame s nim chodit?

misickaa4
autor
21. sep 2020

@lucyl13 nerobi to praveze len obcas, ale stale

alikal
21. sep 2020

moja chodila po spickach presne v 10 mesiacoch ked sa zacala stavat a chodit popri nabytku. ked nadobudla stabilitu a zacala chodit uplne sama, preslo to. trvalo to asi mesiac netreba hned robit paniku, a hej, nevodit za ruky. len ako psychika barlicka ale urcite dieta nesmie visiet na tvojej ruke, proste rovnovahu musi drzat same ty len davaj pozor aby nespadlo. pokial nechce hentak, tak proste nevodit aj ked sa bude hnevat, zacne sam, dokonca sa zistilo ze deti ktore nie su vodene chodia sebaistejsie skorej a je to zdravsie na chrbticu

tulipanicek
21. sep 2020

@1katus1 Nemáš pravdu. Ani pod pazuskami nie je správne dieťa držať.

tulipanicek
21. sep 2020

@misickaa4 Za ruky nevodit vôbec, keď bude dieťa pripravené, pusti sa samo. Ani pod pazuskami sa držať nemá.

lucyl13
21. sep 2020

@misickaa4 moja rada znie - nevodit - bude chodiť sám,keď bude na to pripravený, radšej vyčkať a nech na to ide správne, ako to urýchľovať a potom riešiť následky zlej chôdze, držania tela atd...ja som všetko nejak nechávala na malú ...keď som to aj konzultovala na neurologii, tiež mi bolo povedané, že netreba to siliť - aj ortoped je toho názoru - že rodičia tým vodenim za ruky skôr dieťatu ubližujú ako pomáhajú a sebe tiež ničia chrbat...akurát na stvornozkvonie nám dala cviky, aby stvornozkovala správne a aby tu fázu nepreskocila...cvičili sme asi 2 dni a začala stvornozkovat ...je to na rodičoch - každý si urobí ako uzná za vhodne ...ja len Radim na základe svojich skúsenosti a rad, ktoré som ja dostala či od detského neurológa alebo ortopeda ...vyčkať a nechať dieta tak...v 9,5 mes je to Veľmi skoro, aby začal chodiť...myslím,že sa to začína riešiť až v 18 mes,ak dieta ešte nezačína chodiť ...

lucyl13
21. sep 2020

@misickaa4 myslím, že malinky to robí práve preto,že nevie inak ...to je normál - je ešte veľmi maličký na to,aby vedel chodiť ...to spickovanie sa rieši pri samostatnom chodení dietata ...čiže ak začne chodiť sám a bude chodiť iba na špičkách, vtedy to začni riešiť ...možno teraz bude nervny, lebo so zvykol, že ho vodite a bude sa toho dožadovať ...no skúste nejak tie nervicky prežiť ...je to pre jeho dobro...u nás svokra tak chcela s malou chodiť aj švagriná nechápala, že prečo ju nedávam do choditka...no ja mám na tieto veci svoj názor ...

mogaa
21. sep 2020

@misickaa4 nie nechodiť.....daj ho ku gauču, či k nábytku, ak sa vytiahne postaví sa sám....a najskôr má chodiť do boku s tým že sa sám pridŕža nábytku....10mesačný má na chodenie čas, hlavne ak chodí len tak že ho držíte.....

asia83
21. sep 2020

@misickaa4 Náš má 14 mesiacov, stojí od 8,5 mesiacov, teraz chodí popri gauči, nábytku, sám nechodí do priestoru. Nikdy sme ho nebrali za ruky, nechávame to na ňom. Chcem vidieť ten moment, kedy sa sám pohne. Nesúperím s nikým, i keď u nás matky súperia, vodia deti za ruky a pod. Keď z toho majú radosť, nech. Nemá chodítko, samozrejme. No a zvykne stáť na špičkách. Nie stále, ale stojí. Vôbec to neriešim. Má ešte čas a celý zivot bude chodiť.

romanka_369
21. sep 2020

@misickaa4 prvy syn, ked zacal chodit tak chodil po spickach este aj utekal po spickach a preslo to same..

81anina
21. sep 2020

@lucyl13 ahoj moj maly sa tiez zacal staviat na nohy plazi sa na 4 sa hojda uz 3 mesiace no svornozkovat nezacal stale ma 11 mesiacov.Vedela by si opisat nejako tie cviky? nerada by som aby preskocil stvornozkovanie.Sice skusa troska ale len ked je holy v plienke...Mame studene podlahy a nerada ho drzim dlho vyzleceneho 😀

simona1998
21. sep 2020

@misickaa4 ahoj , u nás v rodine mala chodila tiež len po špičkách a bola len zvyknutá teraz ma 2 roky a chodí normálne podľa mna sa báť nemusíš vôbec to prejde 🙂

zuzap33
21. sep 2020

@misickaa4 ste to fajne pokazili. Nemalo byť žiadne držanie za ruky a skúšanie chôdze atď. Mali ste ho nechať, nech robí čo vie. Chodenie po štyroch, smykanie po zadku atď. Toho spickuvania sa už nezbavite ani v najbližších rokoch a každý ortopéd a rehabilitačný vás zvozi až až

zuzap33
21. sep 2020

@asia83 výborne na to idete. Blahoželám rozumným rodičom👍

zuzap33
21. sep 2020

@1katus1 to odkiaľ čerpás? Najlepšie ako dieťaťu zabezpečiť do budúcna problémy s chrbticou. Mooje predčasne narodený a takéto hlúposti boli prísne zakázané.

misickaa4
autor
21. sep 2020

@zuzap33 fuha, riadne hororovy prispevok 😉 ale dakujem za nazor...

frndza
21. sep 2020

@misickaa4 Manželov syn chodil po špičkách veľmi dlho (teraz má 15 rokov). Zistili mu že má skrátené šľachy na chodidlách. Chodil cvičiť a nosil ortopedické vložky a topánky.

asia83
21. sep 2020

@zuzap33 Ďakujem krásne. 😘

andreatytler
22. sep 2020

@misickaa4 Vodenie za rucku a vobec akokolvek pomahat nie je dobre pre dietatko, ale vy vodite za rucku 2 tyzdne, ak dobre pocitam... myslim ze to nie je take hrozne, to nie je velmi dlhy cas.
Nas nechodi po spickach ale vytaca nozky dovnutra a zaryva prsteky do zeme... Boli sme u terapeutky. Ta radila ze treba ho nechat uplne samostatne, aj padat ho nechat aby sa naucil. Drzat dietatko zasadne na boso aby vedel ohmatat povrch chodidlom. Tvrdy povrch ako drevena dlazka je super. Ze aj ked stvornozkoval sme ho mali nechavat na boso a my sme mu stale davali ponozky ☹

1katus1
22. sep 2020

@misickaa4 ja by som to radšej nechala tak. Keď sa postaví štát ale neviest ďalej. Nech si nájde poriadne rovnováhu samé. Mne dcéra začala chodiť v 16 mesiacoch ale malo kedy spadla učila sa chodiť okolo nábytok

lucyl13
23. sep 2020

@81anina ahoj, prepáč, až teraz pozerám,že si mi pisala - jej cvik bol len taký,že držať nohy spolu keď je na 4 - moja presne toto robila,že bola na 4 a hojdala sa...toto u nás nejak nefungovalo, našla som na nete taký cvik,že zložíš plienku a dáš pod hruď...dieťatu dáš niečo ďalej - čo ma rado....za čím sa pôjde potrhat 😂u nás to bola napr flasa s mliekom 😂tu plienku drzis oboma rukami a nadvihnes dieta - ono sa dá na 4...a napr tatino bude pri tej flaši s mliekom a bude ho lákať k tej flaši ...znie to takto divne keď to píšem 😂no u nás to zabralo ihneď 😂neviem Ti to nejak lepšie takto písomne vysvetlit - skúsim nájsť video ...na YouTube ...

pink_lady
23. sep 2020

@misickaa4 nie, nechat ho sameho, az sa sam postavi a spravi prve krocky...ked bude dokazat chodit sam, potom mozes aj za rucicky